Εταιρείες παροχής υπηρεσιών ασφαλείας

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
sicelian

Εταιρείες παροχής υπηρεσιών ασφαλείας

Δημοσίευση από sicelian »

leon έγραψε: Ποσες μερες κρατανε τα ταξιδια ενπλω;Ρωταω για να υπολογισει κανεις τις αποδοχες του με βαση τι μισθο δινει η καθε εταιρια ανα ημερα.

Ο καθηγητής μου από τα σεμινάρια security ο οποίος δουλεύει στο Ινστιτούτο εργασίας της ΓΣΕΕ και ασχολείται με την ασφάλεια γενικά και ο οποίος είναι γιος πρώην Γενικού διοικητή της ΓΑΔΑ πολύ γνωστού προσώπου στο χώρο της αστυνομίας (τα γράφω αυτά για να δείτε ότι το άτομο που μου το είπε δεν είναι τυχαίος) μου είπε το εξής 2010 - 2015 65 Έλληνες ένοπλοι φρουροί πλοίων νεκροί από τους πειρατές. Μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει αν είναι αλήθεια?
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Εταιρείες παροχής υπηρεσιών ασφαλείας

Δημοσίευση από dn24 »

sicelian έγραψε:
leon έγραψε: Ποσες μερες κρατανε τα ταξιδια ενπλω;Ρωταω για να υπολογισει κανεις τις αποδοχες του με βαση τι μισθο δινει η καθε εταιρια ανα ημερα.

Ο καθηγητής μου από τα σεμινάρια security ο οποίος δουλεύει στο Ινστιτούτο εργασίας της ΓΣΕΕ και ασχολείται με την ασφάλεια γενικά και ο οποίος είναι γιος πρώην Γενικού διοικητή της ΓΑΔΑ πολύ γνωστού προσώπου στο χώρο της αστυνομίας (τα γράφω αυτά για να δείτε ότι το άτομο που μου το είπε δεν είναι τυχαίος) μου είπε το εξής 2010 - 2015 65 Έλληνες ένοπλοι φρουροί πλοίων νεκροί από τους πειρατές. Μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει αν είναι αλήθεια;


Απο το '10-'13 πιθανόν να ισχύει το νούμερο αυτό. Απο το '14 και μετά σχεδόν το αποκλείω κ τα νούμερα θανόντων είναι σχεδόν μηδενικά, γιατί πέρυσι πέρασα κ απο Νιγηρία, κ απο Σομαλία, έχω μιλήσει πολύ πάνω στο πλοίο με τους φρουρούς, κ υπάρχει γνώση.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Εταιρείες παροχής υπηρεσιών ασφαλείας

Δημοσίευση από dn24 »

leon έγραψε:Ποσες μερες κρατανε τα ταξιδια ενπλω;Ρωταω για να υπολογισει κανεις τις αποδοχες του με βαση τι μισθο δινει η καθε εταιρια ανα ημερα.



Το πέρασμα απο Σομαλία μέχρι Σρί Λάνκα που ξεμπαρκάρουν οι φρουροί είναι γύρω στις 10 μέρες, λεπτομερειακά δεν δύναται να θυμηθώ ακριβή αριθμό ημερών. Μην τα υπολογίζετε έτσι ρε παιδιά, γιατί δεν μπορεί να γνωρίζει κανείς μας το πόσες φορές θα σου ζητήσει η εταιρεία παροχής φύλαξης να περάσεις, οι φρουροί τελευταία στιγμή το μαθαίνουν αν θα ξανακαβαλήσουν πλοίο στο ξέμπαρκο τους στο ξενοδοχείο. Δεν έχουν λίστα των πλοίων που θα πάνε για φύλαξη ώετε αυτά να πάνε προγραμματισμένα απο καιρό. Ανάλογα την εταιρεία πόσο θα σε κρατήσει μπαρκαρισμένο, χαρακτηριστικό παράδειγμα εταιρείας παροχής ασφαλείας, κράταγε και 4 κ 5 μήνες μπάρκα τους φυλακές της. ΙΣΩΣ να σε αφήνουν μεσα σε αυτο το 5μηνο πχ να πας Ελλαδα για 20 μέρες το πολύ, και μετά πάλι Σομαλία.

Άβαταρ μέλους
electrolisa
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 632
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 16, 2010 12:12 am
Επικοινωνία:

Εταιρείες παροχής υπηρεσιών ασφαλείας

Δημοσίευση από electrolisa »

τι παιζει με τα ναυτικα φυλλαδια; πολλες εταιρειες λενε πχ να σου βγαλουμε εμεις κυπριακο, καναδεζικο, παναμεζικο κλπβασικα επειδη δν το κατεχω με τα ναυτικα, υπαρχει νομικο προβλημα; μην βρουμε και τον μπελα μας δηλαδη.

The greatest oak was once a little nut who held its ground. ~Author Unknown
TSOUKALAS

Εταιρείες παροχής υπηρεσιών ασφαλείας

Δημοσίευση από TSOUKALAS »

Γεια σας παιδια! Ψηνομουν καιρο για αυτην την δουλεια και εχω ψησει και εναν φιλο! Απο το λιγο που καταλαβα ειναι οτι το επιπεδο στις ελληνικες εταιριες δεν ειναι τοσο ψηλο! Ειχα την εντυπωση οτι παιρνουν ατομα που εχουν υπηρετησει ειδικες δυναμεις αλλα εμαθα οτι περνουν ατομα που εχουν παει στον στρατο ξηρας και εχουν και ατομα που Υπηρετησαν στο ναυτικο! Μπορει καποιος να απαντησει σιγουρα; Περνουν ατομα που εχουν υπηρετησει ναυτικο και στον στρατο ξηρας αλλα οχι ειδικες δυναμεις;

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Εταιρείες παροχής υπηρεσιών ασφαλείας

Δημοσίευση από dn24 »

TSOUKALAS έγραψε:Γεια σας παιδια! Ψηνομουν καιρο για αυτην την δουλεια και εχω ψησει και εναν φιλο! Απο το λιγο που καταλαβα ειναι οτι το επιπεδο στις ελληνικες εταιριες δεν ειναι τοσο ψηλο! Ειχα την εντυπωση οτι παιρνουν ατομα που εχουν υπηρετησει ειδικες δυναμεις αλλα εμαθα οτι περνουν ατομα που εχουν παει στον στρατο ξηρας και εχουν και ατομα που Υπηρετησαν στο ναυτικο! Μπορει καποιος να απαντησει σιγουρα; Περνουν ατομα που εχουν υπηρετησει ναυτικο και στον στρατο ξηρας αλλα οχι ειδικες δυναμεις;



Ναι υπάρχουν. Αυτό εξαρτάται και απο την εταιρεία φυλάξεων, όμως ναι, έχουν ρίξει τα στάνταρ τους οι εταιρείες, και σίγουρα θα βρείς και εταιρεία με τα στάνταρ που ζητάς εσυ.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
Vins85
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Αύγ 26, 2015 11:50 pm
Επικοινωνία:

Εταιρείες παροχής υπηρεσιών ασφαλείας

Δημοσίευση από Vins85 »

Μάγκες έχω ψηθεί να κάνω αυτή τη δουλειά. Βρήκα το φόρουμ από αναζήτηση στον γούγλη. Έκανα εγγραφή κι όλας για να γράψω εδώ.
Πήρα τηλέφωνο στο εκεπκεπ πως το λένε, να ρωτήσω για εκπαίδευση και τέτοια. Μου είπαν να πάρω την Τρίτη τηλέφωνο για να ενημερωθώ για ημερομηνίες. Μετά πρέπει να περάσω κι από ΚΕΣΕΝ κι επίσης να βγάλω φυλλάδιο στο λιμενικό.
Όποιος μπορεί να μου δώσει καμιά πληροφορία παραπάνω ευπρόσδεκτη γιατί κολυμπάω σε άγνωστα νερά.
Άβαταρ μέλους
tryphon
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2011 5:45 pm
Επικοινωνία:

Εταιρείες παροχής υπηρεσιών ασφαλείας

Δημοσίευση από tryphon »

Φιλε μου βγαλε ολα τα απαραιτητα χαρτια για να ανεβεις στο καραβι οπως ναυτικο φυλλαδιο, κιτρινο πυρετο και διαβατηριο για να ταξιδευεις και αποψη μου μην ασχοληθεις με εκπαιδευσεις και λοιπα. Αν εχεις υπηρετησει σε ειδικες δυναμεις κιολας κ εχεις ενα χαρτι αγγλικων βρισκεις πλεον ευκολα εταιρεια. Για τα λεφτα τα εχεις ακουσει φανταζομαι και αν ψαξεις και στην χρυση ευκαιρια θα δεις εταιρειες που βαζουν αγγελιες γιατι δυσκολα μαζευουν κοσμο πια.
Ελπιζω να σε βοηθησα καπως.
Jack

Εταιρείες παροχής υπηρεσιών ασφαλείας

Δημοσίευση από Jack »

tryphon έγραψε:Φιλε μου βγαλε ολα τα απαραιτητα χαρτια για να ανεβεις στο καραβι οπως ναυτικο φυλλαδιο, κιτρινο πυρετο και διαβατηριο για να ταξιδευεις και αποψη μου μην ασχοληθεις με εκπαιδευσεις και λοιπα. Αν εχεις υπηρετησει σε ειδικες δυναμεις κιολας κ εχεις ενα χαρτι αγγλικων βρισκεις πλεον ευκολα εταιρεια. Για τα λεφτα τα εχεις ακουσει φανταζομαι και αν ψαξεις και στην χρυση ευκαιρια θα δεις εταιρειες που βαζουν αγγελιες γιατι δυσκολα μαζευουν κοσμο πια.
Ελπιζω να σε βοηθησα καπως.


Φίλε μου επειδή φαίνεσαι να γνωρίζεις, κάποιος -όπως εγώ- που δεν έχει υπηρετήσει στις καταδρομές αλλά ήταν πρώην ΕΠΟΠ έχει ελπίδες;

Επίσης τι ενέργειες αν μπορείς επιγραμματικά πρέπει να κάνω για να ασχοληθώ με το αντικείμενο;

Έχω και χαρτί Αγγλικών μιας και το ανέφερες (λόουερ). Σ'ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
Vins85
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Αύγ 26, 2015 11:50 pm
Επικοινωνία:

Εταιρείες παροχής υπηρεσιών ασφαλείας

Δημοσίευση από Vins85 »

Jack έγραψε:
tryphon έγραψε:Φιλε μου βγαλε ολα τα απαραιτητα χαρτια για να ανεβεις στο καραβι οπως ναυτικο φυλλαδιο, κιτρινο πυρετο και διαβατηριο για να ταξιδευεις και αποψη μου μην ασχοληθεις με εκπαιδευσεις και λοιπα. Αν εχεις υπηρετησει σε ειδικες δυναμεις κιολας κ εχεις ενα χαρτι αγγλικων βρισκεις πλεον ευκολα εταιρεια. Για τα λεφτα τα εχεις ακουσει φανταζομαι και αν ψαξεις και στην χρυση ευκαιρια θα δεις εταιρειες που βαζουν αγγελιες γιατι δυσκολα μαζευουν κοσμο πια.
Ελπιζω να σε βοηθησα καπως.


Φίλε μου επειδή φαίνεσαι να γνωρίζεις, κάποιος -όπως εγώ- που δεν έχει υπηρετήσει στις καταδρομές αλλά ήταν πρώην ΕΠΟΠ έχει ελπίδες;

Επίσης τι ενέργειες αν μπορείς επιγραμματικά πρέπει να κάνω για να ασχοληθώ με το αντικείμενο;

Έχω και χαρτί Αγγλικών μιας και το ανέφερες (λόουερ). Σ'ευχαριστώ.



Έλα ρε σειρά; Κι εγώ ΕΠ. ΟΠ. Ήμουν, πεζικό όμως, όχι ΕΔ. Είδα στη σελίδα του εκεπκεκ 7/9 αρχίζουν εκπαίδευση. Αλλά Χωρίς εκπαίδευση να πάω για δουλειά κατ ευθείαν; Θέλω να ασχοληθώ εκτεταμένα στον τομέα αυτόν, πιστεύω όσα περισσότερα χαρτιά, τόσο το καλύτερο. Αγγλικά τα έχω κι εγώ. Επίσης έχω και δίπλωμα από τη φύλαξη που έκανα στους Ολυμπιακούς Αγώνες.(φυσικά δεν ξέρω αν παίζει ρόλο σε κάτι)
Jack

Εταιρείες παροχής υπηρεσιών ασφαλείας

Δημοσίευση από Jack »

Vins85 έγραψε:

Έλα ρε σειρά; Κι εγώ ΕΠ. ΟΠ. Ήμουν, πεζικό όμως, όχι ΕΔ. Είδα στη σελίδα του εκεπκεκ 7/9 αρχίζουν εκπαίδευση. Αλλά Χωρίς εκπαίδευση να πάω για δουλειά κατ ευθείαν; Θέλω να ασχοληθώ εκτεταμένα στον τομέα αυτόν, πιστεύω όσα περισσότερα χαρτιά, τόσο το καλύτερο. Αγγλικά τα έχω κι εγώ. Επίσης έχω και δίπλωμα από τη φύλαξη που έκανα στους Ολυμπιακούς Αγώνες.(φυσικά δεν ξέρω αν παίζει ρόλο σε κάτι)


Καλησπέρα φίλε μου, χαίρομαι που βρίσκω έναν πρώην συνάδελφο που είναι στην ίδια φάση με εμένα. Μόνο που εγώ τώρα έχω αρχίσει να την ψάχνω και δεν γνωρίζω πολλά πράγματα, μήπως μπορείς να με κατατοπίσεις έστω εσύ μιας και ο φίλος από πάνω δεν έχει απαντήσει ακόμη; Που απευθυνόμαστε; Υπάρχει κάποιο site ενημέρωσης σχετικά με τις εκπαιδεύσεις αλλά και τις δουλειές; Σ'ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
Vins85
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Αύγ 26, 2015 11:50 pm
Επικοινωνία:

Εταιρείες παροχής υπηρεσιών ασφαλείας

Δημοσίευση από Vins85 »

Jack έγραψε:
Vins85 έγραψε:

Έλα ρε σειρά; Κι εγώ ΕΠ. ΟΠ. Ήμουν, πεζικό όμως, όχι ΕΔ. Είδα στη σελίδα του εκεπκεκ 7/9 αρχίζουν εκπαίδευση. Αλλά Χωρίς εκπαίδευση να πάω για δουλειά κατ ευθείαν; Θέλω να ασχοληθώ εκτεταμένα στον τομέα αυτόν, πιστεύω όσα περισσότερα χαρτιά, τόσο το καλύτερο. Αγγλικά τα έχω κι εγώ. Επίσης έχω και δίπλωμα από τη φύλαξη που έκανα στους Ολυμπιακούς Αγώνες.(φυσικά δεν ξέρω αν παίζει ρόλο σε κάτι)


Καλησπέρα φίλε μου, χαίρομαι που βρίσκω έναν πρώην συνάδελφο που είναι στην ίδια φάση με εμένα. Μόνο που εγώ τώρα έχω αρχίσει να την ψάχνω και δεν γνωρίζω πολλά πράγματα, μήπως μπορείς να με κατατοπίσεις έστω εσύ μιας και ο φίλος από πάνω δεν έχει απαντήσει ακόμη; Που απευθυνόμαστε; Υπάρχει κάποιο site ενημέρωσης σχετικά με τις εκπαιδεύσεις αλλά και τις δουλειές; Σ'ευχαριστώ.



Είμαστε ακριβώς στην ίδια φάση.(για ηλικία δεν ξέρω) 30 εγώ. Εγώ μπήκα στη σελίδα του εκεπκεκ και πήρα τηλέφωνο την Τρίτη που μας πέρασε. Μιλησα με έναν πλοίαρχο και μου είπε να πάρω τηλ πάλι 01/09. Στη σελίδα τους είδα ότι 7/9 ξεκινούν εκπαίδευση για φρουρός πλοίων.350-450 πρέπει να πηγαίνει το κασέρι. Επίσης μου είπε ότι πρέπει να περάσω κι απο ΚΕΣΕΝ για τα δικά τους αλλά θα μιλήσουμε αναλυτικότερα όταν πάω. Κάνα 100άρικο πρέπει να είναι εκεί. Την Τρίτη θα προσπαθήσω να μάθω περισσότερα.
Επίσης, ξώφαλτσα μέσω φίλου φίλου, έμαθα ότι εργάζεται ένας γνωστός τους ήδη αλλά αυτή τη στιγμή είναι σε ταξίδι και δε μπορούν να μιλήσουν μαζί του. Δεν ξέρω μήπως γίνει κάτι από εκεί.
Από που είσαι; Φτιάξε λογ/σμό αν θες εδώ και στείλε μου e-mail σου facebook ό, τι έχεις τέλος πάντων μέσω ΠΜ για να μη τα βγάλεις στη φόρα.
Άβαταρ μέλους
tryphon
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2011 5:45 pm
Επικοινωνία:

Εταιρείες παροχής υπηρεσιών ασφαλείας

Δημοσίευση από tryphon »

Jack έγραψε:
Φίλε μου επειδή φαίνεσαι να γνωρίζεις, κάποιος -όπως εγώ- που δεν έχει υπηρετήσει στις καταδρομές αλλά ήταν πρώην ΕΠΟΠ έχει ελπίδες;

Επίσης τι ενέργειες αν μπορείς επιγραμματικά πρέπει να κάνω για να ασχοληθώ με το αντικείμενο;

Έχω και χαρτί Αγγλικών μιας και το ανέφερες (λόουερ). Σ'ευχαριστώ.



Καλησπερα φιλε Jack. Θα σου απαντησω στην πρωτη ερωτηση λεγοντας οτι εχω βρεθει σε καραβι με παιδια που ουτε ειδικες δυναμεις, ουτε ΕΠΟΠ ηταν. Φανταροι απο τεθωρακισμενα και πεζικο και διαβιβαστες κλπ. Τα λεφτα εχουν πεσει αρκετα και ο κοσμος δεν παει οπως πηγαινε παλια με αποτελεσμα οι εταιρειες να εχουν ριξει πολυ τα στανταρ τους.
Οσον αφορα τι ενεργεις πρεπει να κανεις θα σου πω οτι οταν θα πας στην οποιαδηποτε εταιρεια να αφησεις το βιογραφικο σου αν εχεις τα απαραιτητα χαρτια να ανεβεις στο καραβι εχεις φυγει αφου πρωτα κανεις ιατρικες, ουρων κλ που κανουν οι πιο πολλες εταιρειες. Μιλαω για ναυτικο φυλλαδιο, διαβατηριο και κιτρινο πυρετο. Χωρις αυτα δεν θα ασχοληθει κανενας μαζι σου.

Και για να το δουν και αλλα παιδια γιατι βλεπω αρκετοι ρωτανε για το θεμα, δεν ειναι πλεον απαραιτητο να ησουν ειδικες δυναμεις. Μονο 2,3 εταιρειες εχουν μεινει που εχουν ακομα αυτη την προυποθεση.
Άβαταρ μέλους
Vins85
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Αύγ 26, 2015 11:50 pm
Επικοινωνία:

Εταιρείες παροχής υπηρεσιών ασφαλείας

Δημοσίευση από Vins85 »

ΕΓώ συγκεκριμένα έχω δουλειά. Πίστευα ότι τα λεφτά θα είναι καλά. Πόσο είναι έστω στο περίπου ξέρουμε;:\
Jack1
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 29, 2015 6:25 pm
Επικοινωνία:

Εταιρείες παροχής υπηρεσιών ασφαλείας

Δημοσίευση από Jack1 »

Είχα βγάλει πρώτη φορά το ναυτικό φυλλάδιο το 2006 αλλά πλέον δεν το βρίσκω πουθενά, έχω όμως το πιστοποιητικό από τον Ασπρόπυργο με τα σωστικά μέσα που είχα βγάλει τότε κανονικά. Μήπως γνωρίζει κανείς σε αυτή την περίπτωση τι κάνω και που απευθύνομαι; Να πάρω τηλ στην γραμματεία της Σχολής στον Ασπρόπυργο ή κάπου αλλού; Τι παίζει; Επίσης φίλε Vins85 εσύ τι έκανες τελικά με το θέμα; Το προχωράς;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες