Πότε παρουσιάζομαι στο στρατό (2009);

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους
Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Πότε παρουσιάζομαι στο στρατό (2009);

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Εχμ... Εγώ θα έλεγα από προσωπική εμπειρία να κάνεις κάτι.

Αυτό που μου συνέβη είναι ότι είχανε καθυστερήσει να μου έρθουνε τα χαρτιά και μετά όταν είχε περάσει η ημερομηνία και πήγα να ανανεώσω την αναβολή μου, μου είπανε ότι εγώ έπρεπε να επιληφθώ και να τους πω ότι έπρεπε να μου είχανε έρθει και δεν μου ερχόντουσαν.

Αποτέλεσμα να φάω πρόστιμο χρηματικό ουδόλως ευκαταφρόνητο.
Anonymous

Πότε παρουσιάζομαι στο στρατό (2009);

Δημοσίευση από Anonymous »

Φιλε μου κανω οτι μπορω. Στο στρατολογικο γραφειο μια φορα καταφερα να πιασω γραμμη κ το μονο που μου ειπαν ειναι μπαινεις μαιο χωρις να κοιταξουν ποιος ειμαι κ απο που. Ρωτησα για αλλες πληροφοριες και μου εδωσε αλλο νουμερο το οποιο δεν πιανει για κανενα λογο...

Πηγα στην αστυνομια και δεν υπαρχει χαρτι...

Τι αλλο να κανω;
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Πότε παρουσιάζομαι στο στρατό (2009);

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Πήγαινε αυτοπροσώπως στην στρατολογία και εξήγησε την κατάσταση. Αυτό είναι το καλύτερο πιστεύω.

ΥΓ. Βασικά δεν εξήγησα καλά. Το πρόστιμο το έφαγα, αλλά κατόπιν επεξηγήσεως είτε δεν πληρώθηκε ολόκληρο, είτε το απέφυγα τελειώς. Δεν γνωρίζω επακριβώς διότι επιμελήθηκε του θέματος ο πατέρας μου, μιας και εγώ δεν βρίσκομαι στην Ελλάδα.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11204
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Πότε παρουσιάζομαι στο στρατό (2009);

Δημοσίευση από Nassos »

Markos_Hdi έγραψε:Εχμ... Εγώ θα έλεγα από προσωπική εμπειρία να κάνεις κάτι.

Αυτό που μου συνέβη είναι ότι είχανε καθυστερήσει να μου έρθουνε τα χαρτιά και μετά όταν είχε περάσει η ημερομηνία και πήγα να ανανεώσω την αναβολή μου, μου είπανε ότι εγώ έπρεπε να επιληφθώ και να τους πω ότι έπρεπε να μου είχανε έρθει και δεν μου ερχόντουσαν.

Αποτέλεσμα να φάω πρόστιμο χρηματικό ουδόλως ευκαταφρόνητο.


Για τι ποσό μιλάμε;
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Πότε παρουσιάζομαι στο στρατό (2009);

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Δεν είμαι εντελώς σίγουρος αλλά νομίζω κάπου στα 400 ή 600 ευρώ.
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Πότε παρουσιάζομαι στο στρατό (2009);

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Λοιπόν για να μην παραπληροφορώ, θα ρωτήσω επακριβώς το σκηνικό και θα το μεταφέρω εν ολίγοις.
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Πότε παρουσιάζομαι στο στρατό (2009);

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Τελικά μπούρδες έλεγα. Κάτι θα είχα μπερδέψει. Αν και τελικά αυτό που μας είπανε ότι θα ήτανε η ποινή ίσως να είναι χειρότερο εν τέλει από χρηματικό πρόστιμο.

Η ποινή λοιπόν θα ήτανε 2 ή 3 μήνες επιπλέον θητεία, απ'ότι κατάλαβα μη εξαγοράσιμοι.

Οπότε ας το κανονίσει το παιδί από τώρα, για να μην χρειάζεται να τρέχει και να παρουσιάζει πιστοποιητικά αργότερα για να αποδείξει ότι δεν είναι ελέφαντας.
Anonymous

Πότε παρουσιάζομαι στο στρατό (2009);

Δημοσίευση από Anonymous »

Δυο Ερωτησεις παιδια.Oποιος ξερει ας απαντησει.Eιχα περασει περιοδευων το 2005. Τωρα ειμαι στην αναβολη λογω σπουδων (1) Αν παω στο στρατολογικο γραφειο της περιοχης μου μπορω να μαθω που θα παρουσιαστω (σε ποιο σωμα και την ΄πολη) ;

(2) Ειχα δηλωσει στρατο ξηρας. Μπορω να αλλαξω την προτιμηση μου και να δηλωσω Ειδικες Δυναμεις ωστε να παρουσιαστω σε κεντρο εκπαιδευσης ΕΔ; Ή δεν αλλαζει και τιποτα το ουσιαστικο.

Θα ημουν πολυ ευγνωμων με τις απαντησεις!

Anonymous

Πότε παρουσιάζομαι στο στρατό (2009);

Δημοσίευση από Anonymous »

Οκ παιδες, πηγα εγω στο ρουφ και μου ειπαν οτι μπαινω 18 μαιου Πατρα τεχνικο. Απο κει θα δωσω για ΥΕΑ και βλεπουμε!

Ευχαριστω για τη βοηθεια
ILARXOS
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 415
Εγγραφή: Τρί Φεβ 24, 2009 1:16 am
Ενδιαφέροντα: πλοια, τρενα, φυσικη . . .
Επικοινωνία:

Πότε παρουσιάζομαι στο στρατό (2009);

Δημοσίευση από ILARXOS »

Π@νος, για το 1, πας απλα στο Σ. Γ και ζητας ένα πιστοποιητικό τυπου Α' -αν το θες και γραπτα δηλαδη- οπου θα λεει επακριβως ποτε θα κληθεις.
οσο για το 2, το ρωτάς καθως θα πας για το 1.
Anonymous

Πότε παρουσιάζομαι στο στρατό (2009);

Δημοσίευση από Anonymous »

Ανθλχος έγραψε:Π@νος, για το 1, πας απλα στο Σ. Γ και ζητας ένα πιστοποιητικό τυπου Α' -αν το θες και γραπτα δηλαδη- οπου θα λεει επακριβως ποτε θα κληθεις.
οσο για το 2, το ρωτάς καθως θα πας για το 1.
Ευχαριστω πολυ Για τις απαντησεις απλα Ηθελα να ρωτησω αν μπορω να μαθω οταν θα κληθω σε ποιο κεντρο θα παρουσιαστω. Δηλαδη πχ στο κεντρο ΠΖ στην Τριπολη. Λεμε τωρα...

Anonymous

Πότε παρουσιάζομαι στο στρατό (2009);

Δημοσίευση από Anonymous »

Έχω κόψει την αναβολή μου το φεβρουάριο κ μπαίνω τον αύγουστο. Ξέρει κανείς να μου πει πότε περίπου μπαίνουμε, ποιές ημερομηνίες πάνω κάτω;
Anonymous

Πότε παρουσιάζομαι στο στρατό (2009);

Δημοσίευση από Anonymous »

Γνωρίζει κανείς αν τον Αύγουστο οι κληρωτοί παρουσιάζονται πριν τον δεκαπενταύγουστο ή μετά;

Anonymous

Πότε παρουσιάζομαι στο στρατό (2009);

Δημοσίευση από Anonymous »

Συγνώμη για το διπλό μήνυμα αλλά,

Απο τη στιγμή που πάω στο γραφείο στρατολογίας για να διακωψω την αναβολή σε πόσο καιρω πάω στρατό;

Σε καμιά εβδομάδα, μήνα, σεπτεμβριο ή δεν είναι σηγουρο;
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης