Τι να πάρω μαζί μου στην κατάταξη (2008);

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους
Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
gioalex
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2007 5:28 pm
Επικοινωνία:

Τι να πάρω μαζί μου στην κατάταξη (2008);

Δημοσίευση από gioalex »

Στραβάδια!!! Άντε παιδιά, καλή θητεία. Θα περάσετε ίσως την τελευταία ξένοιαστη περίοδο της ζωής σας. Και πάρτε ένα μικρό λουκέτο για τις αρβύλες, σημειώνοντας τα αρχικά σας επάνω με ανεξήτιλο μαρκαδόρο. Τις κλειδώνετε το βράδυ μαζί ώστε να μην τις ψάχνετε το πρωί αν κάποιος εκπαιδευτής έχει την φαεινή ιδέα να τις ανακατέψει... Μιλάω εκ πείρας.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11245
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Τι να πάρω μαζί μου στην κατάταξη (2008);

Δημοσίευση από yandr »

Οι κάλτσες και ροζ με μωb ελεφαντάκια να είναι δεν πειράζει. Έτσι και αλλιώς δεν φαίνονται.

Όμως οι εσωτερικές φανέλες καλό είναι να έχουν το προβλεπόμενο χρώμα (π. χ. παραλλαγή ή φαιοπράσινες) γιατί φαίνονται.

Το μαχαίρι μην το πάρεις μαζί σου. Δεν έχω διαβάσει τη λίστα που αναφέρεις και αναρωτιέμαι γιατί θεωρεί κάποιος ότι το χρειάζεσαι. Εγώ πάντως δεν το χρειάστηκα.
οχι-πια-φοιτητης

Τι να πάρω μαζί μου στην κατάταξη (2008);

Δημοσίευση από οχι-πια-φοιτητης »

εντάξει. μαχαίρι και εγώ το βλέπω περιττό.

βλέποντας και κάνοντας.

κινητό ομως λέω να πάρω. και δεν εχω συσκευη χωρις καμερα!

αν πουν κάτι θα το δώσω στους δικούς μου.

αντε, να δουμε τι θα δούμε την άλλη βδομάδα.

καλή μας θητεία.

:)

Mouou-Dragonblight

Τι να πάρω μαζί μου στην κατάταξη (2008);

Δημοσίευση από Mouou-Dragonblight »

Παρουσιαζομαι στο 6ΣΠ κορινθο την τριτη 13/05/2008 και θα ηθελα να ξερω ει δυνατον τι χρειαζεται να εχω μαζι μου (απο ρουχα ποσα πανω κατω λουκετα καλτσες ειδη υγεινης και τα λοιπα..)Ευχαριστω!

giannaras4
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 03, 2008 5:30 am
Επικοινωνία:

Τι να πάρω μαζί μου στην κατάταξη (2008);

Δημοσίευση από giannaras4 »

Αδεφια καλησπερα παρουσιαζομαι αυγουστο ΛΟΚ. Θα ηθελα καποιος να μου πει τι πρεπει να εχουμε μαζι μας κπλ. Ευχαριστω.
Prince_23
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Τρί Απρ 08, 2008 10:16 pm
Επικοινωνία:

Τι να πάρω μαζί μου στην κατάταξη (2008);

Δημοσίευση από Prince_23 »

Μόνο τα βασικά. Καμιά δεκαριά κοντομάνικα παραλλαγής, καμια δεκαριά ζευγάρια κάλτσες στρατιωτικές, εσώρουχα, σαμπουάν, χαρτιά υγείας, ξυριστικά, τσιγάρα, βαφή παπουτσιών, πάτους, λουκέτα(1 για το φοριαμό και 1 για τις αρβύλες,1 για το σάκο εκστρατίας και ένα για το λουκάνικο, για το όπλο το παίρνετε μετά την ορκωμοσία), φορτιστή και 1φακό. Και αν ξεχάσετε κάτι υπάρχει το επισκεπτήριο και το κψμ.
Hλυσιακός-Ι ΜΑΚ

Τι να πάρω μαζί μου στην κατάταξη (2008);

Δημοσίευση από Hλυσιακός-Ι ΜΑΚ »

Πάρτε μαζί σας αρκετά εσώρουχα και κυρίως στατιωτικά φανελάκια κοντομάνικα γιατί ο στρατός θα σας δώσει μόνο 2-3. Με την ζέστη του Αυγούστου θα τα αλλάζετε συνέχεια. Πάρτε λίγο απορρυπαντικό για να πλένετε πρόχειρα λίγα εσώρουχα και φανελάκια κια κάλτσες. Αγοράστε μαλακές κάλτσες, πράσινες όμως γιατί άλλο χρώμα απαγορεύεται. Πάτους μαλακούς για τα άρβυλα γιατί χωρίς αυτούς θα σας κτυπήσουν πολύ.Daktarin αντιμικροβιακή σκόνη για τα πόδια. Να βάζετε σχεδόν κάθε μέρα το καλοκαίρι για να μην πιάσετε μύκητες. Επίσης καλό θα ήταν να έχετε μαζί σας βελόνα και κλωστή πράσινου χρώματος. Προσέχετε την υγιεινή σας και μην πάρετε μαζί σας πολλά πολιτικά ρούχα.
Όσο για σένα που ρωτάς για ΜΑΚ μην αγχώνεσαι. Πήγαινε και δεν θα το μετανιώσεις. Θα χορτάσεις βραχονησίδα, θα γυμναστείς, θα καψωναριστείς και λίγο ή και πολύ (αναλόγως σε τι άτομα θα πέσεις) και θα φυλάξεις και ατελείωτα σκοπέτα και θαλαμοφυλίκια με αγγαρίες κλπ. Θα ακούσεις και λίγα βρισίδια, όλα μέσα στο πρόγραμμα είναι.
Εσείς να είστε σωστοί και λίγο πρόθυμοι και μην φοβάστε τίποτα. Υπομονή και δύναμη στα δύσκολα.
Λευτεριά ή Θάνατος - Ι ΜΑΚ
NikosJKD
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Μάιος 23, 2008 4:28 am
Επικοινωνία:

Τι να πάρω μαζί μου στην κατάταξη (2008);

Δημοσίευση από NikosJKD »

Παιδια 1000 ευχαριστω για την ενημερωση να στε καλα

thanasis
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 10, 2008 5:48 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Τι να πάρω μαζί μου στην κατάταξη (2008);

Δημοσίευση από thanasis »

Να κανω μια χαζη ερωτηση;

το μαχαιρι και το λουκετο για το οπλο σε τι χρειαζονται;
H4nnibal
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: Τετ Απρ 16, 2008 2:58 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: Γραφίστας
Επικοινωνία:

Τι να πάρω μαζί μου στην κατάταξη (2008);

Δημοσίευση από H4nnibal »

... Για να προσαρμόσεις το μαχαίρι της κουζίνας που θα σου δώσουν, πρέπει να το κελιδώσεις πάνω στο όπλο, έτσι ώστε όταν θα σε πιάσουν οι καλικάντζαροι και θα σε πάνε στον αρχηγό τους, να μην μπορεί να σου πάρει το μαχαίρι απο το όπλο και να σου κόψει τις βλεφαρίδες σου... ΕικόναΕικόνα
Το λουκέτο είναι για το όπλο, για να το κλειδώνεις στον οπλοβαστό μαζί με τα άλλα παιδάκια. Όσο για την ξιφολόγχη (και όχι μαχαίρι), θα είναι επι μονίμου βάσεως επάνω στην εξάρτησή σου, την οποία θα βάζεις σε ασκήσεις, αναφορές επιθεωρήσεις, επανδρώσεις κλπ.

thanasis
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 10, 2008 5:48 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Τι να πάρω μαζί μου στην κατάταξη (2008);

Δημοσίευση από thanasis »

αυτα που ηθελα να ρωτησω ειναι 1)στην λιστα καταξης καποιοι αναφερουν οτι πρεπει να παρεις και σουγια μαζι σου;

2)τι χρειαζετε το λουκετο στο οπλο;

ξεχωριστα το ενα απο το αλλο αυτο εννοειτε ρε hannibal

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11245
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Τι να πάρω μαζί μου στην κατάταξη (2008);

Δημοσίευση από yandr »

Σουγιάς, μαχαίρια και λοιπά πολεμικά είδη απαγορεύονται.

Λουκέτα χρειάζονται για να κλειδώσεις τα πράγματά σου (λουκάνικο ή/και προσωπικός σάκος, αρβύλες μεταξύ τους για να μην εξαφανιστούν τη νύκτα κ. λπ). Λουκέτο με μακρύ λαιμό χρειάζεται για να κλειδώνεις το όπλο στον οπλοβαστό.

H4nnibal
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: Τετ Απρ 16, 2008 2:58 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: Γραφίστας
Επικοινωνία:

Τι να πάρω μαζί μου στην κατάταξη (2008);

Δημοσίευση από H4nnibal »

Να σου πώ εγώ, για να μην πάς εκεί και είσε σαν ψαροψάρι. Λοιπόν, δέν θα πάρεις μαζί σου όλη την προίκα σου, πάρε μερικά εσώρουχα μία αλλαξιά πολιτικά, ξυριστικά, ΜΙΑ ΝΙVΕΑ ΠΟΛΥ ΣΟΣ, καμμιά πετσέτα αν και θα σου δώσουν εκεί, ένα μικρό μπλοκάκι τσέπης, στυλό και 3-4 λουκέτα.
Θα πάρεις άδεια μετά την ορκομοσία και μετά φέρε και το σκυλί σου αμα γουστάρεις, αλλα γενικότερα στο κέντρο που θα πάς, μην πάρεις πολλά πράγματα γιατί και θα σου είναι άχρηστα και δεν θα έχεις και που να τα βάλεις με αποτέλεσμα να τις ακούς απο τους εκ/τές. Εικόνα
Bill
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 21, 2008 3:54 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Τι να πάρω μαζί μου στην κατάταξη (2008);

Δημοσίευση από Bill »

Καλά όλα αυτά που διάβασα (λουκέτα, φανέλες, κάλτσες κτλ). Από λεφτά τι πάιρνω μαζί μου; Ποια είνα γενικά τα έξοδα στον ελληνικό στρατό; Για παράδειγμα το προγραμματισμένο φαγητό είναι δωρεάν (γράφω προγραμματισμένο διότι κάπως έτσι το φαντάζομαι, οτι και καλά κάθονται όλοι μαζί το μεσημέρι και τρώνε :p )

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11245
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Τι να πάρω μαζί μου στην κατάταξη (2008);

Δημοσίευση από yandr »

Όπως το φαντάζεσαι είναι το φαγητό, δηλαδή θα συγκεντρώνεστε ανά λόχοι και θα πηγαίνετε στην τραπεζαρία.

Λίγα χρήματα πάρε μαζί σου για τίποτα τσιγάρα και βλακείες από το ΚΨΜ.

Κάθε Σαββατοκύριακο θα έχεις επισκεπτήριο και μπορείς να ζητήσεις ότι θέλεις να σου φέρουν, ενώ στις εξόδους σου θα μπορείς να βγάζεις χρήματα από ΑΤΜ (εκτός και αν έχουν βάλει ΑΤΜ ακόμη και μέσα στα στρατόπεδα).

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες