ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Cuervo
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 30, 2009 9:57 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Cuervo »

Λοιπον μαγκες ακουστε. Μολις μιλησα με εναν ΔΕΑ που απολυεται σε 1 μηνα και μου ειπε τα εξης: Το πιθανοτερο αν μπεις ΔΕΑ ειναι μετα να σε βαλουν ΤΕ (Εθνοφρουρα) που σημαινει οτι πας παραμεθωριο ΑΜΕΤΑΘΕΤΟΣ οποτε μετα την ΣΕΑΠ πας επαρχια και γυριζεις οταν απολυθεις. Ξερει κανεις κατι τετοιο; Επειδη το εψαξα πολυ αυτες τις μερες δεν εχω δει πουθενα κατι τετοιο. Μηπως ειναι κατι καινουργιο λογω τις ελλειψης φανταρων?
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Greek_Army »

Cuervo έγραψε:Λοιπον μαγκες ακουστε. Μολις μιλησα με εναν ΔΕΑ που απολυεται σε 1 μηνα και μου ειπε τα εξης: Το πιθανοτερο αν μπεις ΔΕΑ ειναι μετα να σε βαλουν ΤΕ (Εθνοφρουρα) που σημαινει οτι πας παραμεθωριο ΑΜΕΤΑΘΕΤΟΣ οποτε μετα την ΣΕΑΠ πας επαρχια και γυριζεις οταν απολυθεις. Ξερει κανεις κατι τετοιο; Επειδη το εψαξα πολυ αυτες τις μερες δεν εχω δει πουθενα κατι τετοιο. Μηπως ειναι κατι καινουργιο λογω τις ελλειψης φανταρων;


εγώ πρώτη φορά το ακούω πάντως.
REPAINER
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: Τετ Σεπ 08, 2010 7:24 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από REPAINER »

Greek_Army έγραψε:
Cuervo έγραψε:Λοιπον μαγκες ακουστε. Μολις μιλησα με εναν ΔΕΑ που απολυεται σε 1 μηνα και μου ειπε τα εξης: Το πιθανοτερο αν μπεις ΔΕΑ ειναι μετα να σε βαλουν ΤΕ (Εθνοφρουρα) που σημαινει οτι πας παραμεθωριο ΑΜΕΤΑΘΕΤΟΣ οποτε μετα την ΣΕΑΠ πας επαρχια και γυριζεις οταν απολυθεις. Ξερει κανεις κατι τετοιο; Επειδη το εψαξα πολυ αυτες τις μερες δεν εχω δει πουθενα κατι τετοιο. Μηπως ειναι κατι καινουργιο λογω τις ελλειψης φανταρων;


εγώ πρώτη φορά το ακούω πάντως.


αν πας σε ΤΕ σε νησι τοτε ειναι αμεταθετο

αλλα φαντασου οτι σε καθε ταξιαρχια (για παραδειγμα στη κω που ξερω) εχει μονο ενα ΤΕ. Το ΤΕ Κω

το οποιο ειναι ταγμα εθνοφυλακης επιστρατευσεως και ναι. Απο κει εισαι αμεταθετος, αλλα ειναι η μοναδικη μοναδα που εισαι αμεταθετος, φαντασου οτι αυτη η ταξιαρχια εχει γυρω στις 8-9 μοναδες
nikos

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από nikos »

Γεια σε ολους σασ, οταν τελειωσεις την εκπαιδευση σαν δοκιμος, μετα σε πανε οπου θελουν αυτοι; Και ποτε εισαι καπου μονημα μεχρι να τελειωσεις τη θητεια σου?
nikos

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από nikos »

Καλησπερα σε ολους σας, νικος απο θεσσαλονικη, διαβασα τις σελιδες στο forum απλως ηθελα θα ηθελα να κανω μια ερωτηση, στη 14μηνη θητεια σου ως δοκιμος, τους 4 μηνες κανεις την εκπαιδευση,3 μηνες εισαι παραμεθωριο (μπορεις να δηλωσεις εσυ τη παραμεθωριο ή σε πανε οπου θελουνε; ) και τους υπολοιπους μηνες εισαι καπου κοντα στον τοπο σου; Ευχαριστω εκ των προτερων και θα ηθελα να ζητησω ειληκρινα συγγνωμη απο τον greek army για χθες, δεν ειχα κανενα κακο λογο που το κανω και δε σας θεωρω βλακες, ισα ισα κανεντε πολυ καλη δουλεια, με εχετε βοηθησει πολλες φορες και σας το εχω αναγνωρισει...
comadopsaro
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Τρί Ιαν 11, 2011 5:47 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από comadopsaro »

Αυτο το κοντα στο τοπο σου μη το δενεις κομπο, ξερω ατομα που εμειναν στη μοναδα εξτρατειας σε ολη τη θητεια τους ως δοκιμοι παντα, ας μας ενημερωσουν και αυτοι που τους εχει συμβει!
nikos

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από nikos »

Οποιος γνωριζει γι αυτο το θεμα ας γραψει κατι...
Jimaras91
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευ Ιαν 10, 2011 12:39 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Jimaras91 »

Υπαρχει περιπτωση καποιος που εχει τελειωσει την σχολη των εφεδρων αξιωματικων και γινει δοκιμος να παρει μεταθεση ή να ζητησει να παει στην Κυπρο;

Και αν γινετε πρεπει να το δηλωσω μολις παρουσιαστω; Ή πρεπει να κανω αλλη διαδικασια;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Greek_Army »

Jimaras91 έγραψε:Υπαρχει περιπτωση καποιος που εχει τελειωσει την σχολη των εφεδρων αξιωματικων και γινει δοκιμος να παρει μεταθεση ή να ζητησει να παει στην Κυπρο;

Και αν γινετε πρεπει να το δηλωσω μολις παρουσιαστω; Ή πρεπει να κανω αλλη διαδικασια;


Απ'όσο γνωρίζω δεν πηγαίνουνε πλέον δόκιμοι στην κύπρο. Ξέρω θα ήθελες και εσύ διπλό μισθό. Αλλά κοπήκανε αυτά
Jimaras91
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευ Ιαν 10, 2011 12:39 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Jimaras91 »

Δεν με ενδιαφερει ο διπλος μισθος να πω την αληθεια. Δεν ηξερα καν οτι επαιρνες τα διπλα. Εγω ηξερα και ξερω οτι παιρνεις τα ιδια λεφτα σαν να εισαι παραμεθωριο. Απλα εχω πολλους γνωστους εκει... Γι'αυτο ρωταω αν μπορω να δηλωσω και ΕΛΔΥΚ μαζι με ΥΕΑ... ; Ή αν θα πρεπει να δηλωσω οταν (αν και εφοσον) τελειωσω την σχολη εφεδρων αξιωματικων...
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Greek_Army »

Εγώ γνωρίζω ότι δεν μπορείς πλέον, περιμένε μέχρι να μπει κάποιο παιδί που ξέρει ποιο σίγουρα (αν και αυτό που σου λέω ισχύει κάτα 90%)

Υ. Γ παίρνανε τα διπλά λεφτά οι δόκιμοι ελδυκάριοι... Αλλά πηγαίνανε 2-3 μόνο κύπρο και αυτοί είχανε βυσματάρες
Σταυρος

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Σταυρος »

Καλησπερα θα ηθελα να Μαθω αν μπορω να μαθω απο καποιο γραφειο που θα παρω μεταθεση και ποτε... Ειμαι Δοκιμος αξιοματικος.

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Greek_Army »

Σταυρος έγραψε:Καλησπερα θα ηθελα να Μαθω αν μπορω να μαθω απο καποιο γραφειο που θα παρω μεταθεση και ποτε... Ειμαι Δοκιμος αξιοματικος.



Aπό το 1ο γραφείο της μονάδας σου
Σταυρος

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Σταυρος »

Ναι απο το 1ο γραφειο μπορουν να μου πουν μονο αν τους εχουν στειλει την μεταθεση μου...

ρωτησα και δεν ξερουν...

δεν μπορω να μαθω απο καπου αλλου;

στα κεντρικα... Αν εχει βγει η μεταθεση μου και για που ειναι;

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Greek_Army »

Σταυρος έγραψε:Ναι απο το 1ο γραφειο μπορουν να μου πουν μονο αν τους εχουν στειλει την μεταθεση μου...

ρωτησα και δεν ξερουν...

δεν μπορω να μαθω απο καπου αλλου;

στα κεντρικα... Αν εχει βγει η μεταθεση μου και για που ειναι;



Mόνο αν έχεις γνωστό στο ΓΕΣ!
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες