Σωματική ικανότητα ανάλογα με το βάρος

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα ανάλογα με το βάρος

Δημοσίευση από dn24 »

AGNWSTOS έγραψε:Καλησπερα! Μια ερωτηση θα ηθελα να κανω... Εγω που ειμαι γυρω στα 130 κιλα... Μπορει να παρω απαλλαγη;


/stratologia/swmatikiikanotita.pdf Κανε τον κοπο να δεις αυτο το link που σου παραθετω φιλε μου, κ θα σου λυθουν οι αποριες σου. Ευχαριστω.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
νικος

Σωματική ικανότητα ανάλογα με το βάρος

Δημοσίευση από νικος »

Θα ηθελα να ρωτισω αν ειμαι υπερβαρος τι Γιοτα θα με βγαλουν

Ανονυμος

Σωματική ικανότητα ανάλογα με το βάρος

Δημοσίευση από Ανονυμος »

Λοιπον εξιστορω το δικο μου θεμα τωρα. Εγω την τριτη που ερχεται παρουσιαζομαι τριπολη. Πηρα τηλεφωνο στο φρουραρχειο της Θεσσαλονικης (απο εκει ειμαι) και τους ειπα οτι εχω προβλημα παχυσαρκιας και ρωτισα αν μπορω να κανω εξετασεις για απαλαγη απο το φρουραρχειο αντι να τρεχω στην τριπολη και μου ειπαν να περασω αυριο. Ειμαι 1.90 και 180κατι κιλα. Ποιες ειναι οι πιθανοτητες μου για αναβολη η Ι5; Για τα κιλα μην με ρωτησετε πως μπηκαν ειναι πολυ προσωπικο το θεμα και δεν μπορω να το συζητησω. Οποιος μπορει να βοηθησει θα το εκτιμουσα βαθυτατα
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα ανάλογα με το βάρος

Δημοσίευση από Greek_Army »

Ανονυμος έγραψε:Λοιπον εξιστορω το δικο μου θεμα τωρα. Εγω την τριτη που ερχεται παρουσιαζομαι τριπολη. Πηρα τηλεφωνο στο φρουραρχειο της Θεσσαλονικης (απο εκει ειμαι) και τους ειπα οτι εχω προβλημα παχυσαρκιας και ρωτισα αν μπορω να κανω εξετασεις για απαλαγη απο το φρουραρχειο αντι να τρεχω στην τριπολη και μου ειπαν να περασω αυριο. Ειμαι 1.90 και 180κατι κιλα. Ποιες ειναι οι πιθανοτητες μου για αναβολη η Ι5; Για τα κιλα μην με ρωτησετε πως μπηκαν ειναι πολυ προσωπικο το θεμα και δεν μπορω να το συζητησω. Οποιος μπορει να βοηθησει θα το εκτιμουσα βαθυτατα


Διάβασε στην προηγούμενη σελίδα...
Ανονυμος

Σωματική ικανότητα ανάλογα με το βάρος

Δημοσίευση από Ανονυμος »

Ναι την ειδα την προηγουμενη σελιδα απλα εμενα το ερωτημα μου ειναι αλλο και ισως δεν το εθεσα και εγω σωστα. Εγω ΘΕΛΩ να παρω την αναβολη η το Ι5. Αυτο λεω. Οποτε η ερωτηση μου ειναι αν υπαρχει με αυτα τα κιλα να μου δωσουν ενα απο τα 2
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα ανάλογα με το βάρος

Δημοσίευση από Greek_Army »

Ανονυμος έγραψε:Ναι την ειδα την προηγουμενη σελιδα απλα εμενα το ερωτημα μου ειναι αλλο και ισως δεν το εθεσα και εγω σωστα. Εγω ΘΕΛΩ να παρω την αναβολη η το Ι5. Αυτο λεω. Οποτε η ερωτηση μου ειναι αν υπαρχει με αυτα τα κιλα να μου δωσουν ενα απο τα 2


ΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε:
Greek_Army έγραψε:Για την μυωπία βγαίνεις Ι4 για το βάρος που ρωτάς στο ΦΕΚ που υπάρχει η λίστα με τα άτομα που δικαιούνται αναβολή ότι άτομα που το σωματικό τους βάρος ξεπερνά τα 7/10 του φυσιολογικού δικαιούνται είτε 2ετη αναβολή είτε Ι5. Ελπίζω να σε κάλυψα


Αυτο δεν καταλαβα τα 7/10 τι ειναι, απο οτι καταλαβα διωρθοσεμαι αν κανω λαθος αν εχεις υψος 1,90 και πρεπει να ζυγηζεις 100 κιλα αν εισαι 170 η 175 περνεις Ι5 η 2 χρονη αναβολη, καλα καταλαβα ;


Greek_Army έγραψε:Σωστά κατάλαβες

Ανονυμος

Σωματική ικανότητα ανάλογα με το βάρος

Δημοσίευση από Ανονυμος »

Αχ ναι σωστα αυτο δεν το προσεξα συγνωμη για την παρεξηγηση ευχαριστω για την πληροφορια. Μια τελευταια ερωτηση μονο. Σε ενα σημειο αναφερεται οτι δικαιουσαι αναβολη ή Ι5. Η ερωτηση μου ειναι η εξης. Δίνουν ι5 και απο την πρωτη φορα; Γιατι μερικα ατομα που ρωτησα (εντελως φλου ατομα. Ηθελα να ρωτησω στην στρατολογια αλλα κανεις δεν σηκωνει τηλεφωνο) μου ειπαν οτι δεν δινουν με την πρωτη φορα
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα ανάλογα με το βάρος

Δημοσίευση από Greek_Army »

Ανονυμος έγραψε:Αχ ναι σωστα αυτο δεν το προσεξα συγνωμη για την παρεξηγηση ευχαριστω για την πληροφορια. Μια τελευταια ερωτηση μονο. Σε ενα σημειο αναφερεται οτι δικαιουσαι αναβολη ή Ι5. Η ερωτηση μου ειναι η εξης. Δίνουν ι5 και απο την πρωτη φορα; Γιατι μερικα ατομα που ρωτησα (εντελως φλου ατομα. Ηθελα να ρωτησω στην στρατολογια αλλα κανεις δεν σηκωνει τηλεφωνο) μου ειπαν οτι δεν δινουν με την πρωτη φορα


Για βάρος όχι... Θα σου δώσουνε αρχικά 2ετή αναβολή και μετά Ι5.
Ανονυμος

Σωματική ικανότητα ανάλογα με το βάρος

Δημοσίευση από Ανονυμος »

Οκ να σαι καλα πραγματικα με βοηθησες με της πληροφοριες. Εγω αυριο ειναι να παω στο φρουραρχειο Θεσσαλονικης πρωι πρωι (γιατι απο οτι πληροφορηθηκα εχει ουρες μεγαλες) γιατι μου ειπαν οτι μπορω τις εξετασεις να τις κανω εδω αντι να παω στην τριπολη που παρουσιαζομαι στις 30 του μηνος και να μην χρειαστει να παω μεχρι εκει.(Πραγμα που ειναι αρκετα καλο για μενα γιατι λογο του βαρους μου 12 ωρες μεσα στο κτελ δεν αντεχω με τιποτα θα με επιανε δυσφορια και με πεθαινουν παρα πολυ τα ποδια μου). Η διαδικασια η δικια μου δεν βγαινει κατευθειαν αποφαση ετσι; Πρεπει πρωτα να σταλθει σε επιτροπη;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα ανάλογα με το βάρος

Δημοσίευση από Greek_Army »

Ανονυμος έγραψε:Οκ να σαι καλα πραγματικα με βοηθησες με της πληροφοριες. Εγω αυριο ειναι να παω στο φρουραρχειο Θεσσαλονικης πρωι πρωι (γιατι απο οτι πληροφορηθηκα εχει ουρες μεγαλες) γιατι μου ειπαν οτι μπορω τις εξετασεις να τις κανω εδω αντι να παω στην τριπολη που παρουσιαζομαι στις 30 του μηνος και να μην χρειαστει να παω μεχρι εκει.(Πραγμα που ειναι αρκετα καλο για μενα γιατι λογο του βαρους μου 12 ωρες μεσα στο κτελ δεν αντεχω με τιποτα θα με επιανε δυσφορια και με πεθαινουν παρα πολυ τα ποδια μου). Η διαδικασια η δικια μου δεν βγαινει κατευθειαν αποφαση ετσι; Πρεπει πρωτα να σταλθει σε επιτροπη;


Μπορείς να δεις αυτό το θέμα εδώ
πετρος

Σωματική ικανότητα ανάλογα με το βάρος

Δημοσίευση από πετρος »

Ειμαι 1.78 και 106 κιλα τι Ι βγαινω; Ευχαριστω
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα ανάλογα με το βάρος

Δημοσίευση από Greek_Army »

πετροσ έγραψε:Ειμαι 1.78 και 106 κιλα τι Ι βγαινω; Ευχαριστω


Ι3/Ι4

Άβαταρ μέλους
jimaras
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 11, 2010 4:22 am
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα ανάλογα με το βάρος

Δημοσίευση από jimaras »

Σύμφωνα με το Φ. Ε. Κ. Αν έχεις πανω απο 2/10 - 3/10 του ιδανικου σωματικού βάρους βγαίνεις Ι2 και αν έχεις 3/10 - 5/10 επιπλέον βγαίνεις Ι3. Άρα στην περίπτωση του φίλου μας, και αν το πάρεις κατα γράμμα, Με 1.78, και με ιδανικό βάρος σύμφωνα με όλα τα πρότυπα εώς και +2cm απο το ύψος (δλδ 1:78+2=80 κιλά το ιδανικό) έχουμε.80/100*3 = 24κιλά Άρα με 104 κιλά βγαίνει I2
Με 106 κιλά = Ι3

Συγνώμη για τη μακροσκελή ανάλυση, αλλα είδα τον greek army να αναφέρει I4 ποιό πάνω, κάτι το οποίο είναι λάθος (Ι4 βγαίνεις με 5/10 - 7/10 απο το κανονικο. Δλδ θα έπρεπε να είναι 120+ κιλά)

http://imageshack.us/photo/my-images/846/screenshot005vy.jpg/

Φιλικά Εικόνα
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα ανάλογα με το βάρος

Δημοσίευση από Greek_Army »

Καλά έκανες, δεν γίνεται κάποιος να τα θυμάται όλα, γι'αυτό έχουμε βάλει το φεκ για να ψάχνουν οι ενδιαφερόμενοι Εικόνα
mikes7

Σωματική ικανότητα ανάλογα με το βάρος

Δημοσίευση από mikes7 »

Μια ερωτηση παλικαρια

Την δευτερη μερα που οι νεοσυλλεκτοι πανε στο στρατιωτικο νοσοκομειο για τις εξετασεις, πανε με κτελ και πολιτικα ρουχα; Ή με λεωφορια του στρατου και με στρατιωτικα ρουχα;

Και κατι ακομα, τα ΚΕΝ της πελοπονησου πηγαινουν στο 401 κ οσα ειναι κοντα στη μακεδονια πανε Θεσσαλονικη;

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης