Αύξηση θητείας (2011)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Serdk 313
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Δεκ 10, 2010 8:05 pm
Επικοινωνία:

Αύξηση θητείας (2011)

Δημοσίευση από Serdk 313 »

Το πολιτικό κόστος;
Δεν νομίζω ότι οι Έλληνες πολιτικοί φοβούνται το πολιτικό κόστος παίδες.
Εδώ αψηφούν το πολιτικό κόστος της μείωσης μισθών, της αύξησης του ΦΠΑ και δεν συμαζέυεται, θα φοβηθούν την αύξηση της θητείας; Που στο κάτω κάτω αφορά μερικές χιλιάδες ψηφοφόρους (το μεγαλύτερο μέρος των οποίων το παίζουν αποχή με άποψη και δεν επηρεάζουν το εκλογικό αποτέλεσμα).

Αυτό που μας "γλιτώνει" είναι η ανοργανωσιά, η κολισιεργία και το ότι κανείς τους δεν ξέρει που πάνε τα τέσσερα. Μόνο αυτά φτάνουν για να μείνει η κατάσταση ως έχει.

Το θέμα είναι:
Αν αλλάξει η θητεία εμείς (η 313) και η 312 θα υποστούμε κάποια αύξηση.

Φίλος νομικός μου είπε πώς αυτό δεν παίζει. Συμβαίνει με την μείωση, αλλά όχι με την αύξηση.
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Αύξηση θητείας (2011)

Δημοσίευση από dn24 »

Serdk 313 έγραψε:Το πολιτικό κόστος;
Δεν νομίζω ότι οι Έλληνες πολιτικοί φοβούνται το πολιτικό κόστος παίδες.
Εδώ αψηφούν το πολιτικό κόστος της μείωσης μισθών, της αύξησης του ΦΠΑ και δεν συμαζέυεται, θα φοβηθούν την αύξηση της θητείας; Που στο κάτω κάτω αφορά μερικές χιλιάδες ψηφοφόρους (το μεγαλύτερο μέρος των οποίων το παίζουν αποχή με άποψη και δεν επηρεάζουν το εκλογικό αποτέλεσμα).

Αυτό που μας "γλιτώνει" είναι η ανοργανωσιά, η κολισιεργία και το ότι κανείς τους δεν ξέρει που πάνε τα τέσσερα. Μόνο αυτά φτάνουν για να μείνει η κατάσταση ως έχει.

Το θέμα είναι:
Αν αλλάξει η θητεία εμείς (η 313) και η 312 θα υποστούμε κάποια αύξηση.

Φίλος νομικός μου είπε πώς αυτό δεν παίζει.Συμβαίνει με την μείωση, αλλά όχι με την αύξηση.


δεν αψηφουν τιποτα.αναγκαζονται.αυτο που σου ειπε ο νομικος, ισχυει. Οτι ισχυσει, θα εφαρμοστει οχι στις τρεχουσες σειρες οσες ηδη υπηρετουν, αλλα στις επομενες απο την αναγγελια κ ψηφιση του νομοσχεδιου.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
dimitris mak
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1562
Εγγραφή: Παρ Αύγ 21, 2009 3:39 pm
Επικοινωνία:

Αύξηση θητείας (2011)

Δημοσίευση από dimitris mak »

Απο αυτη την εσσο η θυτεια θα ειναι 14-15 μηνες?
teo22
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 02, 2010 1:20 am
Τοποθεσία: πολιτης
Επικοινωνία:

Αύξηση θητείας (2011)

Δημοσίευση από teo22 »

dimitris mak έγραψε:Απο αυτη την εσσο η θυτεια θα ειναι 14-15 μηνες;

αν αυξηθει σε 14 η 15 μηνες τοτε τα εξοδα για των στρατο ειναι πολλα (οικονομικο-τροφοδοσια-ρουχισμος) και καταρχας δεν εχει βγει ο υπουργος αμυνας να πει πως θα αυξηθει η θητεια. Και κατι κομα οταν λετε για αυξηση θητειας διασταυροστε το πρωτο αν ειναι αληθες και μετα γραψτε το...
...
xxxx

Αύξηση θητείας (2011)

Δημοσίευση από xxxx »

Οχι οχι οχι οχι οχι οχι οχι

η θητεια δεν αυξανεται. καταλαβετε το ολοι σας. ειναι 9 μηνες. τελεια και παυλα. αμαν αυτη η βλακεια.

από τον αύγουστο του 2009 που έγινε 9μηνο η ίδια μπαρούφα σε κάθε ΕΣΣΟ.
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Αύξηση θητείας (2011)

Δημοσίευση από dn24 »

xxxx έγραψε:Οχι οχι οχι οχι οχι οχι οχι

η θητεια δεν αυξανεται. Καταλαβετε το ολοι σας. Ειναι 9 μηνες. Τελεια και παυλα.αμαν αυτη η βλακεια.

από τον αύγουστο του 2009 που έγινε 9μηνο η ίδια μπαρούφα σε κάθε ΕΣΣΟ.


καλησπερα φιλε μου, και καλες γιορτες. Επισημα οχι, οντως δεν εχει βγει κανεις. Πριν ομως χαρακτηρισεις ως βλακεια, κ μπαρουφα, σου κανω μια παραθεση απο το site του ΓΕΣ που απο την πλευρα του κ αυτο το εχει παραθεσει απο σχετικη εφημεριδα του τυπου. Ενδεικτικα, σου παραθετω link. Δεν το λενε τιποτα ακυροι, αυτο το θεμα με την αυξηση της θητειας, εχει γινει κ σχετικο ερωτημα στην βουλη.(κ εμειναν μονο στο ερωτημα). Δες εδω: http://www.army.gr/default.php?pname=Article&art_id=61704&cat_id=55

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
DasBoot
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: Παρ Σεπ 03, 2010 5:14 pm
Επάγγελμα: Μηχανικος
Επικοινωνία:

Αύξηση θητείας (2011)

Δημοσίευση από DasBoot »

Ενα αρθρο ειναι απλα που ο συγγραφεας λεει οτι αποψη του ειναι
οτι πρεπει να αυξηθει η θητεια. Και; Με την τρομακτικη ανεργια
και τα πραγματα να πανε απο το κακο στο χειροτερο αντε πες
στον νεο δεν θα κανει 9μηνο αλλα 12μηνο να τρωει τα ανυπαρκτα
λεφτα της οικογενειας σου! Θα εχουμε εξεγερση. Ιδιαιτερα το διαστημικο
σεναριο για 15αμηνο τα σπασει! Εκει που ο αλλος εχει προγραμματισει να
κανει 9μηνο ετσι απλα του λενε θα κατσεις 6 μηνες παραπανω μεσα!Εικόνα

Προς το παρον δεν υπαρχει καμια σοβαρη ενδειξη οτι πανε για αυξηση
θητειας και το γεγονος οτι τρεχουν τον νεο θεσμο 6 μηνες εως 3 χρονια
εμενα μου λεει οτι δεν σκεφτονται κατι τετοιο και για το μελλον.

Αν αλλαξει κατι εδω ειμαστε αλλα προς το παρον δεν φαινεται κατι τετοιο
μην ψαρωνουν αδικα οι νεοπες.

...
PAN

Αύξηση θητείας (2011)

Δημοσίευση από PAN »

Πρεπει καποιος να ανατρεξει απο το 2003 ως τωρα για να ακουςει ποςες φορες θα αυξηθει η θητεια... δεν προκειται να γινει κατι τετοιο.. εδω δεν εχουν για φαγητο κ τους δινουν αδειες τι λεμε τωρα... κ με μια ευρωπη απο πανω να κοβει κ να καταργει τα παντα.. πιο πιθανο ειναι να γινει επι μιςθου που λενε παρα οτιδηποτε αλλο... μην λεμε ςυνεχεια το ιδιο πραγμα που ποτε δεν γινεται... εδω μου ειπε καποιος πριν μηνες απο μεςα οτι θα αυξηθει κ οταν του ειπα για τους εφοπ που ειχε ανακοινωςει το υποργειο δεν ηξερε τιποτα... ελεος δηλαδη
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Αύξηση θητείας (2011)

Δημοσίευση από dn24 »

PAN έγραψε:Πρεπει καποιος να ανατρεξει απο το 2003 ως τωρα για να ακουςει ποςες φορες θα αυξηθει η θητεια... Δεν προκειται να γινει κατι τετοιο. Εδω δεν εχουν για φαγητο κ τους δινουν αδειες τι λεμε τωρα... Κ με μια ευρωπη απο πανω να κοβει κ να καταργει τα παντα. Πιο πιθανο ειναι να γινει επι μιςθου που λενε παρα οτιδηποτε αλλο... Μην λεμε ςυνεχεια το ιδιο πραγμα που ποτε δεν γινεται... Εδω μου ειπε καποιος πριν μηνες απο μεςα οτι θα αυξηθει κ οταν του ειπα για τους εφοπ που ειχε ανακοινωςει το υποργειο δεν ηξερε τιποτα... Ελεος δηλαδη


εχεις δικιο, αλλα κατσε πρωτα να εφαρμοστει ο θεσμος των ΕΕΦΟΠ. Απ'οτι βλεπω, στα λογια και στα σχεδια νομου ειναι ακομη. Να δω που θα βρουν τα κονδυλια.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
PAN

Αύξηση θητείας (2011)

Δημοσίευση από PAN »

Ναι το ξερω οτι λογια λογια λογια μονο αλλα το πιο πιθανον αυτο ειναι... απλως δεν ειναι ωραιο καθε μερα να βγαινουν διαφορα που ποτε δεν ιςχυουν... κ ειδικα για την αυξηςη εδω κ χρονια.. οποτε δεν φταινε τα νεα παιδια που θελουν να πανε να δεχονται τετοια ψυχολογικη πιεςη χωρις λογο
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11245
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Αύξηση θητείας (2011)

Δημοσίευση από yandr »

Δεν απασχολεί το υπουργείο Εθνικής Άμυνας ενδεχόμενο αύξησης της θητείας, τόνισε ο αρμόδιος υπουργός Ευάγγελος Βενιζέλος σε απάντηση ερώτησης που κατέθεσε στη Βουλή ο βουλευτής Βασίλης Οικονόμου.

Ο βουλευτής ρώτησε τον υπουργό Εθνικής Άμυνας αν υπάρχουν εισηγήσεις για αύξηση της στρατιωτικής θητείας και πώς τοποθετείται η πολιτική ηγεσία του υπουργείου σε ένα τέτοιο ενδεχόμενο.

Στην ερώτησή του ο βουλευτής ανέφερε ότι «το τελευταίο διάστημα πληθαίνουν οι φωνές αυτών που υποστηρίζουν ότι πολλές λειτουργικές δαπάνες του στρατού θα μειωθούν εάν επεκταθεί ο χρόνος της στρατιωτικής θητείας, με το επιχείρημα ότι οι Ένοπλες Δυνάμεις δεν θα χρειάζονται μεγάλο αριθμό στελεχών ΕΠΟΠ για να καλύπτουν τις λειτουργικές τους ανάγκες».

in.gr

Psarakas
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 23, 2010 5:13 am
Επικοινωνία:

Αύξηση θητείας (2011)

Δημοσίευση από Psarakas »

13/1/11 ξυπνησα το πρωι σημερα και βλέπω τους γονείς μου, μαυρη μαυριλα. Τους ρωταω τι εγινε μου λένε αυξηθηκε. Λεω που το ακουσατε... Μας το είπε ο θειος σου που οι φιλοι του είναι μέσα στο υπουργειο, μου λενε. Μισο να κάνω ενα τηλέφωνο... Ναι; Στρατολογία; Αυξηθηκε η θητεία; Οχι ανθρωπε μου δεν αυξηθηκε που το ακουσες αυτο;-Ευχαριστω πολύ... Υπαρχει περιπτωση να αυξηθει;-Δεν ξερουμε μπορεί να βγεί και αυριο διάταγμα...

Τι να πρωτοπιστέψεις;
politis1988
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 09, 2011 12:24 am
Επικοινωνία:

Αύξηση θητείας (2011)

Δημοσίευση από politis1988 »

Η θητεια μπορει να αυξηθει. των δεκεμβρη του 2011 απο 9 σε 12. αλλα ο βενιζελος κανονιζει παιδες. μην ακουτε των καθε εναν... εμενα μου το ειπε ενας ξαδερφος μου ανθυπολοχαγος. αλλα του λεω ο βενιζελος κανονιζει.
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Αύξηση θητείας (2011)

Δημοσίευση από dn24 »

politis1988 έγραψε:Η θητεια μπορει να αυξηθει. Των δεκεμβρη του 2011 απο 9 σε 12. Αλλα ο βενιζελος κανονιζει παιδες. Μην ακουτε των καθε εναν... Εμενα μου το ειπε ενας ξαδερφος μου ανθυπολοχαγος. Αλλα του λεω ο βενιζελος κανονιζει.


σωστος. Να πιστευετε μονο οτι ακουτε απο επισημα χειλη, η οτι διαβαζετε απο επισημες ανακοινωσεις/νομους.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
TEIN
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: Τετ Δεκ 08, 2010 3:45 pm
Επικοινωνία:

Αύξηση θητείας (2011)

Δημοσίευση από TEIN »

Προς το παρον δεν υπαρχει θεμα αυξησης της θητειας...
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες