Μεταθέσεις αστυνομικών

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις αστυνομικών

Δημοσίευση από Greek_Army »

ΕΛΕΝΗ έγραψε:Καλημερα. Μπορειτε να μου πειτε, αν σας ειναι ευκολο, τι λεει η παραγραφος 4 του αρθρου 12 για τις μεταθεσεις;


4. Δικαίωμα υποβολής αίτησης μετάθεσης για υπηρεσίες άλλης περιοχής μετάθεσης έχουν οι αστυνομικοί από το βαθμό του αστυφύλακα μέχρι του Αστυνόμου Β' που την 15η Σεπτεμβρίου του ιδίου έτους συμπληρώνουν τρία (3) συνεχή έτη σε υπηρεσίες της ίδιας περιοχής μετάθεσης ή ένα (1) έτος σε Υπηρεσία δυσμενούς διαβίωσης, ενώ για Υπηρεσίες εντός της αυτής περιοχής μετάθεσης ή του αυτού τόπου, απαιτούνται δυο (2) έτη στον αυτό τόπο ή ένα (1) έτος σε Υπηρεσία δυσμενούς διαβίωσης. Για τους αστυνομικούς που επιθυμούν να υπηρετήσουν σε Υπηρεσίες δυσμενούς διαβίωσης, εντός της αυτής περιοχής μετάθεσης, αρκεί η συμπλήρωση ενός (1) έτους στον αυτό τόπο. Οι προαναφερόμενοι χρονικοί περιορισμοί δεν εφαρμόζονται για τους ανώτερους και ανώτατους αξιωματικούς. Ο χρόνος φοίτησης στις Παραγωγικές Σχολές δεν προσμετρείται για τη θεμελίωση του δικαιώματος υποβολής της αιτήσεως μετάθεσης. Όσοι συμπληρώνουν ένα χρόνο σε Υπηρεσία δυσμενούς διαβίωσης μετατίθενται υποχρεωτικά σε άλλη Υπηρεσία της προτίμησης τους εντός της ιδίας περιοχής μετάθεσης, εφόσον επιθυμούν και υπάρχει κενή οργανική θέση.
ΧΡΗΣΤΟΣ

Μεταθέσεις αστυνομικών

Δημοσίευση από ΧΡΗΣΤΟΣ »

Καλημερα! ηθελα να σας ρωτησω ανα ξερετε ποσα μορια παιρνει καποιος που υπηρετει στο καρλοβασι της σαμου και εχει τοπο συμφεροντων τη θεσπρωτια
alexissak
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 456
Εγγραφή: Παρ Μαρ 05, 2010 12:30 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις αστυνομικών

Δημοσίευση από alexissak »

+
ΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:Καλημερα! Ηθελα να σας ρωτησω ανα ξερετε ποσα μορια παιρνει καποιος που υπηρετει στο καρλοβασι της σαμου και εχει τοπο συμφεροντων τη θεσπρωτια
Δεν ειναι δυσκολο να τα υπολογισεις Μονος σου. Υπολογιζοντε ως εξης : Τα ναυτικα μιλια απο Σαμο Μεχρι Πειραια επι (Χ) τρια, συν (+) Τα χιλιομετρα Απο Πειραια Μεχρι Θεσπρωτια επι (Χ) Ενα. Ολα μαζι ειναι τα συνολικα μορια της αποστασης αφου τα διαιρεσεις Με το 100. Υπαρχει ομως οριο στα μορια αποστασης Που μπορεις να παρεις Κ αν δεν κανω λαθος το μεγιστο ειναι 11 κατ΄ετος.

...
ΧΡΗΣΤΟΣ

Μεταθέσεις αστυνομικών

Δημοσίευση από ΧΡΗΣΤΟΣ »

Ευχαριστω πολυ. μηπως σας ειναι ευκολο να μου διευκρινησετε εαν παιρνει για καθε ετος υπηρεσιασ 1 μοριο η΄2μορια το ετος;

alexissak
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 456
Εγγραφή: Παρ Μαρ 05, 2010 12:30 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις αστυνομικών

Δημοσίευση από alexissak »

Καθε ετος υπηρεσιας ανεξαρτητα που υπηρετεις, ακομα κ στον τοπο συμφεροντων σου, παιρνεις ενα (1) μοριο. ...
ΧΡΗΣΤΟΣ

Μεταθέσεις αστυνομικών

Δημοσίευση από ΧΡΗΣΤΟΣ »

Ευχαριστω παρα πολυ για τις διευκρινησεις. το θεμα ειναι οτι κανενας δεν μπορει να μου πει ποσα μορια παιρνω ακριβως δουλευοντας στην αθηνα και εχω τοπο συμφεροντων την ηγουμενιτσα. τα χιλιομετρα ειναι 465. θα παρω 5μορια δηλαδη;
alexissak
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 456
Εγγραφή: Παρ Μαρ 05, 2010 12:30 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις αστυνομικών

Δημοσίευση από alexissak »

Θα πάρεις 4.65 μόρια απο την απόσταση,1 μόριο του έτους υπηρεσίας και τα ανάλογα μόρια απο την οικογενείακη σου κατάσταση.
ΧΡΙΣΤΙΝΑ

Μεταθέσεις αστυνομικών

Δημοσίευση από ΧΡΙΣΤΙΝΑ »

Καλημερα. αν ειναι 2 αστιφυλακες και κανουν αιτηση για μεταθεση για την ιδια περιοχη και ο ενας την εχει τοπο συμφεροντων και πρωτη επιλογη και ο δευτερος εχει περισσοτερα μορια αλλα δεν την εχει τοπο συμφεροντων αλλα την εχει πρωτη επιλογη και αυτος. ποιος προηγειται; παζει ρολο η οικογενειακη κατασταση;
giannoulisboy
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τρί Σεπ 21, 2010 2:55 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις αστυνομικών

Δημοσίευση από giannoulisboy »

Οσα μόρια παραπανω και αν εχει ο αλλος και οσα παιδια και να εχει, πρωτο κριτηριο παντα ειναι ο τοπος συμφεροντων...
ΧΡΙΣΤΙΝΑ

Μεταθέσεις αστυνομικών

Δημοσίευση από ΧΡΙΣΤΙΝΑ »

Καλημερα. διαβασα μια ανακοινωση της ποασυ που ζηταει να καταργηθει η ποσοστωση στις μεταθεσεις και να πηγαινουν με μεταθεση αυτοι που εχουν τα περισσοτρα μορια και οχι αυτοι που ειναι παντρεμενοι, μακρια απο τον τοπο συμφεροντων κτλ. ξερετε αν υπαρχει περιπτωση να ισχυσει κατι τετοιο; ανησυχω γιατι ειμαι παντρεμενη και εδω και τεσσερα χρονια παλευουμε να ερθει ο συζυγος εδω που υπηρετω εγω απο την αθηνα ο οποιος ειναι ατυφυλακασ
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις αστυνομικών

Δημοσίευση από Greek_Army »

ΧΡΙΣΤΙΝΑ έγραψε:Καλημερα. Διαβασα μια ανακοινωση της ποασυ που ζηταει να καταργηθει η ποσοστωση στις μεταθεσεις και να πηγαινουν με μεταθεση αυτοι που εχουν τα περισσοτρα μορια και οχι αυτοι που ειναι παντρεμενοι, μακρια απο τον τοπο συμφεροντων κτλ. Ξερετε αν υπαρχει περιπτωση να ισχυσει κατι τετοιο; Ανησυχω γιατι ειμαι παντρεμενη και εδω και τεσσερα χρονια παλευουμε να ερθει ο συζυγος εδω που υπηρετω εγω απο την αθηνα ο οποιος ειναι ατυφυλακασ


αν δεν βγει κάτι επίσημο δεν μπορούμε να σου απαντήσουμε με σιγουριά...

alexissak
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 456
Εγγραφή: Παρ Μαρ 05, 2010 12:30 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις αστυνομικών

Δημοσίευση από alexissak »

Η ανακοινωση που διαβασες αναφερεται στο ΙΣΟΜΕΡΟΣ. Η ΠΟΑΣΥ επιδιωκει να καταργηθει αυτο το ισομερος κ οι μεταθεσεις να πραγματοποιουντε με μορια οπως κ πριν δυο χρονια. Το συστημα των μεταθεσεων εχει γινει λιγο πολυπλοκο κ εχει σχεση με τα μορια που μαζευεις σε συναρτησει με τον βαθμο που κατεχεις. Παλαιοτερα υπηρχαν δυο κατηγοριες θεσεων οπου προκυρησονταν. Οι κατεχοντες οργανικη θεση αστ/κα, ητοι Α) αστ/κες κ αρχ/κες ΜΠΣ κ οι κατεχοντες οργανικη θεση βαθμοφορου ητοι Β) αρχιφυλακα Π. Σ κ ανθυπαστυνομου. Εδω κ 2 χρονια οι κατηγοριες αυτες υποδιερεθηκαν η Α) σε Αρχιφυλακες, υπαρχιφυλακες κ αστ/κες κ η Β) σε υπαστυνομους, ανθ/μους κ αρχιφυλακες Π. Σ. Αποτελεσμα καποιος αστυφυλακας με λιγοτερα μορια να πηγενει στον τοπο του κ ο παλιοτερος υπαρχ/κας να παραμενει πισω. Π. Χ βγαινουν 25 θεσεις για Πυργο για Α κατηγορια θα πανε 9 αρχ/κες 8 υπαρχ. Κ 8 αστ/κας. Πολυ αδικο για ολους. Μπορει να σε ευνοησει μπορει ομως κ να σε καταδικασει. ΧΑΛΙ ΜΑΥΡΟ !
ΧΡΙΣΤΙΝΑ

Μεταθέσεις αστυνομικών

Δημοσίευση από ΧΡΙΣΤΙΝΑ »

To θεμα ειναι οτι αδικουντακ και κιαγονται αυτοι που ειναι παντρεμενοι γιατι καποιος που εχει 15 χρονια υπηρεσιας θα εχει περισσοτερα απο καποιον που ειναι παντρεμενος, εχει 8χρονια υπηρεσιας και η γυναικα του δουλευει 500 χιλιομετρα μακρια. Κατι πρεπει να γινεται και με αυτες τις περιπτωσεισ

Εννοω οτι καποιος που εχει περισσοτερα χρονια υπηρεσιας και δεν εχει οικογενεια ειναι αδικο να συγκρινεται με καποιον που εχει οικογενεια και εχει λιγοτερα μορια επειδη ειναι αστυφυλακας ο δευτερος ενω ο πρωτος ειναι αρχιφυλακας. Το δικαιο ειναι να συγκρινονται ομοιοβαθμοι. Εχουμε αναστατωθει με αυτη υην ανακοινωση.

Y. Γ Απαγόρευεται να στέλνεις 2 συνεχόμενα μηνύματα είναι σαν να μιλάς μόνη σου (Greek_Army)

...
ΒΑΣΙΛΗΣ

Μεταθέσεις αστυνομικών

Δημοσίευση από ΒΑΣΙΛΗΣ »

Καλησπερα. εχω μια απορια. υπαρχουν ξεχωριστες μεταθεσεις για τους ειδικους φρουρους απο τους αστυφυλακες η' στις θεσεις που βγαζει για τους κατεχοντες οργανικα θεσεις αστυφυλακες συμπεριλαμβανονται και οι ειδικοι φρουροι; ευχαριστω
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις αστυνομικών

Δημοσίευση από Greek_Army »

ΒΑΣΙΛΗΣ έγραψε:Καλησπερα. Εχω μια απορια. Υπαρχουν ξεχωριστες μεταθεσεις για τους ειδικους φρουρους απο τους αστυφυλακες η' στις θεσεις που βγαζει για τους κατεχοντες οργανικα θεσεις αστυφυλακες συμπεριλαμβανονται και οι ειδικοι φρουροι; Ευχαριστω


ρίξε μια ματιά στην 1 σελίδα
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες