Ιατρικές εξετάσεις στο στρατό

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
gd29
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Ιουν 27, 2014 9:56 pm
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από gd29 »

Ναι, κάτι τέτοιο περίμενα, τι συμπεριλαμβάνουν οι εξετάσεις και πόσο τυπικές είναι. Γίνονται μέσα σε παραβάν έτσι δεν είναι;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11315
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από D.Y.K »

gd29 έγραψε:Ναι, κάτι τέτοιο περίμενα, τι συμπεριλαμβάνουν οι εξετάσεις και πόσο τυπικές είναι. Γίνονται μέσα σε παραβάν έτσι δεν είναι;


Ναι.

Stratigos__
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2014 9:36 pm
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από Stratigos__ »

Να προτείνω να καταλήξουμε στο ότι μιας και κάποιοι λένε θα σου πάρουν ούρα, κάποιοι λένε όχι, κάποιοι υπάρχει παραβάν, κάποιοι όχι, κάποιοι λένε οι εξετάσεις γίνονται ατομικά άλλοι σε γκρουπάκια των 40, να καταλήξουμε λοιπόν ότι δεν υπάρχει κανόνας, αλλά είναι καθαρά τυχαίο ανάλογα με τις υποδομές του εκάστοτε στρατοπέδου και την όρεξη του εκάστοτε γιατρού/υπευθύνου;
antonis12
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Παρ Ιαν 24, 2014 1:43 pm
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από antonis12 »

D.Y.K έγραψε:Πάντως αν ρωτάς τι περιλαμβάνουν θα σας πάρουν αίμα, ούρα, ψηλάφισμα (κυρίως στα γεννητικά όργανα) και θα σας κάνουν και εμβόλια όπως και σε όλα τα ΚΕΝ δηλαδή.

Ψηλάφισμα στα γεννητικά όργανα; Μέχρι τώρα αναφερόταν ότι απλά έβλεπαν αν έχεις δυο ορχεις.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11315
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από D.Y.K »

Αυτό ακριβώς βλέπουν. Απλά σε αρκετές περιπτώσεις ο γιατρός τα ακουμπάει για να έχει ολοκληρωμένη εικόνα, μην φανταστείς τίποτα τρελό.
Άβαταρ μέλους
Dea_Lok
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 13, 2012 11:13 pm
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από Dea_Lok »

Εξαρτάται το κέντρο και το γιατρό. Στη δική μου περίπτωση (ΚΕΕΔ) μου είπε να βάλω το δαχτυλο μου ανάμεσα στους δύο όρχεις και να ανασηκώσω έτσι ώστε να φανεί αν όντως έχω δυο όρχεις.
Θελω και μπορώ !
s@k@ttack
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 03, 2014 3:58 pm
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από s@k@ttack »

Καλησπερα! θα ηθελα να ρωτησω αν τα εμβολια στο στρατο ειναι υποχρεωτικα και αν επιτρεπεται να τα αποφυγω, σε τι ενεργειες πρεπει να προβω.

Stryg
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Παρ Ιαν 06, 2012 5:45 pm
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από Stryg »

Τα εμβόλια που γίνονται είναι για τον τέτανο και τη μηνιγγίτιδα. Αν τους δείξεις κάποια καρτέλα ότι έχεις κάνει τον αντίστοιχο εμβολιασμό, είσαι οκ.
Psari

Ιατρικές εξετάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από Psari »

Καλησπέρα, Πέμπτη παρουσιάζομαι Αυλώνα :D.2 ερωτήσεις για τις οποίες δε βρήκα απάντηση στο φορουμ, έπειτα από πολλές μέρες που το διαβάζω.

1. Με τις αλλεργίες τι γίνεται; Αλλεργίες σε ακάρεα (σκόνη) και ελιά που έχω (έχω παλιές αιματολογικές), αλλά και υγρασία, μούχλα, γύρη κτλ (από εμπειρία); Θα με στείλουν 401 για επιβεβαίωση αν τους τα πώ στην κατάταξη; Τροφικές δυσανεξίες (αυγά-γαλα-γλουτένη); Αυτά μπορούν να τα εξακριβώσουν κάπως; Το ΦΕΚ στην παράγραφο για τις αλλεργίες δε λέει τίποτα συγκεκριμένο γι αυτές τις κατηγορίες.

2. Εδώ και κάτι χρόνια πρέπει να βγουν και οι 4 φρονιμίτες (2 στραβοί,2 ημιέγκλειστοι). Τον τελευταίο μήνα μου έχουν δημιουργήσει και πρόβλημα γτ έχει βγει ένα σπυράκι ενδιάμεσα (πάνω και κάτω φρονιμίτη) το οποίο το δαγκώνω όταν τρώω με αποτέλεσμα να πονάω + να με δυσκολεύει στο φαγητό. Τους το λέω στην αρχή και με στέλνουν 401 για αφαίρεση των δοντιών ή κάνω την πάπια στο ΚΕΝ και το λέω μετά στη μονάδα; Γιατι γνωστός που του είπα ότι περιμένω να καταταγώ για να βγάλω τους φρονιμίτες μου είπε ότι όποτε και αν σου κλείσουν ραντεβού και μπορεί να έχεις τελλειώσει και τη θητεία όταν σου κλείσουν το ραντεβού.

Αυτά, ευχαριστώ!

metaller

Ιατρικές εξετάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από metaller »

Καλησπερα. Θελω να ρωτησω για τα εμβολια. Εγω ως παιδι τα ειχα κανει ολα τα απαραιτητα εμβολια οποτε και νομιζω δεν επιτρεπεται να τα ξανακανω (πλην του τετανου που εχουν περασει τα 5 χρονια που το ειχα κανει). Ομως δεν βρισκω το βιβλιαριο που ειχα ως παιδι και εδειχνε τα εμβολια. Τι μπορω να κανω σε αυτη την περιπτωση; Αρκει να τους πω οτι τα εχω κανει τα εμβολια η θα μου τα ξανακανουν παρολο που δεν θα πρεπει να μου ξαναχορηγηθουν; Ευχαριστω.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11315
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από D.Y.K »

Θα σας ξανακάνουν εμβόλια άσχετα από το αν έχετε ή δεν έχετε βιβλιάριο υγείας μαζί σας.
ziaba
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 22, 2014 4:30 pm
Τοποθεσία: Παντού
Επάγγελμα: Βοηθός χειριστή πριονοκορδέλας
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από ziaba »

Ετσι πληροφοριακα τα εμβολια ειναι 2: ΤΕΤΑΝΟΣ-ΔΙΦΘΕΡΙΤΙΔΑ και ΜΗΝΙΓΓΙΤΙΔΑ

+ σου παιρνουν και αιμα να δουν την ομαδα αιματος

ολα αυτα καταγραφονται σε μια καρτα υγειας την οποια την κρατας.

Πολίτης !!!336 !!!
Αποστόλης

Ιατρικές εξετάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από Αποστόλης »

Παιδιά ήθελα να κάνω μια ερώτηση... Αν έχεις πλατυποδία σε περνάνε Ι4; Εικόνα
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11315
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από D.Y.K »

Αποστόλης έγραψε:Παιδιά ήθελα να κάνω μια ερώτηση... Αν έχεις πλατυποδία σε περνάνε Ι4;Εικόνα


Πλατυποδία στο Στρατό Εικόνα

Agnostos12

Ιατρικές εξετάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από Agnostos12 »

Καλησπέρα παιδιά στο στρατό σε ελέγχουν και μπροστά και πίσω;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες