Τι να πάρω μαζί μου στην κατάταξη (2011)

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους
Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11206
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Τι να πάρω μαζί μου στην κατάταξη (2011)

Δημοσίευση από Nassos »

Δεν ξέρω αν πουλάνε ακόμη τα σακίδια ταξιδίου με τον έναν ιμάντα.
MikaelStanne

Τι να πάρω μαζί μου στην κατάταξη (2011)

Δημοσίευση από MikaelStanne »

Καλά, έτσι κι αλλιώς δε με ενδιαφέρουν αυτά με τον ένα ιμάντα.

Αν δε φοριέται στην πλάτη δε λέει.
Christosz87
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Αύγ 05, 2011 2:50 pm
Επικοινωνία:

Τι να πάρω μαζί μου στην κατάταξη (2011)

Δημοσίευση από Christosz87 »

Διαβάζοντας από εδώ και από εκεί κάποιες πληροφορίες για το τι χρειαζόμαστε στο στρατό έκανα παραγγελία κάποια πράγματα που πιστεύω θα μου χρειαστούν στο ΚΕΕΔ και ίσως και στη μονάδα στη συνέχεια. Αν θέλετε λοιπόν πείτε τι έχετε σκοπό να πάρετε εσείς ή αν νομίζετε πως κάτι δεν επιτρέπεται και γενικά ο, τι άλλο θεωρείτε πως θα βοηθήσει για να μη βρεθούμε προ εκπλήξεως. Εκτός των παρακάτω σκέφτομαι να πάρω και μαξιλαροθήκη, αλλά δεν ξέρω αν επιτρέπεται μαζί με το δικό μου σεντόνι (σε χρώμα στρατου) και τα βασικά (οδοντόκρεμα, οδοντόβουρτα, χαρτιά υγείας, ξυριστικά.)

Έχω παραγγείλει λοιπόν τα εξής:

1 x Μαύρη Μπογιά 200ml
1 x Κορδόνια 1,5mm
1 x Πορτοφολάκι Παραλλαγής Armymania
1 x Τσάντα Pentagon Large - Χρώμα: Ελληνική Παραλλαγή
1 x Κρίκος Μικρός - Χρώμα: Πράσινο
4 x Ανατομική Κάλτσα Armymania - Χρώμα: Πράσινο
1 x Ζώνη Κλίπ
1 x Τσαντάκι για Ξυριστικά
1 x Κλειδαριά για Λουκάνικο
1 x Κλειδαριά για Όπλο
1 x Κλειδαριά για Φοριαμό
1 x Κλειδαριά για Τσάντα
1 x Κλειδαριά για Άρβυλα
1 x Πάτοι Survivor - Μέγεθος:44
1 x Πεσέτα Προσώπου
2 x Μπλούζα Φούτερ Woodland Ελ. Παραλλαγή - Μέγεθος:Large
1 x Πεσέτα Σώματος
4 x Μπλουζάκι Παραλλαγής Chris - Μέγεθος:Large
1 x Σεντόνι Πράσινο
Giorgos1986

Τι να πάρω μαζί μου στην κατάταξη (2011)

Δημοσίευση από Giorgos1986 »

Παραθέτω και εγώ την λίστα μου με τα απαραίτητα (και όχι μόνο!) αντικείμενα που χρειάζονται στο κέντρο. Η λίστα είναι ακόμη υπό διαμόρφωση:

ξυριστικά
παντόφλες
νυχοκόπτης
ωτοασπίδες
Λάστιχα για παντελόνι
κουταλομαχαιροπίρουνο (επιτρέπεται;)
1 πολύμπριζο (Τ)
μπατονέτες
Μαξιλαροθήκη
10 ζευγάρια κάλτσες χακί (βαμβακερές, μάλλινες, ισοθερμικές)
υγρά μαντηλάκια
γάντια μιας χρήσης
κασκόλ-γάντια ΕΣ οπωσδήποτε
σετ πετσέτες ΕΣ
σετ σεντόνια ΕΣ
ράδιο (μικρό)
κινητό χωρίς κάμερα + φορτιστή
βελόνα κ κλωστή
τράπουλα
μπεπανθολ
καραμέλες για λαιμό
σαμπουάν
αντισηπτικό Σαπούνι (χωρίς νερό)
λουκέτα διάφορα (6)
πάτο για αρβύλες - (σιλικόνης;)
ισοθερμικά γάντια (φοριούνται μέσα από τα εξωτερικά γάντια)
κορδόνια μαύρα
μπλουζάκια παραλλαγής κοντόμάνικα (6) κ μακρυμανίκα (4)
Αποσμητικό αντιβακτηριδιακο για μπότες με τάκλ
Κρέμα-πάστα Βαφής μαύρη για μπότες
Ρούχα με μόνωση-ισοθερμικά (πράσινα;)
φακός μίνι
σπρέι σώματος (care plus - πολύ δυνατό) και στρώματος για προστασία από κουνούπια-κοριούς

MikaelStanne

Τι να πάρω μαζί μου στην κατάταξη (2011)

Δημοσίευση από MikaelStanne »

Υπάρχει κάποιος που να ξέρει αν υπάρχει περίπτωση να χωρέσει το λουκάνικο στον 100λιτρο σάκο που παρέθεσα πιο πάνω;

Αν ας πούμε δε χωράει στον 75λιτρο αλλά χωράει στον 100λιτρο είναι σημαντικό, αφού στις εξόδους/άδειες είναι πολύ καλύτερο να κουβαλάς απλά το σάκο και μάλιστα στην πλάτη και να έχεις μέσα και τα πράγματά σου και το λουκάνικο (με όλα τα προβλεπόμενα μέσα στο λουκάνικο).
Άβαταρ μέλους
Αλεξανδρος_9007
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: Τετ Απρ 13, 2011 4:57 pm
Επικοινωνία:

Τι να πάρω μαζί μου στην κατάταξη (2011)

Δημοσίευση από Αλεξανδρος_9007 »

Εγω λεω να παρεις σαμπουαν και οι ωτοασπιδες, λαστιχα, παδιο, τραπουλα, καραμελς, ισοθερμικα γαντια, κορδονια και φακοι ειναι υπερβολες!

Μια καλη λιστα που περιεχει τα απολυτως απαιρετητα και λιγα περισσοτερο χωρις υπερβολες ειναι η εξης:5 φανελακια παραλλαγης

15 εσωρουχα

8 ζευγαρια καλτσες

σεντονι (φαιοπρασσινο) και μαξιλαροθηκη (ασπρη)

1 μεσαια πετσετα

λουκετα (οπλου, αρβυλων, φοριαμου, σακου, λουκανικου)

1 ζευγαρι πατους σιλικονης + απλους για περισσοτερη ανεση

οδοντοβουρτσα- οδοντοκρεμα

2 χαρτια υγειας

ξυραφακια - αφρο

σαμπουαν - αφρολουτρο

μπατονετες

αποσμητικο

υγρα μαντιλακια

nivea

βαμβακι

γαντια μιας χρησης

σακουλες

νυχοκοπτης

στυλο - τετραδιο

σετ ραπτικης

ταλκ

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11206
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Τι να πάρω μαζί μου στην κατάταξη (2011)

Δημοσίευση από Nassos »

MikaelStanne έγραψε:Υπάρχει κάποιος που να ξέρει αν υπάρχει περίπτωση να χωρέσει το λουκάνικο στον 100λιτρο σάκο που παρέθεσα πιο πάνω;

Αν ας πούμε δε χωράει στον 75λιτρο αλλά χωράει στον 100λιτρο είναι σημαντικό, αφού στις εξόδους/άδειες είναι πολύ καλύτερο να κουβαλάς απλά το σάκο και μάλιστα στην πλάτη και να έχεις μέσα και τα πράγματά σου και το λουκάνικο (με όλα τα προβλεπόμενα μέσα στο λουκάνικο).


Γεμάτο λουκάνικο σε 100λιτρο σακίδιο λιγάκι δύσκολο. Το μήκος του πάνω-κάτω είναι στο ίδιο με ενός τέτοιου μεγέθους σακίδιο. Καλύτερα να το δέσεις με "χταποδάκια" (bungee cords) πάνω στο άλλο σακίδιο

Σε εμάς πάντως δεν επιτρεπόταν έξοδος με το λουκάνικο.
egweimai
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2011 5:16 am
Επικοινωνία:

Τι να πάρω μαζί μου στην κατάταξη (2011)

Δημοσίευση από egweimai »

Που θα βρω εσώρουχα φθηνά αλλά καλά και κυρίως πολύ εφαρμοστά;
Άβαταρ μέλους
Αλεξανδρος_9007
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: Τετ Απρ 13, 2011 4:57 pm
Επικοινωνία:

Τι να πάρω μαζί μου στην κατάταξη (2011)

Δημοσίευση από Αλεξανδρος_9007 »

Στη λαικη ή δανεισου απο καποιον να σου βγει τζαμπαΕικόνα
MikaelStanne

Τι να πάρω μαζί μου στην κατάταξη (2011)

Δημοσίευση από MikaelStanne »

Nassos έγραψε:Γεμάτο λουκάνικο σε 100λιτρο σακίδιο λιγάκι δύσκολο. Το μήκος του πάνω-κάτω είναι στο ίδιο με ενός τέτοιου μεγέθους σακίδιο. Καλύτερα να το δέσεις με "χταποδάκια" (bungee cords) πάνω στο άλλο σακίδιο

Σε εμάς πάντως δεν επιτρεπόταν έξοδος με το λουκάνικο.


Ευχαριστώ Νάσσο.

Στις 24 του μηνός παρουσιάζομαι ΚΕΕΔ και δε γνωρίζω αν επιτρέπεται η έξοδος με το λουκάνικο τόσο γενικά, όσο και στις Ε. Δ.

Αλλά αν σε υποχρεώνουν να το αφήσεις μέσα, πώς το εμπιστεύεσαι στους άλλους απλά μ' ένα λουκέτο;

Εκτός κι αν αυτά που θα 'χει μέσα δεν υπάρχει λόγος να τα σουφρώσει κανείς, οπότε πάσο.

Αν ισχύει πάντως αυτό που λες ακόμα καλύτερα, γιατί όπως είπα το ζητούμενο είναι να είναι πιο πρακτική έξοδος και η μεταφορά των προσωπικών αντικειμένων.

Εν τω μεταξύ μιας και παρουσιάζομαι ΚΕΕΔ, να πάρω υπνόσακο (με τη λογική να τον κρύβω τη μέρα και να τον βγάζω το βράδυ) ή δεν υπάρχει περίπτωση να επιτραπεί;
Επίσης, γνωρίζεις αν στο ΚΕΕΔ συγκεκριμένα πωλούνται υπνόσακοι στο ΚΨΜ;
kostakis

Τι να πάρω μαζί μου στην κατάταξη (2011)

Δημοσίευση από kostakis »

Παιδιά καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να έχω μαζί μου πετσέτα προσώπου και μπάνιου απλή δική μου (μια καφέ, όχι του ΕΣ) καθώς και απλό μαύρο κασκόλ και γάντια (επίσης όχι Ε. Σ.). Παρουσιάζομαι στη Θήβα, έκανα αγορές των παραπάνω αλλά τώρα μου είπαν ότι επειδή δεν είναι στα στάνταρ του Ε. Σ. Δε θα μου επιστρέψουν να τα πάρω μαζί, ισχύει;
Giorgos1986

Τι να πάρω μαζί μου στην κατάταξη (2011)

Δημοσίευση από Giorgos1986 »

Αλεξανδρος_9007 έγραψε:Εγω λεω να παρεις σαμπουαν και οι ωτοασπιδες, λαστιχα, παδιο, τραπουλα, καραμελς, ισοθερμικα γαντια, κορδονια και φακοι ειναι υπερβολες!

Μια καλη λιστα που περιεχει τα απολυτως απαιρετητα και λιγα περισσοτερο χωρις υπερβολες ειναι η εξης:5 φανελακια παραλλαγης

15 εσωρουχα

8 ζευγαρια καλτσες

σεντονι (φαιοπρασσινο) και μαξιλαροθηκη (ασπρη)

1 μεσαια πετσετα

λουκετα (οπλου, αρβυλων, φοριαμου, σακου, λουκανικου)

1 ζευγαρι πατους σιλικονης + απλους για περισσοτερη ανεση

οδοντοβουρτσα- οδοντοκρεμα

2 χαρτια υγειας

ξυραφακια - αφρο

σαμπουαν - αφρολουτρο

μπατονετες

αποσμητικο

υγρα μαντιλακια

nivea

βαμβακι

γαντια μιας χρησης

σακουλες

νυχοκοπτης

στυλο - τετραδιο

σετ ραπτικης

ταλκ



Ωραία η λίστα αλά εγώ επειδή είμαι της οργάνωσης και θέλω να είμαι καλά προετοιμασμένος σίγουρα θα πάρω περισσότερα πράγματα. Τα ισοθερμικά γάντια π. Χ. Τα χρειάζομαι γιατί έχω θέμα με το κρύο και για να μην με περάσουν για βαμπίρ και να μπορώ να αισθάνομαι τα χέρια μου.

Ωτοασπίδες απ'όσο ξέρω δίνουν αλλά θα πάρω και τις δικές μου (δεν πιάνουν χώρο... ).
Τράπουλα, λάστιχα παντελονιού, καραμέλες, κορδόνια για άρβυλα και φακός μου τα πρότειναν άτομα που πήγαν στον στρατό ή αυτή την στιγμή κάνουν εκπαίδευση!
Οι καραμέλες για τον λαιμό θα μου φανούν υπερπολύτιμες γιατί έτσι και αλλιώς μιλάω δυνατά και εκεί αν φωνάζω ο λαιμός μου θα γίνεται χάλια. Βέβαια μου πρότειναν να πάρω καραμέλες για άλλο λόγο αλλά εμένα αυτός με ενδιαφέρει.
Φακό θα πάρω ένα πολύ μικρό για να κάνω την δουλειά μου, δεν θα πάρω μαζί μου κανένα Γ στρατιωτικό φακό, ούτε θα δώσω πάνω από 10 ευρώ.

Ερωτήσεις:

1. Για τους πάτους, προτείνεις να πάρω 2; Τον 2ο τι θα τον κάνω; Θα τους χρησιμοποιώ εναλλάξ ή όποιος με βολέψει;
Αν το νούμερο μου είναι 44-45 τι άρβυλα να επιλέξω όταν καταταγώ;45 νούμερο; Οπότε να πάρω και πάτους μεγέθους 45 (κάποιοι πάτοι δεν κόβονται ώστε να γίνονται το νούμερο που θες... ) ;

2. Η πετσέτα πρέπει να είναι συγκεκριμένου χρώματος;

3. Παντόφλες δίνουν στον στρατό;

4. Κουταλομαχαιροπίρουνο επιτρέπεται; Ή τα μαχαίρια απαγορεύονται όπως διάβασα;

Σε ευχαριστώ για την 1η σου απάντηση και περιμένω και την δεύτερη!:)

Giorgos1986

Τι να πάρω μαζί μου στην κατάταξη (2011)

Δημοσίευση από Giorgos1986 »

egweimai έγραψε:Που θα βρω εσώρουχα φθηνά αλλά καλά και κυρίως πολύ εφαρμοστά;


Ρωτάς σε forum σχετικό με τον στρατό που θα βρεις φθηνά και εφαρμοστά εσώρουχα; Εικόνα
Σε κατάστημα εσωρούχων έχεις πάει ποτέ ή σου ψώνιζε η μάνα σου μέχρι τώρα;
Αν θες πολύ φθηνά να πας στο παζάρι της γειτονιά σου. Εκεί θα βολευτείς σίγουρα!
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11206
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Τι να πάρω μαζί μου στην κατάταξη (2011)

Δημοσίευση από Nassos »

kostakis έγραψε:Παιδιά καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να έχω μαζί μου πετσέτα προσώπου και μπάνιου απλή δική μου (μια καφέ, όχι του ΕΣ) καθώς και απλό μαύρο κασκόλ και γάντια (επίσης όχι Ε. Σ.). Παρουσιάζομαι στη Θήβα, έκανα αγορές των παραπάνω αλλά τώρα μου είπαν ότι επειδή δεν είναι στα στάνταρ του Ε. Σ. Δε θα μου επιστρέψουν να τα πάρω μαζί, ισχύει;


Δεν θα έχεις πρόβλημα με τα παραπάνω. Δεν τους πολυενδιαφέρει το χρώμα για γάντια-κασκόλ.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11206
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Τι να πάρω μαζί μου στην κατάταξη (2011)

Δημοσίευση από Nassos »

MikaelStanne έγραψε:Ευχαριστώ Νάσσο.

Στις 24 του μηνός παρουσιάζομαι ΚΕΕΔ και δε γνωρίζω αν επιτρέπεται η έξοδος με το λουκάνικο τόσο γενικά, όσο και στις Ε. Δ.

Αλλά αν σε υποχρεώνουν να το αφήσεις μέσα, πώς το εμπιστεύεσαι στους άλλους απλά μ' ένα λουκέτο;

Εκτός κι αν αυτά που θα 'χει μέσα δεν υπάρχει λόγος να τα σουφρώσει κανείς, οπότε πάσο.

Αν ισχύει πάντως αυτό που λες ακόμα καλύτερα, γιατί όπως είπα το ζητούμενο είναι να είναι πιο πρακτική έξοδος και η μεταφορά των προσωπικών αντικειμένων.

Εν τω μεταξύ μιας και παρουσιάζομαι ΚΕΕΔ, να πάρω υπνόσακο (με τη λογική να τον κρύβω τη μέρα και να τον βγάζω το βράδυ) ή δεν υπάρχει περίπτωση να επιτραπεί;
Επίσης, γνωρίζεις αν στο ΚΕΕΔ συγκεκριμένα πωλούνται υπνόσακοι στο ΚΨΜ;


Ναι μένει μέσα στο θάλαμο το λουκάνικο. Εννοείται μέσα σε αυτό δεν βάζεις πράγματα αξίας.

Όχι δεν επιτρέπεται υπνόσακος στις Ειδικές Δυνάμεις, όπως επίσης δεν ξέρω και δεν νομίζω να πουλάνε τέτοιους στο ΚΨΜ.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης