Ιατρικές εξετάσεις στις Ειδικές Δυνάμεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
TasosP
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 12, 2014 6:57 pm
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από TasosP »

Τελικα τι εγινε με το θεμα εγχειρησης και το θεμα ειδικες δυναμεις ;
Άβαταρ μέλους
Raphail
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 03, 2014 2:59 am
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Raphail »

Καλησπέρα σας... Είχα πριν λίγο καιρό ένα κάταγμα περόνης και διάστρεμμα στο δεξί ποδί. Η ερώτηση είναι: Θα αλλάξει το "Ι" μου; Και η άλλη ερώτηση είναι: Αυτό θα με εμποδήσει να πάω για αλεξιπτωτιστής;

*Είμαι 17. Πλέον κινούμε και αθλούμαι κανονικά μέτα το συμβάν.

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Greek_Army »

Με τέτοιο ιστορικό δεν πρόκειται να σε δεχτούν στα αλεξίπτωτα.
Άβαταρ μέλους
nikosern
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 04, 2013 4:29 am
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από nikosern »

Οσον αφορά τις ιατρικές εξετάσεις στις ειδικές δυνάμεις σε γενικες γραμμες ισχύει το οτι δηλώσεις έχεις. Την ημέρα κατάταξης περνάς απο γιατρούς όπου μένεις μονο με το εσώρουχο. Οπότε αν δεν έχεις εμφανή σημάδια στο σώμα σου ή καποιο προβλημα υγειας που να κανει μπαμ πχ να λειπει κανα ποδι, χερι δεν πρόκειται να παρει χαμπάρι κανενας τίποτα. Εξαίρεση αποτελούν τα θέματα υγείας σε αυτιά και καρδιά όπου αν έχεις κατι, θα το βρουν γιατι σου κανουν ακούογραμμα και καρδιογραφημα. Το ίδιο ισχύει και με τα ματιά αλλα εκει εχεις περισσότερες πιθανότητες να κρυψεις κάποιο πρόβλημα. Τα πράγματα ειναι διαφορετικά για όσους πανε αλεξίπτωτα όπου σε εξετάζουν πολυ πιο προσεκτικά και κατα πάσα πιθανότητα θα ανακαλύψουν προβλήματα υγειας που έχεις προσπαθήσει να κρυψεις. Οπως και να εχει πάντως εάν έχετε κάποιο σοβαρό πρόβλημα υγεία ΜΗΝ ΤΟ ΚΡΥΨΕΤΕ σε καμία περίπτωση. Δεν αξίζει για 9 μήνες θητεία να πάθετε κατι σοβαρό που ίσως το κουβαλάνε σε όλη σας τη ζωή.
Γιωργος

Ιατρικές εξετάσεις στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Γιωργος »

Γεια σας. Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση κι αν ειναι δυνατον να απαντηθει. Εχω δηλωσει ειδικες δυναμεις κ παρουσιαζομαι στο μεγαλο πευκο σε ενα μηνα. Στο μεταξυ εχω ενα ιατρικο θεμα, εχει παρουσιαστει μια κυστη κοκκυγος η οποια καποια στιγμη θα χρειαστει χειρουργιο. Η ερωτηση μου ειναι η εξης. Να το αναφερω κατα την διαρκεια ιατρικης εξετασης που φανταζομαι πως γινεται τις πρωτες μερες ή ειναι πιθανον να με μεταθεσουν στο πεζικο λογω του θεματος μου και εν συνεχεια να γινει το χειρουργιο ; Μηπως να περιμενω να ολοκληρωθει η βασικη εκπαιδευση κ μετα να τους το αναφερω ;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Greek_Army »

Η κύστη κόκκυγα δεν αλλάζει το Ι, θα πάρεις και αρκετές ημέρες αναρρωτική άδεια, απλά να ξέρεις πως θα δυσκολευτείς πάρα πολύ μέχρι να προσαρμοστείς μετά το χειρουργείο.

Eννοείται πως αν μπορέσεις θα το αναφέρεις μετά την βασική.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11315
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από D.Y.K »

Γιωργος έγραψε:Γεια σας. Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση κι αν ειναι δυνατον να απαντηθει. Εχω δηλωσει ειδικες δυναμεις κ παρουσιαζομαι στο μεγαλο πευκο σε ενα μηνα. Στο μεταξυ εχω ενα ιατρικο θεμα, εχει παρουσιαστει μια κυστη κοκκυγος η οποια καποια στιγμη θα χρειαστει χειρουργιο. Η ερωτηση μου ειναι η εξης. Να το αναφερω κατα την διαρκεια ιατρικης εξετασης που φανταζομαι πως γινεται τις πρωτες μερες ή ειναι πιθανον να με μεταθεσουν στο πεζικο λογω του θεματος μου και εν συνεχεια να γινει το χειρουργιο ; Μηπως να περιμενω να ολοκληρωθει η βασικη εκπαιδευση κ μετα να τους το αναφερω ;


Θα το αναφέρεις οπωσδήποτε.

Η κύστη μπορεί κατά την τριβή όταν θα ασκείσαι να σου δημιουργήσει περαιτέρω προβλήματα και πίστεψε με δεν το θέλεις.

Γνωρίζω 2 περιπτώσεις με κύστη που είχαν προβλήματα λόγω της τριβής.

Το ανέφεραν, τους έστειλαν στο 401, έκαναν χειρουργείο και όλα καλά και όλα ωραία.

Δεν μετατέθηκαν σε κανένα ΠΖ.

Γιωργος

Ιατρικές εξετάσεις στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Γιωργος »

Σας ευχαριστω κ τους δυο για την αμεση απαντηση σας :) Θα δω τι θα κανω. Ισως το αναφερω με μικρη καθυστερηση αν δω οτι δεν αντιμετωπιζω καποιο ιδιαιτερο προβλημα.
λοκ

Ιατρικές εξετάσεις στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από λοκ »

Εχω σπασει το ποδι μου εδω και 3 χρονια και εχω λαμα μεσα! Ξερω πως αν εχεις σπασει το παραμικρο δεν σε δεχονται, ισχυει;

λοκ

Ιατρικές εξετάσεις στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από λοκ »

Γτ ομως; Ακομα και αν εισαι υγιης και αθλησαι και δεν σε ενοχλει ! Ο καθενας με ατομικη ευθυνη δεν μπαινει;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11315
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από D.Y.K »

Δεν υπάρχει "με δική σου ευθύνη" στον Στρατό γιατί άλλοι βάζουν τις υπογραφές για να υπηρετήσεις εσύ στις καταδρομές και θα πρέπει να πάρουν οι ίδιοι (οι γιατροί) την ευθύνη σε περίπτωση που πάθεις εσύ κάτι (σε κάποια άσκηση για παράδειγμα).

Δυστυχώς δεν θα σε δεχτούν κατά 99% (σου αφήνω και ένα 1% έτσι για να έχουμε να λέμε).

mawtaw88
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 14, 2014 5:17 am
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από mawtaw88 »

Παιδες καλησπερα. Παρουσιαζομαι 10/11 στο ΚΕΕΔ. Εχω προπτωση μητροειδους (φυσημα) αλλα ειναι πολυ ηπιας μορφης κανω βαρη κλπ κλπ. Επειδη εχω χασει λιγο τον μπουσουλα υπαρχει καρδιολογος εκει ε; Αν ναι κανει καρδιογραφημα η απλα ακουει; Επισης μπορω να το αποφυγω (της φασης να ρωτησουν αν εχει καποιος προβλημα με καρδια ωστε να ελεγξουν και να πω οχι) Ή θα με βγαλουν Ι2; Ξερω η υγεια πανω απο ολα αλλα αθλουμαι συνεχως απο τα 14 και ειμαι 25 τωρα δηλωνω πανετοιμος για ΕΔ και στα γεραματα Εικόνα Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!
Άβαταρ μέλους
lionslaw
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 07, 2014 5:17 pm
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από lionslaw »

Θα ήθελα να ρωτήσω αν η έλλειψη ενζύμου g6pd επηρεάζει το Ι; . Μπορεί να με βγάλουν Ι2 και να μην μπορέσω να πάω ειδικές δυνάμεις;
cuervo

Ιατρικές εξετάσεις στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από cuervo »

Το Φεκ να διαβασεις, αν λεει Ι2 δεν μπορεις να υπηρετησεις στις Ειδικες Δυναμεις.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες