ΣΥΔ - Σχολή Υπαξιωματικών Διοικητικών

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ThodorisLa

ΣΥΔ - Σχολή Υπαξιωματικών Διοικητικών

Δημοσίευση από ThodorisLa »

Καλησπέρα, θέλω να κάνω το μηχανογραφικό και είμαι ανάμεσα σε συδ και στυα. Εσείς τι θα μου προτείνατε και γιατί ; Πείτε μου γρήγορα γιατί ο χρόνος πιέζει :D
dim74

ΣΥΔ - Σχολή Υπαξιωματικών Διοικητικών

Δημοσίευση από dim74 »


ΑΡΜΕΝΙΣΤΗΣ έγραψε:Αξιζει να παω συδ και να παρω ιδικοτητα μετερωλογου ; Τι θα κανω;


Καλημέρα.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι αξίξει να πάρεις την ειδικότητα του μετεωρολόγου.
Μετά την αποφοίτηση σου θα εργαστείς αρχικά σαν παρατηρητής καιρού σε διάφορους μετεωρολογικούς σταθμούς και μονάδες της ΠΑ. Αργότερα θα συνεχίσεις σαν βοηθός προγνώστης - ενημερωτής καιρού και στον βαθμό του Ανθυπασπιστή θα περάσεις το σχολείο προγνωστών Β' Τάξεως στην ΕΜΥ όπου και θα γίνεις προγνώστης έως το τέλος της καριέρας σου.

Ελπίζω να σε βοήθησα.
Άβαταρ μέλους
ΑΡΜΕΝΙΣΤΗΣ
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 280
Εγγραφή: Παρ Απρ 29, 2011 4:35 pm
Επικοινωνία:

ΣΥΔ - Σχολή Υπαξιωματικών Διοικητικών

Δημοσίευση από ΑΡΜΕΝΙΣΤΗΣ »

Να ρωτησω μηπως ξερει κανενας πως αποδιδονται οι ειδικοτητες ; Γινεται καποιου ειδους κληρωση

loki8
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Παρ Απρ 15, 2011 5:11 pm
Επικοινωνία:

ΣΥΔ - Σχολή Υπαξιωματικών Διοικητικών

Δημοσίευση από loki8 »

ΑΡΜΕΝΙΣΤΗΣ έγραψε:Να ρωτησω μηπως ξερει κανενας πως αποδιδονται οι ειδικοτητες ; Γινεται καποιου ειδους κληρωση



Από ξάδερφο που τελείωσε ΣΥΔ νομίζω γίνεται κλήρωση για την προτεραιότητα επιλογής της ειδικότητας.

Δηλαδή άμα κληρωθείς να διαλέξεις 1ος, διαλέγεις ότι θέλεις (από αυτές που έχουν θέσεις φυσικά)

Αν κληρωθείς τελευταίος παίρνεις "ό, τι μένει".

Αν κάποιος ξέρει κάτι άλλο ή μπορεί να το επιβεβαιώσει θα ήταν καλό να το κάνει.

kyr_7
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 15, 2011 8:36 pm
Επάγγελμα: Δοκιμος Υπαξιωματικος
Επικοινωνία:

ΣΥΔ - Σχολή Υπαξιωματικών Διοικητικών

Δημοσίευση από kyr_7 »

loki8 έγραψε:
ΑΡΜΕΝΙΣΤΗΣ έγραψε:Να ρωτησω μηπως ξερει κανενας πως αποδιδονται οι ειδικοτητες ; Γινεται καποιου ειδους κληρωση



Από ξάδερφο που τελείωσε ΣΥΔ νομίζω γίνεται κλήρωση για την προτεραιότητα επιλογής της ειδικότητας.

Δηλαδή άμα κληρωθείς να διαλέξεις 1ος, διαλέγεις ότι θέλεις (από αυτές που έχουν θέσεις φυσικά)

Αν κληρωθείς τελευταίος παίρνεις "ό, τι μένει".

Αν κάποιος ξέρει κάτι άλλο ή μπορεί να το επιβεβαιώσει θα ήταν καλό να το κάνει.

και εγω εχω ακουσει οτι ετσι γινεται
catherine

ΣΥΔ - Σχολή Υπαξιωματικών Διοικητικών

Δημοσίευση από catherine »

Μηπως θα μπορουσε καποιος να γραψει ποια ειναι τα μαθηματα που διδασκονται Στις εκαστοτε ειδηκοτητες?
loki8
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Παρ Απρ 15, 2011 5:11 pm
Επικοινωνία:

ΣΥΔ - Σχολή Υπαξιωματικών Διοικητικών

Δημοσίευση από loki8 »

Ναι παιδιά, αν μπορεί κάποιος να τα βάλει ενδιαφέρομαι και εγώ γιατί μάλλον ΣΥΔ θα μπω σε περίπου 1 μήνα :)
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

ΣΥΔ - Σχολή Υπαξιωματικών Διοικητικών

Δημοσίευση από roverr24 »

Ποια ειδικοτητα σε ενδιαφερει εσενα να σου πω γιατι ειναι πολλα

loki8
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Παρ Απρ 15, 2011 5:11 pm
Επικοινωνία:

ΣΥΔ - Σχολή Υπαξιωματικών Διοικητικών

Δημοσίευση από loki8 »

Εχεις κάποιο link ή τα έχεις γραμμένα σε χαρτί;

Εγώ ενδιαφέρομαι για την ειδικότητα ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ. Είμαι λίγο τρελός με υπολογιστές και έχω μάλιστα και Proficiency ECDL (αν και δεν παίζει κανένα ρόλο στο πόσο ξέρει κανείς πραγματικά τους υπολογιστές)

(Βασικά, έχει σχέση με υπολογιστές η ειδικότητα αυτή;xD)

Υ. Γ.: Ποιά είναι η σχέση σου με την εν λόγω σχολή; Είσαι μήπως απόφοιτος ή απλά τυχαίνει να ξέρεις;(άμα θες απαντάς)

Y. Γ 2 : Θέλω να ρωτήσω κάτι γιατί έχω διαβάσει σχεδόν όλο το thread και δεν βρήκα απάντηση. Έστω ότι μπαίνω με το καλό φέτος ΣΥΔ και τελειώνω σε 2 χρόνια. Επίσης, έστω ότι τότε θα έχω ακόμα την επιθυμία απόκτησης ενός πτυχίου ΑΕΙ σχετικό με την ειδικότητά μου. Αν αποκτήσω αυτό το πτυχίο ΑΕΙ, γίνομαι αυτόματα Αξιωματικός ή πρέπει να υπάρξει κάποια προκήρυξη;(ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων) Τέλος, για να μπω στο ΑΕΙ αυτό πρέπει να ξαναδώσω Αναγκαστικά Πανελλήνιες ή υπάρχει και άλλος τρόπος;

Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

ΣΥΔ - Σχολή Υπαξιωματικών Διοικητικών

Δημοσίευση από roverr24 »

Ο πατερας μου μπηκε με προκηρυξη στην αεροπορια, με πτυχιο νομικης με την ειδικοτητα του διοικητικου, ειναι εν ενεργεια σμηναρχος και εχει διδαξει στη ΣΥΔ στην ειδικοτητα στρατολογων, οποτε ξερω πολλα για την σχολη, εγω ειμαι αξιωματικος μηχανικος στο πολεμικο ναυτικο και φοιτητης ναυπηγικης, κανω διδακτορικο.Λοιπον, η ειδικοτητα πληροφοριων δεν εχει καμια σχεση με υπολογιστες. Πληροφοριων ειναι αυτοι που ασχολουνται με τη συλλογη πληροφοριων, κοινως αυτοι που κατασκοπευουν τους απεναντι, τις συχνοτητες τους τι κανουν ποτε το κανουν τι που πως και γιατι και ποσα αεροπλανα εχουν σε καθε μοναδα, ποτε κανουν μετασταθμευση τι οπλα εχουν, τι προθεσεις εχουν τι δυναμεις και τι ηθικο εχουν... Δεν μπορω να σου πω αλλα, αλλα καμια σχεση με πληροφορικη... Αν το σκεφτεις αγγλικα ειναι η διαφορα intelligence με informatics:)

το οτι εχεις ECDL δεν σημαινει οτι ξερεις υπολογιστες, για να ξερεις υπολογιστες πρεπει να εισαι τουλαχιστον ηλεκτρολογος η ηλεκτρονικος μηχανικος απο πολυτεχνειο να γνωριζεις πολυ καλα μαθηματικα και φυσικη να γνωριζεις αναλυσεις φουριε για επεξεργασια σηματων και εικονας να γνωριζεις αυτοματο ελεγχο να γνωριζεις φυσικη στερεας καταστασης, τρανζιστορς, λογικες πυλες, κυκλωματα προγραμματισμο τελειο C,C++ java,assembly και λιγα λεω... Με το ECDL γνωριζεις το 1/1000 απο υπολογιστες, ειναι ομως ενα προσoν για την αεροπορια, αν και εχει διακλαδικη στρατιωτικη σχολη προγραμματισμου Η/Υ στην οποια μπορουν να φοιτησουν για 6 μηνες και αξιωματικοι και υπαξιωματικοι.

Για να πας σε ΑΕΙ πρεπει να δωσεις κατατακτηριες εξετασεις, σε οποια σχολη θελεις 3 μαθηματα και μπαινεις απο την αρχη, αλλιως η με βαθμο πτυχιου της ΣΥΔ, σε ελαχιστες σχολες ισχυει αυτο και με το 10% που ισχυει για 2 χρονια η πανελληνιες.

Για να γινεις αξιωματικος πρεπει να τελειωσεις συγκεκριμενα ΑΕΙ τα οποια θα σου γραψω στο επομενο μηνυμα και να εισαι τουλαχιστον 24 χρονων

Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

ΣΥΔ - Σχολή Υπαξιωματικών Διοικητικών

Δημοσίευση από roverr24 »

http://www.sysmed.gr/cms/images/stories/apofaseis/METATAJH_YPAJKVN_SE_AJKOYS_PA.pdf

σε ενδιαφερουν οι 3 πρωτες ειδικοτητες εφοδιαστης, μετεωρολογος και διοικητικος, οχι οι παρακατω. Καλη επιτυχια

loki8
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Παρ Απρ 15, 2011 5:11 pm
Επικοινωνία:

ΣΥΔ - Σχολή Υπαξιωματικών Διοικητικών

Δημοσίευση από loki8 »

Ναι, για το ECDL συμφωνώ και εγώ ότι δεν ειναι τιποτα, απλα το ανεφερα.

Σχετικα με το πως μπορει καποιος αποφοιτος ΣΥΔ να μπει σε ενα ΑΕΙ, το 10% απο οτι ξερω Καταργήθηκε Φετος.

Επισης αυτο που αναφερεις για κατατακτηριες σε οποιο ΑΕΙ θελεις δεν το ηξερα. Δηλαδη εννοεις οτι υπαρχει και αλλος τροπος για να εισαχθεις σε ενα ΑΕΙ περα απο τις Πανελληνιες;(ποιες ειναι ομως οι προϋποθεσεις για κατι τετοιο; )

Τελος, η Προκήρυξη που εβαλες βγαινει καθε χρονο η δεν ειναι σιγουρο; Και αυτες οι 17 θεσεις καλυπτονται αποκλειστικα απο αποφοιτους της ΣΥΔ;(υποθετω οτι οι πιθανοτητες για να γινεις δεκτος μεσω της προκήρυξης ειναι λίγες με δεδομενο το ενδιαφερον που υπαρχει (; ) )

Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

ΣΥΔ - Σχολή Υπαξιωματικών Διοικητικών

Δημοσίευση από roverr24 »

Η προκηρυξη ειναι για αποφοιτους ΣΤΥΑ, ΣΥΔ, ΣΙΡ, το ενδιαφερον ειναι μεγαλο αλλα λογω μεταθεσεων και δουλειας δεν καταφερνουν να τελειωσουν πολλοι πανεπιστημιο ειδικα αυτα που ζητανε, το να τελειωσεις ιστορικο ειναι ευκολο το να τελειωσεις νομικη ομως ειναι παλουκι ειδικα αν δουλευεις, αν τελειωσεις θα γινεις αξιωματικος σιγουρα η τον ενα χρονο η τον επομενο μην αγχωνεσαι.

Οποια σχολη και να εχεις τελειωσει ειτε στρατιωτικη ειτε κανονικο ΑΕΙ, ΤΕΙ κτλ μπορεις να μπεις σε οποια σχολη θελεις με κατατακτηριες εξετασεις που προκηρυσσονται καθε χρονο απο την εκαστοτε σχολη και δινεις 3 μαθηματα, πχ αν θελεις να μπεις μηχανολογος μηχανικος δινεις θερμοδυναμικη, ρευστομηχανικη και σχεδιο,3 βασικα τους μαθηματα.

Οι αποφοιτοι ΣΥΔ μπαινουν πρωτο εξαμηνο αν πετυχουν σε κατατακτηριες. Αλλα υπαρχουν και αλλες κατηγοριες, πχ ενας αποφοιτος ΤΕΙ μηχανολογιας μπαινει πεμπτο εξαμηνο στους μηχανολογους στο πολυτεχνειο, η ενας αποφοιτος ευελπιδων ειδικοτητας μηχανικου αποφοιτος ΣΤΕΑΜΧ μπαινει 7ο εξαμηνο πολιτικος μηχανικος, η σε αλλες σχολες αναγνωριζονται μαθηματα, παντως απο σχολη υπαξιωματικων μπαινεις πρωτο εξαμηνο απ την αρχη.

Δεν το ηξερα οτι καταργηθηκε, ειχαν δωσει πολλοι στρατιωτικοι με το 10% κριμα, ειχα δωσει και εγω για μηχανικος παραγωγης κρητη και εμπαινα 5ο εξαμηνο απ ευθειας αλλα τελικα εκανα μεταπτυχιακο Αθηνα

loki8
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Παρ Απρ 15, 2011 5:11 pm
Επικοινωνία:

ΣΥΔ - Σχολή Υπαξιωματικών Διοικητικών

Δημοσίευση από loki8 »

Ναι, μαλλον εχεις δικιο.

Εγω νομιζα ομως οτι εχεις Ευνοϊκή Μεταχείριση Στις Μεταθέσεις Αν παραλληλα σπουδαζεις σε καποιο ΑΕΙ για ευνόητους λογους. Ειναι βλακεια αν δεν υπαρχει αλλα οπως λες λιγοι ειναι αυτοι που τελειωνουν οποτε...

Παντως δεν ειναι τοσο δυσκολο να τελειωσει καποιος ενα οικονομικο ειδικα αυτοι που μπαινουν ΣΥΔ εχουν τις απαραιτητες βασεις δεδομενω οτι εχουν γραψει καλα πανελληνιες.

Πολυ χρησιμες οι πληροφοριες σου, σε ευχαριστω :)

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες