Ανυπότακτοι εξωτερικού (2007-2014)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Dimis

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2007-2014)

Δημοσίευση από Dimis »

Παιδιά, παρουσιάζομαι με την ΕΣΣΟ Νοεμβρίου και δεν θα παρουσιαστώ για οικονομικους λόγους. Θα μου βάλουν 6.000ε πρόστιμο σωστά; Αν παρουσιαστώ στη στρατολογία και διακόψω την ανυποταξία και μπω με κάποια ΕΣΣΟ θα ισχυεί ακόμα το πρόστιμο; Επίσης υπάρχει περίπτωση να φάω 6 μήνες επιπλέον θητεία ή καταργήθηκε αυτό?
Kyrikos

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2007-2014)

Δημοσίευση από Kyrikos »

Χαίρεται παιδιά.Ήθελα να ρωτήσω τα εξής (συγγνώμη αν εχει ήδη απαντηθεί το ερωτημά μου).

Ήρθα στη. Αγγλία για μεταπριχιακες σπουδές το Σεπτέμβρη του 2004. Είχα αναβολή ως το 2010.

Αποφοίτησα επισήμως τον Ιανουάριο του 2006.

Έμεινα σε αναζήτησή εργασίας. Βρήκα δουλεια full time το Μάρτιο 2007. Χαρτί κατάταξης μου ήρθε τον Απρίλιο του 2010. Ως τότε εργαζόμουν full time. Δεν κατεταγην.

Το Νοέμβριο του ίδιου χρόνου (2010) απόκτησα βρετανική υπηκοότητα λόγω συνεχούς διαμονής (επομένως βρετανικό διαβατήριο).

Τον Ιανουριο του 2014 έχω κληθεί σε στρατοδικείο. Έχω βάλει δικηγόρο να τα ψάχνει. Θα ζητήσει αναβολή δικαστικού. Προφανώς δε θέλω να υπηρετήσω (έχω ζωή, οικογένεια κ. λ. π.).

Η δικηγόρος μου είπε τα εξής για τα οποία δεν ειμαι βέβαιος (σχεδόν ειμαι βέβαιος για το αντίθετο)

1. ΜΚΕ δεν μπορω να αναγνωρίσω σε 2 χρόνια που θα κλείσω 11ετια.

2. Απόρριψη της ελληνικής υπηκοότητας γίνεται μετά από έγκριση του υπουργού εσωτερικών.

Προφανώς ειμαι ανυπότακτος εξωτερικου και ταξιδεύω με το βρετανικό διαβατήριο.

Ευχαριστώ

Mike
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τρί Σεπ 14, 2010 8:14 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2007-2014)

Δημοσίευση από Mike »

Ειμαι σε πολυ κοντινη κατασταση. Απλα δεν εχω βρεταννικη υπηκοοτητα. Δεν εκανα τα χαρτια γιατι φοβηθηκα οτι μπορει να μπλεξω καθως εκκρεμει στρατοδικειο.

Δεν υπαρχουν πολλοι δικηγοροι που να τα ξερουν καλα αυτα. Ο δικος μου σιγουρα οχι.

1) Σε τι ακριβως το βασιζει αυτο ο δικηγορος; Βασικα αντι για την 11ετια, καλυτερα να πας για 7 χρονια εργασιας, το οποιο ειναι το Μαρτιο του 14 Αν καταλαβα καλα. Ετσι, αν παρεις αναβολη (συνηθως δινουν μικρες στο στρατοδικειο) σε παει ως τον Μαρτιο και καθαριζεις.

2) Για αποποιηση υπηκοοτητας τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα. Δε θα το κυνηγουσα στη θεση σου. Αν Εισαι ανυποτακτος Ειναι πρακτικα αδυνατο (το οποιο δεχομαι οτι ειναι περιεργο).

εμενα παλι η συνεχης απορια μου ειναι η εξης. Η αποκτηση ΜΚΕ ακυρωνει συνεπειες της ανυποταξιας. Ο δικηγορος μου λεει οτι αυτο δεν περιλαμβανει αποφασεις. Δηλαδη αν εχω καταδικη με αναστολη, αυτη δεν εξαφανιζεται απο το μητρωο μου. Τρεχα γυρευε δηλαδη. Αλλα δεν τους εμπιστευομαι και αυτους τους δικηγορους, εκτος αν πας σε ειδικο σε στρατολογικα θεματα. Αλλα και παλι δεν υπαρχει μεγαλη εμπειρια απο ανυποτακτους εξωτερικου σε στρατοδικεια. Εισαι ο πρωτος που μαθαινω εκτος απο μενα

Αλέξανδρος

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2007-2014)

Δημοσίευση από Αλέξανδρος »

Απλή ερώτηση: Διαμένω εξωτερικό. Πήρα τη βεβαίωση διαμονής για στρατιωτική χρήση από το Προξενείο. Πως το καταθέτω; Πως ξέρω ότι αναγνωρίστηκα ως ανυπότακτος εξωτερικού πια;

Ευχαριστώ.

Δημήτρης

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2007-2014)

Δημοσίευση από Δημήτρης »

Γεια σας, Ήρθα στη Βρετανία για διδακτορικό το 2008 και εργάζομαι στη Βρετανία από το 2010. Έπρεπε να παρουσιαστώ στο στρατό το Σεπτέβρη του 2011-πράγμα που δεν έγινε- και κυρήχτηκα ανυπότακτος το 2012. Πλήρωσα το πρόστιμο 6000 και κάνανε μια δήλωση οι γονείς μου ότι ζω και εργάζομαι στη Μ. Βρετανία. Θεωρούμαι ανυπότακτος εσωτερικού ή εξωτερικού; Από τότε μπαίνω-βγαίνω χωρίς πρόβλημα Ελλάδα, αλλά τις τελευταίες δύο φορές πρόσεξα ότι ο υπάλληλος στο αεροδρόμιο χτυπούσε τα στοιχεία μου στο computer και έκανε κάποια ώρα πριν με αφήσει να περάσω. Δεν έχω λάβει κάποιο ένταλμα σύλληψης μέχρι στιγμής και ούτε με ψάχνει η αστυνομία στο σπίτι μου. Πρέπει να ανησυχώ; Ευχαριστώ.
Άγγελος

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2007-2014)

Δημοσίευση από Άγγελος »

Καλησπέρα παιδιά και καλή χρονιά. Να ρωτήσω, οι ανυπότακτοι εξωτερικού πέρα από το πρόστιμο των 6000 και το ποινικό δικαστήριο έχουν κάποια άλλη ποινή όταν παρουσιαστούν έπειτα από άρση ανυποταξίας; Πχ, έχουν πρόσθετη θητεία;
Άγγελος

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2007-2014)

Δημοσίευση από Άγγελος »

Καλησπέρα και πάλι. Αν είναι εύκολο να μου απαντήσει κάποιος στο προηγούμενο ερώτημά μου. Στο άρθρο για την ανυποταξια δεν γράφει κάτι σχετικό. Με την άρση της ανυποταξίας και την παρουσίαση μου, έχω κάποια άλλη ποινή;
Γιώργος

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2007-2014)

Δημοσίευση από Γιώργος »

Καλημέρα. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το θέμα της μη παρουσιάσεις στον στρατό. Είμαι Αγγλία εδώ και 4 μήνες για δουλειά και δεν σκοπεύω να γυρίσω Ελλάδα μόνιμα. Τον Μάρτιο πρέπει να παρουσιαστώ αλλά δεν θα το κάνω.. Γνωρίζω ότι αυτό με καθιστά ανυπότακτο αλλά η ερώτηση μου είναι Ελλάδα μπορώ να έρθω έστω για διακοπές; Αν ναι πόσες φορές τον χρόνο και για πόσες μέρες; Επίσης πρέπει να ενημερώνω κάπου σχετικά με την άφιξη μου στην χώρα;
Mike
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τρί Σεπ 14, 2010 8:14 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2007-2014)

Δημοσίευση από Mike »

Μολις κηρυχτεις ανυποτακτος θα σου επιβληθει προστιμο 6000 ευρω και θα ξεκινησει η ποινικη διαδικασια (που μπορει να μην προχωρησει ποτε)

Αν βγεις ανυποτακτος εξωτερικου, εχεις δικαιωμα να ερχεσαι για 30 μερες το χρονο, που δεν ελεγχει κανεις. Και επισης εχεις δικαιωμα να βγαλεις διαβατηριο χωρις προβλημα. Αν εισαι ανυποτακτος εσωτερικου, μπορει και να τσιμπησουν σε κανενα ελεγχο. Τα υπολοιπα, θα τα βρεις αν διαβασεις προηγουμενα ποστ

P.

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2007-2014)

Δημοσίευση από P. »

Γεια σας. Έχω αναβολή μέχρι και τον Δεκέμβριο του 2014. Σκεφτόμουν να διακόψω την αναβολή και αν πάω, όπως μόλις έλαβα μια προσφορά εργασίας από μεγάλη εταιρεία στο εξωτερικό. Μιλάμε για πλήρη απασχόληση και μόνιμη εργασία. Η δουλειά αφορά ταξίδια, οπότε, μεταξύ άλλων, μου ζήτησαν διαβατήριο και πιστοποιητικό ποινικού μητρώου. Αν πάω στο εξωτερικό, θα κηρυχθώ ανυπόταχτος εσωτερικού ή εξωτερικού; Υπάρχει τρόπος να φαίνεται ότι είμαι πράγματι στο εξωτερικό; Αν το δηλώσω στην εφορία, ξεμπέρδεψα; Επίσης, επειδή η δουλειά έχει να κάνει με ταξίδια, υπάρχει περίπτωση να έχω μπλεξίματα στο μέλλον με την ανυποταξία μου; Διαβατήρια θα μπορώ να βγάζω κανονικά; Θα μπορώ να μπαινοβγαίνω σε χώρες; Στην Ελλάδα γνωρίζω ότι μπορώ να έρχομαι μέχρι 30 μέρες το χρόνο. Έτσι κι αλλιώς, η δουλειά δε μου επιτρέπει περισσότερες μέρες διακοπές. Τέλος, έχει σχέση αν κηρυχτώ ανυπόταχτος πριν ή αφού φύγω στο εξωτερικό; Ευχαριστώ.
Mike
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τρί Σεπ 14, 2010 8:14 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2007-2014)

Δημοσίευση από Mike »

Με ολο το σεβασμο, τα εχω γραψει 10 φορες στο θρεντ. Διαβασε τα και το συζηταμε αν εχεις αποριες.

επιγραμματικα, για να εισαι 'ανυποτακτος εξωτερικου' πρεπει να κανεις σχετικη αιτηση στο στρατολογικο γραφειο, με πιστοποιητικο του τοπικου προξενειου οτι οντως διαμενεις μονιμα και για καποιο ευλογο χρονικο διαστημα, στο εξωτερικο. Η εφορια δεν εχει σχεση.

Διαβατηριο θα μπορεις να βγαζεις οταν θα κηρυχτεις ανυποτακτος εξωτερικου.

Οσο για μπλεξιματα, σχετικο ειναι. Αν εξαιρεσεις το προστιμο και το (ισως) στρατοδικειο, δεν εχεις αλλα τρομερα μπλεξιματα.

Πέτρος

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2007-2014)

Δημοσίευση από Πέτρος »

Γειά σας! Εχω διπλή υπηκοότητα (Ελληνική - Γερμανική) και προς το παρόν ζω Ελλάδα. Η αναβολή μου (λόγω σπουδών) λήγει το Δεκέμβριο του 2015. Μέσα στο χρόνο σκέφτομαι να φύγω μόνιμα για Γερμανία μιας και εχω βρει δουλειά εκεί. Θα μπορούσε κάποιος να μου πει τι παίζει στην περίπτωσή μου; Κάπου διάβασα οτι για τους έχοντες συγκεκριμένα τη Γερμανική υπηκοότητα προβλέπεται επ'αόριστον αναβολή. Με πιάνει αυτό ή πρέπει να ζω χρόνια εξω;

Επίσης αν κριθείς ανυπότακτος εξωτερικού, εκτός απο το πρόστιμο (που οκ, είναι στάνταρ), το στρατοδικείο (=η φυλάκιση με αναστολή) είναι σίγουρο ή παίζει και να μείνεις μόνο στο πρόστιμο;

Κατατοπίστε με λίγο κάποιος γιατί με τόσα που διαβάζω τα 'χω μπλέξει λίγο...

Ευχαριστώ!

antonis_wrx
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Δευ Ιαν 02, 2012 2:52 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2007-2014)

Δημοσίευση από antonis_wrx »

Διαβάζοντας τον νόμο (http://www.stratologia.gr/pdf/N.3421-2005.pdf) στο άρθρο 51, παράγραφος 5, είδα ότι σε περίπτωση ανυποταξίας προβλέπεται 6 μήνες πρόσθετης θητείας. Ισχύει ακόμη αυτό; Ισχύει σε περίπτωση των ανυπότακτων εξωτερικού σε περίπτωση που για οποιοδήποτε λόγο επιστρέψουν Ελλάδα;
Mike
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τρί Σεπ 14, 2010 8:14 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2007-2014)

Δημοσίευση από Mike »

Η ποινη επιπροσθετης θητειας επιβαλλεται σε υπηρετουντες. Δηλαδη αν περασεις στρατοδικειο ενω υπηρετεις. Αν παραμενεις εκτος στρατευματος, επιβαλλεται ποινη φυλακισης. Με προτερο εντιμο βιο, ολες οι ποινες φυλακισης (μεχρι 2 ετη νομιζω) ειναι με αναστολη.

Το να μη γινει ποτε το στρατοδικειο ειναι επισης πολυ πιθανο, αλλα αυτο δεν μπορει να το εγγυηθει καποιος. Πολλα γινονται, πολλα δεν γινονται.

antonis_wrx
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Δευ Ιαν 02, 2012 2:52 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2007-2014)

Δημοσίευση από antonis_wrx »

Θυμάται κανείς τι έγινε αν υπήρξε κάποια ρύθμιση στις προηγούμενες εκλογές για ανυπότακτους εξωτερικού; Πχ. Να μην μετράνε οι 30 μέρες για την περίοδο των εκλογών; Πως καταλαβαίνετε το παρακάτω;

4. Κατ' εξαίρεση, με κοινή απόφαση των Υπουργών Εθνικής Αμυνας και Εσωτερικών, Δημόσιας Διοίκησης και Αποκέντρωσης, που δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, είναι δυνατόν, για περιορισμένο χρονικό διάστημα, το οποίο δεν θα μπορεί να υπερβαίνει τις σαράντα (40) ημέρες, να απαλλάσσονται από τον έλεγχο της στρατολογικής τους κατάστασης οι Έλληνες του εξωτερικού, πλην των λιποτακτών, που έρχονται στην Ελλάδα για να ασκήσουν το εκλογικό τους δικαίωμα κατά τις βουλευτικές εκλογές, τις εκλογές τοπικής αυτοδιοίκησης και τις εκλογές του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου. Η ποινική δίωξη των κατά τα ανωτέρω απαλλασσομένων και διατελούντων σε ανυποταξία αναστέλλεται για όσο χρονικό διάστημα ισχύει η απαλλαγή αυτή.


Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης