Ανυπότακτοι εξωτερικού (2018)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Ανυπότακτος

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2018)

Δημοσίευση από Ανυπότακτος »

Επισης, και τυπικα με το γραμμα του νομου να το δουμε, οντως ισχυει η απαγορευση εξοδου γενικα και για τους ανυποτακτους εξωτερικου, αφου ειναι στην ευθυνη του ανυποτακτου να αποδειξει με τα εισιτηρια πτησης οτι δεν βρισκεται για περισσοτερες απο 30 μερες.

Αλλιως, αν δεν υπηρχε ''απαγορευση εξοδου'' στα κομπιουτερ, τοτε δεν θα ειχε και νοημα ο περιορισμος των 30 ημερων.

Αυτό που λες είναι επικίνδυνο και λάθος. Ο νόμος ορίζει ότι επιτρέπεται για αυτή την κατηγορία η παραμονή έως 30 ημέρες άρα και μπορεί να φύγει άρα δεν υπάρχει απαγόρευση εξόδου α λα καρτ. Ο νόμος δίνει το δικαίωμα σε κάποιον να φύγει.

Τώρα το αν αναγράφεται έτσι όπως το λες (που αμφιβάλω) στην τελική δε μας αφορά.

Αυτό που θεωρώ ότι μας αφορά, όπως και γιατί θεωρώ επικίνδυνο αυτό που λες :

Αν κάποιος σε συλλάβει πρέπει στο τέλος να αποδείξει γιατί σε συλλαμβάνει. Είσαι αθώος μέχρι να αποδειχτεί το αντίθετο. Όχι ένοχος μέχρι να αποδείξεις την αθωότητά σου.

Ναι μεν εισαι ανυποτακτος παρόλα αυτά ο νόμος σου δίνει 1 δικαίωμα. Αν κάποιος παραβεί τους όρους θα έχει πιθανώς τις συνέπειες του νόμου. Αν κάποιος σε συλλάβει χωρίς να έχει στοιχεία τότε τι ακριβώς κάνει; Στα σύνορα αν μπορούν να μετρήσουν πόσες μέρες έμεινες στην Ελλάδα ας το κάνουν και αν είσαι εκτός προθεσμίας ή έχει υπάρξει κάποια άλλη πρακτική παρεξήγηση, τοτε να σε κρατήσουν. Αλλά δε γίνεται κάποιος να σε βάλει να αποδείξεις πόσες μέρες βρισκόσουν στην Ελλάδα επειδή έτσι του ήρθε έτσι "προληπτικά" ή δε ξέρω γω τι άλλο. Οπότε θεωρώ επικύνδινο να πιστεύουμε αναμεταξύ μας ότι είναι πιθανό γιατί μετά δε γνωρίζουμε τα δικαιώματά μας και την πατάμε.

Ανυπότακτος

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2018)

Δημοσίευση από Ανυπότακτος »

MΌνο αυτές είναι.
Λόγο του ότι το πρόστιμο είναι Πρόστιμο και όχι οφειλή στην εφορία (οκ η εφορία το εισπράττει αλλά δε διέφυγες φόρων ξέρω γω) δεν έχει αλλες επιπτώσεις εκτός του 1% που αν δε κάνω λάθος σταματάει στα 7.500 (αν ξέρει κάποιος ας μας πει).

Το σημαντικό πρόβλημα είναι ότι εφόσον δε το έχεις πληρώσει ή διακανονίσει τότε δε μπορείς να έχει φορολογική ενημερότητα.
Δημήτρης

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2018)

Δημοσίευση από Δημήτρης »

Καλησπέρα θα ήθελα ν κάνω μια ερωτήση Είμαι 23 ετών και Κατοικώ στο Λονδίνο 4χρονια τώρα Τον Δεκέμβρη 31 του μηνός τελειώνει η αναβολή μου Αλλά δεν μπορώ να παρουσιαστώ τον Μάρτιο του 19 για να κάνω την θητεια μου λόγο δουλειάς Όποτε σκέφτομαι να μην παρουσιαστώ.. μου είπαν πως γίνετε να μην παρουσιαστώ αλλά πρέπει να πάω στο Ελληνικό πρακτορείο να καταθέσω τα απαραίτητα χαρτιά (το ότι εργάζομαι και διαμένω 4χρονια στο Λονδίνο) Έτσι ώστε να βγω ΑΝΥΠΟΤΑΚΤΟΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ και όταν θα κλείσω τα 7χρονια μόνιμης κατοικίας στο Λονδίνο (δουλεύοντας ) τότε θα πάρω απαλλαγή αορίστου μόνιμου κατοίκου εξωτερικού και το προστυμο 6.000? θα διαγραφεί; Γνωρίζει κάποιος κάτ ιγια αυτό ; Σας παρακαλώ ενημερώστε με Σας ευχαριστώ
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11204
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2018)

Δημοσίευση από Nassos »

Διάβασε τα μηνύματα αυτής και της προηγούμενης σελίδας.

Επίσης διάβασε και τη σελίδα από τη Πρεσβεία του Λονδίνου που αφορά ειδικά τους ανυπότακτους εξωτερικού.

Πρεσβεία της Ελλάδος στο Λονδίνο - Στρατολογικά Θέματα
one

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2018)

Δημοσίευση από one »

Η ιδια η στρατολογια μου ειχε πει οτι εμεις πρεπει να φροντιζουμε να τους δειχνουμε οτι ειμαστε λιγοτερες απο 30 μερες με τα εισιτηρια μας. Βεβαιως και εχεις το δικαιωμα να φυγεις, ομως δειχνοντας τα εισιτηρια σε τυχον ελεγχο.
Aνυπότακτος

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2018)

Δημοσίευση από Aνυπότακτος »

Νομίζω ότι αυτό που λες απλά δεν υπάρχει μάλλον θέλανε να σε τρομοκρατήσουνε. Υπάρχει κράτος με νομικό πλαίσιο προφανώς και δε λειτουργούν έτσι μπακαλιστικά τα πράγματα όσο μπανανια και να είναι η Ελλάδα

ΜΚΕπρωηνανυποτακτος

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2018)

Δημοσίευση από ΜΚΕπρωηνανυποτακτος »

Για να μην λετε μπουρδες. Απαγορευση εξοδου εχεις. ΤΕΡΜΑ. Απο εκει και περα δεν εφαρμοζεται γιατι ως ανυποτακτς εξωτερικου εως και 30 μερες εχεις αδεια. Οσον αφορα το διαβατηριο πηγα στο ΑΤ της περιοχης μου ως ανυποτακτος εξωτερικου εβγαλα κανονικα διαβατηριο με προσκομιση βεβαιωσης ανυποταξιας που εκδοθηκε εντος εξαμηνου απο την ημερα που ανανεωσα το διαβατηριο
NikolaosV
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 11, 2018 11:13 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2018)

Δημοσίευση από NikolaosV »

Έτσι είναι φίλε. Τα ίδια λέει η στρατολογία ότι δηλαδή δεν εφαρμόζεται η απαγόρευση εξόδου... αναστέλλεται για τις 30 μέρες.. Στην αίτηση ομωσ για διαβατήριο υπάρχει ενσωματωμένη μια υπεύθυνη δήλωση που μεταξύ άλλων πραγμάτων ζητάει να αναφέρεις αν Α) έχεις απαγόρευση εξόδου από τη χώρα Β) αν είσαι ανυπότακτος εξωτερικού... αν βάλω Χ ή δηλώσω ας πούμε ότι έχω απαγόρευση εξόδου από τη χώρα και επισης ότι είμαι ανυπότακτος εξωτερικού η μοναδική μου ανησυχία είναι μήπως απορριφθεί η αίτηση επειδή δηλώνω την απαγόρευση εξόδου. Έχω χρόνια να κάνω αίτηση και δε θυμάμαι πως είναι η αίτηση / υπεύθυνη δήλωση. Εσυ, όπως και άλλοι, αναφέρεις ότι έβγαλες στην Ελλάδα διαβατήριο χωρίς πρόβλημα. Μήπως θυμάται κανείς τι δήλωσε περί της απαγόρευσης εξόδου στην υπεύθυνη δήλωση;
NikolaosV
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 11, 2018 11:13 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2018)

Δημοσίευση από NikolaosV »

Και επιπλέον στην προηγούμενη ερώτηση έχω άλλη μια τελευταία αν υπάρχει κάποιος που μπορεί να απαντήσει. Αν είσαι ανυποτακτος εξωτερικού και εχεις καταδικαστεί ερήμην από το στρατοδικείο και πας ας πούμε στο τμήμα για να βγάλεις ταυτότητα ή διαβατήριο, έχει το δικαίωμα η αστυνομία να σε συλλάβει μέσα στις 30 μέρες που θα είσαι στην Ελλάδα; Θα υπάρχει φυσικά ένταλμα σύλληψης αν έχεις καταδικαστεί. Πολλά άτομα ομως δε γνωρίζουν ποτέ ότι έχουν καταδικαστεί και σε μια δύσκολη στιγμή / έκπληξη, θα ήταν καλό να έχουμε μια επιπλέον πληροφορία περί των δικαιωμάτων μας αν κάποιος γνωρίζει μας πει. Ευχαριστώ
Ανυπότακτος

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2018)

Δημοσίευση από Ανυπότακτος »

Με βάση το παρακάτω εγώ δε θα δήλωνα τίποτα περί απαγόρευσης εξοδου από τη χώρα. Το επιχείρημα "λέτε μπούρδες" δυστυχως δεν αποδεικνύει κάτι. Αν έχεις βεβαίωση διαμονής εξωτερικού (που την ζητάς μόνο από πρεσβεία) η στρατονομία σου εκδίδει βεβαίωση ανυποταξιας εξωτερικού και δεν εχεις κανενα πρόβλημα στο διαβατηριο. Τωρα αν πληροφορηθηκες οτι εχεις απαγόρευση εξόδου από τη χώρα είτε είναι για άλλο λόγο είτε αυτά που σου εξηγησα παραπανω είτε κάποια άλλη εξαιρεση του κανονα.

Άρθρο 54 Αποδημία

- Στους ανυπότακτους και λιποτάκτες απαγορεύεται: α. Η αποδημία σε χώρα του εξωτερικού ή η ναυτολόγηση σε πλοία γραμμής εξωτερικού. β. Η χορήγηση ή θεώρηση διαβατηρίων με εξαίρεση τους ανυπότακτους εξωτερικού που διαμένουν σε χώρα του εξωτερικού. Η εξαίρεση αυτής της υποπαραγράφου ισχύει και για τους ανυπότακτους εξωτερικού κατά τα χρονικά διαστήματα παραμονής τους στην Ελλάδα, κατ' εφαρμογή των διατάξεων των παραγράφων 4 και 5 του άρθρου αυτού.

Ανυπότακτος

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2018)

Δημοσίευση από Ανυπότακτος »

Άλλο αν δεν εφαρμόζεται ενα μέτρο άλλο ότι αναστέλλεται. Αν η στρατολογία λέει οτι αναστέλεται (σχεδόν ότι λέει ο νόμος που δίνω στο προηγούμενο μήνυμα δηλαδή) τότε δεν υφίσταται απαγόρευση εξόδου.

Το δεν εφαρμόζεται θα σημαινε οτι πρακτικά κάποιος κάνει τα στραβά μάτια δε συμβαίνει αυτό όμως.

Στο άλλο σου ερώτημα : αν εχεις καταδικαστεί ερήμην η ποινή θα είναι με αναστολή (μιλάμε και για πλημμελημα) άρα γιατί να σε συλλάβει κάποιος; Όπως και να έχει αν μας δώσεις ενημέρωση μετά θα είναι πολύ χρήσιμο.

JPIL

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2018)

Δημοσίευση από JPIL »



Στην ΕΛ. ΑΣ όλα τα δεδομένα επιβατών που ταξιδεύουν αεροπορικώς από και προς τη χώρα

https://greece-salonika.blogspot.com/2018/11/blog-post_840.html

Ας έχουμε αυτό κατά νου όλοι οι ανυπότακτοι εξωτερικού

Άβαταρ μέλους
Τέο
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Τετ Μάιος 23, 2018 11:46 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2018)

Δημοσίευση από Τέο »

JPIL έγραψε:

Στην ΕΛ. ΑΣ όλα τα δεδομένα επιβατών που ταξιδεύουν αεροπορικώς από και προς τη χώρα

https://greece-salonika.blogspot.com/2018/11/blog-post_840.html

Ας έχουμε αυτό κατά νου όλοι οι ανυπότακτοι εξωτερικού



Πράγματι, ήθελα να το ανεβάσω και εγώ. Είναι για σοβαρές ποινικές πράξεις αλλά εφόσον τα δεδομένα υπάρχουν ενδεχομένως να μπορούν να δουν στο σύστημα π. Χ. Ότι κάποιος είναι ανυπότακτος και έχει ξεπεράσει τις 30 μέρες και να του ζητήσουν να γίνει έλεγχος. Βέβαια αυτό δεν μπορούμε εμείς να το γνωρίζουμε επακριβώς αλλά το αναφέρω σαν ενδεχόμενο.

Chris

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2018)

Δημοσίευση από Chris »

Από ότι λέει και το σχέδιο νόμου, αυτά που θα καταγράφονται είναι ονόματα, διευθύνσεις, ταξιδιωτικό ιστορικό κτλ τα οποία θα τα μεταβιβάζουν οι αεροπορικές εταιρίες στις αρχές... Για να ελέγξουν οι αρχές αν υπάρχει απαγόρευση εξόδου από τη χώρα θα πρέπει να χτυπήσουν στο σύστημα τον αριθμό ταυτότητας ή διαβατηρίου τα οποία όμως δεν θα καταγράφονται γιατί έτσι και αλλιώς δεν τα χρησιμοποιούμε όταν κλείνουμε εισιτήρια. Άρα νομίζω ότι η λογική του όλου σχεδίου νόμου είναι με τον καιρό να υπάρξει ένα αρχείο καταγραφής επιβατών που ενδεχομένως μέσω καταγραφής ύποπτων κινήσεων να βοηθήσει στην ανίχνευση ατόμων που σχετίζονται με διάφορες τρομοκρατικές οργανώσεις ή θα μπορούσε να εμπλέκονται σε άλλα σοβαρά εγκλήματα.
Άβαταρ μέλους
Τέο
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Τετ Μάιος 23, 2018 11:46 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2018)

Δημοσίευση από Τέο »

Chris έγραψε:Από ότι λέει και το σχέδιο νόμου, αυτά που θα καταγράφονται είναι ονόματα, διευθύνσεις, ταξιδιωτικό ιστορικό κτλ τα οποία θα τα μεταβιβάζουν οι αεροπορικές εταιρίες στις αρχές... Για να ελέγξουν οι αρχές αν υπάρχει απαγόρευση εξόδου από τη χώρα θα πρέπει να χτυπήσουν στο σύστημα τον αριθμό ταυτότητας ή διαβατηρίου τα οποία όμως δεν θα καταγράφονται γιατί έτσι και αλλιώς δεν τα χρησιμοποιούμε όταν κλείνουμε εισιτήρια. Άρα νομίζω ότι η λογική του όλου σχεδίου νόμου είναι με τον καιρό να υπάρξει ένα αρχείο καταγραφής επιβατών που ενδεχομένως μέσω καταγραφής ύποπτων κινήσεων να βοηθήσει στην ανίχνευση ατόμων που σχετίζονται με διάφορες τρομοκρατικές οργανώσεις ή θα μπορούσε να εμπλέκονται σε άλλα σοβαρά εγκλήματα.


Για να κάνεις τσεκ ιν πάντα δίνεις στοιχεία ταυτότητας/διαβατηρίου.

Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες