Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Δημήτρης

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από Δημήτρης »

Καλησπέρα σας. Διάβασα τις προηγούμενες Ερωτήσεις Αλλά Κανείς Δεν Ρώτησε Το Εξ εις (από Τις 4ης Σελίδες Που Διάβασα) Έχει Πεθάνει Και Εμένα Ο Πατέρας Μου Αλλά Είμαι Το Δεύτερο Παιδί Της Οικογένειας. Πρώτο Παιδί Είναι Η Αδερφή Μου. Εγώ Θεωρούμε Προστάτης Οικογένειας Η Όχι;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από Greek_Army »

Θεωρείσαι, περισσότερες πληροφορίες θα βρεις στις άλλες 8 σελίδες που δεν μπήκες στον κόπο να διαβάσεις.
Δημήτρης

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από Δημήτρης »

Καλησπέρα. Θέλω να κάνω μία ερώτηση γιατί δεν έχω ιδέα γι'αυτά τα θέματα...
Είμαι Γ'Λυκείου και μπαίνω 18 τώρα σε ένα μήνα... Μας είπαν απ'τη διεύθυνση να στείλουμε
από το ΚΕΠ χαρτί που να πιστοποιεί ομάδα αίματος και μία φωτοτυπία ταυτότητας.
Ο πατέρας μου έχει πεθάνει εδώ και πολλά χρόνια και είμαι το δεύτερο παιδί της οικογένειας. Εχω απλώς μία μεγαλύτερη αδερφή. Θεωρούμαι προστάτης οικογενείας; Και αν ναι ποσο μειωμένη είναι η θητεία;
Πρέπει στα χαρτιά που θα στείλω στο ΚΕΠ να στείλω και ενα πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης για να γίνει η στράτευση μου όσο πιο κοντά γίνεται Σε πρώτη φάση θα πρέπει να πάω να ζητήσω την πρώτη αναβολή λόγω μαθημάτων σχολείου για ένα χρόνο και στη συνέχεια για τις σπουδές;
Ευχαριστώ
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από dn24 »

Δημήτρης έγραψε:Καλησπέρα. Θέλω να κάνω μία ερώτηση γιατί δεν έχω ιδέα γι'αυτά τα θέματα...
Είμαι Γ'Λυκείου και μπαίνω 18 τώρα σε ένα μήνα... Μας είπαν απ'τη διεύθυνση να στείλουμε
από το ΚΕΠ χαρτί που να πιστοποιεί ομάδα αίματος και μία φωτοτυπία ταυτότητας.
Ο πατέρας μου έχει πεθάνει εδώ και πολλά χρόνια και είμαι το δεύτερο παιδί της οικογένειας. Εχω απλώς μία μεγαλύτερη αδερφή. Θεωρούμαι προστάτης οικογενείας; Και αν ναι ποσο μειωμένη είναι η θητεία;
Πρέπει στα χαρτιά που θα στείλω στο ΚΕΠ να στείλω και ενα πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης για να γίνει η στράτευση μου όσο πιο κοντά γίνεται Σε πρώτη φάση θα πρέπει να πάω να ζητήσω την πρώτη αναβολή λόγω μαθημάτων σχολείου για ένα χρόνο και στη συνέχεια για τις σπουδές;
Ευχαριστώ


Καλησπέρα και σε εσένα Δημήτρη. Δες απο τα ξεχωριστά κ πλήρως αναλυτικά ξεχωριστά θέματα που έχουμε:

Μειωμένη θητεία 8μηνης διάρκειας δικαιούνται

Ο μόνος ή μεγαλύτερος γιός θανόντος γονέα ή άγαμης μητέρας, εφόσον δεν έχουν άλλο ικανό για κάθε εργασία ενήλικο τέκνο

Διαδικασία υπαγωγής στην μειωμένη θητεία

Για να μεταφερθούν στους υπόχρεους μειωμένης στρατεύσιμης στρατιωτικής υποχρέωσης, οι ενδιαφερόμενοι υποβάλλουν στο αρμόδιο Στρατολογικό Γραφείο μία αίτηση και τα απαιτούμενα κατά περίπτωση δικαιολογητικά, οποτεδήποτε μετά την κατάταξή τους στις Ένοπλες Δυνάμεις. Εφόσον oι στρατεύσιμοι με την μεταφορά τους στους υπόχρεους μειωμένης στρατεύσιμης στρατιωτικής υποχρέωσης δεν υπέχουν παραπέρα υποχρέωση εκπλήρωσης πραγματικής στρατιωτικής υπηρεσίας ή πρόσθετης στρατιωτικής υποχρέωσης, υποβάλλουν τα δικαιολογητικά οποτεδήποτε μετά την αρχική πρόσκληση της κλάσης τους.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Θοδωρής

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από Θοδωρής »

Γεια σας, με πατερα θανοντα και μεγαλητερη αδελφη παντρεμενη δικαιουμαι μειωμενη θητεια; Ειμαι ο μοναδικος γιος.

Ευχαριστω.

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από dn24 »

Θοδωρής έγραψε:Γεια σας, με πατερα θανοντα και μεγαλητερη αδελφη παντρεμενη δικαιουμαι μειωμενη θητεια; Ειμαι ο μοναδικος γιος.

Ευχαριστω.



Καλησπέρα Θοδωρή, και καλή δύναμη στην ζωή σου. Πάμε στο ερώτημα σου φίλε μου.

Μειωμένη θητεία 8μηνης διάρκειας δικαιούνται:

Ο μόνος ή μεγαλύτερος γιός θανόντος γονέα ή άγαμης μητέρας, εφόσον δεν έχουν άλλο ικανό για κάθε εργασία ενήλικο τέκνο


Οπότε δικαιούσαι 8-μηνης θητείας. Ευχαριστώ.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Νίκος

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από Νίκος »

Καλησπέρα, να ρωτήσω κάτι γιατί θέλω να σιγουρευτώ. Ο πατέρας μου έχει πεθάνει. Η μητέρα μου έχει >67% αναπηρία. Έχω έναν μεγαλύτερο αρραβωνιασμένο αδερφό που έκανε κανονικά την θητεία του.(ο θάνατος κ η αναπηρία ήρθαν μετά). Δικαιούμαι μειωμένη θητεία; Ευχαριστώ
Lili

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από Lili »

Θέλω να σας ρωτησω αν το αγόρι μου 'εχει το δικαίωμα για μειωμένη θητεία ως προστάτης την οικογένεια του... Οι γονείς του 'εχουν χωρίσει. Ζεί με τη μητέρα του, που είναι άνεργη. Έχει και μεγαλήτερο αδερφό που είναι ανίκανο να δουλέυει (λόγο εξάρτηση ναρκοτικών ουσίων). Παρ' όλα αυτά έχει διπλή υπηκότητα (Βουλγαρία, αλλά αυτό δεν είμαι σίγουρη αν μετράει, γιατή στη Βουλγαρια δεν έχει πια υποχρεωτικό στρατό και δεν έχει πάει) ...
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από Greek_Army »

Καλησπέρα, όχι δεν δικαιούται μειωμένη θητεία καθώς για τον στρατό δεν θεωρείται προστάτης, ίσως δικαιούται κατ'εξαίρεση μετάθεση λόγω χαμηλού εισοδήματος και σίγουρα θα βοηθήσει και το πρόβλημα που αντιμετωπίζει ο αδερφός του, περισσότερες πληροφορίες θα βρεις στο σχετικό θέμα που έχουμε στο φόρουμ.

Κατ' εξαίρεση μετάθεση
Guest

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από Guest »

Καλησπέρα σας,

είμαι παιδί χωρισμένων γονιών εδώ και χρόνια και μένω με την μητέρα μου. Σύμφωνα με αυτά που διαβάζω ισχύει μειωμένη θητεία

"Ο μόνος ή μεγαλύτερος γιος θανόντος γονέα ή άγαμης μητέρας. "

όταν λένε άγαμη μητέρα τι εννοούν;

Μητέρα η οποία δεν έχει παντρευτεί ποτέ και έχει κάνει παιδί ή πιάνει και εμένα που είναι χωρισμένοι;

ευχαριστω...
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από Greek_Army »

Όχι δεν θεωρείσαι προστάτης το έχουμε ξανά αναφέρει.
Guest

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από Guest »

Ναι αλλά πότε θεωρείται άγαμη μητέρα; Γνωρίζει κανείς;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από Greek_Army »

Γνωρίζει το άρθρο που δεν μπήκες στην διαδικασία να το διαβάσεις.
Guest

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από Guest »

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να μου απαντήσετε εάν θεωρούμαι προστάτης οικογένειας, και κατ'επέκταση εάν δικαιούμαι μειωμένη θητεία 8 μηνών. Η κατάσταση έχει ως εξής:

α) Ο πατέρας μου απεβίωσε πριν 14 χρόνια, το 1999. Η μητέρα μου ωστόσο ξαναπαντρεύτηκε 5 χρόνια μετά.
β) Είμαι ο μόνος γιος της οικογένειας.
γ) Έχω ωστόσο μια μεγαλύτερη αδερφή η οποία εργάζεται.

Στο άρθρο στο οποίο μας παραπέμπετε κ. Διοικητά αναφέρει "Ο μόνος ή μεγαλύτερος γιός θανόντος γονέα ή άγαμης μητέρας, εφόσον δεν έχουν άλλο ικανό για κάθε εργασία ενήλικο τέκνο". Θα ήθελα λοιπόν να μου διασαφηνίσετε εάν τελικά δικαιούμαι μειωμένης θητεία. Παρακαλώ μην με παραπέμψετε σε άλλες σελίδες του thread ή στο γνωστό άρθρο, γιατί πουθενά δεν αναφέρεται η συγκεκριμένη περίπτωση. Σας ευχαριστώ πολύ!
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης