Εξαγορά θητείας

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Duster1
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 08, 2020 2:49 am
Επικοινωνία:

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Duster1 »

Παναγιώτης έγραψε:5. Την 15η Μέρα παίρνεις άδεια για να πας να τακτοποιήσεις τα της εξαγοράς. Πηγαίνεις στη στρατολογία με ότι δικαιολογητικά χρειάζεσαι για μειωμένη θητεία (if applicable) και υπογράφεις κάποιες υπεύθυνες δηλώσεις. Διαλέγεις πώς θέλεις να πληρώσεις ( εφάπαξ ή σε δόσεις ) και σου εκδίδουν ένα ηλεκτρονικό παράβολο. Το πληρώνεις Και φεύγεις



Αυτο το βημα μπορεις να το κανεις και σε ΚΕΠ ή κανω λαθος;
Σε ευχαριστω.

Κακός

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Κακός »

Συγγνώμη που θα γίνω κακός, αλλά δηλαδή οι γιατροί πλέον έχουν πρακτικά τη δυνατότητα να μην κάνουν θητεία; Πόσο δίκαιο είναι αυτό έναντι των υπολοίπων;
Duster1
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 08, 2020 2:49 am
Επικοινωνία:

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Duster1 »

Και ενα χρησιμο tip για οποιον ειναι για εξαγορα. Φροντιστε να μπειτει Παρασκευη γιατι ετσι σας αφηνουν να φυγετε την ιδια μερα και να ξαναμπειτε Δευτερα με τον ενδιαμεσο χρονο να προσμετρατε κανονικα στις υπηρετησιμες ημερες!
Gatos13
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Μαρ 02, 2020 9:53 pm
Επικοινωνία:

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Gatos13 »

Φίλε μου αν γίνεται και ξέρεις μπορώ να υπηρετήσω 2 μήνες π. χ και να εξαγόρασε τους υπόλοιπους. Μπαίνω 10-3 Θήβα και έχω σαλτάρει δεν ξέρω τι να κάνω. Όταν λες φεύγω από το στρατοπαιδο της Θήβας, γυρνάω Αθήνα και πάω στο Ρουφ για να πληρώσω; και μετά ξανά Θήβα για να πάρω την ταυτότητα; Κάποιος ρε παιδιά δεν ξέρω τι να κάνω
Duster1
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 08, 2020 2:49 am
Επικοινωνία:

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Duster1 »

Gatos13 έγραψε:Φίλε μου αν γίνεται και ξέρεις μπορώ να υπηρετήσω 2 μήνες π. Χ και να εξαγόρασε τους υπόλοιπους. Μπαίνω 10-3 Θήβα και έχω σαλτάρει δεν ξέρω τι να κάνω. Όταν λες φεύγω από το στρατοπαιδο της Θήβας, γυρνάω Αθήνα και πάω στο Ρουφ για να πληρώσω; Και μετά ξανά Θήβα για να πάρω την ταυτότητα; Κάποιος ρε παιδιά δεν ξέρω τι να κάνω


Αν εισαι ανω των 33 μπορεις να υπηρετησεις 20 μερες (πρακτικα γυρω στις 15) και το υπολοιπο να το εξαγορασεις. Αν θες μπορεις να υπηρετησεις και 2 μηνες και να εξαγορασεις το υπολοιπο. Αλλα για αυτα προυποθεση ειναι να εισαι 33. Ναι θα σου δωσουν αδεια καποιες μερες να πας στο Ρουφ να Κανεις την απαραιτητη γραφειοκρατεια για την εξαγορα και θα γυρισεις απλα για να παραλαβεις την ταυτοτητα αν και ακουσα οτι πολλοι παραλαμβανουν την ταυτοτητα τους μεσω κουριερ ή κατι τετοιο για να μην πηγαινουν ξανα Θηβα (οταν μπεις ρωτα το και αυτο αν θες). Εχει αναφερθει εδω η διαδικασια αναλυτικα αλλα μπορεις να καλεσεις και στην στρατολογια θα σε εξυπηρετησουν μια χαρα. Αν μπορεις να εξαγορασεις μην αγχωνεσαι ολα καλα θα πανε και θα περασουν οι μερες χωρις να το καταλαβεις!

Αλεξ

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Αλεξ »

Φιλε duster ολοι 6000 πληρωνουν η οι 12 μηνητες της αεροποριας και του ναυτικου ; Εγω εχω 10 μηνη θητεια ποσο πρεπει να πληρωσω ευχαριστω!
Gatos13
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Μαρ 02, 2020 9:53 pm
Επικοινωνία:

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Gatos13 »

Σε ευχαριστώ Duster. Είναι σίγουρο ότι μπορώ να υπηρετισω 2 μήνες και μετά εξαγορά,2 μήνες συγκεκριμένα; Και κάτι με τις δόσεις, μάλλον θα είμαι 9 μηνητης και άμα τα καταφέρω πάω για 8 μηνο. Θέλω να το εξαγόρασω με δόσεις, άκουσα την 1 δόση μόλις βγαίνω από το στρατοπαιδο και μετά μπορώ να πληρώνω για κάθε 1 χρόνο ισόποσες δόσεις μέχρι και 2 χρόνια. Θα είναι παραπάνω τα χρήματα που θα πληρώσω σαν φόρο δηλαδή; Αν ναι πόσο; κάποιος που να το πλήρωσε σας παρακαλώ. Μπορώ με μετρητά να πληρώσω τις δόσεις ή θέλει από κάρτα αναγκαστικά; Πρέπει εγώ να πληρώσω ή μπορεί και η μάνα μου. Αυτά βρε παιδιά pls κάποιος που τα πέρασε να απαντήσει στα 3 ερωτήματα!
Duster1
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 08, 2020 2:49 am
Επικοινωνία:

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Duster1 »

Αλεξ έγραψε:Φιλε duster ολοι 6000 πληρωνουν η οι 12 μηνητες της αεροποριας και του ναυτικου ; Εγω εχω 10 μηνη θητεια ποσο πρεπει να πληρωσω ευχαριστω!


Φιλε δυστυχως δεν ξερω να σου το απαντησω αυτο. Απευθυνσου στην στρατολογικη υπηρεσια που υπαγεσαι και θα σου λυσουν ολες σου τις αποριες.

Gatos13 έγραψε:Σε ευχαριστώ Duster. Είναι σίγουρο ότι μπορώ να υπηρετισω 2 μήνες και μετά εξαγορά,2 μήνες συγκεκριμένα; Και κάτι με τις δόσεις, μάλλον θα είμαι 9 μηνητης και άμα τα καταφέρω πάω για 8 μηνο. Θέλω να το εξαγόρασω με δόσεις, άκουσα την 1 δόση μόλις βγαίνω από το στρατοπαιδο και μετά μπορώ να πληρώνω για κάθε 1 χρόνο ισόποσες δόσεις μέχρι και 2 χρόνια. Θα είναι παραπάνω τα χρήματα που θα πληρώσω σαν φόρο δηλαδή; Αν ναι πόσο; Κάποιος που να το πλήρωσε σας παρακαλώ. Μπορώ με μετρητά να πληρώσω τις δόσεις ή θέλει από κάρτα αναγκαστικά; Πρέπει εγώ να πληρώσω ή μπορεί και η μάνα μου. Αυτά βρε παιδιά pls κάποιος που τα πέρασε να απαντήσει στα 3 ερωτήματα!


Φιλε Gatos13 χαλαρωσε. Αφου μπορεις να εξαγορασεις μπορεις να υπηρετησεις οσο επιθυμεις εσυ απο 20 μερες και πανω και οσο θες να το εξαγορασεις. Την 1η δοση ναι την πληρωνεις οταν βγεις απο το στρατοπεδο και κανονισεις τα γραφειοκρατικα. Αν εισαι υποχρεος μειωμενης θητειας θα πρεπει να πληρωσεις αλλες 2 ακομα ισοποσες ετησιες δοσεις (αν οχι αλλες 3) το επομενο ετος και το μεθεπομενο. Θα το πληρωσεις μεσω της εφορειας και βασικα οποιος θελει μπορει να το πληρωσει για σενα. Ειτε στα γκισε της εφορειας ειτε ηλεκτρονικα. Αλλα για οτι απορια εχεις τηλεφωνησε στην στρατολογια, δεν δαγκωνουν οι ανθρωποι και θα ξερουν να σου απαντησουν πολυ καλυτερα!

Johntt7
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 22, 2020 10:40 pm
Επικοινωνία:

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Johntt7 »

Καλησπέρα γνωρίζει κανείς τι γίνεται με όσους καταταχθηκαν με την 2020 Β ΕΣΣΟ και είναι για εξαγορά; Μας είχαν πει πως μετά την ορκωμοσια θα περνάμε άδεια 15 ημέρες και άρα θα πραγματοποιουσαμε τις απαραίτητες ενέργειες για την εξαεστα ΚΕΠ και την στρατόλογια. Ωστόσο οι άδειες ορκομωσιας κοπηκαν λόγο covid19.
kossa

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από kossa »

Καλησπέρα,Johntt7, ή οποιος άλλος γνωρίζει,

Τι γίνεται με τη διαδικασία εξαγοράς αυτό το διάστημα λόγω του ιού;

Στο τηλ η στρατολογία λέει οτι όλες οι υπηρεσίες προσφέρονται μέσω email
Ωστόσο ς' αφηνουν να φύγεις την 15η μέρα απ το κέντρο ή παγιδεύεσαι εκει επ αόριστον;
Ευχαριστώ!
Δημήτρης Α

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Δημήτρης Α »

Καλησπέρα σε όλους. Σκοπεύω να καταταγώ εκτός ΕΣΣΟ τον Αύγουστο - Αεροπορία.

Θα παρουσιαστώ κανονικά στην Τρίπολη και τι θα κάνω αφού θα είμαι εκτός ΕΣΣΟ για αυτές τις 15 ημέρες; Επίσης ξέρει κάποιος αν στην Τρίπολη δίνουν άδεια τα ΣΚ σε εμάς που έχουμε παιδιά;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

arianos94
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 8:59 am
Επικοινωνία:

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από arianos94 »

Καλησπερα σας! Μετα το πτυχιο (τελειωνω συντομα) θελω να παω εξωτερικο για μονιμη εργασια (αρα μετα απο 7 χρονια θα ειμαι και μονιμος κατοικος εξωτερικου), μπορω να εξαγωρασω την θυτεια μου; Η απο την στιγμη που θα ειμαι 28 χρονων θα πρεπει να υπηρετησω κανονικα σαν στρατιωτης;(επειδη λυγει η αναβολη μου)
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11204
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Nassos »

Για να εξαγοράσεις τη θητεία σου θα πρέπει να γίνεις 33 χρονών, άρα θα πρέπει να περιμένεις μέχρι το 2027.

Μέχρι τότε θα είσαι ανυπότακτος εξωτερικού, θα σου επιβληθεί πρόστιμο 6000 Ευρώ, το οποίο θα διαγραφεί μόλις πάρεις το status του Μόνιμου Κατοίκου Εξωτερικού.

Περισσότερα περί ανυποταξίας εξωτερικού και ΜΚΕ εδώ

Ανυπότακτοι εξωτερικού

Μόνιμος Κάτοικος Εξωτερικού
arianos94

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από arianos94 »

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση! Και κατι τελευταιο, το προστιμο οταν μου υποβληθει θα πρεπει να το πληρωσω ; Η απλα μπορω να περιμενω μεχρι το 33ο ετος ηλικιας μου ωστε να διαγραφτει ; Και τελος η αδεια παραμονης στην ελλαδα ειναι 30 μερες η 6 μηνες;
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Terminator »

Δεν διαγράφεται στα 32 η θητεία απλά τότε έχεις την δυνατότητα να υπηρετήσεις μονο 45 ημέρες και μετά μπορείς να εξαγοράσεις Τους υπόλοιπους περίπου 8 μήνες έναντι 800 ευρώ το μήνα. Η θητεία διαγράφεται οριστικά στα 45 οπότε και παύεις να είσαι στρατεύσιμος επίσημα. Τα 6000 δεν έχουν καμιά σχέση με την κανονική σου θητεία είναι έξτρα 6 μήνες θητεία που εξαγοράζεται έναντι 1000 ευρώ το μήνα δηλαδή 6000 ευρώ. Αυτό διαγράφεται όπως είπε ο φίλτατος απο πάνω μόλις γίνεις Μόνιμος Κάτοικος Εξωτερικού το πότε γίνεσαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού το ορίζει η νομοθεσία δεν σημαίνει οτι αποκτάται αυτόματα όταν πας σε συγκεκριμένη ηλικία.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες