Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από D.Y.K »

Δεν ισχύει 100%. Μόνο τα οποιαδήποτε τύπου χειρουργεία κρίνονται απορριπτέα για την Ικάρων.

Hellas

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από Hellas »

Τι εννοεις με τα χειρουργια; πχ εγω που θα εχω 2-3 σφραγισματα και θα εχω ως τοτε φορεσει σιδερακια θα μπορω να περασω;
Δέσποινα

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από Δέσποινα »

Δεν γινονται ατομα με μεταλικα σφραγισματα δεκτα ή γενικα... πιστευω οτι 9/10 εχουν σφραγισματα οποτε υπαρχει κατι που μπορουν ισως να κανουν;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από D.Y.K »

Για τελευταία φορά άτομα που έχουν κάνει σφράγισμα ή σφραγίσματα γίνονται κανονικά δεκτά για την Ικάρων. Όσοι έχετε κάνει χειρουργεία όμως για οποιονδήποτε λόγο κρίνεστε απορριπτέοι και πάτε στην επόμενη επιλογή σας.

Καλώς ή κακώς η επιλογή για την Σχολή είναι αυστηρή και οι λόγοι είναι προφανείς και δεν χρίζουν περαιτέρω ανάλυσης.

Ελλην καταδρομεας
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Τρί Σεπ 03, 2013 5:18 pm
Τοποθεσία: αρχιλοχιας-ΣΜΥ
Επικοινωνία:

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από Ελλην καταδρομεας »

Οσο για το παιδι που ειπε οτι θα εχει σιδερακια D.Y.K. Λογικα θα τον κοψουν ετσι;
Jerk goes cloud -----> Η μ@λ@κια παει συννεφο
Hellas

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από Hellas »

Την εκτιμω πολυ την απαντηση φιλε... οσο για τα σιδερακια (θα βαλω τα νεα τα αορατα μαλλον) θα τα εχω βγαλει πριν τις πανελληνιες αρα με επηρεαζει αυτο στα υγειονομικα;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από D.Y.K »

Ναι παιδιά με σιδεράκια δυστυχώς απορρίπτονται.
Hellas

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από Hellas »

Οταν ομως παω για υγειονομικα θα εχω τελειωσει την θεραπεια... Αρα θα με περασουν;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από D.Y.K »

Αν την έχεις τελειώσει ναι.
Hellas

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από Hellas »

Οκ... σ'ευχαριστω.
ανδρεας

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από ανδρεας »

Καλησπερα.. δινω του χρονου πανελληνιες και ενδιαφερομαι για ικαρων, θα ηθελα να ρωτησω τα εξης 1)αμα γινεις δεκτος απο την σχολη ξεκινας αμεσως η απο σεπτεμβρη και μετα;2)οι αποφητοι ιπταμενοι παιρνουν αδειες πχ πασχα χριστουγεννα καλοκαιρι 3)επιλεγεις εσυ που θες να πας η παιρνεις συνεχεια μεταθεσεις απο εδω και απο εκει; (αυτες ισως ειναι ασημαντες αποριες αλλα τις αλλες τις εχω λυσει) ευχσριστω εκ των προτερων :)
Αγγελος

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από Αγγελος »

Γεια σας θα ήθελα να ρωτήσω ποιες ειναι οι προϋποθέσεις για να γίνεις ιπτάμενος σε ελικόπτερα θα ήθελα και σε αεροπλάνο και παρόλο που ειμαι οκ απο μόρια και όραση ειμαι πάνω απο 1.90 που ειναι το όριο για μαχητικά αεροπλάνα για τα ελικόπτερα ισχύει το ίδιο?
avenger

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από avenger »

Η καταταξη στη σχολη γινεται γυρω στις 15 σεπτεμβριου καθε ετους. Επειτα ακολουθει βασικη εκπαιδευση μεχρι 25 μερων περιπου και μετα γινεται η ορκωμοσια και πλεον εντασεται καποιος κανονικα στις υποχρεωσεις, δικαιωματα Και Γενικα στη ζωη της σχολης. Ολη η σχολη δικαιουται αδειες 15 ημερων πασχα χριστουγεννα και 1 μηνα καλοκαιρι. Απο αυτην βγαινουν μηχανικοι, ελεγκτες και ιπταμενοι. Ολο το μονιμο Προσωπικο της πολεμικης αεροποριας αρα και οι αποφοιτοι ιπταμενοι δικαιουνται 1 μηνα αδεια το χρονο + 7 μερες αδεια το πασχα και τα χριστουγεννα. Βεβαια ολοι εμπλεκονται με υπηρεσιες τετοιες μερες οποτε μπορει να χασεις καμια μερα που θα την παρεις μετα ομως ως τιμητικη. Αναλογα με την ειδικοτητα και το αεροπλανο (για τους ιπτ) μπορεις να πας σε συγκεκριμενες μοναδες. Γενικα στην αεροπορια οι μεταθεσεις ειναι σχετικα λιγες και διευκολυνεσαι

Άβαταρ μέλους
CivilPilot
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Ιουν 29, 2015 9:54 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από CivilPilot »

Καλησπερα σας, ειμαι νεος στο φορουμ και θα ηθελα να εκφρασω καποιες σκεψεις που εκανα, ειμαι κατοχος πτυχιου χειριστη ιδιωτικων αεροσκαφων (Private Pilot's License) πεταω με Cessna 172 στο αεροδρομιο του Τατοιου και βλεπω εδω και 2 χρονια τους ιπταμενους της σχολης ικαρων και ομολογω πως θελω να προσπαθησω να μπω στην ΣΙ. Πεταω απο μικρος (17 χρονων βγηκα solo) οποτε οπως καταλαβατε δεν υπαρχει κανενα θεμα πτητικης ανεπαρκειας το μονο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι αν θα μπορεσω να πιασω την βαση των 17.000 μοριων καθως εχω 2 χρονια να ασχοληθω με τα μαθηματα της 3ης λυκειου και δευτερον αν υπαρχει περιπτωση να θεωρηθει προσων το οτι ειμαι ηδη χειριστης στην πολιτικη αεροπορια. Ευχαριστω για τον χρονο σας.
avenger

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από avenger »

Φιλε με αρκετο διαβασμα πιστευω οτι θα το ποιασεις. Αλλα αυτο ειναι καθαρα δικο σ θεμα και κανενος αλλου. Τωρα οι γνωσεις σ στην πολιτικη αεροπορια δν αναγνωριζονται με κανενος ειδους επισημο τροπου ουτε θα ενδιαφερει κανεναν. Θα περασεις την ιδια εκπαιδευση ολα τα σταδια κτλπ με ολους. Το μονο που θα σε βοηθησει θα ειναι εσενα προσωπικα στην πτητικη σ βαθμολογια που προφανως θα εισαι πιο ψηλα απο τους συμμαθητες σου και στις σχεσεις σ με τν εκπαιδευτη ο οποιος παρεπιπτοντως εχει πεταξει 1000 ωρες f16 phantom ή mirage οποτε δν θα σε δει κ πολλυ διαφορετικα.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες