Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11315
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από D.Y.K »

Όχι δεν παίζει κάποιο ρόλο το ύψος ώς κριτήριο για να σε στείλουν στον οποιονδήποτε λόχο οποιουδήποτε σώματος / όπλου!

Geol
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Δευ Ιαν 02, 2012 11:36 pm
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από Geol »

Ωραία, ευχαριστώ πολύ! Μακάρι να με πάρουν και να αντέξω, έχω και μια εμπειρία 6 ετών σαν φύλακας σε μέρος προβλεπόμενο, με ορθοστασία κλπ, αλλά σίγουρα άλλο πράγμα η ΠΦ! Αν γίνω εύζωνας θα είναι ''επάνοδος'' για την οικογένειά μου, μιας και ήταν ο προπάππος μου!
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11315
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από D.Y.K »

Geol έγραψε:Ωραία, ευχαριστώ πολύ! Μακάρι να με πάρουν και να αντέξω, έχω και μια εμπειρία 6 ετών σαν φύλακας σε μέρος προβλεπόμενο, με ορθοστασία κλπ, αλλά σίγουρα άλλο πράγμα η ΠΦ! Αν γίνω εύζωνας θα είναι ''επάνοδος'' για την οικογένειά μου, μιας και ήταν ο προπάππος μου!


Μακάρι! Στο εύχομαι! Καλή θητεία να έχεις Εικόνα
Σταύρος

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από Σταύρος »

Σε περίοδο πολέμου η προεδρική φρουρά τι κάνει;
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11245
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από yandr »

Οι φρουροί της ακινησίας

Μίλησέ τους προσβλητικά και δεν θα απαντήσουν. Εκβίασέ τους και δεν θα φοβηθούν ούτε στιγμή. Οι εύζωνοι εξακολουθούν να εντυπωσιάζουν το εγχώριο και διεθνές κοινό τους

Το στρατόπεδο στη συμβολή των οδών Ηρώδου Αττικού και Βας. Σοφίας, η φωλιά των ευζώνων, δεν έχει αλλάξει θέση από το δεύτερο μισό του 19ου αιώνα, όταν ιδρύθηκε η Προεδρική Φρουρά. Οσοι βέβαια έβγαιναν τότε από την πύλη του «Γεώργιος Τζαβέλλας» - και δεν ήταν απλώς εξοδούχοι ή επισκέπτες - το έκαναν γιατί έπρεπε είτε να λάβουν μέρος σε κάποιο τιμητικό άγημα είτε να κατευθυνθούν στο πεδίο μιας κανονικής μάχης. Η Προεδρική Φρουρά θα γινόταν πολύ αργότερα το αποκλειστικά τελετουργικό Σώμα που είναι σήμερα και μόνο αφού είχε διακριθεί σε πλήθος μαχών των Βαλκανικών, της Μικρασιατικής Εκστρατείας ή του Α' Παγκοσμίου Πολέμου.

Οχι ότι η σύγχρονη αποστολή των ευζώνων είναι παιχνιδάκι. Είτε φρουρούν το Μνημείο του Αγνωστου Στρατιώτη είτε το Προεδρικό Μέγαρο είτε την πύλη του στρατοπέδου τους, είναι εκεί τέσσερις φορές ημερησίως, ανά έξι ώρες. Αυτό που κάνουν στη μία ώρα που διαρκεί η βάρδιά τους, ακούγεται ακατόρθωτο στους αμύητους. Δεν είναι τόσο ο τελετουργικός βηματισμός, απόλυτα συγχρονισμένος ανάμεσα στους δύο εύζωνες, ακόμη και αν ο ένας δεν βλέπει τον άλλον. Ούτε οι χειρουργικής ακρίβειας οπλασκίες, ικανές να μελανιάσουν και τον πιο σκληρό ώμο. Είναι που οι εύζωνοι για δύο περίπου 25λεπτα, με διακοπή μόνο για μια αρκετά επίπονη διαδικασία αλλαγής θέσεων (το λεγόμενο «ημίωρο»), κάθονται εντελώς, μα εντελώς ακίνητοι. Επιτρέπεται να κουνούν μόνο τα δάχτυλα των ποδιών τους - ή ό, τι άλλο τέλος πάντων κρύβεται κάτω από τη στολή. Ακόμα και τα βλέφαρά τους μένουν διαρκώς ανοιχτά, σαν παγωμένα. Τόσο, που στο τέλος τα μάτια τους δακρύζουν.

Επιλογή και εκπαίδευση.

Επιλέγονται στα Κέντρα Νεοσυλλέκτων Πεζικού με κριτήρια «το ανάστημα, την άριστη σωματική διάπλαση και ψυχοπνευματική κατάσταση, τον χαρακτήρα, το ήθος και την πίστη στην αποστολή του ευζώνου», όπως αναφέρεται στο site της Προεδρικής Φρουράς. Ακολουθεί η βασική τους εκπαίδευση: Περίπου ένας μήνας γεμάτος μπόλικη γυμναστική, ορθοστασία, εξάσκηση στην ακινησία κάτω από όλες τις καιρικές συνθήκες, παρέλαση («μέχρι να βγάλουν σαπούνι οι μασχάλες»), εξοικείωση με το όπλο, με τις περίλαμπρες φορεσιές, χωρισμός σε ζευγάρια ανάλογα με το ύψος και την εξωτερική ομοιότητα και φυσικά εκμάθηση γρανιτένιας πειθαρχίας. Για χάρη της, οι υποψήφιοι μπορεί να χρειαστεί να κοιτούν για ώρες τα πρέκια του θαλάμου σε στάση προσοχής, ενώ οι εκπαιδευτές τους, παλιοί εύζωνοι και εκείνοι, χωρίς καμία προσωπική αντιπαλότητα με τους νέους, τους κρατούν συντροφιά ακόμα και με ανέκδοτα, που αλίμονο αν προκαλέσουν έστω και ένα μειδίαμα.

«Πολλές φορές έχει επικριθεί ο τρόπος που εκπαιδεύονται οι εύζωνες», αναφέρεται στην ιστοσελίδα της Φρουράς, «αλλά δοκιμάστε να μείνετε τρία λεπτά ακίνητοι και θα καταλάβατε τι σημαίνει να κάθεσαι ακίνητος μία ώρα». Οπως και να έχει, οι τσολιάδες αντεπεξέρχονται σε μια ασυνήθιστη καθημερινότητα. Ξύρισμα μέχρι και τετράκις ημερησίως, γεωμετρική τακτοποίηση της ακριβής φορεσιάς τους (εκτιμήσεις κάνουν λόγο μέχρι και για 8.000 ευρώ συνολικά), γυμναστική στο Καλλιμάρμαρο, ασκήσεις ακριβείας στο Ζάππειο για την παρέλαση της κυριακάτικης επίσημης αλλαγής φρουράς, αλλά και υποδοχή προέδρων ή πρεσβευτών, που συχνά σημαίνει πολύωρη ακινησία.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11245
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από yandr »

Και φυσικά, η λεγόμενη ευζωνική υπηρεσία.

Η προετοιμασία της απαιτεί από ξεσκόνισμα της φούντας του τσαρουχιού μέχρι και γυάλισμα των 72 κουμπιών της χειμερινής στολής - για έναν άπειρο εύζωνο, ολόκληρη η διαδικασία ενδέχεται να διαρκέσει πάνω από μία ώρα. Στον δρόμο δε προς το Προεδρικό Μέγαρο ή το Μνημείο του Αγνωστου Στρατιώτη καιροφυλακτούν ανυποψίαστοι περαστικοί, παρκαρισμένα μηχανάκια ή τεμπέλικα σκυλιά. Αφού ξεπεραστούν αυτά τα εμπόδια, τα λεπτά της υπηρεσίας δεν περνούν πάντα αδιάφορα. Οι εύζωνοι χρειάζεται να αντιμετωπίσουν από λαλίστατους παράφρονες μέχρι ραβασάκια με τηλέφωνα (εντάξει, το τελευταίο δεν είναι απαραίτητα κακό), τουλάχιστον μέχρι να επέμβει ο παλιός εύζωνος που τους προσέχει, ή αλλιώς «παρατηρητής».

Ατάραχοι στα επεισόδια.

Αυτό που εντυπωσίασε τους «New York Times» στο πρόσφατο δημοσίευμά τους είναι η εγγύτητα των ευζώνων στις συχνές πλέον διαδηλώσεις μπροστά από το κτίριο της Βουλής. Υπάρχουν μέρες όπου οι εύζωνοι εκτελούν ατάραχοι την υπηρεσία τους λίγα μόλις μέτρα από τα επεισόδια, με πιθανή υποστήριξη από τον παρατηρητή, λίγο κολλύριο για τα μάτια. Υπάρχουν και άλλες, που κρίνεται απαραίτητη η απομάκρυνσή τους. Και υπάρχουν μερικές, όπως εκείνη του περασμένου Οκτωβρίου, που το φυλάκιό τους πήρε φωτιά.

Εκείνοι βέβαια έχουν και άλλα ζητήματα να τους απασχολούν. Με επεισόδια ή χωρίς, η ορθοστασία και η παρέλαση ενδέχεται να τους στείλουν στο στρατιωτικό νοσοκομείο με πόνους στη μέση, ενοχλήσεις στα πόδια, κήλες στα γεννητικά όργανα. Αν βέβαια δεν αποθαρρυνθούν από τα προβλήματα υγείας ή από οτιδήποτε άλλο, εκτελούν την υπηρεσία τους με μεγαλοθυμία και περηφάνια, θεωρώντας συχνά την αποστολή τους ανώτερη από των απλών φαντάρων. Μετρούν και συγκρίνουν τις συνολικές ώρες ακινησίας - όποιος λόγου χάρη πλησιάζει τις 200 θεωρείται άξιος σεβασμού. Επιθυμούν τη συμμετοχή σε κάποια εκτός Ελλάδος αποστολή της Προεδρικής Φρουράς, στη Νέα Υόρκη, το Ρίμινι, το Ελ Αλαμέιν, τα Ιεροσόλυμα. Και αν δεν αναγκαστούν - λέμε τώρα - από κάποια κυβέρνηση Ράλλη να συνεργαστούν με τις κατοχικές δυνάμεις, αυτό που περιμένουν πώς και πώς, όπως κάθε φαντάρος τελικά, είναι η πολυπόθητη ημέρα της απόλυσης.

πηγή
Joe

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από Joe »

Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα και γω μερικές πληροφορίες κυρίως για επιβεβαίωση γιατί διάβασα με υπομονη τις προηγούμενες σελίδες και κατά 90% έμαθα αυτά που ήθελα.

Παρουσιάζομαι τον άλλο μήνα και λόγω ύψους (1,91 ξυπόλητος) μου λένε παλιά στελέχη ότι σίγουρα θα με πάρουν προεδρική φρουρά. Προσωπικά αν και παλαιότερα το θεωρούσα τιμή, πλέον (με όλο το σεβασμό στους εύζωνες) το θεωρώ ανούσιο και περιττό. Θέλω όσο τίποτε άλλο να πάω στα ΛΟΚ ή στη χειρότερη στρατονομία διότι με ενδιαφέρει η πολεμική εκπαίδευση ένοπλη και άοπλη. Έχω πολυετή πείρα στις πολεμικές τέχνες και αν και ξέρω ότι στα λοκ και τη στρατονομια ελάχιστα ασχολούνται με αυτά, αν μη τι άλλο ασχολούνται με όπλα και στρατιωτικές τακτικές.+Η γυμναστική στα λοκ ειναι φοβερή απ ότι ακούω.

Απο κει και πέρα μπορεί σαν άθληση να είναι σκληρά στην ΠΦ αλλά από αυτά που λέτε μαθαίνουν πράγματα τελείως περιττά, ανούσια και εν μέρει αστεία (επαναλαμβάνω για το γούστο μου) όντας άσχετα με τη μάχη. Καλά τα έχω καταλάβει;

Αδειες Μεταθεσεις κτλ δεν με νοιαζουν.

Ούτε βολές, ούτε τακτικές, ούτε μάχη σώμα με σώμα.

Νομίζω ότι δεν θα μου ταιριάζει και δεν σκοπεύω να ακούσω τους γνωστούς μου όσο περήφανοι κι αν νοιώθουν. Δεν θα βαρεθώ εγώ τη ζωή μου 9 μήνες για τους άλλους.

Κάτι ακόμα, αν με επιλέξουν γιατί κάπου αναφέρατε ότι πρώτα περνάει το κλιμάκιο ΠΦ, μετά Ειδικών Δυνάμεων και μετά Στρατονομία, έστω ότι θέλουν να με πάρουν. Θα με ρωτήσουν; Θα έχει σημασία αν αρνηθώ; Και μπορώ εκείνη τη στιγμή να πω όχι και να πάω στα ΛΟΚ ή τη Στρατονομία;(Γνωρίζω για τα αθλήματα). Γιατι παρατηρησα διχογνωμια πανω σε αυτο το ζητημα.

Ευχαριστώ θερμά εκ των προτερων και καλή θητεία σ όσους υπηρετούν.

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11315
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από D.Y.K »

Για να μην μακρυγορούμε εννοείται ότι θα ερωτηθείς για το που θέλεις να υπηρετήσεις και θα σε πάρουν εκεί που θελεις να πάς.
Άβαταρ μέλους
Alek
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: Πέμ Απρ 12, 2012 9:09 pm
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από Alek »

Πάντα αναρωτιόμουν πως άντεχαν σε ακραίες καιρικές συνθήκεςΕικόνα
skopos mas

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από skopos mas »

Καλησπέρα φίλε μου, μιας και πρόσφατα απολύθηκα απο ΠΦ μπορώ να σου πω ένα πράγμα μπορεί να μην αντέχεις στις ακραίες καιρικές συνθήκες όπως είναι άλλωστε λογικό δεν αφήνεις όμως να φανεί αυτό στην έκφραση του προσώπου σου! Είναι απόλυτα φυσιολογικό το καλοκαίρι με την ζέστη να βαράει 45αρια μπορεί να είσαι μούσκεμα στον ιδρώτα όμως το βλέμμα σου και η έκφραση του προσώπου σου δεν το δείχνει! Αλλωστε όλο το πνεύμα της εκπαίδευσης στηρίζεται στο να δείχνεις αγέρωχος (έτσι όπως πρέπει) και ανεπηρρέαστος απο οποιονδήποτε εξωτερικό παράγοντα!
ΥΓ Σπάστε κομμάντα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
kappa
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 223
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 12, 2012 12:16 am
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από kappa »

Ρε μηπως τους βαρανε τιποτα Botox η ξυλοκαινες χαχαχα και παραλυει ετσι το μουτρο τους ;ΕικόναΕικόνα
Cg_Chrisss

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από Cg_Chrisss »

Καλησπέρα παιδιά έχω μια απορία για τα προβλήματα που μπορεί να μου παρουσιαστούν Αν και εφόσον με επιλέξουν σαν εύζωνα. Είμαι 1,90 82 κιλά και με αρκετά αθλητικό τρόπο ζωής

Θα ένιωθα τρομερά υπερηφάνως αν με επέλεγαν μιας και ανατριχιάζω και μόνο στην σκέψη να φρουρώ το άγαλμα του αγνώστου στρατιώτη αλλά σε μια συζήτηση μου με έναν εν ενεργεία φαντάρο (ναυτικό.) μου είπε πως πολλές φορές παρουσιάζονται προβλήματα στα γεννητικά όργανα των φαντάρων ακόμα και στείρωση λόγο της στολής μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο γιατί τρόμαξα αρκετά;

Παρουσιάζομαι σε 10 μέρες στο σύνταγμα ευζώνων στο Μεσολόγγι παρακαλώ κάποιος παλιός ή γνώστης σχετικά με τα προβλήματα που παρουσιάζονται ας μου απαντήσει

Δαίδαλος

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από Δαίδαλος »

Προσωπικά δεν αισθάνομαι καθόλου περήφανος που ο γιος μου είναι στην π. Φ ως κανονικός εύζωνας, διότι πέρα από τις απίστευτες ανοησίες περί του "περήφανου ρόλου των ευζώνων", στην πραγματικότητα δεν αποτελούν παρά μέρος μιας άθλιας και εξευτελιστικής τουριστικής ατραξιόν. Το πρακτικό αποτέλεσμα της «ευζωνικής» τους ύπαρξής, είναι αποκλειστικά να μπορούν διάφοροι μάλλον Καθυστερημένοι, να χαχανίζουν και να φωτογραφίζονται δίπλα τους, όπως βέβαια και να αισθάνονται αρκετά σπουδαίοι διάφοροι ψυχοπαθείς νομίζω κρατικοί "επίσημοι" που δεν νοιώθουν λίγη ντροπή να συνυπάρχουν σ' αυτήν την παιδιάστικη κωμωδία. Αν κάποιος είναι κάπως έντιμος μέσα του, ξέρει καλά πως οι εύζωνοι-αξιοθέατα, δεν προσφέρουν απολύτως τίποτα στην πατρίδα τους, ούτε θα προσφέρουν ποτέ δεδομένης της άσχετης εκπαίδευσης τους με τον ρόλο που θα έπρεπε να έχουν οι πραγματικοί στρατιώτες. Δεν θέλω να στεναχωρήσω κανέναν, άλλωστε μόνο προσωπικές απόψεις είναι που στο κάτω κάτω, δεν είναι και κατ' ανάγκη σωστές.

Άβαταρ μέλους
Avatar
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 4:59 pm
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από Avatar »

Εθελοντικά πας στην ΠΦ εθελοντικά και στις ειδικές δυνάμεις πρέπει να έχεις γνώση τι θα αντιμετωπίσεις και να είσαι έτοιμος. Θα προτιμούσες να έχουμε 2 αγάλματα αντί για 2 ανθρώπους εκεί να είναι κουτσουλιασμένα από τα πουλιά και άμα θέλει κανένας πακιστανός να έρθει να κλέψει τίποτα (είχε γίνει στη κρήτη) ή δύο λεβέντες που υπηρετούν τη θητεία τους και παιρνάνε μια εκπαίδευση ώστε να μην κουνιούνται σε ότι και να συμβεί και σε ζέστη και σε κρύο
Το αν κάποιος τους κοροιδεύει υπάρχει ένας ανώτερος εκεί και θα τον τακτοποιήσει (έτσι έχω δει τουλάχιστον)
george89
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 06, 2013 6:12 pm
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από george89 »

Είμαι 1,89 ύψος,94 κιλα και μου έχει μπεί η ιδέα οτι μπορεί να με επιλέξουν Προεδρική Φρούρα, συγνώμη κιόλας αλλα έχω το δικαίωμα να αρνηθώ αν δεν θέλω να πάω ή θα με πάρουν εκεί με το ζόρι; Υπάρχει κάποιος που να ξέρει σίγουρα;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης