Πότε να κόψω την αναβολή;

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
panos2171
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 413
Εγγραφή: Τετ Απρ 13, 2011 2:41 pm
Επικοινωνία:

Πότε να κόψω την αναβολή;

Δημοσίευση από panos2171 »

Greek_Army έγραψε:Για να καταταγείς με συγκεκριμένη ΕΣΣΟ του Στρατού Ξηράς θα πρέπει να διακόψεις την αναβολή σου μέσα στα παρακάτω χρονικά διαστήματα:

1. Με την Α'/ΕΣΣΟ (Ιανουάριος) -> Από 1 Σεπτεμβρίου μέχρι 31 Οκτωβρίου του προηγούμενου της κατατάξεως έτος
2. Με τη Β'/ΕΣΣΟ (Μάρτιος) -> Από 1 Νοεμβρίου μέχρι 31 Δεκεμβρίου του προηγούμενου της κατατάξεως έτος
3. Με την Γ'/ΕΣΣΟ (Μάιος) -> Από 1 Ιανουαρίου μέχρι 28 Φεβρουαρίου του έτους κατατάξεως (ή 29 Φεβρουαρίου εφόσον το έτος είναι δίσεκτο)
4. Με τη Δ'/ΕΣΣΟ (Ιούλιος) -> Από 1 Μαρτίου μέχρι 30 Απριλίου του έτους κατατάξεως
5. Με την Ε'/ΕΣΣΟ (Σεπτέμβριος) -> Από 1 Μαΐου μέχρι 30 Ιουνίου του έτους κατατάξεως
6. Με τη ΣΤ'/ΕΣΣΟ (Νοέμβριος) -> Από 1 Ιουλίου μέχρι 31 Αυγούστου του έτους κατατάξεως


Εγώ για την Δ' την κόβω από Μάρτιο μέχρι Απρίλιο έτσι δεν είναι; Μου παν πως πρέπει να κόψω την αναβολή 2 ΕΣΣΟ πριν για να μπω σε αυτή που θέλω και με μπέρδεψαν. Μου παν ότι πάντα έτσι ίσχυε...

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Πότε να κόψω την αναβολή;

Δημοσίευση από Greek_Army »

Κάνε ότι νομίζεις, αν δεν σε πείθει αυτό που έχω βάλει δεν μπορώ να κάνω κάτι.
Άβαταρ μέλους
jim-236
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Απρ 29, 2013 12:41 pm
Τοποθεσία: πχ. Αθήνα
Επικοινωνία:

Πότε να κόψω την αναβολή;

Δημοσίευση από jim-236 »

Καλημέρα και Καλή Βδομάδα! Να ρωτήσω για να κάνω την θητεία μου τον Σεπτέμβριο πότε πρέπει να πάω ΡΟΥΦ και να κόψω την αναβολή μου; Ευχαριστώ.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11204
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Πότε να κόψω την αναβολή;

Δημοσίευση από Nassos »

Με την Ε'/ΕΣΣΟ (Σεπτέμβριος) -> Από 1 Μαΐου μέχρι 30 Ιουνίου του έτους κατατάξεως
Άβαταρ μέλους
jim-236
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Απρ 29, 2013 12:41 pm
Τοποθεσία: πχ. Αθήνα
Επικοινωνία:

Πότε να κόψω την αναβολή;

Δημοσίευση από jim-236 »

Σας ευχαριστώ πολύ... Καλή μου θητεία!
ΚΩΣΤΑΣ

Πότε να κόψω την αναβολή;

Δημοσίευση από ΚΩΣΤΑΣ »

Θέλω να πάω τον Σεπτέμβριο Στρατό. Αν κόψω αναβολή θα με πάρουν;
Άβαταρ μέλους
kostaskostas
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Μαρ 12, 2013 12:16 am
Επικοινωνία:

Πότε να κόψω την αναβολή;

Δημοσίευση από kostaskostas »

Έχεις περιθώριο μέχρι 30 Ιουνίου να κάνεις διακοπή της αναβολή σου για να σε πάρουν με τη σειρά του Σεπτεμβρίου...
foititis

Πότε να κόψω την αναβολή;

Δημοσίευση από foititis »

Γεια σας. Θελω να μπω τον Σεπτεμβριο αλλα εχω να δωσω καποια μαθηματα στην εξεταστικη Σεπτεμβριου. Φυσικα δεν γνωριζω απο τωρα ουτε τις ημερομηνιες εξετασης ουτε ποτε θα καλεσουν την Ε' ΕΣΣΟ. Τι προτεινετε να κανω;

1) Να κοψω την αναβολη για να μπω Σεπτεμβριο και αν δεν προλαβαινω να δωσω εξεταστικη να ζητησω 3μηνη αναβολη για κοινωνικους λογους;

2) Να κοψω την αναβολη για να μπω Νοεμβριο και αν προλαβαινω να τελειωσω την εξεταστικη να κανω αιτηση για να με παρουν με την αμεσως επομενη ΕΣΣΟ, δηλαδη του Σεπτεμβριου;
Τι πιστευετε οτι ειναι καλυτερο;

hey ho

Πότε να κόψω την αναβολή;

Δημοσίευση από hey ho »

Καλησπέρα! Έχω αναβολή μέχρι το Μάιο αλλά ΠΡΕΠΕΙ να μπω Ιανουάριο (θέλω να ξεκινήσω μεταπτυχιακό τον Οκτώβρη). Πριν 3 βδομάδες πήρα τηλ. Στη Στρατολογία και μου είπαν να κόψω την αναβολή μου 19 Νοέμβρη (αύριο) για να μπω με την ΕΣΟ του Ιανουαρίου. Εδώ διαβάζω άλλα πράγματα όμως και αγχώνομαι...please help!
Μπέκα

Πότε να κόψω την αναβολή;

Δημοσίευση από Μπέκα »

Έχω πάρει αναβολή στην πολεμική αεροπορία για 2 χρόνια αλλά θέλω να μπω πιο νωρίς. μπορώ;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Πότε να κόψω την αναβολή;

Δημοσίευση από D.Y.K »

Μπέκα έγραψε: Έχω πάρει αναβολή στην πολεμική αεροπορία για 2 χρόνια αλλά θέλω να μπω πιο νωρίς. Μπορώ;


Φυσικά.

Πέρνα μία βόλτα από την Στρατολογία σου και ζήτα διακοπή αναβολής και κάνε και μία αίτηση για να μπεις άμεσα με την επόμενη ΕΣΣΟ ως εθελοντής.

aligator
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Μαρ 25, 2015 1:12 am
Επικοινωνία:

Πότε να κόψω την αναβολή;

Δημοσίευση από aligator »

Καλημερα σε ολους. Σε περιπτωση που παρω τωρα μια αναβολη για λογους υγειας πριν την καταταξη μου τον Μαη για παραδειγμα. Στη συνεχεια μπορω να την διακοψω οποτε θελω μετα; Ας πουμε Ιουλιο-Αυγουστο
cuervo

Πότε να κόψω την αναβολή;

Δημοσίευση από cuervo »

aligator έγραψε:Καλημερα σε ολους. Σε περιπτωση που παρω τωρα μια αναβολη για λογους υγειας πριν την καταταξη μου τον Μαη για παραδειγμα. Στη συνεχεια μπορω να την διακοψω οποτε θελω μετα; Ας πουμε Ιουλιο-Αυγουστο


Όχι, καταρχάς οι αναβολές για λόγους υγείας είναι 6 μήνες η μικρότερη και διακόπτεται, αν πάρεις 12μηνη θα πρέπει να περάσουν 6 μήνες για να κινήσεις τις διαδικασίες για διακοπή, πρέπει να σε εξετάσεις στρατιωτικός γιατρός κτλπ κτλπ.

aligator
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Μαρ 25, 2015 1:12 am
Επικοινωνία:

Πότε να κόψω την αναβολή;

Δημοσίευση από aligator »

cuervo έγραψε:[

Όχι, καταρχάς οι αναβολές για λόγους υγείας είναι 6 μήνες η μικρότερη και διακόπτεται, αν πάρεις 12μηνη θα πρέπει να περάσουν 6 μήνες για να κινήσεις τις διαδικασίες για διακοπή, πρέπει να σε εξετάσεις στρατιωτικός γιατρός κτλπ κτλπ.

Κανονικα πρεπει να μπω τον Μαη, αλλα λογω ενος οικογενειακου προβληματος σκεφτομαι να παρω τωρα μια αναβολη 6 μηνων απο ειδικο ψυχολογο, και να την διακοψω μεχρι 30 Ιουνιου, ωστε να μπω τον Σεπτεμβρη. Γινεται αυτο ετσι;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης