Ακτινογραφία θώρακα για την κατάταξη

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
dimitris

Ακτινογραφία θώρακα για την κατάταξη

Δημοσίευση από dimitris »

Το μεταφέρω με κάθε επιφύλαξη για τον μόνο λόγο ότι δεν το πήρα γραπτώς. Πήγα λοιπόν στο ννα για την καθιερωμένη ακτινογραφία και μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να έχω βγάλει, καθώς βγάζουν εκεί. Τώρα κατά πόσο ισχύει δεν γνωρίζω, θα πάρω και αύριο στο γεν να ρωτήσω
Άβαταρ μέλους
Ghost_rider
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Δευ Αύγ 26, 2013 3:08 am
Τοποθεσία: χρή θαρσείν
Επικοινωνία:

Ακτινογραφία θώρακα για την κατάταξη

Δημοσίευση από Ghost_rider »

Γιά ακτινογραφία θώρακος στο 401 κατεχάκη δίπλα απο το μετρό απο τις 7:30 εώς τις 11 το πρωί μόνο με μια φώτοτυπία του σημειώματος κατάταξης... ΟΧΙ φωτογραφία.
Άβαταρ μέλους
Tzive
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Παρ Οκτ 11, 2013 5:37 pm
Επικοινωνία:

Ακτινογραφία θώρακα για την κατάταξη

Δημοσίευση από Tzive »

Ghost_rider έγραψε:Γιά ακτινογραφία θώρακος στο 401 κατεχάκη δίπλα απο το μετρό απο τις 7:30 εώς τις 11 το πρωί μόνο με μια φώτοτυπία του σημειώματος κατάταξης... ΟΧΙ φωτογραφία.
είσαι σίγουρος για το οχι φωτογραφία;
Άβαταρ μέλους
Ghost_rider
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Δευ Αύγ 26, 2013 3:08 am
Τοποθεσία: χρή θαρσείν
Επικοινωνία:

Ακτινογραφία θώρακα για την κατάταξη

Δημοσίευση από Ghost_rider »

Ναι φίλε μου πήγα τις προάλλες και δεν χρειάστηκε... Και μένα εντύπωση μου εκανε καθώς το εγραφε αλλα στα χαρτία εμεινε και αυτό...
Άβαταρ μέλους
Tzive
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Παρ Οκτ 11, 2013 5:37 pm
Επικοινωνία:

Ακτινογραφία θώρακα για την κατάταξη

Δημοσίευση από Tzive »

Απο χρόνο αναμονής στο 401 πως πάμε; Γίνεται χαμός?
Άβαταρ μέλους
Ghost_rider
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Δευ Αύγ 26, 2013 3:08 am
Τοποθεσία: χρή θαρσείν
Επικοινωνία:

Ακτινογραφία θώρακα για την κατάταξη

Δημοσίευση από Ghost_rider »

Σχετικά γρήγορα φίλε εγώ στα τρία τέταρτα είχα τελειώσει... Αναμονή αν θές εχει λίγο οσο περιμένεις να βγούν τα αποτελέσματα...
SteveMc
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 01, 2014 4:32 pm
Επικοινωνία:

Ακτινογραφία θώρακα για την κατάταξη

Δημοσίευση από SteveMc »

Ghost_rider έγραψε:Γιά ακτινογραφία θώρακος στο 401 κατεχάκη δίπλα απο το μετρό απο τις 7:30 εώς τις 11 το πρωί μόνο με μια φώτοτυπία του σημειώματος κατάταξης... ΟΧΙ φωτογραφία.
Στα υπόλοιπα νοσοκομεία θέλει φωτογραφία;

Άβαταρ μέλους
nickbar
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Τρί Φεβ 18, 2014 9:55 pm
Επικοινωνία:

Ακτινογραφία θώρακα για την κατάταξη

Δημοσίευση από nickbar »

Πήγα κατα τις 12¨30 για ακτινογραφια θωρακος για καταταξη στο 401 και μου είπαν στην πύλη να πάω από Παρασκευή γιατί ειχαν φυγει οι γιατροι του ακτινολογικου.
Και γυρίζει και μου λέει το παλικάρι εκεί να πάω στο Σωτηρία που ηταν κανα χιλιομετρο πιο πανω με το αμαξι και ειναι και δημοσιο...

Πηγα λοιπον εκεί και την εβγαλα σε μιση ωρα ειχα ξεμπερδεψει...

Το θεμα ειναι οτι η γνωματευση ειναι απλα μια προταση που λεει οτι "δεν βρεθηκαν παθολογικα ευρυματα από πνευμονικο παρεγχυμα" και ολα αυτα ειναι εκτυπωμενα απο υπολογιστη αλλα μου βαλανε στη γραμματεια σφραγιδα κυκλικη (την κλασσικη που λεει ελληνικη δημοκρατια) και το ονομα του ακτινολογου...

Επισης τη φωτογραφια που τους πηγα τη συρραψαν πανω στην ακτινογραφια και αυτη και εβαλαν επανω της μια σφραγιδα του νοσοκομειου η οποια αναφερει τα στοιχεια μου και το ονομα του νοσοκομειου απλα...

Τους ανεφερα στο Σωτηρια αναλυτικα τι γραφει το χαρτι καταταξης οτι θελουν και μου ειπαν οτι δεν θα εχω κανενα προβλημα...

Δεν πιστεύω να έχω κάποιο θέμα στην καταταξη και να μου ζητανε αναλυτικη γνωματευση ή να θελανε τη σφραγιδα τη κυκλικη πανω στη φωτογραφια μου... Γνωρίζει κανείς;
Stryg
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Παρ Ιαν 06, 2012 5:45 pm
Επικοινωνία:

Ακτινογραφία θώρακα για την κατάταξη

Δημοσίευση από Stryg »

Στην πρώτη ερώτηση, δε θα έχεις κανένα πρόβλημα. Αυτό είναι η γνωμάτευση της ακτινογραφίας, δε χρειάζεται τίποτα παραπάνω από αυτή τη μία γραμμή. Στη δεύτερη ερώτηση επίσης δε θα έχεις πρόβλημα. Αφού σου έβαλαν τη σφραγίδα πάνω στη φωτογραφία δείχνουν ότι σε είδαν και ήσουν εσύ που πήγες και έβγαλες την ακτινογραφία. Μην αγχώνεσαι, έχουν βγάλει χιλιάδες τέτοιες ακτινογραφίες και σε αυτό και σε άλλα νοσοκομεία για στρατιώτες, δε θα έχεις πρόβλημα.
zalpar
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 13, 2014 10:45 am
Επικοινωνία:

Ακτινογραφία θώρακα για την κατάταξη

Δημοσίευση από zalpar »

Παιδια τι παιζει με την ακτινογραφία ; Γιατι την χρειάζονται ;

Εβγαλα και την πηγα στο στρατιωτικο νοσοκομειο για γνωμάτευση ! Εκεί απλα μου εγραψε οτι ο εισοφαγος μου εχει διάταση και όταν του είπα ότι είμαι πολύ αγχώδης μου ειπε ότι είναι αέρας !

Όμως εγω πήγα και σε αλλους 2 εξωτερικους ακτινολόγους (εκανα αξονικη, υπερηχο για παν ενδεχόμενο) και δεν βρίσκουν καμία διάταση εισοφάγου και μου λένε ότι είναι όλα φυσιολογικά και οτι απλα το στομαχι μου εχει αερα λόγο άγχους ! Το ότι είμαι αγχώδης όμως είναι γεγονός και για τον αερα αυτο το πιστευω οτι μπορει να ισχυει !

Συγκεκριμενα γραφει η γνωμάτευση : Διαταση εισοφαγου απο αερα. Κλινικη εκτίμηση Πνευμονικη πιεση ελευθερη (κατι τετοιο, δεν τα βγαζω κιολας)

Επίσης ο στρατιωτικος γιατρος που εκανε τη γνωμάτευση απλα μου ειπε να μην αγχώνομαι και οτι εχω να κανω, να το κανω χωρις αγχος, δεν μου ειπε να κανω τιποτα αλλες εξετασεις κλπ.

Λέτε να έχω κάποιο πρόβλημα στην καταταξη ; Δηλαδή να με τρεχουν σε κανενα νοσοκομειο για αλλες εξετάσεις ;

Κάτι παθολογικό δεν υπάρχει στην ακτινογραφία !

Υγ : Να πάρω αλλη μια διαγνωση απο κρατικο νοσοκομείο, να την εχω για να μαι σιγουρος να μην με τρεχουν σε κανενα στρατιωτικο νοσοκομειο στην καταταξη ; Ή δεν μετραει η γνωματευση του κρατικου και θελουν μονο στρατιωτικο ;

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ακτινογραφία θώρακα για την κατάταξη

Δημοσίευση από Nassos »

Έτσι και αλλιώς θα πάς μαζί με όλους τους άλλους σε Στρατιωτικό Νοσοκομείο για το τι Ιώτα θα είστε (Σωματική Ικανότητα).

Δεν υπάρχει θέμα αν πάρεις γνωμάτευση από Κρατικό Νοσοκομείο. Από ιδιώτη ιατρό θα είχες.
zalpar

Ακτινογραφία θώρακα για την κατάταξη

Δημοσίευση από zalpar »

Nassos έγραψε:Έτσι και αλλιώς θα πάς μαζί με όλους τους άλλους σε Στρατιωτικό Νοσοκομείο για το τι Ιώτα θα είστε (Σωματική Ικανότητα).

Δεν υπάρχει θέμα αν πάρεις γνωμάτευση από Κρατικό Νοσοκομείο. Από ιδιώτη ιατρό θα είχες.


Αυτο πάλι πρώτη φορά το ακούω. Εγω ήξερα οτι θα μας εξετασουν γιατροι μεσα στο κέντρο και αυτοί θα αποφασίσουν το Ι.

Θα μας πάνε και σε στρατιωτικο νοσοκομείο και θα κάνουμε και άλλες εξετασεις εκει ; Αλλες απο αυτες του κεντρου ;

Αν είναι ετσι εγω που παρουσιάζομαι Σπάρτη σε ποιο στρατιωτικο νοσοκομειο θα μας στείλουν ;

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ακτινογραφία θώρακα για την κατάταξη

Δημοσίευση από Nassos »

Εγώ που ήμουν ΚΕΤΘ μας εξέτασαν οπλίτες ιατροί και την επόμενη ημέρα μας έστειλαν στο 401. Μας εξέτασαν οι ανάλογοι ιατροί (παθολόγοι, οφθαλμίατροι κλπ) και μας έδωσαν ένα φάκελο τον οποίο παραδώσαμε στο Ιατρείο του ΚΕΤΘ και βάσει αυτόυ του φακέλου βγήκε η Σωμαική μας Ικανότητα.

Και όσοι δεν είχαν βγάλει ακτινογραφία την έβγαλαν την ίδια μέρα επιτόπου.

Οι της Σπάρτης δεν ξέρω που πάνε. Εκεί έχει μόνο Γενικό Νοσοκομείο.

zalpar

Ακτινογραφία θώρακα για την κατάταξη

Δημοσίευση από zalpar »

Nassos έγραψε: Εγώ που ήμουν ΚΕΤΘ μας εξέτασαν οπλίτες ιατροί και την επόμενη ημέρα μας έστειλαν στο 401. Μας εξέτασαν οι ανάλογοι ιατροί (παθολόγοι, οφθαλμίατροι κλπ) και μας έδωσαν ένα φάκελο τον οποίο παραδώσαμε στο Ιατρείο του ΚΕΤΘ και βάσει αυτόυ του φακέλου βγήκε η Σωμαική μας Ικανότητα.

Και όσοι δεν είχαν βγάλει ακτινογραφία την έβγαλαν την ίδια μέρα επιτόπου.

Οι της Σπάρτης δεν ξέρω που πάνε. Εκεί έχει μόνο Γενικό Νοσοκομείο.



οκ ευχαριστω για την απάντηση ! Πηγατε ολοι μαζι στο 401 ; Δηλαδή με πουλμαν του στρατου ή μπορεις να πας και μόνος σου ;

Οι εξετασεις τι περιελαμβαναν περίπου ;

Σόρυ για τις πολλές ερωτήσεις !

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ακτινογραφία θώρακα για την κατάταξη

Δημοσίευση από Nassos »

Ναι όλοι μαζί με ναυλωμένα από το Στρατό πούλμαν.

Αναλόγως του τι δήλωσες όταν κατατάχθηκες σε έστελναν στο συγκεκριμένο στρατιωτικό ιατρό.

Για περισσότερες πληροφορίες δές το παρακάτω θέμα.

Ιατρικές Εξετάσεις στο στρατό
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης