Μονιμοποίηση ΕΠΟΠ 3ης Σειράς

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση ΕΠΟΠ 3ης Σειράς

Δημοσίευση από dn24 »

ελενη έγραψε:Το μόνο που θέλω να ξέρω αυτήν την στιγμή είναι αν θα μονιμοποιηθεί σίγουρα η 3η σειρα; Όλα τα άλλα είναι δηλώσεις επί δηλώσεων. Αυτό ενδιαφέρει όλους. Το πόσοι μπήκαν εξαρχής το πόσοι έδωσαν και το πόσοι πέρασαν είναι πλέον σήμερα 21/12/2010 ψιλά γράμματα. Το ερώτημα είναι το εξης: Θα μονιμοποιηθεί κανονικά η 3η σειρά; Αυτό είναι και το θέμα της συζύτησεις του forum


μαλλον εχεις μπερδεψει τοτε το forum με το site του ΓΕΣ. Κ εμεις, οτι πληροφοριες παρουμε απο το site του ΓΕΣ μεταφερουμε εδω, η οσοι ειμαστε εποπ, οτι μας μεταφερουν παντα σε εγκυρα πλαισια εμεις μεταφερουμε κ εδω. Οτι μαθουμε, το εχουμε για δισεκατομυριοστη φορα πει, θα το πουμε, κ εγω σαν ep.op. Λχίας που ειμαι, το ιδιο ανησυχω. Κ εγω ψαχνομαι. Υπομονη ομως.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
μάριος

Μονιμοποίηση ΕΠΟΠ 3ης Σειράς

Δημοσίευση από μάριος »

ελενη έγραψε:Το μόνο που θέλω να ξέρω αυτήν την στιγμή είναι αν θα μονιμοποιηθεί σίγουρα η 3η σειρα; Όλα τα άλλα είναι δηλώσεις επί δηλώσεων. Αυτό ενδιαφέρει όλους. Το πόσοι μπήκαν εξαρχής το πόσοι έδωσαν και το πόσοι πέρασαν είναι πλέον σήμερα 21/12/2010 ψιλά γράμματα. Το ερώτημα είναι το εξης: Θα μονιμοποιηθεί κανονικά η 3η σειρά; Αυτό είναι και το θέμα της συζύτησεις του forum
αν το όνομα σου η το όνομα αυτού που ενδιαφέρεσαι είναι μέσα στους επιτυχών θα μονιμοποιηθείς/ει τον ιανουάριο. Καθώς τότε θα ρθει και το φεκ.

ANTARTHS
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Δεκ 21, 2010 5:24 pm
Τοποθεσία: CORPORAL 05
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση ΕΠΟΠ 3ης Σειράς

Δημοσίευση από ANTARTHS »

Καλησπερα... Οι εποπ τις 3ης σειρας εχουν ειδη μονιμοποιηθει αν μπεις στο army.gr θα βρεις του σχετικους πινακες με τα ονοματα των πλεον μονιμοποιημενων εποπ της 3ης σειρας... Επισης πιστευω οτι ολοι οι εποπ θα μονιμοποιηθουν διοτι βροχη οι μηνυσεις και τα δικαστηρια δεν μπορουν εφ΄οσον μονιμοποιησαν εστω και μια σειρα και εφ΄οσον ο κοσμος πληρει τις προΰποθεσεις να μην τους μονιμοποιησουν...
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση ΕΠΟΠ 3ης Σειράς

Δημοσίευση από dn24 »

ANTARTHS έγραψε:Καλησπερα... Οι εποπ τις 3ης σειρας εχουν ειδη μονιμοποιηθει αν μπεις στο army.gr θα βρεις του σχετικους πινακες με τα ονοματα των πλεον μονιμοποιημενων εποπ της 3ης σειρας... Επισης πιστευω οτι ολοι οι εποπ θα μονιμοποιηθουν διοτι βροχη οι μηνυσεις και τα δικαστηρια δεν μπορουν εφ΄οσον μονιμοποιησαν εστω και μια σειρα και εφ΄οσον ο κοσμος πληρει τις προΰποθεσεις να μην τους μονιμοποιησουν...


καλησπερα φιλε μου, και καλως ηρθες στο forum. Δεν κατανοησα πληρως το σε ποιον απευθυνεσαι, αν απευθυνεσαι σε εμενα, κ διαβασεις λιγα post μου πριν, δεν λεω κατι το διαφορετικο. Η φιλη παραπανω, προφανως λεει για το ΦΕΚ που θα πιστοποιησει και επισημα την μονιμοποιηση. Ελπιζω να γινομαι σε εσενα κατανοητος.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
ελενη
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Παρ Δεκ 10, 2010 4:17 pm
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση ΕΠΟΠ 3ης Σειράς

Δημοσίευση από ελενη »

Ναι, σωστά καταλάβατε, για το φεκ ρωτάω. Αν θα έρθει και πότε.

ANTARTHS
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Δεκ 21, 2010 5:24 pm
Τοποθεσία: CORPORAL 05
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση ΕΠΟΠ 3ης Σειράς

Δημοσίευση από ANTARTHS »

Συμφωνω με εσενα φιλε απλα ειδα μια ερωτηση που αναφεροταν στην μονιμοποιηση της 3ης σειρας ειμαι καινουργιο μελος και δεν εχω ακομη καταλαβει τη σωστη λειτουργια του forum! Το φεκ θα ερθει απο το νεο ετος και θα εχει ημερομηνια περιπου 10 ημερες πριν απο τη ληξη της επταετιας δεν γινεται να ερθει πιο νωρις αλλα δεν μπορει να υπερβει και την ημερομηνια ληξης της προκυρηξης υπομονη σε 15 μερες πιστεβω ολοι να ξερουμε...
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση ΕΠΟΠ 3ης Σειράς

Δημοσίευση από dn24 »

ANTARTHS έγραψε:Συμφωνω με εσενα φιλε απλα ειδα μια ερωτηση που αναφεροταν στην μονιμοποιηση της 3ης σειρας ειμαι καινουργιο μελος και δεν εχω ακομη καταλαβει τη σωστη λειτουργια του forum! Το φεκ θα ερθει απο το νεο ετος και θα εχει ημερομηνια περιπου 10 ημερες πριν απο τη ληξη της επταετιας δεν γινεται να ερθει πιο νωρις αλλα δεν μπορει να υπερβει και την ημερομηνια ληξης της προκυρηξης υπομονη σε 15 μερες πιστεβω ολοι να ξερουμε...


οχι προς θεου λογικο να μην καταλαβες, ανθρωπινο ειναι. Συναδερφος εισαι; Στο σημειο που σου τονιζω, εισαι σωστος.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
maria30
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 18, 2010 2:53 am
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση ΕΠΟΠ 3ης Σειράς

Δημοσίευση από maria30 »

Παιδια εμενα ο αντρας μου ειχε μπει επιλαχων τον Φεβρουαριο αρα τοτε ληγει η 7ετια... Μηπως θα ορκιστειτε πιο αργα γιατι δεν μπηκαν ολοι Ιανουαριο...

το θεμα εχει ξεχειλωσει πλεον. Βγηκαν τα επισημα αποτελεσματα επιτυχοντων για ΜΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗ, θα βγει και το ΦΕΚ μην αγχωνεστε και μην βιαζεστε στην Ελλαδα ζουμε η γραφειοκρατια δεν τελειωνει ποτε... επισης κατι ακομα που μεταφερω με καθε επιφυλαξη, στον στρατοπαιδο ενος φιλου μας στον Εβρο ο διοικητης τους ειπε στην αναφορα οτι η μονιμοποιηση τους εχει υπογραφει...

sakisal
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 02, 2008 2:05 am
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση ΕΠΟΠ 3ης Σειράς

Δημοσίευση από sakisal »

Η ορκωμοσια θα γινει πιο αργα οπως εγινε και με την 2η σειρα. Δεν γινεται ακριβως την μερα που παρουσιαστηκες. Απλα την μερα που μπηκε η 3η σειρα θα παει χαρτι στη μοναδα για το ποιοι μονιμοποιηθηκαν.
cristina
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: Τρί Μάιος 11, 2010 1:46 pm
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση ΕΠΟΠ 3ης Σειράς

Δημοσίευση από cristina »

Νόμος των επ. Οπ.2936/2001 αναφέρει πρόσληψη, μονιμοποίηση. Αποζιμίωση, βαθμούς, σύνταξη http://www.hellenicnavy.gr/Documents/3036_02.pdf

ex politis

Μονιμοποίηση ΕΠΟΠ 3ης Σειράς

Δημοσίευση από ex politis »

Είναι λίγο άκαιρο με το τόσο άγχος που πέφτει για τις μονιμοποιήσεις να κάνω τέτοια ερώτηση, αλλά εάν όλα πάνε όπως περιμένουν όλοι και μονιμοποιηθεί και η 3η σειρά, μήπως γνωρίζει κανείς εάν υπάρχει υποχρεωτική παραμονή στο στράτευμα μετά μονιμοποιήσεως; Όπως δηλ ίσχυε για την 3ετία ή 4ετία όταν πρωτομπήκαμε σαν "συμβασιούχοι"; Ή μπορούμε και την επόμενη μέρα της ορκωμοσίας που λέει ο λόγος να παραιτηθούμε; Υπάρχει επίσημο χαρτί που να αναφέρει κάτι σχετικό?
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση ΕΠΟΠ 3ης Σειράς

Δημοσίευση από dn24 »

ex politis έγραψε:Είναι λίγο άκαιρο με το τόσο άγχος που πέφτει για τις μονιμοποιήσεις να κάνω τέτοια ερώτηση, αλλά εάν όλα πάνε όπως περιμένουν όλοι και μονιμοποιηθεί και η 3η σειρά, μήπως γνωρίζει κανείς εάν υπάρχει υποχρεωτική παραμονή στο στράτευμα μετά μονιμοποιήσεως; Όπως δηλ ίσχυε για την 3ετία ή 4ετία όταν πρωτομπήκαμε σαν "συμβασιούχοι"; Ή μπορούμε και την επόμενη μέρα της ορκωμοσίας που λέει ο λόγος να παραιτηθούμε; Υπάρχει επίσημο χαρτί που να αναφέρει κάτι σχετικό;


προσωπικα σαν εποπ, δεν εχω δει τετοια διαταγη Για τους επαγγελματιες οπλιτες. Κ ουδεποτε εχει αναφερθει αυτο. Εαν καποιος νομιζει οτι δεν ειμαι ορθος, ας παραθεσει την σχετικη διαταγη.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
ANTARTHS
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Δεκ 21, 2010 5:24 pm
Τοποθεσία: CORPORAL 05
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση ΕΠΟΠ 3ης Σειράς

Δημοσίευση από ANTARTHS »

Λοιπον εχ πολιτη ο δν24 εχει απολυτο δικιο σχετικη διαταγη δεν υπαρχει... Παρ ολα αυτα ειμαι στο 1ο Γραφειο της μοναδας μου εδω και 5 χρονια και μου ετυχε το εξης περιστατικο συναδελφος 2η σειρα μονιμοποιηται. Το καλοκαιρι του ερχεται μεταθεση για μυτηληνη λοιπον λογω οικογενειακων και οικονομικων προβληματων μας κοινωποιησε Αναφρα παραιτησεως... Η παραιτηση του ααφου κρατηθηκε στο 1ο γραφειο οπως προβλεπει ο 20-1 και το εγκολπιο των ΕΠ. ΟΠ για 10 εργασιμες ημερες σχεδον 2 εβδομαδες αποσταλθηκε στη ΓΕΣ/ΔΙΠΡΟ οπου και εγιναν οι απαραιτητες διαδικασιες και μεσα σε 60 περιπου ημερες ο τυπος ηταν πολιτης... ΠΡΟΣΟΧΗ ο τυπος ομως δεν πειρε αποζημιωση και δεν του επιστραφηκαν καθολου κρατησεις απλα οταν θα φτασει σε ηλικια 60 ετων θα του δωθει ενα υποτυπωδες ΕΦΑΠΑΞ και θα του αναγνωριστουν συνταξημα τα χρονια υπηρεσιας χωρις να πληρωσει κατι παραπανω για την αναγνωρηση τους.- αυτα γνωριζω προσωπικα για την απορια σου και ελπιζω να σου την ελυσα
Lxias
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: Δευ Φεβ 09, 2009 5:48 pm
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση ΕΠΟΠ 3ης Σειράς

Δημοσίευση από Lxias »

ANTARTHS έγραψε: Λοιπον εχ πολιτη ο δν24 εχει απολυτο δικιο σχετικη διαταγη δεν υπαρχει... Παρ ολα αυτα ειμαι στο 1ο Γραφειο της μοναδας μου εδω και 5 χρονια και μου ετυχε το εξης περιστατικο συναδελφος 2η σειρα μονιμοποιηται. Το καλοκαιρι του ερχεται μεταθεση για μυτηληνη λοιπον λογω οικογενειακων και οικονομικων προβληματων μας κοινωποιησε Αναφρα παραιτησεως... Η παραιτηση του ααφου κρατηθηκε στο 1ο γραφειο οπως προβλεπει ο 20-1 και το εγκολπιο των ΕΠ. ΟΠ για 10 εργασιμες ημερες σχεδον 2 εβδομαδες αποσταλθηκε στη ΓΕΣ/ΔΙΠΡΟ οπου και εγιναν οι απαραιτητες διαδικασιες και μεσα σε 60 περιπου ημερες ο τυπος ηταν πολιτης... ΠΡΟΣΟΧΗ ο τυπος ομως δεν πειρε αποζημιωση και δεν του επιστραφηκαν καθολου κρατησεις απλα οταν θα φτασει σε ηλικια 60 ετων θα του δωθει ενα υποτυπωδες ΕΦΑΠΑΞ και θα του αναγνωριστουν συνταξημα τα χρονια υπηρεσιας χωρις να πληρωσει κατι παραπανω για την αναγνωρηση τους.- αυτα γνωριζω προσωπικα για την απορια σου και ελπιζω να σου την ελυσα
Λοιπόν συνάδελφοι να τα λύσουμε τα θέματα με τη σειρά,1) Μετά την εφταετία και την μονιμοποίηση φεύγεις όποτε θέλεις μέσα στο χρονικό διάστημα που αναφέρει ο συνάδελφος σύμφωνα με την ΠαΔ 4-51/2008/ΓΕΣ/1ο ΕΓ. Αλλά SOS δεν παίρνεις αποζημείωση της τάξης των 14 μισθών.2) Με αναφορά σου προς το Μ. Τ. Σ-ΕΛ. ΧΑ. Ο. Σ σου επιστρέφονται οι κρατήσεις πίσω, το υπόδειγμα αναφοράς είναι στην τελευταία σελίδα του εγκόλπιου περί ΕΠ. ΟΠ.3) Εφάπαξ δεν δικαιούσαι καθόλου διότι ο νόμος λέει οτί πρέπει να έχεις 10 έτη σχέση-εισφορών προς το Μ. Τ. Σ.4) Τα έτη αναγνωρίζονται πραγματικά-συντάξιμα. Είμαι πάντα στην διάθεση σας νεαροί συνάδελφοι ΕΠ. ΟΠ.1η Σειρά ΕΠ. ΟΠ του Σ. Ξ,4-3-2002.
<<MOΛΩΝ ΛΑΒΕ >>
ex politis

Μονιμοποίηση ΕΠΟΠ 3ης Σειράς

Δημοσίευση από ex politis »

Σοβάρα ρε παιδιά ισχύει κάτι τέτοιο; Γιατί δεν μας ενημερώνουν στις μονάδες ρε σεις; Μόνο τί ωφείλουμε να κάνουμε πρέπει να μαθαίνουμε πάντα; Για τα δικαιώματα πάντα σιγή ιχθύος; Υπάρχει σχετικό νομοσχέδιο που να γράφει οτι δεν παίρνουμε μετά την μονιμοποίηση φράγκο και ας φάγαμε τα χρόνια μας έγκλειστοι; Η το κάνουν και αυτό παράτυπα, όπως τόσα άλλα και τα παίρνεις με δικαστήρια; Εδώ στον ιδιωτικό τομέα τα παίρναμε. Για να πάρεις δηλ τα χρήματα που δικαιούσε πρέπει να κάνεις τί; Να μην πας να γράψεις; Να γράψεις και να μην πας στην ορκομωσία; Ή εξ'αρχής να δηλώσεις οτι δεν επιθυμείς μονιμοποίηση;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες