Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Ανδρεας

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Ανδρεας »

Καλημέρα!
Ευχαριστω και πάλι για τις πληροφορίες, πριν γράψω στο φόρουμ ήμουν αρκετά αγχωμένος με τα στρατολογικά θέματα γιατί ο καθένας που ρώταγα μου έλεγε και κάτι διαφορετικό. Μπήκα και στο site της Πρεσβείας της Χάγης προχτές-αφού θέλω να μετακομίσω στην Ολλανδία- και δεν ανέφερε πουθενά ότι πρέπει να εργάζεσαι συνεχόμενη 3ετία για να θεωρηθείς ανυπότακτος εξωτερικού.
Απλά τη στιγμή-και μόνο τότε- που θα σε καλέσουν απευθύνεσαι στην Πρεσβεία σου δίνουν ένα χαρτί και μαζί με κάποια άλλα πιστοποιητικά (διεύθυνση κτλ) τα στέλνεις στο στρατολογικό γραφείο.
Πρακτικά πως θα με αντιμετωπίσουν στην Πρεσβεία εκείνη τη στιγμή όταν θα με καλέσει ο στρατός άγνωστο. Ευελπιστώ για τα καλύτερα!
Mike,greek army και φίλε guest ευχαριστώ για το γεγονός ότι μπήκατε στον κόπο να ασχοληθείται με το θέμα μου!
Καλή ζωή σε όλους σας και αν το '14 αντιμετωπίσω προβλήματα και υπάρχει το forum θα τα ξαναπούμε!
guest

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από guest »

Πάντως φιλε Ανδρέα ξανατονίζω ότι από την ελληνική πρεσβεία δε με βοήθησαν καθόλου... Όλα τα έκανα μόνος μου διαβάζοντας τη διαδικασία για απόκτηση άδειας μόνιμης κατοικίας... Αν ψάξεις λιγάκι σχετικά με την Ολλανδία στο ιντερνετ προσπάθησε να κοιτάξεις για residence permit Netherlands
ενδεικτικά και στα γρήγορα βρήκα αυτό http://www.undutchables.nl/candidates/working-in-the-netherlands/residence-permit/ που μάλλον θα σε βοηθήσει... Δεν κάθησα να το διαβάσω...

Νομίζω πάντως ότι βάσει ευρωπαϊκού δικαίου, όλοι οι ευρωπαίοι πολίτες των χωρών μελών μπορούν να βγάλουν μόνιμη άδεια παραμονής με τα κατάλληλα έγγραφα...

Επίσης στην Ιταλία έχει 2 ειδών αιτήσεων μόνιμου κατοίκου
Την προσωρινή που βγαίνει πανεύκολα και τη μόνιμη... Φυσικά και θα βγάλεις τη 2η για να μη σε τρέχουν από το στρατό...

Τέλος καλό θα είναι να τη βγάλεις με το που νοικιάσεις σπίτι γιατί έχεις και κάποια πλεονεκτήματα όπως μειωμένους λογαριασμούς ρεύματος κλπ...

Καλή τύχη...

antonis_wrx
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Δευ Ιαν 02, 2012 2:52 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από antonis_wrx »

Καλησπέρα και καλή χρονιά.

Είμαι γεννημένος το 1986 και λόγω του προπτυχιακού έχω αναβολή μέχρι το τέλος του 2013. Από το Σεπτέμβρη του 2009 μένω στην Αγγλία (Σεπτ 2009 - Σεπτ 2010 μεταπτυχιακό και από Οκτώβρη 2010 και μετά δουλεύω). Επίσης το διαβατήριο μου λήγει το Σεπτέμβρη του 2013. Απ' ότι διάβασα παράπανω μάλλον θα μπορούσα να θεωρηθώ κάτοικος εξωτερικού καθώς θα έχω 3 χρόνια και λίγους μήνες εργασίας στο εξωτερικό μέχρι τότε. Ποια είναι ακριβώς η διαδικασία για αυτό; Θα μπορέσω να ανανεώσω διαβατήριο πχ το καλοκαίρι του 13 ώστε να μην έχω πρόβλημα; Με τι ακριβώς συνέπαγεται αυτό σε ότι αφορά το να έρχομαι Ελλάδα ή όταν αποφασίσω να γυρίσω μόνιμα; Υπάρχει κάποιο σχετικό πρόστιμο; Πόσο είναι αυτό με τα σημερινά δεδομένα;

Ευχαριστώ.

Mike
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τρί Σεπ 14, 2010 8:14 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Mike »

Οταν κηρυχτεις ανυποτακτος, θα πας καποιο χαρτι στο στρατολογικο σου γραφειο, που να αποδεικνυει την παραμονη σου στο εξωτερικο. Εγω ξερω για χαρτι απο την πρεσβεια, αλλοι φιλοι λενε οτι και αλλα εγγραφα ειναι καταλληλα. Τοτε το στρατολογικο σου γραφειο θα σε κηρυξει 'ανυποτακτο εξωτερικου'. Αυτο σημαινει οτι θα μπορεις να βγαλεις διαβατηριο και να πηγαινεις ελλαδα ως 30 μερες το χρονο. Ασχετα με αυτο, με το που θα κηρυχτεις ανυποτακτος, θα σου ερθει ενα προστιμο μεσω εφοριας για 6000 ευρω. Βεβαια αυτο ειναι με τα σημερινα δεδομενα και εχεις μελλον ακομα.

Οταν αποφασισεις να γυρισεις ελλαδα μονιμα, θα υποχρεουσαι να κανεις κανονικα την ισχυουσα θητεια.

Επειδη λες οτι το διαβατηριο ληγει τον Σεπτεμβριο του 2013 και ανυποτακτος θα εισαι απο Μαιο του 2014 (αφου η αναβολη ληγει 31/12/2013), τοτε μπορεις να ανανεωσεις το διαβατηριο κανονικα, χωρις να εισαι ανυποτακτος.

antonis_wrx
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Δευ Ιαν 02, 2012 2:52 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από antonis_wrx »

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Εκτός από το περιορισμό 30μέρες/χρόνο και τις 6000 υπάρχουν κάποιες άλλες συνέπειες άμα είσαι "ανυπότακτος εξωτερικού";
Mike
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τρί Σεπ 14, 2010 8:14 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Mike »

Ο ανυποτακτος εξωτερικου, ειναι κανονικα ανυποτακτος με μονη διαφορα το δικαιωμα επισκεψης και τη μη υπαρξη κωλυματος για την εκδοση διαβατηριου. Κατα τα αλλα εισαι κανονικα ανυποτακτος. Δηλαδη δεν ειναι και πολυ ευχαριστο. Εχεις κατα καιρους επισκεψεις της αστυνομιας σπιτι σου για να δινουν διαφορα χαρτια και να ρωτανε που εισαι (πιο πολυ τυπικο) και καποια στιγμη πιθανως να σε καλεσει καποιος στρατιωτικος ανακριτης (μπορει να μην ειναι ανακριτης η σωστη λεξη) για να δωσεις εξηγησεις. Και καποια στιγμη πιθανως να κληθεις να παρουσιαστεις σε στρατοδικειο για την περιπτωση σου. Αυτα στα λεω απο τη δικια μου εμπειρια, δεν ξερω τι μπορει να εχει συμβει σε αλλους.

Μη σε τρομαζουν αυτα, καθοτι ειναι περισσοτερο τυπικα. Απο την αλλη, δεν ειναι και πολυ ευχαριστη θεση για να εισαι και η ανυποταξια ειναι πλημελημα. Υποψιαζομαι οτι τα προφανη, δηλαδη οτι δεν μπορεις να διοριστεις στο δημοσιο, οσο εισαι ανυποτακτος, δεν σε απασχολουν και πολυ.

Οι συνεπειες της ανυποταξιας σταματουν οταν τακτοποιησεις τη στρατολογικη σου υποχρεωση.

antonis_wrx
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Δευ Ιαν 02, 2012 2:52 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από antonis_wrx »

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες φίλε
stavros48
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Φεβ 08, 2012 12:43 am
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από stavros48 »

Το παράλογο αρχίζει πριν πας να υπηρετήσεις.Ας πάρω Τα πράγματα από την αρχή.

Ο γιος μου γεννήθηκε 1985. Από το 1992 μέχρι και σήμερα είναι στο εξωτερικό. ( Τελείωσε Δημοτικό και γυμνάσιο στην Ελβετία, μετά Λύκειο στη Γερμανία και τώρα σπουδάζει και τελειώνει φέτος πανεπιστήμιο στην Αυστρία. Δηλωμένος κανονικά στην Ελβετία όλα αυτά τα χρόνια και στην Ελλάδα πηγαίνει μόνο για διακοπές.

Οταν όμως πήρε το χαρτί από το προξενείο Ζυρίχης για να πάρει αναβολή ως Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού, αυτό έγραφε ότι η μητέρα του δουλεύει σε μια φίρμα και ο πατέρας είναι υπάλληλος του κράτους.(Ειμαι δάσκαλος αποσπασμένος στα τμήματα μητρικής γλώσσας χωρίς επιμίσθιο, λόγω ότι η σύζυγός μου είνια κάτοικος Εξωτερικού).

Την Στρατολογία του είπαν: Δεν θεωρήσε μόνιμος κάτοικος Και πρέπει να πάρει αναβολή λόγων σπουδών. Όπως και το έκανε. Όμως Φέτος

που τελείώνει η αναβολή του τι δέον Γενέσθαι;

Από Πότε το επάγγελμα του γονέα, έίναι παράγοντας για το αν κάποιος θα είναι Κάτοικος εξωτερικού;

Τι πρέπει να κάνω να μην το χάσω από Ελληνα, γιατι σκέφτεται να πάρει την ελβετική υπηκοότητα και να πάει 5 βδομάδες Στο στρατό Και πληρώνεσε σαν να δουλεύεις.

Ευχαριστώ

Mike
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τρί Σεπ 14, 2010 8:14 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Mike »

Καλησπερα,

διαβαζοντας το αρμοδιο ΦΕΚ, λεει οτι τα χρονια που ο γονεας δουλευει στο Δημοσιο ή σε κρατικο νομικο προσωπο, δεν μετρανε για τα χρονια μονιμου κατοικου εξωτερικου, οσο το παιδι ειναι ανηλικο. Ομολογω πως δεν καταλαβαινω ποιο ειναι το σκεπτικο. Αλλα δεν ειμαι ουτε στρατιωτικος, ουτε νομικος. Δεν βρισκω γιατι μετα απο 11 χρονια παραμονης στο εξωτερικο, εχει σημασια τι δουλεια κανει ο γονεας.

Πρακτικα, εχει μεχρι σημερα 8-9 χρονια στο εξωτερικο, μετα την ενηλικιωση του και αφου δεν εργαζεται, δεν μπορει να κηρυχτει μονιμος κατοικος εξωτερικου. Οι επιλογες ειναι είτε να παει (θα τον καλεσουν να παρουσιαστει περιπου Μαιο 2013, αν ληγει η αναβολη του 31/12/2012), ειτε να κανει τα χαρτια του για να κηρυχτει 'ανυποτακτος εξωτερικου' και να περιμενει μεχρι να κλεισει τα 29 και να εχει 11 χρονια στο εξωτερικο μετα την ενηλικιωση Του. Βεβαια η αναβολη μονιμου κατοικου, ειναι αναβολη και οχι απαλλαγη και θα ειναι ακομα υποχρεος θητειας.

Η τελευταια λυση ειναι η αποποιηση της ελληνικης υπηκοοτητας, αλλα για μενα αυτο δεν ειναι λυση αποφυγης της θητειας. Η' θες να εισαι Ελληνας ή δεν θες. Αν θες, τοτε δεν αποποιεισαι την υπηκοοτητα σου.

ελπιζω να την βρειτε την ακρη σας.

Δημητρης

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Δημητρης »

Φίλε Guest θα μπορούσες να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες για την έκδοση βεβαίωσης μόνημης κατοικίας στην Ιταλία;
Σε ποιές υπηρεσίες πήγες, τί είδος ασφάλειας έκανες και που;

Υπάρχει κάποιο σάιτ που θα μπορούσες να μου στείλεις να του ρίξω μια ματιά;

Στο 4) την δήλωση τη συμπληρώνεις στην Ιταλία ή στην Ελλάδα;

Θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου στείλεις αναλυτικά πως έπραξες;

Τελικά το πρόστιμο το πληρώνεις κανονικά;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
roumposg
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 08, 2012 8:38 am
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από roumposg »

Καλησπέρα. Διάβασα το μεγαλύτερο μέρος του thread και επιβεβαίωσα όσα ήδη γνώριζα, ενώ μου λύθηκαν και μερικές απορίες, αλλά δεν κατάφερα να βρω την απάντηση στη δική μου περίπτωση.

Είμαι γεννηθής 1981, και βρίσκομαι στην Αμερική εδώ και 7.5 χρόνια, στα οποία τελείωσα το διδακτορικό μου (έχοντας εισόδημα ως βοηθός ερευνητή στο πανεπιστήμιο) και τώρα εργάζομαι ως μεταδιδακτορικός ερευνητής. Έκανα ήδη αίτηση στο προξενείο για μόνιμος κάτοικος εξωτερικού, αλλά από ό, τι καταλαβαίνω μάλλον θα απορριφθεί γιατί τα χρόνια του διδακτορικού δε μετράνε για βιοπορισμό. Έκανα επίσης αίτηση στη στρατολογία στην ελλάδα για αναβολή στην κατηγορία των «κατόχων διδακτορικού διπλώματος που διαπρέπουν σε έρευνες στο εξωτερικό».

Η απορία μου είναι η εξής. Αν απορριφθούν και τα δύο, τότε από ό, τι καταλαβαίνω πρέπει να κάνω αίτηση για ανυπότακτος εξωτερικού και να χρωστάω 6000 ευρώ στην εφορία. Όταν στο μέλλον πάρω το πιστοποιητικό του μόνιμου κάτοικου εξωτερικού λόγω εγκατάστασης στην Αμερική για 11 χρόνια (σκοπεύω να καθήσω μόνιμα), τότε το πρόστιμο σβήνεται; Και αν στο μεταξύ το έχω πληρώσει για να αποφύγω προσαυξήσεις, τότε μου επιστρέφεται;

Ευχαριστώ
Mike
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τρί Σεπ 14, 2010 8:14 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Mike »

Να σου πω απο την αρχη οτι δεν ξερω τις απαντησεις που ψαχνεις, οποτε η απαντηση μου πιθανως να ειναι και εντελως αχρηστη.

Λες οτι 'εκανες αιτηση' για μονιμος κατοικος εξωτερικου. Πρωτη φορα ακουω για αιτηση οπου περιμενεις την απαντηση. Συνηθως η διαδικασια ειναι: Το προξενειο λεει οτι για να σου εκδοσουν πιστοποιητικο μονιμου κατοικου για στρατολογικη χρηση, θελουν τα Χ και Ψ εγγραφα. Ειτε τα εχεις, ειτε δεν τα εχεις. Οποτε η απαντηση ειναι προφανης. Φανταζομαι λοιπον οτι και στη δικη σου περιπτωση θα σου ειπαν αν κανουν τα εγγραφα που εχεις ή οχι. Αν τα εγγραφα σου ειναι οκ, το πιστοποιητικο εκδιδεται επι τοπου. Ο νομος λεει 'μονιμη βιοποριστικη εργασια' οποτε δεν παιρνω ορκο οτι η δικη σου περιπτωση κανει. Αναλογα βεβαια και με το αν μπορεις να ισχυριστεις οτι Ο μισθος που επαιρνες αρκει για να ζησεις απο αυτον.

Πιστευω πως η αιτηση διαπρεποντος επιστημονα του εξωτερικου, θα σου εγκριθει παντως. Βεβαια και αυτο ειναι περιορισμενης διαρκειας. Αν δεν σκοπευεις να επιστρεψεις, οπως λες, τελικα παλι στο 'ανυποτακτος εξωτερικου ' θα επιστρεψεις. Τα εγγραφα για την ιδιοτητα του 'ανυποτακτου εξωτερικου' ειναι τα ιδια με του μονιμου κατοικου, απλα για μικροτερη διαρκεια (2-3 χρονια). Στην τελικη, το προξενειο εκδιδει μονο μια βεβαιωση οτι ζεις μονιμα στο εξωτερικο για Χ χρονια, για στρατολογικη χρηση, την στρατολογικη σου κατασταση την καθοριζει μονο η στρατολογια.

Υποθετω οτι ειναι να παρουσιαστεις το 2013. Οταν δεν εμφανιστεις για στρατευση, θα κηρυχτεις ανυποτακτος. Αυτοματα αυτο σημαινει οτι η εφορια θα σου στειλει το σχετικο προστιμο. Τωρα ειναι το δυσκολο. Πρακτικα το προστιμο ειναι διοικητικη ποινη για την ανυποταξια. Συμφωνα λοιπον με το νομο αν αποκτησεις την ιδιοτητα του μονιμου κατοικου εξωτερικου, τοτε εξαιρεισαι απο ολες τις κλησεις για στρατευση, ακομα και τις παρελθουσες (!).

Δηλαδη δεν ησουν ποτε ανυποτακτος.(δεν ξερω ποιος το σκεφτηκε αυτο). Θεωρητικα λοιπον, το προστιμο ακυρωνεται. Πρακτικα, αμφιβαλλω πολυ οτι μπορεις να ζητησεις την επιστροφη του απο το ελληνικο κρατος. Δεν ξερω κανεναν που να το εχει επιχειρησει βεβαια. Επισης δεν ξερω κανεναν τολμηρο που να τολμησε να μην το πληρωσει με την ελπιδα οτι στο μελλον θα ακυρωθει. Αν δεν απατωμαι πανω απο Τις 5000 χρεος προς την εφορια, σημαινει και αυτοφωρο πλεον στην Ελλαδα.

Για την βιζα, δεν εχω ιδεα. Ξερω πως διαβατηριο δικαιουσαι κανονικα, αλλα η ανυποταξια ειναι πλημμελημα αν δεν απατωμαι, το οποιο σημαινει οτι ειναι αδικημα.

Θα ηταν χρησιμο αν παλια μελη που καποτε ρωτησαν καποια ερωτηση εδω, επεστρεφαν καποια στιγμη να μας πουν τι εγινε τελικα

roumposg
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 08, 2012 8:38 am
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από roumposg »

Φίλε, ευχαριστώ για την απάντηση.

Έχεις δίκιο ότι το προξενείο εκδίδει το πιστοποιητικό επιτόπου. Εγώ πήρα τηλέφωνο, και μου είπαν ότι δε γίνεται επειδή στη διάρκεια του διδακτορικού έχω «σύμβαση έργου», ενώ η κανονική δουλειά είναι «σύμβαση εργασίας», ή το αντίστροφο. Έχω δηλαδή εισόδημα χωρίς αυτό να είναι υποτροφία, αλλά δεν τους κάνει. Ωστόσο η απάντηση ήταν προφορική, και εγώ θέλω τεκμηριωμένη, γιατί υποψιάζομαι ότι αυτή η ερμηνεία είναι αυθαίρετη, και δε θα τολμήσουν να την εκφράσουν γραπτώς. Οπότε τους έστειλα όλα τα χαρτιά που ζητάνε κανονικά και περιμένω. Δες και εδώ.
http://pages.stern.nyu.edu/...anos/MKE/

Κανονικά ήταν να παρουσιαστώ την περασμένη Τρίτη, αλλά τις αιτήσεις για διακεκριμένο επιστήμονα τις εξετάζουν αφού παρέλθει η ημερομηνία που είναι να παρουσιαστείς (δεν κατάλαβα γιατί), οπότε δεν είχε νόημα να κάνω αίτηση νωρίτερα. Για να δούμε...
Mike
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τρί Σεπ 14, 2010 8:14 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Mike »

Δεν νομιζω να εχω κατι να προσθεσω σε αυτα. Μονο το οτι μαλλον καλα εκανες, ωστε να τους πιεσεις να απαντησουν εγγραφως αντι να πουν κατι στον αερα. Παντως πιθανοτατα δε θα αλλαξει η απαντηση και πιθανως να πατησουν στο οτι η συμβαση ηταν συγκεκριμενης διαρκειας και οχι αοριστης. Αν και δε φαινεται αυτο απο τα χαρτια που μου ζητησαν.(το λινκ σου δεν δουλευει παντως)

Οσο για το δευτερο, αυτο κι αν ειναι κουφο. Δηλαδη θα αποφασισουν μετα την ημερομηνια καταταξης, οποτε αν δεν εγκριθει η απαλλαγη, τοτε εισαι αυτοματα ανυποτακτος; Τι χαζομαρα ειναι αυτη; Ετσι, αν αποφασισουν αρνητικα, θα οφειλεις αυτοματα 6 χιλιαδες, ενω θα επρεπε να σου δωσουν και ευκαιρια να Παρουσιαστεις

roumposg
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 08, 2012 8:38 am
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από roumposg »

Για να δούμε μήπως αυτό δουλεύει
pages.stern.nyu.edu/...anos/MKE/

Ναι, το δεύτερο είναι λίγο κουφό, αλλά έτσι μου είπαν. Έγινε εντωμεταξύ και μπέρδεμα γιατί φέτος πρόσθεσαν ΕΣΟ, και ενώ υπολόγιζα να πάω το Μάιο, ήρθε χαρτί στο σπίτι για να παρουσιαστώ δυο βδομάδες πριν την ημερομηνία. Αλλά τελικά τα πρόλαβα.

Επίσης να συμπληρώσω σε όσους διαβάζουν ότι παλαιότερα αν ήσουν «διακεκριμένος επιστήμονας» είχες διακαίωμα για μειωμένη θητεία. Τώρα απλά σου δίνουν αναβολή το πολύ μέχρι τα 33.

Και μια ακόμη ερώτηση, αν και είναι εξειδικευμένη και δεν ξέρω αν γνωρίζει κανείς, αλλά φαίνεται να υπάρχουν αρκετά μέλη που ξέρουν λεπτομέρειες. Αν είμαι ανυπότακτος εξωτερικού, μπορώ να βγάλω βίζα για Αμερική; Συγκεκριμένα, είμαι σε status Η1Β και όταν έρθω Ελλάδα πρέπει να κάνω αίτηση για την αντίστοιχη βίζα. Ρωτάω επειδή πρέπει να απαντήσεις σε ερώτηση που λέει αν έχεις καταδικαστεί για κάποιο αδίκημα.

Ευχαριστώ

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες