Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Επισκέπτης

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

mech82 έγραψε: Τετ Σεπ 13, 2023 9:43 am
Επισκέπτης έγραψε: Τετ Σεπ 13, 2023 9:13 am Επίσης η μετεκπαίδευση πέρα από φόρτο στις μονάδες δεν προσφέρει τίποτα άλλο, επομένως άκυρη στιγμή για να πραγματοποιηθούν ασκήσεις.
Οκ στρατηγέ. Υποθέτω οι υπόλοιποι στρατοί στον κόσμο θα θέλουν να σε προσλάβουν για να κάνουν οικονομία ακυρώνοντας ασκήσεις. Χαραμίζεσαι εδώ πουλάκι μου, κακώς κάθεσαι.

Άστοχο το σχόλιό σου από την στιγμή που πράγματι ακυρώθηκαν ασκήσεις για τους λόγους που ανέφερα. Δεν με ενδιαφέρουν τα οικονομικά του στρατού, ούτε ο στρατός εδώ και μια δεκαετία που απολύθηκα, αλλά ο ίδιος ο στρατός ακυρώνει τις ασκήσεις του λόγω των καταστροφών που έγιναν. Επίσης δεν θυμάμαι να σε ειρωνεύτηκα.
Επισκέπτης

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

mech82 έγραψε: Τετ Σεπ 13, 2023 9:43 am
Επισκέπτης έγραψε: Τετ Σεπ 13, 2023 9:13 am Επίσης η μετεκπαίδευση πέρα από φόρτο στις μονάδες δεν προσφέρει τίποτα άλλο, επομένως άκυρη στιγμή για να πραγματοποιηθούν ασκήσεις.
Οκ στρατηγέ. Υποθέτω οι υπόλοιποι στρατοί στον κόσμο θα θέλουν να σε προσλάβουν για να κάνουν οικονομία ακυρώνοντας ασκήσεις. Χαραμίζεσαι εδώ πουλάκι μου, κακώς κάθεσαι.

Άστοχο το σχόλιό σου από την στιγμή που πράγματι ακυρώθηκαν ασκήσεις για τους λόγους που ανέφερα. Δεν με ενδιαφέρουν τα οικονομικά του στρατού, ούτε ο στρατός εδώ και μια δεκαετία που απολύθηκα, αλλά ο ίδιος ο στρατός ακυρώνει τις ασκήσεις του λόγω των καταστροφών που έγιναν. Επίσης δεν θυμάμαι να σε ειρωνεύτηκα.
Efedros92
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Αύγ 30, 2023 4:04 pm
Ενδιαφέροντα: Na zw makria apo stratopeda kai tin vlakeia pou tous dernei ekei mesa.
Επικοινωνία:

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Efedros92 »

mech82 έγραψε: Τρί Σεπ 12, 2023 9:54 pm
Efedros92 έγραψε: Τρί Σεπ 12, 2023 2:53 pm Κάλεσα χθες τη μονάδα στον Εβρο για τις 29 Σεπτεμβρίου και μου είπαν ότι δεν υπάρχει καμία επίσημη ενημέρωση για ακύρωση. Για την ώρα ισχύει κανονικά.
Είχατε μια ελπίδα λόγω των πυρκαγιών, αλλά με αυτά που έγιναν στη Θεσσαλία δεν βλέπω να τη γλυτώνετε. Κάπου πρέπει να δοκιμαστεί και το σύστημα της εφεδρείας
Οπότε η λύση είναι να βάλουμε ακομα πιο βαθιά το χέρι στην τσέπη, τόσο σαν έθνος όσο και ατομικά ο καθενας μας.
Άραγε οι μόνιμοι, μισθοφόροι επαγγελματίες πόσο έτοιμοι είναι;
Άβαταρ μέλους
mech82
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 07, 2011 9:43 pm
Επικοινωνία:

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από mech82 »

Efedros92 έγραψε: Τετ Σεπ 13, 2023 10:38 am Οπότε η λύση είναι να βάλουμε ακομα πιο βαθιά το χέρι στην τσέπη, τόσο σαν έθνος όσο και ατομικά ο καθενας μας.
Άραγε οι μόνιμοι, μισθοφόροι επαγγελματίες πόσο έτοιμοι είναι;
Πέραν της αρχαίας Σπάρτης ο στρατός στην Ελλάδα βασιζόταν πάντα στην εφεδρεία. Οι μόνιμοι όσο έτοιμοι και να είναι, δεν αρκούν αριθμητικά.
Το αν θα έπρεπε η αποζημίωση να είναι διαφορετική θα συμφωνήσω χίλια τα εκατό μαζί σου. Στις μετεκπαιδεύσεις πληρώνονται 'σωστά' μόνο οι μόνιμοι δημόσιοι υπάλληλοι και οι έφεδροι αξιωματικοί. Αλλά αυτό είναι θέμα της πολιτικής ηγεσίας και εκεί είναι που πρέπει να ασκηθεί πίεση.
Επισκέπτης

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Άρα στις υπόλοιπες περιοχές, όπως Σαμοθράκη, ακυρώνεται;
Επισκέπτης

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Επισκέπτης έγραψε: Πέμ Σεπ 21, 2023 2:35 am Άρα στις υπόλοιπες περιοχές, όπως Σαμοθράκη, ακυρώνεται;
Δεν γνωρίζω.

Μόλις διάβασα αυτό https://www.onalert.gr/enoples-dynameis ... %84%CE%B1.

Οι προασκήσεις για τον "Παρμενίωνα 2023" προκάλεσαν πυρκαγιά στο πεδίο βολής "Ψηλός Στάλος".
stskrg21
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Σεπ 05, 2023 1:41 pm
Επικοινωνία:

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από stskrg21 »

Σε περιπτωση ακυρωσης ποιος θα μας ενημερωσει;
stskrg21
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Σεπ 05, 2023 1:41 pm
Επικοινωνία:

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από stskrg21 »

Η ασκηση στη Λημνο θα γινει κανονικα;
Επισκέπτης

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Μάγκες ο Παρμενίων γίνεται εναλλάξ για Έβρο-Αιγαίο.
Όταν γίνεται στο Αιγαίο, οι όποιες ασκήσεις στον Έβρο είναι μικρότερης κλίμακας, επικουρικά στα πλαίσια της άσκησης αλλά δεν είναι κρίσιμες.
Φέτος κανονικά ήταν να γίνει για Αιγαίο. Όμως λόγω των πλημμύρων στο Βόλο έχουν θέμα να μετακινήσουν πζν και επίστρατους από Βόλο προς Αιγαίο (λίγο δύσκολο να μπορέσουν να εφοδιάσουν και να σιτίσουν επιπλέον έφεδρους όταν έχουν μετά βίας πόσιμο νερό για την οργανική τους δύναμη).
Επομένως, όπως το βλέπω εγώ, στον Έβρο μην περιμένετε ακύρωση γιατί πλέον έχει μεταπέσει μεγαλύτερο μέρος της άσκησης προς τα εκεί. Και εννοείται ότι δεν βλέπω και ακύρωση για τα νησιά, θα ασκηθούν με ότι δυνάμεις έχουν εκεί και όσους έφεδρους μπορούν να καλέσουν.
Επισκέπτης

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

stskrg21 έγραψε: Πέμ Σεπ 21, 2023 9:34 pm Σε περιπτωση ακυρωσης ποιος θα μας ενημερωσει;
Σε τηλ. Που έκανα στη μονάδα μου, μου είπαν ότι αν υπάρξει ακύρωση θα ενημερωθούμε τελευταία στιγμή (τύπου 1 μέρα πριν) στα τηλέφωνα που έχουμε δηλώσει. Αλλά χλωμό το βλέπω να ακυρώνεται...
iliasneoch
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 23, 2023 12:18 am
Επικοινωνία:

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από iliasneoch »

Καλησπερα. Και εγω για μετεκπαιδευση 29 Σεπτεμβριου για 6 ημερες. Γνωριζει καποιος τι πρεπει να εχουμε μαζι μας; Παμε με πολιτικα και μας δινουν αυτοι οτι χρειαζομαστε (χυτωνια αρβυλα κλπ τα πηραν στην απολυση) ; Μενουμε εντος η εκτος στρατοπεδου; Μπορουμε να παμε με το δικο μας οχημα (λογω εργασιας, μου σωζει αρκετο χρονο στο πανε ελα) ; Τι ακριβως θα μας ζητηθει να κανουμε εκει; Πηρα τηλ σε μοναδα επιστρατευσης και την μοναδα που θα παρουσιαστω, ουδεις γνωριζε τις απαντησεις στα ερωτηματα μου. Η μοναδα εκστρατειας μου ειπε να παρω τηλ στην μοναδα επιστρατευσης και η μοναδα επιστρατευσης στην μοναδα εκστρατειας, οταν τους ειπα οτι και οι δυο ειπαν το ιδιο, η απαντηση ηταν ''δεν ξερω''.
Επισκέπτης

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

iliasneoch έγραψε: Σάβ Σεπ 23, 2023 12:27 am Καλησπερα. Και εγω για μετεκπαιδευση 29 Σεπτεμβριου για 6 ημερες. Γνωριζει καποιος τι πρεπει να εχουμε μαζι μας; Παμε με πολιτικα και μας δινουν αυτοι οτι χρειαζομαστε (χυτωνια αρβυλα κλπ τα πηραν στην απολυση) ; Μενουμε εντος η εκτος στρατοπεδου; Μπορουμε να παμε με το δικο μας οχημα (λογω εργασιας, μου σωζει αρκετο χρονο στο πανε ελα) ; Τι ακριβως θα μας ζητηθει να κανουμε εκει; Πηρα τηλ σε μοναδα επιστρατευσης και την μοναδα που θα παρουσιαστω, ουδεις γνωριζε τις απαντησεις στα ερωτηματα μου. Η μοναδα εκστρατειας μου ειπε να παρω τηλ στην μοναδα επιστρατευσης και η μοναδα επιστρατευσης στην μοναδα εκστρατειας, οταν τους ειπα οτι και οι δυο ειπαν το ιδιο, η απαντηση ηταν ''δεν ξερω''.
1. Πας με πολιτικά προφανώς και στα δίνουν όλα εκεί. Αλλά να πάρεις μαζί σου έναν σάκο με τα απαραίτητα π. Χ. Στρατιωτικά φανελάκια, εσώρουχα κτλ. Σαν μίνι κατάταξη. Πάρε και 2-3 λουκέτα. Αν είχες τα άρβυλα τότε θα σου έλεγα να τα πάρεις κι αυτά, για να μη σε χτυπάνε αυτά που θα σου δώσουν.

2. Το 3ο γραφείο της μονάδας σου θα ξέρει. Λογικά διανυκτέρευση εντός στρατοπέδου (το πιο συνηθισμένο).

3. Κι εγώ με αυτοκίνητο θα πάω γιατί βολεύει και ανάλογα με το τι θα μου πουν, θα το παρκάρω εκτός ή εντός στρατοπέδου. Προς το εκτός κλίνω, μιας και μπορεί να μετακινηθούμε.

4. Λογικά κουβάλημα θα παίξει πολύ, παρακολούθηση αντικειμένων, νυχτερινές κτλ.

Ξέρω είναι ταλαιπωρία και μας κόβει από δουλειές, μεταπτυχιακά ή οτιδήποτε, αλλά από τη στιγμή που δεν έχουμε επιλογή και είμαστε στην εφεδρεία, μόνο ψύχραιμα πρέπει να το δούμε και εννοείται να διατηρήσουμε καλή ψυχολογία, για να κυλήσουν ομαλά οι μέρες.
Professor91
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Αύγ 30, 2023 5:30 pm
Επικοινωνία:

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Professor91 »

Καλημέρα παιδιά. Και εγώ πλέον το πήρα απόφαση ότι θα γίνει η άσκηση λογικά. Άρα ξέρετε ποια είναι η διαδικασία για φύλλο πορείας; Εγώ λόγω διδακτορικού ζω Θεσσαλονίκη αλλά το φαπ πήγε Καβάλα στους γονείς μου. Ναι ξέρω θα αλλάξω τα στοιχεία μου άμεσα :D Εμένα μου είπαν να είμαι 08:00-09:00 μέσα στην μονάδα που σημαίνει τί; Ότι πρέπει να μείνω την προηγούμενη σε ξενοδοχείο; Από Καβάλα το νωρίτερο δρομολόγιο για Ορεστιάδα είναι στις 10:00 αν δεν κάνω λάθος. Επίσης Σαββατοκύριακο τί θα κάνουμε αφού δεν θα έχει στελέχη μέσα;
Και μια προσωπική γνώμη. Με όλα αυτά που έγιναν και από την στιγμή που τώρα είναι καλές οι σχέσεις μεταξύ των δύο χωρών και επικρατεί μορατόριουμ θα έπρεπε να αναβληθούν οι ασκήσεις. Είναι πολύ άσχημο οι πυρόποληκτοι στο Σουφλί να ξαναζούν τα ίδια. Και επίσης πρέπει να αλλαξει το σύστημα. Να ενημερώνεται νωρίτερα και να διαρκεί λιγότερες μέρες.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης