Σωματική ικανότητα ανάλογα με το βάρος

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
PRODEATOR
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Τρί Μάιος 24, 2011 12:30 am
Τοποθεσία: Γ' ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα ανάλογα με το βάρος

Δημοσίευση από PRODEATOR »

Private Panikas έγραψε:Γεια σε όλους.

Παρουσιάζομαι το Νοέμβρη και έχω την εξής απορία: Τον τελευταίο χρόνο ζορίστηκα με διάφορες προσωπικές υποθέσεις και έβαλα αρκετά κιλά. Είμαι 1.77 στο ύψος και περίπου 110 κιλά. Με βάση τον κανονισμό βγαίνω Ι3. Αν βγω Ι3 θα συμμετέχω στη γυμναστική, όποτε αυτή πραγματοποιείται; Ποιά η αντιμετώπιση από τους ανώτερους απέναντι σε καποιον υπέρβαρο;

Θέλω να δω τη θητεία ως μια ευκαιρία να χάσω βάρος. Γενικώς επικρατεί η άποψη ότι στο στρατό παίρνεις κιλά, δε χάνεις, αλλά το ακούω συνήθως από άτομα που έλιωναν στα κρουασάν και τις σοκολάτες, ήταν δύσκολοι στο φαί και δεν έτρωγαν τα γεύματα του στρατού και περίμεναν την έξοδο για να μπουκώσουν σουβλάκια. Αντίθετα γνωστοί μου που δεν είχαν πάρε δώσε με το ΚΨΜ και τα σουβλατζίδικα και περιορίζονταν στο τι έφτιαξε ο μάγειρας βγήκαν αγνώριστοι από τη θητεία, με την καλή έννοια (-20,-25 κιλά... ) και δεν ήταν καν ΕΔ. Θα ήθελα να ακούσω και τη γνώμη ανθρώπων που τα πέρασαν και από εδώ μέσα.



Ίσως αν μας έλεγες που παρουσιάζεσαι και τι σώ μα να μας βοηθούσες. Το φαγητό που ρωτας και το βάρος θα εξαρτηθέί απο εσένα πως θα τα διαχειριστείς στη μονάδα σου όταν κάθεσαι (γτ στο κέντρο δεν θα έχεις και τόσο ελέυθερο χρόνο) αν γυμνάζεσαι κλπ.

Άβαταρ μέλους
Private Panikas
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Παρ Μάιος 05, 2017 7:21 pm
Τοποθεσία: ΣΤΡ (ΕΜ)
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα ανάλογα με το βάρος

Δημοσίευση από Private Panikas »

Σ ευχαριστώ για την απάντηση!

Δεν ξέρω ακόμα, δεν έχει προσδιορισθεί η κατανομή για την ΣΤ' ΕΣΣΟ. Στη φόρμα στο parousiasi.army.gr δήλωσα πως επιθυμώ να παρουσιαστώ στο ΚΕΕΜ στη Σπάρτη, τώρα δεν ξέρω κατά πόσο λαμβάνεται υπόψιν. Είμαι απόφοιτος ΕΜΠ, οι παλιοί συμφοιτητές μου υπηρέτησαν Τεχνικό, ή Μηχανικό οι περισσότεροι.

PRODEATOR
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Τρί Μάιος 24, 2011 12:30 am
Τοποθεσία: Γ' ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα ανάλογα με το βάρος

Δημοσίευση από PRODEATOR »

Private Panikas έγραψε:Σ ευχαριστώ για την απάντηση!

Δεν ξέρω ακόμα, δεν έχει προσδιορισθεί η κατανομή για την ΣΤ' ΕΣΣΟ. Στη φόρμα στο parousiasi.army.gr δήλωσα πως επιθυμώ να παρουσιαστώ στο ΚΕΕΜ στη Σπάρτη, τώρα δεν ξέρω κατά πόσο λαμβάνεται υπόψιν. Είμαι απόφοιτος ΕΜΠ, οι παλιοί συμφοιτητές μου υπηρέτησαν Τεχνικό, ή Μηχανικό οι περισσότεροι.



Υπηρέτησα 1 μήνα στο ΚΕΕΜ, για ειδικότητα οδηγού το 2012, πριν πάω στη μονάδα μου. Δεν νομίζω να έχεις κάποιο θέμα, θα λαμβάνεις μέρος κανονικά στην εκπαίδευση της ειδικότητας. Τρεξίματα κλπ δεν υπάρχουν ούτε για αστείο εκεί αλλά απο εσένα θα εξαρτηθεί γιατί πιο πολύ θα κάθεσαι οπότε βρες κάτι να γεμίζεις το πρόγραμμα σου η να αθλείσαι (τρέξιμο κυρίως ) σιγα σιγα. Στη μονάδα σου μάλλον θα είσαι γραφέας αλλα δεν είναι και σίγουρο. Πάντως θα σου έλεγα να ξεκινήσεις να αθλείσαι κάπως από τώρα αφού ειναι να παρπυσιαστείς προς διευκόλυνση δική σου πάντα.

Άβαταρ μέλους
Private Panikas
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Παρ Μάιος 05, 2017 7:21 pm
Τοποθεσία: ΣΤΡ (ΕΜ)
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα ανάλογα με το βάρος

Δημοσίευση από Private Panikas »

Το δουλεύω όσο πλησιάζει η κατάταξη, με καθημερινό τζόγκινγκ και με γυμναστική στο βαθμό που μπορώ. Γυμναζόμουν τακτικά στο παρελθόν, φέτος προέκυψε εντατική και αγχώδης καθιστική δουλειά και διαρκής κακή ψυχολογία με ξέσπασμα στο φαγητό. Κάποιο πρόβλημα υγείας δεν έχω, ούτε θέμα με την ορθοστασία. Περπατάω κανονικά χωρίς πρόβλημα και για μεγάλες αποστάσεις, όμως το βάρος ρίχνει πάρα πολύ την αντοχή μου στο τρέξιμο. Στο μικρό διάστημα που μένει για να μπω τα 30 παραπανίσια κιλά που έχω δε φεύγουν, είναι λίγος ο χρόνος, η συνέχεια θα πρέπει να γίνει μέσα και ήθελα να έχω μια εικόνα του τι θα αντιμετωπίσω.
PRODEATOR
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Τρί Μάιος 24, 2011 12:30 am
Τοποθεσία: Γ' ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα ανάλογα με το βάρος

Δημοσίευση από PRODEATOR »

Private Panikas έγραψε:Το δουλεύω όσο πλησιάζει η κατάταξη, με καθημερινό τζόγκινγκ και με γυμναστική στο βαθμό που μπορώ. Γυμναζόμουν τακτικά στο παρελθόν, φέτος προέκυψε εντατική και αγχώδης καθιστική δουλειά και διαρκής κακή ψυχολογία με ξέσπασμα στο φαγητό. Κάποιο πρόβλημα υγείας δεν έχω, ούτε θέμα με την ορθοστασία. Περπατάω κανονικά χωρίς πρόβλημα και για μεγάλες αποστάσεις, όμως το βάρος ρίχνει πάρα πολύ την αντοχή μου στο τρέξιμο. Στο μικρό διάστημα που μένει για να μπω τα 30 παραπανίσια κιλά που έχω δε φεύγουν, είναι λίγος ο χρόνος, η συνέχεια θα πρέπει να γίνει μέσα και ήθελα να έχω μια εικόνα του τι θα αντιμετωπίσω.


Όταν μάθεις που θα παρουσιαστείς ρώτα τότε να σου πει κάποιος για κάποια κέντρα κ μονάδες συγκεκριμένα γιατί οι συνθήκες διαφέρουν και είναι ανάλογα.. Αν είσαι και απόφοιτος αει τει έχεις πάντα πιθανότητες να μπεις και σε κάποιο γραφείο κατά τη διάρκεια της θητείας σου.. Λίγο τρεξιματάκι δεν κάνει κακό για να είσαι σε φόρμα όταν παρουσιαστείς.

Άβαταρ μέλους
Private Panikas
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Παρ Μάιος 05, 2017 7:21 pm
Τοποθεσία: ΣΤΡ (ΕΜ)
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα ανάλογα με το βάρος

Δημοσίευση από Private Panikas »

Ως προς αυτό δεν μπορεί να διαφωνήσει κανείς μαζί σου και έτσι θα κινηθώ.

Σ ευχαριστώ πολύ!

Chris

Σωματική ικανότητα ανάλογα με το βάρος

Δημοσίευση από Chris »

Γεια σας είμαι 1.79 και 146 κιλά , υπάρχει περίπτωση να με διώξουν με αναβολή; Εχω άγχος γιατί θέλω να τελειώνω με το στρατό να κάνω τις μεταπτυχιακές μου σπουδές και μάλλον θα φύγω έξω και θέλω να τελειώνω με αυτό . Ευχαριστώ. Θα μπω τώρα στις 13 Νοέμβρη.
Άβαταρ μέλους
Private Panikas
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Παρ Μάιος 05, 2017 7:21 pm
Τοποθεσία: ΣΤΡ (ΕΜ)
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα ανάλογα με το βάρος

Δημοσίευση από Private Panikas »

Από δείκτη μάζας σώματος είσαι στο 45.5 περίπου, που βάσει του ΦΕΚ παίρνεις διετή αναβολή απ όσο καταλαβαίνω. Πέρα από τα νούμερα όμως, πως τα πας με το περπάτημα και την ορθοστασία; Έχεις προβλήματα; Γιατί θέλω να πιστεύω πως πέρα από τα νούμερα όποιος σε μετρήσει στην κατάταξη θα λάβει υπόψιν και αυτό που βλέπει μπροστά του...
Chris

Σωματική ικανότητα ανάλογα με το βάρος

Δημοσίευση από Chris »

Με το περπάτημα τα πάω μία χαρά , ίσα ίσα και να τρέξω μπορώ απλά μην φανταστείς με τίποτα τρελες αντοχές στο τρέξιμο. Επίσης τα κιλά μου δεν μου φαίνονται με τίποτα ότι είμαι τόσα πολλά .
Άβαταρ μέλους
Private Panikas
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Παρ Μάιος 05, 2017 7:21 pm
Τοποθεσία: ΣΤΡ (ΕΜ)
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα ανάλογα με το βάρος

Δημοσίευση από Private Panikas »

Τότε δεν πιστεύω να σε στείλουν με αναβολή αν και δεν είμαι αρμόδιος να σου πω με βεβαιότητα, την ίδια μέρα με σένα παρουσιάζομαι και εγώ.
Alex221

Σωματική ικανότητα ανάλογα με το βάρος

Δημοσίευση από Alex221 »

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω μερικές απορίες μιας και φτάνει η ωρα να μπω στρατό και συγκεκριμένα αεροπορία.

α)Αρχικά είμαι 1.86 και περίπου 125 κιλά. Θα βγω ι4; ι3 αοπλος; παίζει να μου δώσουν αναβολή;

β) Επίσης η αναβολή μου τελειώνει 31 Δεκέμβρη. Ποιος μήνας είναι πίο πιθανός για να με πάρουν; Μάρτιος; Μάιος; η ακόμα πιο μετα ;

γ) Από τα ιατρικά που κάνουν στο στρατό υπάρχει περίπτωση να μη γίνουν αιματολογικές εξετάσεις;

Δ) Τέλος, λόγο βύσματός θα παρω μετάθεση μετά την εκπαίδευση στην Αθήνα και πιο συγκεκριμένά στο Τατόι. Ξέρετε πως είναι εκει τα πράγματα και πως πανε με τους εξόδους;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Mparmpas
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2017 3:24 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα ανάλογα με το βάρος

Δημοσίευση από Mparmpas »

Alex221 έγραψε:Καλησπέρα σε όλους.

α) Αρχικά είμαι 1.86 και περίπου 125 κιλά. Θα βγω ι4; Ι3 αοπλος; Παίζει να μου δώσουν αναβολή;

β) Επίσης η αναβολή μου τελειώνει 31 Δεκέμβρη. Ποιος μήνας είναι πίο πιθανός για να με πάρουν; Μάρτιος; Μάιος; Η ακόμα πιο μετα ;

γ) Από τα ιατρικά που κάνουν στο στρατό υπάρχει περίπτωση να μη γίνουν αιματολογικές εξετάσεις;

Δ) Τέλος, λόγο βύσματός θα παρω μετάθεση μετά την εκπαίδευση στην Αθήνα και πιο συγκεκριμένά στο Τατόι. Ξέρετε πως είναι εκει τα πράγματα και πως πανε με τους εξόδους;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων



α) Αναβολη με την καμια, δεν εχεις τραγικα κιλα. Και το Ι-4 τραβηγμενο μου φαινεται, μαλλον για Ι-3 σε κοβω.

β) Αν ειναι αναβολη σπουδων θα σου ερθει το χαρτη για β εσσο τον Μαρτη.

γ) Νομιζω οχι.

δ) Αεροπορια εισαι, ασχημα δεν παιζει να ειναι. Το μονο προβλημα ειναι οτι θα σε φανε τα αλλα βυσματα αλλα και παλι μην
εχεις κανενα αγχος θα περασεις μια χαρα!
Alex221

Σωματική ικανότητα ανάλογα με το βάρος

Δημοσίευση από Alex221 »

Δεν υπάρχει περίπτωση να μπω Μάιο η είναι σίγουρο για Μάρτιο;

Επίσης αν μπορεί κάποιος να αναφέρει πως παμε συνήθως με τους εξόδους στην αεροπορία και ποιες ωρες είσαι εξω

Alex221

Σωματική ικανότητα ανάλογα με το βάρος

Δημοσίευση από Alex221 »

Επίσης ξέχασα να τονίσω πως δεν είναι αναβολή λογω σπουδών αλλα λόγω πανελληνίων
Nikos

Σωματική ικανότητα ανάλογα με το βάρος

Δημοσίευση από Nikos »

Χρονια πολλα και καλη χρονια σε ολους, παρουσιαζομαι στο ΚΕΤΘ Αυλωνα 9/1, ειμαι 1,76 και 128 κιλα. Προερχομαι απο αναβολη για Ιατρικους λογους που ειχα παρει (18μηνες) λογο οτι δεν μπορουσα να αφησω την δουλεια μου. Με βαση το ΔΜΣ βγαινω 40+, ξερει κανεις τι θα αντιμετοπισω ;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες