Καψόνια στις Στρατιωτικές Σχολές

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

Καψόνια στις Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από kallitexnis »

ΤΑΚΗΣ έγραψε:Μπορεις να εξηγησεις λιγο τι ειναι το 3 και το 7;
Σε βάζει ο 4ετής σου να πείς είτε στα αγάλματα που βρίσκονται στην πλατεία Ηρώων είτε σε άλλους 4ετείς καλημέρα. Μόνο που δεν λές μόνο τη λέξη καλημέρα. Εξαρτάται πως θα σου πεί ο 4ετής σου. Αν είναι άγαλμα πάς και του λές: Επιτρέπεται κύριε-α (όνομα του Ήρωα). Εύεπλις Ιης (Επώνυμο) (πλήρες όνομα) του (πατρώνυμο). Καλημέρα. Αν είναι 4ετής είναι λίγο διαφορετικό.

Παράδειγμα ήρωα: Επιτρέπεται κύριε Κολοκοτρώνη; Εύελπις Ιης Γεωργίου Γεώργιος του Νικολάου. Καλημέρα σας.

Παράδειγμα σε 4ετή: Επιτρέπεται κύριε 4ετά;(περιμένεις να σου πεί επιτρέπεται. Μόλις σου πεί του λές) Εύελπις Ιης Γεωργίου Γεώργιος του Νικολάου. Καλημέρα σας.

melontikos
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευ Μάιος 11, 2009 6:31 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Καψόνια στις Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από melontikos »

Προσωπικα δεν τα βρισκω κ πολυ βαρια αυτα που αναφερεις. Ενας καλος φιλος Μου ειχε πει οτι δινοπαθησε σαν πρωτοετης περισσοτερο απο τους συμμαθητες του, δεν μ εξηγησε βεβαια τι ακριβως. Μονο οτι το επερνε στην πλακα κ βλεποντας τον το τεσσαρη του να μην πτοηται, του εκανε κιαλλα χειροτερα... Εικόνα Αν μαθω κατι θ σας πω, παντως δεν πρεπει να περνεις κ πολυ στα σοβαρα τι σου κανουν εκει μεσα γιατι ο στρατος δεν εχει λογικη...
Γιαννηςς
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Παρ Απρ 24, 2009 12:53 am
Επικοινωνία:

Καψόνια στις Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από Γιαννηςς »

melontikos έγραψε:Προσωπικα δεν τα βρισκω κ πολυ βαρια αυτα που αναφερεις. Ενας καλος φιλος Μου ειχε πει οτι δινοπαθησε σαν πρωτοετης περισσοτερο απο τους συμμαθητες του, δεν μ εξηγησε βεβαια τι ακριβως. Μονο οτι το επερνε στην πλακα κ βλεποντας τον το τεσσαρη του να μην πτοηται, του εκανε κιαλλα χειροτερα... Εικόνα Αν μαθω κατι θ σας πω, παντως δεν πρεπει να περνεις κ πολυ στα σοβαρα τι σου κανουν εκει μεσα γιατι ο στρατος δεν εχει λογικη...
Εχω την εντυπωση οτι αυτο που λες για τους συμμαθητες ειναι αληθεια γιατι αν κανει καποιος βλακεια την πληρωνουν ολοι
Άβαταρ μέλους
-erased-
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 21, 2008 9:15 pm
Επικοινωνία:

Καψόνια στις Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από -erased- »

melontikos έγραψε:παντως δεν πρεπει να περνεις κ πολυ στα σοβαρα τι σου κανουν εκει μεσα γιατι ο στρατος δεν εχει λογικη...


+1 από μένα Εικόνα
Every soldier has two families.Those you raise,and those you raise hell with.
Γιαννηςς
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Παρ Απρ 24, 2009 12:53 am
Επικοινωνία:

Καψόνια στις Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από Γιαννηςς »

Οσο και να μη θελεις να τα παρεις σοβαρα αναγκαζεσαι και δεν ειναι τυχαιο οτι και οι πρωτοετης μολις γινουν τεταρτοετης κανουν τα ιδια
Anonymous

Καψόνια στις Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλησπερα παιδες
σκεφτομουν οτι αν δεν περασω ΣΣΕ με το καλο οπως σκοπευω
θα παω ΣΜΥ ή ΣΜΥΝ επειδη απο μικρος ειχα ονειρο να παει στρατο/ναυτικο
αλλα δεν ξερω - ισχυουν αυτα π λενε οτι μονο και μονο επειδη ειναι υπαξιωματικοι τους διαλανε στη δουλεια;(δεν λεω να κανουν τα καθηκοντα τους... Εννοω αμα κανουν συνεχεια κονξες οι ανωτεροι) γιατι αν ειναι να σφουγγαριζω πχ ολη μερα το καταρτι... Εε δεν λεει
supermario
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 378
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 2:47 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Καψόνια στις Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από supermario »

Γεια σας παιδια! Μπορει καποιος να μου πει μερικα απο τα καψωνια που μπορει ο ανωτερος σου να σε βαλει να κανεις σε μια στρατιωτικη σχολη και γενικοτερα στο στρατό; Τα καψωνια σε κουραζουν μονο σωματικα ή και ψυχολογικα; Ευχαριστω.
MGEN
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 05, 2009 6:14 am
Τοποθεσία: Germany
Επικοινωνία:

Καψόνια στις Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από MGEN »

Είναι αλήθεια ότι η προσαρμογή από την πολιτική στη στρατιωτική ζωή και την πειθαρχία, απαιτεί ψυχικό σθένος, υγεία και καλή σωματική κατάσταση. Άλλωστε για να γίνει κάποιος μόνιμος αξιωματικός ή υπαξιωματικός, απαραίτητη προϋπόθεση είναι να το επιθυμεί πάρα πολύ και να είναι έτοιμος ν' αντιμετωπίσει ορισμένες αντίξοες καταστάσεις που απαιτούν υπομονή και αντοχή.

Τα περισσότερα από τα καψόνια, αποβλέπουν σ' αυτόν το σκοπό δηλαδή να κάνουν τον δόκιμο όσο πιο γρήγορα να μεταπέσει από την πολιτική νοοτροπία στην στρατιωτική, δημιουργώντας επίσης μια βάση για να οικοδομηθεί η απαιτούμενη πειθαρχία. Δεν είναι δυνατό να υπάρξει στρατός σ' οποιοδήποτε μήκος και πλάτος της υδρογείου χωρίς τον παράγοντα πειθαρχία.

Όποιος προσβλέπει σε πλούτη και ραχάτι, καλό είναι να στραφεί σε άλλη κατεύθυνση. Ο στρατός έχει πολλές απαιτήσεις, αρκεί να σκεφθεί κάποιος τις υπηρεσίες, επιφυλακές, ασκήσεις για να μην αναφέρουμε και άλλες δυσκολότερες καταστάσεις.

Τώρα τι είδους καψόνια γίνονται, αυτά ποικίλουν ανάλογα με την σχολή, άλλα γίνονται στη ΣΣΕ, άλλα στη ΣΝΔ και ΣΙ, αν και πολλά δεν διαφέρουν. Στις σχολές υπαξιωματικών τα πράγματα είναι πιο ήπια.

lara_croft
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 06, 2010 1:09 am
Επικοινωνία:

Καψόνια στις Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από lara_croft »

Οχι ρε παιδια τ καψωνια κτλ αναφερεται... ; ς ποια εποχη βρισκομαστε... Τωρα αν εσεις θεωρειτε τ στρατιωτικη εκπαιδευση καψωνι λαθος γνωμη γ τις στρατιωτικες σχολες εχετε μαλλον...

Κωστας

Καψόνια στις Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από Κωστας »

Να ρωτησω, αμα δεν υπακουσεις σε καποιο καψωνι καποιου τεταρτοετη τι γινετε?
supermario
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 378
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 2:47 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Καψόνια στις Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από supermario »

ΓΜΑΚ έγραψε:Ε θα υπακούσεις στο δεύτερο.Εικόνα
Γιατι; Σε τι διαφερει απο το πρωτο; Θα υπακουσεις οπωσδηποτε;

supermario
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 378
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 2:47 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Καψόνια στις Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από supermario »

Θα μου απαντησει κανεις στην παραπανω Απορια μου; ΕΙμαι πολυ περιεργοσ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος supermario την Τρί Φεβ 23, 2010 2:48 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
spirosgiapros
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 352
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 07, 2009 2:03 am
Τοποθεσία: Nowhere
Ενδιαφέροντα: Στρατ/κές-Αστ/κές Επιχειρήσεις
Επάγγελμα: Υπαξ/κός ΛΣ
Επικοινωνία:

Καψόνια στις Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από spirosgiapros »

http://www.militaryjustice.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=45&Itemid=33
XristosK
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 207
Εγγραφή: Τετ Ιαν 20, 2010 4:06 pm
Επικοινωνία:

Καψόνια στις Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από XristosK »

supermario έγραψε:Θα μου απαντησει κανεις στην παραπανω Απορια μου; ΕΙμαι πολυ περιεργοσ.

Το ατομικό και ομαδικό καψώνι όπως το ξέραμε παλιά, Απαγορεύεται αυστηρά στις σχολές, και όποιος επιχειρήσει να το επιβάλει σε νεότερούς του, κινδυνεύει να αποβληθεί.
Αυτό που γίνεται πλέον είναι η ομαδική σωματική βελτίωση (τρέξιμο-αντοχή, κάμψεις και διάφορες άλλες ασκήσεις γυμναστικής) βάσει προγράμματος Και επιβλέπεται από γυμναστές και βαθμοφόρους της σχολής.
Δίνεται το δικαίωμα σε Παλαιότερους δόκιμους Να φωνάζουν στους νέους για μερικά θέματα Αλλά μέχρι εκεί.
Τώρα, αν κάποια περιστατικά ξεφεύγουν από την προσοχή των βαθμοφόρων είναι θέμα καθαρά της εκάστοτε διοίκησης της σχολής.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης