Αστυνομική βία

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
GenerX
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1497
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 5:29 pm
Τοποθεσία: Guinea-Bissau
Επικοινωνία:

Αστυνομική βία

Δημοσίευση από GenerX »

Και κάτι άλλο που παρατήρησα.

spirosgiapros για πες μου λίγο, μιας και είσαι του σώματος, πότε η βία του αστυνομικού είναι "νόμιμη";

spirosgiapros
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 352
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 07, 2009 2:03 am
Τοποθεσία: Nowhere
Ενδιαφέροντα: Στρατ/κές-Αστ/κές Επιχειρήσεις
Επάγγελμα: Υπαξ/κός ΛΣ
Επικοινωνία:

Αστυνομική βία

Δημοσίευση από spirosgiapros »

Με απλα λογια οταν ασκειται συμφωνα με τις τυπικες και ουσιαστικες προυποθεσεις του νομου
αν το θες με πολλα λογια πες μου με ποσα γιατι εχουν γραφτει απο νομικους ολοκληρες εγκυκλοπαιδιες για την αντικειμενικη και υποκειμενικη υποσταση της νομιμης βιας
GenerX
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1497
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 5:29 pm
Τοποθεσία: Guinea-Bissau
Επικοινωνία:

Αστυνομική βία

Δημοσίευση από GenerX »

Ναι, πες μου εσύ όμως πότε και ποιος τρόπος είναι που καθιστά μια ενέργεια σε νόμιμα βίαιη
DimitrisGR
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 13, 2009 12:47 am
Επικοινωνία:

Αστυνομική βία

Δημοσίευση από DimitrisGR »

Χμμ... Μάλιστα... ! Εγω πάλι δεν θα επικεντρωθω τόσο στο αστυνομική αλλα στο βία.

Μπορει να είναι λεκτικη (Ξερεις τι είμαι εγω ρε, ε. Θα με κοιτας οταν σου μιλαω "φιλαρακι στο στρτο κοιταγα τα πετουμενα sorry... Κακιές συνηθιες")

Μπορει να ειναι κατα κρισην (φιλαρακι, πινακιδες αδεια διπλωμα και επειδη έχεις και φιμε xenon και δε μ'αρεσει και η φατσα σου ελα και μια απο το Α. Τ. Για να δούμε τι καπνο φουμάρεις)

Μπορει να ειναι καταχρηση εξουσιας (Φοραω στολη, επιασα το παπα απο τα φρυδια και μεγάλωσαν ξαφνικα οι όρχεις μου οπότε κάνω οτι γουστάρω.)

Ειναι στο Greek Version του Robocop (Οχι άλλο Hollywood... )

Και τέλος ειναι και το Ι5 σαν τον Ε. Φ. Απο κει που στη τελικη ρε παλικάρι αυτός ο άστεγος μπορει να ήταν και πατέρας η αδερφός σου... Στο μπερε είσαι και τα κάνεις αυτα, για νομιζεις οτι είναι αστείο... Αν αυτος έρθει στη βαρδια σου με κανα λοστο και στον περάσει καπέλο θα είναι καλα; Σε αυτο ορκίστηκες; Για βολεματια βισματια σε κόβω... ! ΦΟΡΑΣ ΣΤΟΛΗ, εσυ και άλλοι τόσοι... !

Γενικα όποιο σώμα έχει σαν αρμοδιοτητα την αστυνόμευση και απο κει και πέρα έχει μέσα στο κλάδο άτομα τα οποια 2 χρόνια πρίν εβριζαν αυτο που υπηρετουν λογικό έιναι να έχεις τέτοια αποτελέσματα. Το νόημα του όρου "λειτουργημα" έχει απαξιωθει.

Αλλο ανωτέρα βια και επραξα αναλόγως Και άλλο παραδειγματα σαν το βιντεο.

Δεν ειμαι κατα των αστυνομικων, ισα ισα που είμαι της άποψης οτι πρέπει να ερθουν και σε μας οι πλαστικές σφαίρες μιας και όλοι ειμαστε μαρτυρες των 8 εως 15 μέτρων που χωρίζουν σε συράξεις Αστυνομια / διαμαρτυρώμενους (ανευ εξαιρεσης).

Μήπως όμως το ψάρι βρωμάει απο το κεφάλι;

Δηλαδη κοιτας το ποιός αλλα οχι το τι φταίει, τα παλικάρια πέρασαν ψυχοτεχνικα; Εδω πάμε σε διαδικασίες πρόσληψης και στελέχωσης.

@ Generex: Το πτυχίο κάνει ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ. ΟΧΙ ΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ &Τη διαπαιδαγώγιση. Αυτο λέω και εγω και με λένε κομπλεξικο γιατι δεν τελειωσα καποια σχολη και αμόρφωτο συναμα. Όσον αφορα το παραπανω post σου εγω απλα τα χωρίζω σε καταχρηση και καταστολη, αυτη για μενα ειναι η λεπτη γραμμη της βιας.

GenerX
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1497
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 5:29 pm
Τοποθεσία: Guinea-Bissau
Επικοινωνία:

Αστυνομική βία

Δημοσίευση από GenerX »

Διότι εσύ είσαι μέσα στα πράγματα
DimitrisGR
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 13, 2009 12:47 am
Επικοινωνία:

Αστυνομική βία

Δημοσίευση από DimitrisGR »

Please Delete

GenerX
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1497
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 5:29 pm
Τοποθεσία: Guinea-Bissau
Επικοινωνία:

Αστυνομική βία

Δημοσίευση από GenerX »

Μα καταστολή τι σημαίνει; Ποιος ο ρόλος ενός κατασταλτικού σώματος; Ιδίως όταν αυτό βρίσκεται ΠΑΝΤΑ απέναντι από οποιονδήποτε διαμαρτυρόμενο;
GenerX
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1497
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 5:29 pm
Τοποθεσία: Guinea-Bissau
Επικοινωνία:

Αστυνομική βία

Δημοσίευση από GenerX »

Για τις πλαστικές σφαίρες το έχεις σκεφτεί καλά;
spirosgiapros
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 352
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 07, 2009 2:03 am
Τοποθεσία: Nowhere
Ενδιαφέροντα: Στρατ/κές-Αστ/κές Επιχειρήσεις
Επάγγελμα: Υπαξ/κός ΛΣ
Επικοινωνία:

Αστυνομική βία

Δημοσίευση από spirosgiapros »

GenerX έγραψε:Ναι, πες μου εσύ όμως πότε και ποιος τρόπος είναι που καθιστά μια ενέργεια σε νόμιμα βίαιη


δεν ειναι ετσι απλο και απο την προσπαθεια εξευρεσης των αιτιων της μη νομιμης βιας που ειναι το θεμα με πας στην αναλυση τι ειναι νομιμη βια
δεν ειναι ετσι απλο γιατι μιλαμε για νομικες ακροβασιες αλλα επιγραμματικα και με βαση τις αρχες αναγκαιοητας κ αναλογικοτητας

αντιδραση κατα τη συλληψη... Αμυνα
spirosgiapros
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 352
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 07, 2009 2:03 am
Τοποθεσία: Nowhere
Ενδιαφέροντα: Στρατ/κές-Αστ/κές Επιχειρήσεις
Επάγγελμα: Υπαξ/κός ΛΣ
Επικοινωνία:

Αστυνομική βία

Δημοσίευση από spirosgiapros »

GenerX έγραψε:Μα καταστολή τι σημαίνει; Ποιος ο ρόλος ενός κατασταλτικού σώματος; Ιδίως όταν αυτό βρίσκεται ΠΑΝΤΑ απέναντι από οποιονδήποτε διαμαρτυρόμενο;


καταστελλω σημαινει περιοριζω εως εξαντλω και εκμηδενιζω
ο ρολος ενος κατ. Σωματος ειναι να περιορισει εως να εκμηδενισει την εγκληματικοτητα
ενα σωμα σαν θεσμος δεν ειναι ΠΟΤΕ εναντια στον διαμαρτυρομενο
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Αστυνομική βία

Δημοσίευση από Rafale »

Τελικα να ρωτησω κατι; Τι αστυνομια τελικα θελουμε;
spirosgiapros
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 352
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 07, 2009 2:03 am
Τοποθεσία: Nowhere
Ενδιαφέροντα: Στρατ/κές-Αστ/κές Επιχειρήσεις
Επάγγελμα: Υπαξ/κός ΛΣ
Επικοινωνία:

Αστυνομική βία

Δημοσίευση από spirosgiapros »

cristi έγραψε:Τελικα να ρωτησω κατι; Τι αστυνομια τελικα θελουμε;


αρχικα πρεπει να αποφασισουμε τι συνταγμα και τι πολιτευμα και πολιτειακη λειτουργια θελουμε γιατι οι 8 στους 10 ουτε σε αυτα εχουν απαντηση
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Αστυνομική βία

Δημοσίευση από Rafale »

Καταλαβα δηλ εκ του μηδενος αρχιζουμε
DimitrisGR
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 13, 2009 12:47 am
Επικοινωνία:

Αστυνομική βία

Δημοσίευση από DimitrisGR »

Συγνώμη για το διπλο post (εφαγε ενα κόλημα ο Web Browser) Για τις πλαστικές σφαίρες απλα θα σου πώ οτι αν εμφανιστεί μια φορα μετα καποια πραγματα θα τα σκεφτούν εις διπλουν για να τα κάνουν οι "διαφοροι". Ξέρεις οτι ο ΜΑΤας με τον εξοπλισμο δεν μπορει να τρέξει... Αρα εισαι καλυμένος με το αθλητικό σου και τρέχεις. Ενω αν ξέρεις οτι μπορει να σε ακινητοποιησει απο μακρυά ο άλλος και αν σε πιάσουν θα το σκεφτείς δις να πράξεις αναλογως.

Καταστολη για μένα ειναι το να κατευγνάσεις μια κατασταση που έχει ξεφύγει απο τον πρωταρχικό της σκοπο. Απο "ειρηνικη διαμαρτυρία", σε εξεγερση.

Θες αυτο να ειναι διαδήλωση, θες πορεια, θες γήπεδο οτι ειναι αυτο που ξεκινα την εκκροη βίας "στον αερα".

Το κατασταλτικό στοιχειο πρέπει να υπάρχει γιατι και εμεις δεν είμαστε άνθρωποι και με το που δώσεις λιγο ελευθερια σε καβαλάει ο άλλος. Και απλα καταπατα και όρια ελευθερίας αλλου.

Το οτι δεν μπορω να κατέβω στο κέντρο της Αθηνας και θα το σκεφτω ειναι καταπατηση της δικη μου ελευθεριας και απαιτω απο την αστυνομια να το καταστείλει. Να έχω και το φόβο σα πολιτης οτι μπορει και να βρεθω μπλεγμένος...

Απλα εκει υπάρχει ειναι η λεπτη γραμμη. Το κάνω τη καταστολη και θα κάνω το καθηκον μου και ληγει η επιχειρηση, και το θα βγάλω το θυμο μου για τη χ, ψ μολοτωφ που έφαγα πριν απο 10 λεπτα και οτι πέρασαν 3 μερες που ειμαι εδω επιφυλακη με τετοιους σαν εσενα θα το πληρωσεις εσυ που επιασα τωρα...

Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις το πνευμα μου!

GenerX
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1497
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 5:29 pm
Τοποθεσία: Guinea-Bissau
Επικοινωνία:

Αστυνομική βία

Δημοσίευση από GenerX »

Μεσαιωνικές πρακτικές. Να γίνει κάτι που θα "φοβήσει" κάποιους, για να μην ξανακάνουν ότι κάνουν...
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες