Αν ήμουν πρωθυπουργός (2009)

Κλειδωμένο

Τι αλλαγές θα έκανα αν ήμουν πρωθυπυργός;

Το δημοψήφισμα λήγει την Τρί Φεβ 23, 2010 5:44 pm

Κατάργηση υποχρεωτικής θητείας
35
32%
Αύξηση υποχρεωτικής θητείας
27
25%
Διατήρηση θητείας στους 9 μηνες
3
3%
Μείωση αμυντικών δαπανών
1
1%
Αύξηση αμυντικών δαπανών
6
6%
Στράτευση στα 18 για όλους
17
16%
Λιγότερη εκπαίδευση
1
1%
Εντατικότερη εκπαίδευση
19
17%
 
Σύνολο ψήφων: 109

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ΓΙΩΡΓΟΣ
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 27, 2009 7:41 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αν ήμουν πρωθυπουργός (2009)

Δημοσίευση από ΓΙΩΡΓΟΣ »

GenerX έγραψε:Κατάργηση υποχρεωτικής θητείας λέει, όχι κατάργηση του στρατού.

Το ότι ο πιο χαμένος χρόνος της ζωής του έλληνα πολίτη μειώθηκε κατά τρεις μήνες, καλό είναι.
ανηκεις και εσυ στην ομαδα των τεμπεληδων!Εικόνα
thrakiotis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 963
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 22, 2009 1:55 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αν ήμουν πρωθυπουργός (2009)

Δημοσίευση από thrakiotis »

Στράτευση στα 18 για όλους και μετα μπορειτε να πατε εξωτερικο Εικόνα
thrakiotis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 963
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 22, 2009 1:55 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αν ήμουν πρωθυπουργός (2009)

Δημοσίευση από thrakiotis »

GenerX έγραψε:
Το ότι ο πιο χαμένος χρόνος της ζωής του έλληνα πολίτη μειώθηκε κατά τρεις μήνες, καλό είναι.
σωστα ανυπακοη ετσι Εικόνα Ο ΣΥΡΙΖΑ καλεί τους νεοσύλλεκτους σε... "ανυπακοή" Εικόνα
GenerX
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1497
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 5:29 pm
Τοποθεσία: Guinea-Bissau
Επικοινωνία:

Αν ήμουν πρωθυπουργός (2009)

Δημοσίευση από GenerX »

Μάλιστα.

Λέω σε άλλο topic "ΥΓ. Άν κρίνω από την αμορφωσιά των ΕΠΟΠ... " και έρχεσαι και λες πάνω σε αυτό - "μπράβο όλοι στο ίδιο τσουβάλι... "

Και μετά από.2-3 ώρες, ούτε καν βδομάδα, μήνα, κάτι τέλος πάντων, ψηφίζω την κατάργηση της υποχρεωτικής θητείας και έρχεσαι εσύ που είχες πρόβλημα με το "τσουβάλιασμα" και μου λες "σωστα ανυπακοη ετσι Ο ΣΥΡΙΖΑ καλεί τους νεοσύλλεκτους σε... "ανυπακοή"

Ερώτηση. Σε ενοχλεί το τσουβάλιασμα ή όχι τελικά;

Αν είσαι ταυτόχρονα ΕΠΟΠ, αποδεικνύεις ότι δεν ξέρεις να διαβάζεις, διότι πουθενά δεν ανέφερα ΣΥΡΙΖΑ και ούτε με ενδιαφέρει.

Εκπροσωπώ τον εαυτό μου και κανέναν άλλο. Κάντε και εσείς το ίδιο. Είστε ξεχωριστές προσωπικότητες, δε χρειάζεστε ιδεολογική νταντά για να εκφραστείτε.

Γιατί από αυτά που λέτε, φαίνεται να ξεχωρίζετε ως αυθεντική την άποψη που συμπλέει με την δική σας και όλες τις άλλες τις "βαφτίζετε" Συριζαίικες και ΚΚέδικες.

Αν στο μυαλό σας κυριαρχεί η αντίληψη ότι τα ιδεολογικά καλούπια είναι αυτά των κομμάτων (ΠΑΣΟΚ, ΝΔ, ΛΑΟΣ, ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ - κι ας είναι παράνομη-, ΚΥΝΗΓΟΙ, ΒΕΡΓΗΣ, ΣΥΡΙΖΑ, ΚΚΕ, ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ, ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ ΠΡΑΣΙΝΟΙ, ΚΚΕ-ΜΛ κλπ κλπ), τότε εντάξει, πείτε μου για να ξέρω και που απευθύνομαι.
thrakiotis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 963
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 22, 2009 1:55 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αν ήμουν πρωθυπουργός (2009)

Δημοσίευση από thrakiotis »

Εικόνα Μαλιστα τωρα δεν ξερω να διαβαζω αψογος Εικόνα μα εσυ κρινεις το συνολο του μορφωτικου επιπεδου αυτο δεν ειναι τσουβαλι;Εικόνα

και τι σχεση εχει το ενα μου ποσταρισμα με το αλλο; Το ενα αναφερεται στην γενικευση που κανεις για το μορφωτικο επιπεδο των εποπ και το αλλο στο ποσταρισμα που εκανες λεγοντας χαμενα χρονια την θητεια [την παραπομπη την εβαλα γιατι καποια απο τα λεγομενα σου ειναι κοινα με το σνδεσμο που εβαλα]. Δεν ειμαι ακομα εποπ αλλα οταν θα μπω θα γινω και αγραμματος, παντως δες λιγο την σειρα των γεγονοτων και μετα βαλτα στο μιξ Εικόνα

GenerX
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1497
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 5:29 pm
Τοποθεσία: Guinea-Bissau
Επικοινωνία:

Αν ήμουν πρωθυπουργός (2009)

Δημοσίευση από GenerX »

Όταν κάποιος εκφέρει την προσωπική του άποψή και μόνο και εσύ την ίδια στιγμή βάζεις δίπλα κάτι άσχετο που είδες αλλού γραμμένο (δεν κολλάει πουθενά η ανυπακοή με την κατάργηση της υποχρεωτικής θητείας - αν υπήρχε στον πίνακα (ΣΥΡΙΖΑ: Κατάργηση της υποχρεωτικής θητείας, θα ήταν ελαφρώς διαφορετικό), σαφώς και φαίνεσαι για άνθρωπος που δεν ξέρει να αξιολογεί την 1 άντε 2η σειρά που διαβάζεις.

Άρα με συγχωρείς. Πρόκειται περί ασυναρτησίας και όχι τσουβαλιάσματος.

"Ο GenerX είναι κατά της υποχρεωτικής στράτευσης"

"Ο ΣΥΡΙΖΑ καλεί τους νέους σε ανυπακοή"

Όσο και να θες, όσο και να ψάξεις, αυτά τα δύο είναι παντελώς άσχετα μεταξύ τους.

Απλά ξέρεις τι συμβαίνει;

Η τηλεόραση συνδέει ΣΥΡΙΖΑ με αναρχικούς και κουκουλοφόρους.

Εσύ και αρκετοί εδώ μέσα νομίζετε ότι είμαι αναρχικός-κουκουλοφόρος, άρα έχω και σχέσεις με τον ΣΥΡΙΖΑ.

Γι αυτό συνδεσες τα λεγόμενα μου με τον ΣΥΡΙΖΑ, παρ' ότι ήταν εντελώς ξένα το ένα με το άλλο.

Ξαναλέω. Ο κάθε άνθρωπος έχει τη δική του ιδεολογία. Οι ιδεολογίες δεν είναι μετρημένες στα δάκτυλα του ενός χεριού ή του αριθμού που απαρτίζουν κάθε φορά το κοινοβούλιο.

Πρέπει να είναι πολύ κλειστόμυαλος και βλάκας κάποιος για να νομίζει ότι τον άνθρωπο τον πρεσβεύουν -ιδεολογικά- αποκλειστικά κάποιοι από τα: ΠΑΣΟΚ, ΝΔ, ΣΥΡΙΖΑ, ΚΚΕ, ΛΑΟΣ, ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ ΠΡΑΣΙΝΟΙ.

ΥΓ. Είμαι κατά του τσουβαλιάσματος, διότι είναι άσχημο να παίρνει η μπάλα τους λίγους αλλά αξιόλογους, αλλά πραγματικά αυτά που ακούω είναι πέρα από κάθε λογική.

Έχω γνωστούς μέσα, που είναι στις εξεταστικές επιτροπές.Tην τελευταία φορά, κάποιος πήγε με πολιτικά ρούχα στις δοκιμασίες. Άλλος δεν είχε πάνω του κάποιο έγγραφο που να δείχνει ότι ήταν αυτός και του έκανε εντύπωση ότι του ζήτησαν ταυτότητα (!).

Στην τηλεόραση πέτυχα δυο καλά μαργαριτάρια από υποψήφιους. Πρωτεύουσα μας είναι η Θεσσαλονίκη και συνορεύουμε με τα Σόφια... Αν όλοι αυτοί μπούνε με μέσο ; Δεν θα πάρει η μπάλα τους ΕΠΟΠ ;-χωρίς να σημαίνει ότι είναι σωστό-

Λάθος όπως το έγραψα στο άλλο θέμα, ναι. Απλά ήθελα να τονίσω το χαμηλό επίπεδο στην πλειοψηφία αυτών που μπαίνουν ΕΠΟΠ, διότι νομίζουν ότι είναι δημόσιο. Αν και έτσι έχει γίνει τώρα που το σκέφτομαι...

Sorry για το offtopic.
aias
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 356
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 4:34 am
Ενδιαφέροντα: μονο καλα
Επάγγελμα: υπαλληλακος
Επικοινωνία:

Αν ήμουν πρωθυπουργός (2009)

Δημοσίευση από aias »

GenerX έγραψε:Κατάργηση υποχρεωτικής θητείας λέει, όχι κατάργηση του στρατού.

Το ότι ο πιο χαμένος χρόνος της ζωής του έλληνα πολίτη μειώθηκε κατά τρεις μήνες, καλό είναι.
θα μπορουσα να εχω το σχολιο σου στην επιλογη σου; Με ενδιαφερει συγκεκριμενα το τι προτεινεις μετα την καταργηση της υποχρεωτικης θητειας.
ΓΙΩΡΓΟΣ
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 27, 2009 7:41 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αν ήμουν πρωθυπουργός (2009)

Δημοσίευση από ΓΙΩΡΓΟΣ »

Κατάργηση υποχρεωτικής θητείας=τεμπεληδες και ανικανοι!
GenerX
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1497
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 5:29 pm
Τοποθεσία: Guinea-Bissau
Επικοινωνία:

Αν ήμουν πρωθυπουργός (2009)

Δημοσίευση από GenerX »

Προτείνω να αφήσουν τον καθένα να φτιάχνει τη ζωή του, διότι σε τέτοιες εποχές είναι πολυτέλεια να χάνουμε 9 μήνες για το απόλυτο μηδέν και για να δικαιολογούν το επάγγελμά τους οι πιο αντιπαραγωγικοί άνθρωποι της ελληνικής κοινωνίας.

Μπαίνουμε που μπαίνουμε χωρίς τη θέλησή μας στην Σχολή της Νοικοκυράς, και αυτό για το οποίο παίρνουμε εντολές από ανώτερο, είναι να μαζέψουμε τη γόπα, να κάνουμε καφέ στον Ταξίαρχο, να μαγειρέψουμε για τις οικογένειες των στρατιωτικών που κάνουν τις διακοπές τους, να ψήσουμε αρνιά πάλι για τις οικογένεις, να σερβίρουμε το χριστουγεννιάτικο τραπέζι των ίδιων πάλι οικογενειών κλπ κλπ γραφικά.

Και να σταματήσουν αυτά τα παραμύθια που λένε στο χαρτί της κατάταξης. Αναγκαστική εθελοντική θητεία είναι παγκόσμια πρωτοτυπία.

Ας πληρώνουν τουλάχιστον. Το να κόβεις τη φόρα κάποιου παιδιού που έχει ανάγκη να δουλέψει για να καθαρίζει σκατά στις τουαλέτες, είναι άδικο, ηλίθιο και ταυτόχρονα δείχνει τη φύση του στρατεύματος- σχολή για νοικοκυρούλες.

Η μόνη περίπτωση να "υποστηρίξω" την υποχρεωτική θητεία, είναι η εξής.

Πληρώνεται ο κάθε φαντάρος 1000 ευρώ και εκπαιδεύεται όπως πρέπει να εκπαιδευτεί. Ταυτόχρονα να έχει τον σεβασμό και αξιοπρέπεια που αξίζει.

Αυτή είναι η δική μου πρόταση.

Δε γίνεται ο έλληνας φαντάρος να έχει ανάγκες και να εξυπηρετεί τις οικογένειες στρατιωτικών και ταυτόχρονα να μην εκπαιδεύεται.
Legion
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 938
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 24, 2008 3:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: XARAKIRI
Επικοινωνία:

Αν ήμουν πρωθυπουργός (2009)

Δημοσίευση από Legion »

GenerX έγραψε:οι πιο αντιπαραγωγικοί άνθρωποι της ελληνικής κοινωνίας.



Ποτε θα καταλαβουμε οτι πρεπει να βαλουμε ολοι σκυλο...
Όποιος ξεχνάει την ιστορία του είναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει. (Σανταγίανα Ισπανός Φιλόσοφος)₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11206
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Αν ήμουν πρωθυπουργός (2009)

Δημοσίευση από Nassos »

Περισσότερο αντιπαραγωγικό είναι το Δημόσιο και οι κηφήνες του παρά ο Στρατός.

Γιατί βλέπετε, ο Στρατός δεν βάζει εμπόδια στους κάθε λογής σοβαρούς επενδυτές να στήσουν παραγωγικές μονάδες, σε αντίθεση με τη γραφειοκρατία του Δημοσίου που πολύ απλά "δεν παίζεται".

Ο Στρατός σε όλες τις χώρες είναι αντιπαραγωγικός. Για κάποιους όμως που δεν είχαν στον ήλιο μοίρα είναι μάννα εξ ουρανού, αρέσει δεν μας αρέσει.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11206
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Αν ήμουν πρωθυπουργός (2009)

Δημοσίευση από Nassos »

Δυστυχώς πολλοί ΕΠΟΠ που δεν έχουν κάνει φανταριλίκι, συμπεριφέρονται έτσι. Αφήστε δε που θα ακούσετε απίστευτα πράγματα όπως:

"Δεν είμαι στρατιώτης,είμαι ΕΠΟΠ" (ναι, ναι το άκουσα και αυτό!).
Legion
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 938
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 24, 2008 3:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: XARAKIRI
Επικοινωνία:

Αν ήμουν πρωθυπουργός (2009)

Δημοσίευση από Legion »

Το ΕΠΟΠ ειναι κατασταση οπως ειναι ΕΠΥ... Πλεον εισαι στρατιωτικος και οχι να συμπεριφερεσαι σαν κ@λ@φανταρο... Κανεις μια δουλεια καντε τη σωστα οπως θα δουλευατε και εξω σε μια εταιρια.
Όποιος ξεχνάει την ιστορία του είναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει. (Σανταγίανα Ισπανός Φιλόσοφος)₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪
aias
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 356
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 4:34 am
Ενδιαφέροντα: μονο καλα
Επάγγελμα: υπαλληλακος
Επικοινωνία:

Αν ήμουν πρωθυπουργός (2009)

Δημοσίευση από aias »

Εχω γερασει τελικα... Ειλικρινα δεν μπορω να παρακολουθησωΕικόνα. Ρε παιδια στην αδεξια κινηση μου να βαλω αυτο το poll ηθελα να γινει μια συζητηση και να δουμε επιχειρηματα σε εναλακτικες προτασεις (σε ενα φορουμ "στρατιωτικο" δεν εβαλα ψηφοφορια για να αποδειχτει οτι πρεπει να αυξηθουν οι αμυντικες δαπανες π. Χ. Αλλα με τι επιχειρηματα το στηριζουν σε περιοδο οικονομικης κρισης.) σε ενα στρατο που μεταρφωνεται σε ΔΕΚΟ (το εβαλα στην θητεια γιατι εχει τρομερη κινηση απο νεους που βλεπουν τον στρατο μονο σαν δουλεια, τους καταλαβαινω απολυτα) περιμενα τα παντα. Αντιθετα ομως generx , σε παρακολουθω και σε αλλα θεματα, γραφεις με παθος Σου ζητω να τεκμηριωσεις την "λογικη μηδενισμου" με συγκεκριμενο ερωτημα, ξεκινα μια Διαμαχη για... Τους εποπ και τους ταξιαρχους... Και καταληγεις στο οτι θελεις εποπ και περισοτερη εκπαιδευση (δεν μπορω να ερμηνευσω διαφορετικα το καθε φανταρος 1000 ευρω και εκπαιδευση), μα επρεπε να το το γραψεις απο την αρχη και να ψηφισεις και το περισοτερη εκπαιδευση... (αν δεν καταλαβα καλα περιμενω).

GenerX
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1497
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 5:29 pm
Τοποθεσία: Guinea-Bissau
Επικοινωνία:

Αν ήμουν πρωθυπουργός (2009)

Δημοσίευση από GenerX »

1000 ευρώ εννοώ να δίνονται στους φαντάρους. Έτσι δεν δημιουργείς πρόβλημα σε μια ήδη προβληματική κοινωνία. Τονώνεις την οικονομία της περιοχής και ο φαντάρος θα βάλει και κάτι στην άκρη για όταν αρχίσει μετά από ένα χρόνο να ψάχνει με τι θα ασχοληθεί.

Ταυτόχρονα τον εκπαιδεύεις για πόλεμο. Όχι αγγαρείες, υποτίμηση προσωπικότητας για να επιβεβαιώνει το κάθε κομπλεξικό στέλεχος στον εαυτό του ότι... Σε αυτή τη ζωή είναι ανώτερος και από κάποιον άλλον. Από ποιόν στην πραγματικότητα; Από τον 20αρη-25αρη που εξ' ορισμού είναι ο κατώτερος στο στράτευμα...

Επίσης. Με τις κλωτσιές έξω όσοι αξιωματικοί είναι αγύμναστοι. Δεν μπορούν να τρέξουν, δεν μπορούν να σκύψουν, δεν μπορούν να σηκωθούν αν πέσουν. Μια κοιλιά 2 μέτρων. Είναι ανίκανοι να δώσουν εντολές. Μάλλον είναι ικανοί, αλλά επειδή ο νόμος τους δίνει το δικαίωμα. Ένα νόμο που παραβαίνουν, αφού είναι 100% σίγουρο ότι το 90% αυτών, όχι μόνο δεν περνάνε τα απαραίτητα τεστ αξιολόγησης σχετικά με τη φυσική κατάσταση, αλλά είναι πιο αδύναμοι και από γυναικούλες.

Δεν πρόκειται σε μια (υποθετικά) μάχη να εμπνεύσει έναν στρατιώτη ένας κοιλαράς. Το ότι δε σέβεται τον εαυτό του που είναι στον στρατό, καθώς είναι χοντρός, δείχνει αρκετά πράγματα.

Συνοπτικά.

Σεβασμός και αξιοπρέπεια στον φαντάρο. Στον βαθμό διαφέρει ο αξιωματικός. Σε τίποτα άλλο δεν είναι παραπάνω. Εξ' άλλου ο φαντάρος δεν πήγε εκεί με τη θέλησή του στο 95% των περιπτώσεων.

Σεβασμός και αξιοπρέπεια στους ΕΠΟΠ από τους αξιωματικούς.

Ο ανάλογος σεβασμός ισχύει και για την πλευρά του φαντάρου.

Βελτίωση των συνθηκών στους θαλάμους, στα μαγειρεία, στους χώρους υγιεινής.

9 μήνες θητεία = 9000 ευρώ για τον στρατιώτη. Είναι ένα καλό βοήθημα που θα βοηθήσει και ψυχολογικά τον καθένα. Μαζί με την σωστή εκπαίδευση δε θα νιώσει κανείς ότι είναι χαμένος.

Σύμφωνα με το Σύνταγμα πρέπει να διαθέτουμε τον εαυτό μας στη διάθεση των Ενόπλων Δυνάμεων.

Να τον διαθέτουμε και όχι να είμαστε στον στρατό ανεκπαίδευτοι, μίζεροι, βαριεστημένοι και ταυτόχρονα να ξοδεύουμε τα λεφτά των δικών μας.

Και κλείνω με αυτό.

Αγαπάω τη χώρα μου, όσο με αγαπάει κι αυτή.
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες