Απομάκρυνση ΕΠΟΠ από το στράτευμα

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Απομάκρυνση ΕΠΟΠ από το στράτευμα

Δημοσίευση από D.Y.K »

Προφανώς εννοεί ο φίλος / φίλη ότι απομακρύνθηκε με δική του / της πρωτοβουλία απο το στράτευμα στα 5.5 χρόνια και όχι ότι τον / την έδιωξαν οι ίδιοι!

illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Απομάκρυνση ΕΠΟΠ από το στράτευμα

Δημοσίευση από illy »

Εγω δυκ μου καταλαβα το ακριβως αντιθετο... Οτι την απελυσαν και χωρις λογο και αιτια και τωρα προσπαθει να μαθει αν δικαιουται την αποζημιωση
Dum spiro spero
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Απομάκρυνση ΕΠΟΠ από το στράτευμα

Δημοσίευση από D.Y.K »

Χωρίς λόγο και αιτία μου κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση! Γιατί να το κάνουν πραγματικά αυτό;
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Απομάκρυνση ΕΠΟΠ από το στράτευμα

Δημοσίευση από illy »

Ολο και καποιος λογος θα υπαρχει για να το κανουν αυτο... Για ολα τους εχω ικανους Δυκ μου! Μπορεις να τα βαλεις με το "κρατος εν κρατη";
Dum spiro spero
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Απομάκρυνση ΕΠΟΠ από το στράτευμα

Δημοσίευση από D.Y.K »

Ορέ δεν αντιλέγω απλά κάποια πράγματα κάνουν 'μπάμ' ! Ίσως έγινε κάτι χοντρό το οποίο η φίλη να μην μας το έχει αναφέρει απλώς ακόμη!
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Απομάκρυνση ΕΠΟΠ από το στράτευμα

Δημοσίευση από illy »

Δεν εχουμε να κανουμε κατι αλλο απο το να περιμενουμε να μας απαντησει κ να μας λυθουν οι αποριες μας λοιπονΕικόναΕικόνα

Dum spiro spero
aleka
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 09, 2008 8:18 pm
Επικοινωνία:

Απομάκρυνση ΕΠΟΠ από το στράτευμα

Δημοσίευση από aleka »

illy έγραψε:Εγω δυκ μου καταλαβα το ακριβως αντιθετο... Οτι την απελυσαν και χωρις λογο και αιτια και τωρα προσπαθει να μαθει αν δικαιουται την αποζημιωση


Αυτο καταλαβα κ εγω απο την φραση μαλιστα που λεει:<< Δεν μπορει ενα πρωινο να σου στελνουν την απολυση της επιτροπης την αποφαση και απλα να λεει φευγεις. Με τι κριτηρια κρινουν;>> Αν ηταν δικια του επιλογη δεν νομιζω να ζητουσε τον λογο εδω απο τι καταλαβα φαινετε οτι το ψαχνει
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Απομάκρυνση ΕΠΟΠ από το στράτευμα

Δημοσίευση από D.Y.K »

Έχετε δίκιο αλλά με ποιά λογική έτσι αέρα πατέρα βγάζουν έτσι αόριστα μια τέτοια απόφαση και μάλιστα πρίν ΚΑΝ συμπληρωθεί η 7ετία! Αυτό είναι λίγο (με όλη την καλή διάθεση) περίεργο.Εικόνα

Su-35
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3648
Εγγραφή: Σάβ Απρ 26, 2008 8:32 pm
Τοποθεσία: Alpha Centauri
Ενδιαφέροντα: Τα πάντα όλα!
Επάγγελμα: Κατάσκοπος των εξωγήινων!
Επικοινωνία:

Απομάκρυνση ΕΠΟΠ από το στράτευμα

Δημοσίευση από Su-35 »

aleka έγραψε:Δεν μπορει ενα πρωινο να σου στελνουν την απολυση της επιτροπης την αποφαση και απλα να λεει φευγεις. Με τι κριτηρια κρινουν;>>
Λογαριασμό θα σου δώσουμε;

kunelaki19
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Σεπ 21, 2009 5:06 pm
Επικοινωνία:

Απομάκρυνση ΕΠΟΠ από το στράτευμα

Δημοσίευση από kunelaki19 »

Για να καταλαβετε μου ρθε χαρτι στην μοναδα και ελεγε 2υπερ-3κατα και δρομο απο δω. Χωρις αιτιολογια. Και μετα ανακαλυπτω στην προκυρηξη οτι στα 5 χρονια κρινουν αν θα μεινεις η οχι. Και λεει οτι αν σε διωξει η επιτροπη δεν δικαιουσαι φραγκο αλλα δεν παιζει φαση. Οταν μπηκα ειχα σκοπο να μεινω.
δηλαδη καθε τρεις και λιγο στην αγωνια μην συμβει κατι. Τρα φυσικα ειμαι εκτος και μετα απο εφεση παλι 2υπερ-4κατα και οριστικα εξω. Τωρα ακομα εχω να παιρνω (δικαιουμαι) 18μερες κανονικης αδειας. Αποζημιωση (κρατησεις) τοσα χρονια. Επιδομα χριστουγεννων. Αυτα ρωταω. Τι δικαιουμαι και τι οχι. Δεν μπορει επειδη λενε καπου οτι αν φυγεις λογω επιτροπης δεν παιρνεις φραγκο. Τοσα λεφτα οσα και να ναι δεν τα αφηνω. Και να σημειωσω οτι ποτε δεν ημουν παρων σε καμια επιτροπη.
οποτε ρωταω τι δικαιουμαι και που θα βρω τα δικια μου.
πιο απλα σε διατηρουν μεχρι τα 5χρονια η σε αποστρατευουν. Και ελπιζεις να φτασεις 7ετια.
και ακριβως απο κατω λεει οταν σε διωχνει η επιτροπη (στρατος) δεν παιρνεις αποζημιωση. Δηλαδη τοσες κρατησεις για τοσα ταμεια που δεν μου ζητησαν ποτε αν συμφωνω με αυτα. Και τωρα δεν στα δινουν πισω. Τοσα ατομα παιρνουν αποζημιωση οταν ειναι ιδιωτικοι υπαλληλοι. Αρα και για τον στρατο θα ειναι τα ιδια λογικα. Θελω να μαθω ποσα δικαιουμαι και πως θα τα παρω. Αλωστε στην προκυρηξη δεν γραφει πουθενα τα κριτηρια για να διωξουν καποιο ατομο μεσω επιτροπων. Απλα αν σε διωξει η επιτροπη μηδεν φραγκα.
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Απομάκρυνση ΕΠΟΠ από το στράτευμα

Δημοσίευση από illy »

Su-35 έγραψε:
aleka έγραψε:Δεν μπορει ενα πρωινο να σου στελνουν την απολυση της επιτροπης την αποφαση και απλα να λεει φευγεις. Με τι κριτηρια κρινουν;>>
Λογαριασμό θα σου δώσουμε;

Σαφεστατα... Σε διωχνουμε για αυτο κ για αυτο και εκεινον τον λογο... Ναι, να δωσουν λογο γιτι σε αποστρατευουν, για ολα υπαρχει λογος και εξηγηση... Αλλα ειπαμε στον στρατο δεν εχει λογικη! Πολυ απλα μπορουν να σε διωξουν επειδη δεν εχεις καποιο βυσμα για να μεσολαβησει κ να σε κρατησουν... Διοτι και για να παραμεινεις θελει παλι να φιλας κατουρημενες ποδιες...
Dum spiro spero
aleka
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 09, 2008 8:18 pm
Επικοινωνία:

Απομάκρυνση ΕΠΟΠ από το στράτευμα

Δημοσίευση από aleka »

Συγνωμη γα την τοποθετηση μου σε αυτο το θεμα αλλα μηπως εχει γινει κ κατι αλλο ξερω οτι καθε χρονο περνανε απο αξιολογηση, δεν θελω να θιξω την κοπελα αλλα μου φαινετε λιγο υπερβολικο να το κανουν χωρις λογο η απολυση δεν πρεπει να αναφερει κ τον λογο της υπαρξης της;
kunelaki19
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Σεπ 21, 2009 5:06 pm
Επικοινωνία:

Απομάκρυνση ΕΠΟΠ από το στράτευμα

Δημοσίευση από kunelaki19 »

Και την εφεση εκανα. Και το πιο τρελο αντι να μου πουνε απο μονοι τους δικαιουστε αυτα και αυτα τωρα που σας διωχνουμε ουτε που ακουσα κατι τετοιο. Αντιθετα ζητανε πισω (1 μισθο ολοκληρο-υπολοιπο ιουλιου-εξτρα επιδομα 500ευρω) κοντά 2000ευρω. Τι λετε ρε που θα σας τα δωσω ετσι απλά. Τοσες κρατησεις κανατε. Βρειτε τι μου χρωστατε δωστε τα μου και αν θελω θα τα παρετε. Λιγες μερες πριν τις εκλογεσ. Δηλαδη ελεος.

Lxias
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: Δευ Φεβ 09, 2009 5:48 pm
Επικοινωνία:

Απομάκρυνση ΕΠΟΠ από το στράτευμα

Δημοσίευση από Lxias »

kunelaki19 έγραψε: Για να καταλαβετε μου ρθε χαρτι στην μοναδα και ελεγε 2υπερ-3κατα και δρομο απο δω. Χωρις αιτιολογια. Και μετα ανακαλυπτω στην προκυρηξη οτι στα 5 χρονια κρινουν αν θα μεινεις η οχι. Και λεει οτι αν σε διωξει η επιτροπη δεν δικαιουσαι φραγκο αλλα δεν παιζει φαση. Οταν μπηκα ειχα σκοπο να μεινω. Δηλαδη καθε τρεις και λιγο στην αγωνια μην συμβει κατι. Τρα φυσικα ειμαι εκτος και μετα απο εφεση παλι 2υπερ-4κατα και οριστικα εξω. Τωρα ακομα εχω να παιρνω (δικαιουμαι) 18μερες κανονικης αδειας. Αποζημιωση (κρατησεις) τοσα χρονια. Επιδομα χριστουγεννων. Αυτα ρωταω. Τι δικαιουμαι και τι οχι. Δεν μπορει επειδη λενε καπου οτι αν φυγεις λογω επιτροπης δεν παιρνεις φραγκο. Τοσα λεφτα οσα και να ναι δεν τα αφηνω. Και να σημειωσω οτι ποτε δεν ημουν παρων σε καμια επιτροπη. Οποτε ρωταω τι δικαιουμαι και που θα βρω τα δικια μου. Πιο απλα σε διατηρουν μεχρι τα 5χρονια η σε αποστρατευουν. Και ελπιζεις να φτασεις 7ετια. Και ακριβως απο κατω λεει οταν σε διωχνει η επιτροπη (στρατος) δεν παιρνεις αποζημιωση. Δηλαδη τοσες κρατησεις για τοσα ταμεια που δεν μου ζητησαν ποτε αν συμφωνω με αυτα. Και τωρα δεν στα δινουν πισω. Τοσα ατομα παιρνουν αποζημιωση οταν ειναι ιδιωτικοι υπαλληλοι. Αρα και για τον στρατο θα ειναι τα ιδια λογικα. Θελω να μαθω ποσα δικαιουμαι και πως θα τα παρω. Αλωστε στην προκυρηξη δεν γραφει πουθενα τα κριτηρια για να διωξουν καποιο ατομο μεσω επιτροπων. Απλα αν σε διωξει η επιτροπη μηδεν φραγκα.


Πραγματικά δεν ξέρω τι να πω, απορώ με κάποιους συνάδελφους που είναι στον στρατό και δεν ξέρουν τα βασικά, οχι μόνο σε αυτό το θέμα και σε πολλά άλλα, λοιπόν ας έρθουμε στο θέμα μας, είναι δυνατόν να μην ξέρεις οτι στη πενταέτια κρίνεσαι, για διατηρητέος, κατάλληλος αλλά μη προακτέος, προακτέος και ακατάλληλος για το στράτευμα.

Όλα είναι γραμμένα και τα έχεις υπογράψει στο κέντρο απο την πρώτη μέρα, άσχετα απο το άγχος σου υπόγραψες και δεν τα διάβασες.

Για να σε βγάλει ακατάλληλο η επιτροπή έχουν γίνει τα εξής, ή έχεις πάρα πολλές μέρες φυλάκιση, ή συμπλήρωσες 6 μήνες σε άδεια νοσηλείας που δεν έγινε εν ώρα υπηρεσίας ή οι εκθέσεις αξιολογήσεως που γίνονται κάθε χρόνο έχουν βαθμολογία κάτω απο 8, δεν παίζει τίποτα άλλο.

Το δώρο το παίρνεις κανονικά, οφείλεις να καταβάλεις ολόκληρη τη μισθοδοσία γιατί στο στρατό προπληρώνεσαι έναν μήνα πιο μπροστά, όλες τις κρατήσεις τις παίρνεις πίσω με αναφορά προς το μετοχικό ταμείο του στρατού, αν δεν δώσεις την μισθοδοσία, θα σου στείλουν το κουστούμι στην Δ. Ο. Υ που ανήκεις και θα έχεις πρόβλημα και πρόστιμο μαζί.

4-3-2002
<<MOΛΩΝ ΛΑΒΕ >>
kunelaki19
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Σεπ 21, 2009 5:06 pm
Επικοινωνία:

Απομάκρυνση ΕΠΟΠ από το στράτευμα

Δημοσίευση από kunelaki19 »

Εσυ καλα τα λες αλλα εγω ποτε δεν υπεγραψα καποιο χαρτι. Δεν ειναι συμβαση. Θα το κοιταξω αμεσα ωστε να παρω οτι ειναι να παρω και οτι ειναι να τα δωσω και να πανε να αυτο. Ευχαριστω για της πληροφοριες.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης