Επαγγελματικές Ειδικές Δυνάμεις;

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Nicolas_mk2
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 26, 2009 1:27 am
Τοποθεσία: Φραπεδούπολη
Επάγγελμα: Υπάλληλος Μ.Ι.Τ.
Επικοινωνία:

Επαγγελματικές Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Nicolas_mk2 »

Η καταργηση της θητειας στις ΕΔ ηταν κατι που ακογοταν απο τοτε που ειμουν εγω μεσα! Μην ακουτε τιποτα-εαν δεν ανακοινωθει επισημα... Σχετικα με τους αριθμους, οι ΕΠΟΠ ειναι τραγικα λιγοι-σε συναρτηση με τις αναγκες των μοναδων-για να αναλαβουν ολο το βαρος, οποτε ειναι λιγο ακυρο να γινει κατι τετοιο ξαφνικα...
Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Επαγγελματικές Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Marina2 »

Ενισχυεται αακομη περισσοτερο η φημη αυτη που τοσο καιρο συζητιεται μεσα στα στρατόπεδα των ειδικων δυναμεων (οτι δηλ δεν θα παιρνουν φαντάρους), απο τις αλλαγες που ηδη προγραμματιζουν για στρατό, αεροπορια, ναυτικο και με τον μεγάλο αριθμό ΕΠΟΠ που προκειται να προσλάβουν. Επίσης οπως ειπε κααι εχθες ο ΔΥΚ, οταν υπηρετούσε αυτος το βάρος των περισσοτερων ασκησεων επεφτε στους δόκιμους. Τωρα από οτι μπορω και μαθαινω οι ΕΠΟΠ ειναι αυτοι που εκπαιδευονται πραγμαατικα σαν στελέχοι των ειδικων δυνάμεων και οι φαντάροι μπροστα τους δεν κάνουν ουτε το 1/10 της εκπαιδευσης τους. Κατα ποσο βεβαια θα γίνουν τέτοιες αλλαγες στις ειδικες δυνάμεις, μονο οι αρμόδιοι το ξερουν. Φαινεται πως τινουν να ακολουθησουν τα αμερικανικα προτυπα στρατού... Ετσι μου φαινεται! ΟΣο για τους Πεζοναυτες, το μονο που θυμάμαι από φιλο μου που υπηρετησε εκει, ειναι οτι η εκπαιδευση τους ηταν πιο σκληρη από οτι ειναι τωρα στις ειδικες δυνάμεις (στους αμφίβιους για παραδειγμα). Αν επρεπε να ανηκει σστο Ναυτικό, δεν θα επρεπε να ειναι κάτι σαν επίλεκτο σωμα του; Αρα θα ηταν κάτι σαν τις ειδικες δυνάμεις; Κριμα πάντως αν η εκπαιδευση τους ειναι ανάλογη ή και καλυτερη των σωμάτων των ειδικων δυνάμεων και τελικα τους χαρακτηριζουν απλους πεζικαριους, μη δινοντας τους τα μόρια και μη αναγνωρίζοντας την γενικοτερη προσφορα του σώματος (οπως πχ ειπες για το ΝΑΤΟ).

kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

Επαγγελματικές Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από kallitexnis »

Από φίλο Commando έμαθα ότι η τελευταία σειρά που θα περάσει την πύλη του ΚΕΕΔ θα είναι η Γ' ΕΣΣΟ 2009 (Αύγουστο).
Anonymous

Επαγγελματικές Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Anonymous »

Έχουμε καν' άλλο νέο επί του θέματος;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Επαγγελματικές Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από D.Y.K »

Ερχομαι να συμφωνησω με τον kallitexnis.

Απο πηγες μου εμαθα και εγω οτι οι τελευταιοι εφεδροι Ειδικοδυναμιτες θα ειναι αυτοι της Γ 2009 ΕΣΣΟ.

Anonymous

Επαγγελματικές Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Anonymous »

Ρε παιδιά, καλά όσα λέτε, αλλά κάπου άκουσα ότι πλέον ΕΔ πηγαίνουν μόνο ΕΠΟΠ ! Ισχύει αυτό ; Τώρα δλδ με το 9μηνο, κληρωτοί δε μπορούν να πάνε ΕΔ;
Anonymous

Επαγγελματικές Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Anonymous »

Ερωτηση
Η τελευταια σειρα για Ε. Δ λετε οτι ειναι η ΕΣΣΟ του αυγουστου '09
Αυτο ισχυει και για τα 9μηνα εως τωρα που απο εδω και περα 8α κανουν 8μηνο; Οπως διαωασα εδω μεσα στο φορουμ.
Ευχαριστω
Anonymous

Επαγγελματικές Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Anonymous »

Είστε καραγκίοζηδες. Κάθετε και λέτε τα ίδια και τα ίδια και κανένας από σας δεν πάει να πάρει ένα τηλέφωνο. Ε, λοιπόν εγώ πηρα τηλέφωνο την Στρατολογία Η απαντησή τους ήταν πως δεν τους έχει έρθει κανένα 'χαρτί' όχι μόνο για κατάργηση των ΕΔ (όχι κληρωτοί) αλλά ούτε καν για μείωση της θητείας σε 9 μήνες... Εσείς συνεχίστε να φαντασιώνεστε.
Anonymous

Επαγγελματικές Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Anonymous »

Ηθελα σαν τρελος να παω ΛΟΚ. Αν αρχιζουν να παιρνουν μονο ΕΠΟΠ δεν θα ξερω τι να κανω! Θα κοψω την αναβολη Σεπτεμβρη. Δεν θελω να παω τζιτζικας ρε παιδια! Υπαρχει καμια πιο "δυναμικη" μοναδα να υπηρετησει καποιος χωρις να ειναι ΕΠΟΠ αν ισχυσει αυτο το σεναριο; Πραγματικα δεν ξερω τι να κανω. Οσο θυμαμαι τον εαυτο μου ηθελα να υπηρετησω στα ΛΟΚ.
Anonymous

Επαγγελματικές Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Anonymous »

Με το 9μηνο στον στρατο που θα ισχυσει τον αυγουστο θα μπορει να παει καποιος ειδικες δυναμεις σαν κληρωτος:
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Επαγγελματικές Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από D.Y.K »

Προς το παρων δεν υπαρχει καποιο προβλημα με το 9μηνο απ'οσο ρωτησα στην στρατολογια μου.
Άβαταρ μέλους
D.S.
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 10, 2009 1:01 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Επαγγελματικές Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από D.S. »

Υπάρχει περίπτωση τον Νοέμβρη που θα παρουσιαστώ να μη μπορώ να πάω ΕΙΔ. ΔΥΝ. Λόγω της μείωσης της θητείας; Εικόνα Το ρωτάω γιατί οι περισσότεροι μιλάνε με σιγουριά για τον Αύγουστο (ότι δηλαδή μπαίνουν κανονικά οι κληρωτοί ΕΙΔ. ΔΥΝ.) Και δεν αναφέρθηκε κανένας στην επόμενη ΕΣΣΟ του Νοέμβρη!

Κωτσος
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Αύγ 10, 2009 7:31 am
Τοποθεσία: Heard Islands
Επικοινωνία:

Επαγγελματικές Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Κωτσος »

Φίλε DS και εγω Νοεμβρη παρουσιαζομαι και σκεφτομουν τους Πεζοναυτες. Αν δεν επιτρεπουν να υπηρετησουμε Ειδικες Δυναμεις τότε φανταζομαι δεν θα υπαρχει προβλημα με τους Πεζοναυτες αφου τυπικα φροντισαν και δεν ανηκουν στις Ειδικες Δυναμεις.
Su-35
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3648
Εγγραφή: Σάβ Απρ 26, 2008 8:32 pm
Τοποθεσία: Alpha Centauri
Ενδιαφέροντα: Τα πάντα όλα!
Επάγγελμα: Κατάσκοπος των εξωγήινων!
Επικοινωνία:

Επαγγελματικές Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Su-35 »

Κωτσος έγραψε:Φίλε DS και εγω Νοεμβρη παρουσιαζομαι και σκεφτομουν τους Πεζοναυτες. Αν δεν επιτρεπουν να υπηρετησουμε Ειδικες Δυναμεις τότε φανταζομαι δεν θα υπαρχει προβλημα με τους Πεζοναυτες αφου τυπικα φροντισαν και δεν ανηκουν στις Ειδικες Δυναμεις.
Και γιατί να μην επιτρέπουν;

Άβαταρ μέλους
D.S.
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 10, 2009 1:01 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Επαγγελματικές Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από D.S. »

Καλημέρα σε όλους! Χθες το απόγευμα μίλησα στο τηλέφωνο με τον κολλητό μου ο οποίος παρουσιάστηκε τη Δευτέρα στο ΚΕΕΜ Σπάρτης!

Ο κολλητός μου θέλει να πάει αλεξίπτωτα! Μέσα στο ΚΕΕΜ βρήκε χθες ένα παιδί το οποίο ήταν πρων αλεξιπτωτιστής (είχε υπηρετήσει αλεξίπτωτα και για κάποιο λόγο του είχαν δώσει αναβολή μετά από κάποιες ημέρες αφού είχε ήδη υπηρετήσει) ... Τέλος πάντων δε μας νοιάζει αυτό!

Αυτό που με νοιάζει εμένα είναι το ότι ο κολλητός μου του είπε ότι θέλει να πάει αλεξίπτωτα και πως θα το δηλώσει όταν θα πάνε αξιωματικοί απο το "Πεύκο" στο ΚΕΕΜ για να κάνουν την επιλογή!

Όμως το άλλο το παλικάρι (πρώην αλεξιπτωτιστής)

του είπε πως δεν θα ξαναπάρουν μάλλον άλλη σειρά στις Ειδ. Δυν. Κι αν όχι από τώρα τουλάχιστον από την επόμενη σειρά που θα μπει το Νοέμβρη!

Ισχύει κάτι τέτοιο; Παίζει να το κάνουν; ΕικόναΕικόνα

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες