ΣΥΔ - Σχολή Υπαξιωματικών Διοικητικών

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΣΥΔ - Σχολή Υπαξιωματικών Διοικητικών

Δημοσίευση από D.Y.K »

Σε ποιον κλαδο εισαι αξιωματικος φιλε μου;

ΥΓ : Προαιρετικη η απαντησης
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

ΣΥΔ - Σχολή Υπαξιωματικών Διοικητικών

Δημοσίευση από kallitexnis »

Μιχαλης έγραψε: Γεια σας. Ειμαι φοιτητης οικονομικης σχολης. Πως μπορω τελειονωντας τη σχολη να εισαχθω στη ΣΥΔ η οποια εχει σχεση και με τα οικονομικα... Και μεχρι ποια ηλικια...

Έχει όριο το 21ο έτος. Για να εισαχθείς είτε με νέα εξέταση είτε με 10%.
Anonymous

ΣΥΔ - Σχολή Υπαξιωματικών Διοικητικών

Δημοσίευση από Anonymous »

Στο ΠΝ ειμαι μηχανικος αξιωματικος απο τη ΣΝΔ

Anonymous

ΣΥΔ - Σχολή Υπαξιωματικών Διοικητικών

Δημοσίευση από Anonymous »

Θελεις να πας απο μια ανωτατη σχολη σε μια κατωτερη; Ειναι σα να εχεις 4πυρηνο επεξεργαστη και να βαλεις πεντιουμ 1...

Καθε 2 με 3 χρονια η ΠΑ προσλαμβανει αξιωματικους εφοδιαστες με πτυχιο ΑΕΙ οικονομικων, κυνηγα το ετσι καλυτερα, η δωσε με παρομοιο θεσμο για αξιωματικος στην αστυνομια... Θα αφησεις ενα ΑΕΙ για να γινεις σμηνιας;

κριμα ειναι...

Mpisas_09
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 16, 2009 11:42 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΣΥΔ - Σχολή Υπαξιωματικών Διοικητικών

Δημοσίευση από Mpisas_09 »

Η Αεροπορια εχει μεταθεσεις; Αν ναι καθε ποσα χρονια. Επισης απο τη Σ. Υ. Δ με τι βαθμο αποστρατευεσαι;
Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

ΣΥΔ - Σχολή Υπαξιωματικών Διοικητικών

Δημοσίευση από Velerefontis »

Mpisas_09 έγραψε: Η  Αεροπορια εχει μεταθεσεις; Αν ναι καθε ποσα χρονια. Επισης απο τη  Σ. Υ. Δ με τι βαθμο αποστρατευεσαι;


Φυσικα και εχει φιλε μου. Οχι σαν το στρατο βεβαια, αλλα εχει και αυτη τις μεταθεσεις της. Η συχνοτητα εξαρταται απο την ειδικοτητα και την εξειδικευση που θα παρεις. Απο τη ΣΥΔ θεωρητικα παντα με 35 χρονια ευδοκιμης υπηρεσιας αποστρατευεσαι με το βαθμο του αντισμηναρχου
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
Anonymous

ΣΥΔ - Σχολή Υπαξιωματικών Διοικητικών

Δημοσίευση από Anonymous »

Οταν γινεται καποιος στρατιωτικος παντα η ζωη του ειναι σε εγρηγορση και η νοοτροπια του ανα πασα στιγμη μπορει να τον καλεσουν για κατι μη νομιζετε οτι αν γινετε στρατιωτικοι θα εχετε μια ησυχη ζωη τουλαχιστον θα εχετε σιγουρο εισοδημα και περιθαλψη, το θεμα ειναι να κανετε και κατι που σας ενδιαφερει αλλιως θα σας φθειρει ψυχολογικα ειτε γινετε επιστημονες στρατιωτικοι ειτε πιασετε μια θεση γραφειου ειτε ειστε τεχνιτες η υπηρετες οπλων... Και οι 2 γονεις μου ειναι αξιωματικοι ο πατερας μου τεχνικος στα ρανταρ των αεροσκαφων και η μανα μου στρατιωτικη δικηγορος και τα εζησα απο πρωτο χερι, μεταθεσεις ξενυχτια ασκησεις και πηγα κ εγω κ εγινα στρατιωτικος... Μου αρεσε ομως η θαλασσα εν τελει και οι σπουδες που συνεχιζω, η θαλασσα ομως εχει αλλες θυσιες... Γι αυτο μη κανετε κατι πριν το σκεφτειτε πολυ καλα...

για μενα παντως η ΣΥΔ ειναι καλη,2 χρονια ζορι και μετα πιο χαλαρα απ οτιδηποτε αλλο στο στρατο γενικα

epsilon
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Παρ Ιαν 09, 2009 1:47 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΣΥΔ - Σχολή Υπαξιωματικών Διοικητικών

Δημοσίευση από epsilon »

Πηγα στο σεδες πρόσφατα και πέρασα και από τη συδ. Είδα και τις εγκαταστάσεις της σχολής, είναι σε όμορφο μέρος αν και το κτίριο μου φάνηκε κάπως μικρό. Είναι πράγματι αυστηρή σχολή αλλά σίγουρα μόλις τη τελειωσεις βρίσκεσαι σε ευνοϊκή θέση, δουλεύεις σε γραφείο και με καλά χρήματα. Οποίος θέλει παει. Μη λέμε βλακείες για ανώτερες και κατώτερες σχολές. Ο καθένας μπορεί να διαλέξει αυτό που του αρέσει άσχετα με τα μόρια. Μη κολλατε σε τέτοιες βλακείες.
Anonymous

ΣΥΔ - Σχολή Υπαξιωματικών Διοικητικών

Δημοσίευση από Anonymous »

Απο τη ΣΥΔ δε δουλευεις αποκλειστικα σε γραφειο ειδικα αν καποιος εχει ειδικοτητα αμυνης αεροδρομιων, εχει λιωσιμο στα πυροβολα και εκπαιδευση σμηνιτων...

Παντως πολλοι δραττονται της ευκαιριας και πανε σε ΑΕΙ μετα τη σχολη για πολλους λογους και ενας απ αυτους ειναι για να γινουν αξιωματικοι, ειναι ελαχιστα τα ατομα και ειναι ευκολο αν σπουδασουν ειδικοτητες που θελει η αεροπορια, οποτε σου απαντω που μου λες για ανωτερες και κατωτερες σχολες. Η ΣΥΔ δεν ειναι ΑΕΙ σε καμια περιπτωση και η μονη ειδικοτητα που εχει επιστημονικα μαθηματα ειναι η ειδικοτητα των μετεωρολογων, αλλα και παλι Επιστημονες μετεωρολογους αξιωματικους παιρνει η αεροπορια αποφοιτους φυσικου απο προκηρυξη και διατηρει τους αποφοιτους ΣΥΔ παρατηρητες και οχι προγνωστες καιρου.

Anonymous

ΣΥΔ - Σχολή Υπαξιωματικών Διοικητικών

Δημοσίευση από Anonymous »

Επισης η σειρα του 2007 οταν αποφοιτησε εσπασε ολους τους νηπτηρες λουτηρες και χεστρες της ΣΥΔ ετσι ωστε η επομενη σειρα να βρει καινουριους... Οι εγκαταστασεις ειναι μικρες γιατι 80 ατομα εχει η σχολη και στα 2 ετη

mrg2
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 20, 2009 6:35 pm
Επικοινωνία:

ΣΥΔ - Σχολή Υπαξιωματικών Διοικητικών

Δημοσίευση από mrg2 »

Απο οτι φαινεται φιλε δεν εχεις ιδεα κ μιλας. Και αναφερομει σε σενα roverr24 . Η συδ ειναι απο τις καλυτερες σχολες κ εχει υψηλη βαση οπως ειναι φυσικο. Τωρα ΣΝΔ κ ΣΣΕ σιγα τα αυγα. Ο στρατος κ το ναυτικο δεν συγκρινεται με την αεροπορια στην νοοτροπια και στον τροπο ζωης. Το εγκλημα που κανεις ειναι που συμβουλευεις με βλακειες τον κοσμο. Οσο για το τι επιστημονας εισαι αστο καλυτερα. Οσοι περνανε με 15 ειναι για τα τει. Οσο για το μηχανικος στα καραβια που διαλεξες μπραβο ρε μεγαλε σπουδαια δουλεια. Γκαραζιερης μακρια απο το σπιτι και την οικογενεια του. Ζητω η μαυριλα! Προσεχε μονο μην γινεις κερατας. Και το κορυφαιο ειναι που λες οτι το 2007 τα εσπασαν. Ουτε που μας νοιαζει, ουτε και σημαινει τιποτα αλλα αν βγαζεις εσυ καποιο συμπερασμα πες το και σε μας τους ασχετους. Παντως η ΣΝΔ πολυ υψηλο επιπεδο. Γι αυτο και μπαινετε με Χαμηλη βαση. Κανουν χωρο για τους επιστημονες!

ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΚΑΤΑΝΤΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΞΕΡΟΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. ΕΙΔΙΚΑ ΑΝ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΤΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11243
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΣΥΔ - Σχολή Υπαξιωματικών Διοικητικών

Δημοσίευση από yandr »

Σεβαστές όλες οι απόψεις, αλλά όχι οι προσωπικές επιθέσει.

Σας παρακαλώ διατηρήστε την ψυχραιμία σας και το επίπεδο της συζήτησης.
Anonymous

ΣΥΔ - Σχολή Υπαξιωματικών Διοικητικών

Δημοσίευση από Anonymous »

Κατ αρχας καταφερεσαι εναντιον μου και μου μιλας απαισια. Περασα στη ΣΝΔ με 19000 μορια και τελειωνω πρωτος το μεταπτυχιακο μου. Απο τη ΣΥΔ που ειναι 2 χρονια δε μπορεις να κανεις μεταπτυχιακα γιατι δεν ειναι ΑΕΙ και αυτοι που διδασκουν δεν εχουν ουτε μεταπτυχιακο. Ο πατερας μου και ο θειος μου διδασκουν στη ΣΥΔ, ο πατερας μου ειναι αξιωματικος απο προκηρυξη διοικητικος αποφοιτος νομικης και διδασκει στη ΣΥΔ καθως επισης και ο θειος μου διδασκει ο οποιος εχει τελειωσει ΣΥΔ ειδικοτητα ΥΑΔ Και δε ξερει ουτε ορθογραφια, εκεινα τα χρονια παιρναν αποφοιτους Α λυκειου και η σχολη ηταν 1 χρονο... Η ΣΝΔ ειναι απο τις λιγες σχολες που στελνει κοσμο στο ΜΙΤ και στο χαρβαρντ... Η ΣΥΔ ειδικα η ειδικοτητα αμυνης αεροδρομιων δεν εχει ουτε καν ακαδημαικα μαθηματα κατι χαζο φυσικες και διοικηση με βιβλια των ΕΠΑΛ... Αν ηταν καλη η ΣΥΔ κανεις δε θα πηγαινε μετα για σπουδες καταλαβε το και μη μου ξαναμιλησεις ετσι

Anonymous

ΣΥΔ - Σχολή Υπαξιωματικών Διοικητικών

Δημοσίευση από Anonymous »

Αν θελεις σου λεω και το ονομα μου να δεις ποιοι ειναι οι δικοι μ αν εχεις σχεση με τη ΣΥΔ... Αλλο το επιπεδο των μαθητων κ αλλο τι αποφοιτους παραγει μια σχολη...

mrg2
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 20, 2009 6:35 pm
Επικοινωνία:

ΣΥΔ - Σχολή Υπαξιωματικών Διοικητικών

Δημοσίευση από mrg2 »

Αγαπητε yandr απο μερους μου δεν υπαρχει καμια προσωπικη επιθεση ουτε και εμπαθεια απεναντι στον φιλο. Απλα ενοχληθηκα απο τις αποψεις του σε σχεση με την σχολη. Οντας αποφοιτος της γνωριζω πολυ καλα οτι τα περισσοτερα απο τα οποια λεει δεν ισχυουν κ ας εχει τον θειο του η οτι αλλο που να τελειωσε τη ΣΥΔ. Δεν εχω κανενα κωλυμα ομως να βγω κ να πω πως η συδ δεν αξιζει ασχετα αν την τελειωσα αλλα η αληθεια ειναι τελειως διαφορετικη. Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος λεει ο σοφος λαος μας. Ετσι κ εγω δεν εχω να πω κατι για τη ΣΝΔ γιατι την ξερω μονο εξ ακοης. Ομως για τη δικια μου σχολη γνωριζω σιγουρα καλυτερα απο αυτον. Οποτε δεν μπορουμε να λεμε δεν αξιζει μια σχολη κτλ... Και για να αποδειξω πως εχει τελειως αδικο καπου παραπανωγραφε για τους αμυνεις τις γνωσεις του. Οι αμυνεις θεωρουνται μια απο τις καλυτερες ειδικοτητες στην ΠΑ οσο για το λιωσιμο πουθενα δεν το συναντησα ως τωρα. Εκτος αν επρεπε να ειμαι τεμπελης για να το δω. Ορθογραφια παντως ξερω καλη. Αν πριν 30 η 15 χρονια δεν ηξεραν στην ΣΥΔ οπως λες σιγουρα δεν θα ηξεραν κ στην ΣΝΔ, στη ΣΣΕ και στην μιση Ελλάδα. Τα συμπερασματα... Δικα σας!
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης