Σχολεία Ειδικών Δυνάμεων για ΕΠΟΠ

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

Σχολεία Ειδικών Δυνάμεων για ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλη επιτυχια και Σε 'σενα
Giorgos

Σχολεία Ειδικών Δυνάμεων για ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Giorgos »

Τι ειναι το Σ. Π. Ε. Ε. Π. Ο. Π. Ε. Δ; Ειναι κατι σα ΠΕΝ αλλα για εποπ; Δηλαδη περνανε και αυτη δοκιμασιες; Και απο εκει μπορεις να γινεις εκπαιδευτης Ε. Δ. Ως εποπ;

ANT

Σχολεία Ειδικών Δυνάμεων για ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από ANT »

Το οριο ιλικιας στη Μ. Υ. Κ ειναι 28 ετων... ΑΛΛΑ ειναι λιγο δυσκολο να τελειωσεις το σχολειο σε αυτην την ηλικια!
ANT

Σχολεία Ειδικών Δυνάμεων για ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από ANT »

Τα σχολεια που ειναι ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ειναι το Κ. Ε. Α. Π (κεντρο εκπαιδευσεως ανορθοδοξου πολεμου) ... Αυτο ειναι το λεγομενο ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΤΑΔΡΟΜΩΝ! ...
PIGKOYINOS
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Παρ Φεβ 05, 2010 7:56 pm
Επικοινωνία:

Σχολεία Ειδικών Δυνάμεων για ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από PIGKOYINOS »

Παιδες ερωτηση: σχολειο μαχητη παρνανε οι της αεροποριασ?
ΓΙΑΝΝΗ_Σ
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 28, 2010 9:33 pm
Επικοινωνία:

Σχολεία Ειδικών Δυνάμεων για ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗ_Σ »

Λαθος τα ξερεις... Τα μονα σχολεια που ειναι υποχρεωτικα για να εισαι εποπ ειδικες δυναμεις ειναι το σπεποπεδ στην ρεντινα, η σχαλ και η ειδικοτητα με την οποια μπηκες... Απο εκει και περα δεν σε επιλεγουν... Αλλα επιλεγεις... Καθε τριμηνο χρονο στον πινακα ανακοινωσεων του καθε λοχου-στρατοπεδου ανακοινωνοντε τα σχολια που θα γινου και διπλα οι ημερομηνιες για να καταθεσεις αναφορα συμετοχης... Απο εκει και περα αν την περιοδο που ειναι το σχολειο δεν υπαρχει καποια ασκηση της μοναδας η το προσωπικο της μοναδας επαρκει για υπηρεσιες τοτε ο διοικητης αν ο λοχαγος συμφωνει σε στελνει στο σχολειο που δηλωνεις... Τα σχολεια που μπορει να δηλωσει ενας εποπ ειναι... Καταδρομων, σοσοεκ, προκεχωρημενο επιπεδο εκρηκτικων, ελευθερου σκοπευτη, ΑΤ, ολμιστη, τεχνικης αναριχησης, αυτοαμυνας, αιχμαλωσιας, αυτοδυτων, ΔΥΚ, σχολειο ελευθερης πτωσης, μεγαλων υψων (με μπουκαλα οξυγονου), περιπολων, χελ (χειριστης ελαστικης λεμβου), ριπτη υλικων με αλεξιπτωτο, εκμαθηση βαλκανικων γλωσσων, αυτα θυμαμαι αυτη την στιγμη... Αλλα εχει αμετρητα σχολεια που μπορει να περασει καποιος αν θελει... Ορεξη να υπαρχει... Βασικα ειναι και καλης εικονας και με ποσο καλο ματι σε εχει παρει ο λοχαγος και ο διοικητης... Οσο για το ΚΕΟΑΧ ειναι μοναδα και οσοι πανε εκει εκπαιδευοντε σε καταδρομικες επιχειρησεις με χιονια...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΓΙΑΝΝΗ_Σ την Πέμ Μαρ 25, 2010 4:46 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΓΙΑΝΝΗ_Σ
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 28, 2010 9:33 pm
Επικοινωνία:

Σχολεία Ειδικών Δυνάμεων για ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗ_Σ »

Η ΔΥΚ Δεν εχει ορια ηλικιας ta 28, εχει πολυ μεγαλυτερο, τουλαχιστον για τον στρατο ξηρας, για το πν δεν ξερω... Ο υπολοχαγος μου το περασε στα 32... Και κοπηκε, απλα οσο πιο μικρος εισαι τοσο πιο ευκολα θα το βγαλεις
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΓΙΑΝΝΗ_Σ την Πέμ Μαρ 25, 2010 4:38 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΓΙΑΝΝΗ_Σ
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 28, 2010 9:33 pm
Επικοινωνία:

Σχολεία Ειδικών Δυνάμεων για ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗ_Σ »

Φιλε κανεις λαθος... Το καεπ ειναι κεντρο εκπαιδευσης και οχι σχολειο, το κεαπ περιλαμβανει πανω απο 10 σχολεια, το καταδρομων ειναι σχολειο που περνανε υποχρεωτικα οι αξιωματικοι, το υποχρεωτικο για τους εποπ ειναι το σπεποπεδ, και υπαρχει το σοσοεκ που ειναι υποχρεωτικο για τους υπαξιωματικους της ΣΜΥ και τελος υπαρχει το ΣΒΕΚ που ειναι για τους δοκιμους. Βεβαια και ενας εποπ μπορει να περασει το καταδρομων που ειναι για αξιωματικους σαν επιπλεον σχολειο, με μια απλη αναφορα στην μοναδα που ανηκει...
DIMITRIS-A/T
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 11, 2010 10:14 pm
Τοποθεσία: αμυντικος μεσος
Επικοινωνία:

Σχολεία Ειδικών Δυνάμεων για ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από DIMITRIS-A/T »

Ρε παιδια εγω εχω να κανω μια ερωτηση... Μπορω ως εποπ πεζικου να περασω διαφορα σχολεια (οχι μονο των ειδικων δυναμεων) χωρις να χρειαστω μεταταξη στις ειδικες δυναμεις;
Καρλ Μαρξ: Οι επαναστάσεις είναι οι ατμομηχανές της ιστορίας.
ΓΙΑΝΝΗ_Σ
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 28, 2010 9:33 pm
Επικοινωνία:

Σχολεία Ειδικών Δυνάμεων για ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗ_Σ »

Σχολεια που αφορουν τις ειδικες δυναμεις οχι... Μονο σχολεια του πεζικου, δεν ξερω τι σχολεια εχει για να σου πω ομως
Xρήστος

Σχολεία Ειδικών Δυνάμεων για ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Xρήστος »

Το Πεζικό δεν έχει ιδιαίτερα σχολεία τουλάχιστον για τους ΕΠΟΠ πλήν το Σχολείο Μαχητή και τα ΛΥΒ!
Την Σχολή Πεζικού την βγάζουνε ΜΟΝΟ Στελέχη απο τις παραγωγικές σχολές!
Να ρωτήσω εγώ τώρα κάτι άλλο, έχω περάσει Πεζικό με την τωρινή προκύρηξη και θέλω να μεταταχθώ στις Ειδικές Δυνάμεις, τι ακριβώς πρέπει να κάνω για να γίνει αυτό;
Έχω ακούσει ότι ενημερώνω την μονάδα μου αλλά λεπτομέρειες δεν γνωρίζω!
Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει;
Επίσης για τα Αλεξίπτωτα θέλει βύσμα λογικά έτσι;
Ευχαριστώ!
ΓΙΑΝΝΗ_Σ
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 28, 2010 9:33 pm
Επικοινωνία:

Σχολεία Ειδικών Δυνάμεων για ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗ_Σ »

Καταρχην αν παρεις μεταταξη για ειδικες δυναμεις τοτε ειναι υποχρεωτικο να περασεις και αλεξιπτωτα... Ολα τα στελεχοι των ειδικων δυναμεων ειναι υποχρεωμενα να περασουν αλεξιπτωτα... Αρα θα τα περασεις κι εσυ... Μονο οι εφεδροι δεν περνανε αλεξιπτωτα οι ΟΒΑ ΚΑΙ ΟΙ ΔΕΑ. Οσο για την μεταταξη... Οταν πας στην μοναδα θα περασεις πρωτα τα λυβ και μετρα θα κανεις αναφορα οτι επιθυμεις να πας ειδικες δυναμεις... Ε και μετα απο λιγο καιρο θα σε καλεσουν αυτοι... Αν κανεις αναφορα για ειδικες δυναμεις σε στελνουν σιγουρα... Αλλα ποτε ακριβως δεν ξερω... Ε μωρε αμα ρωτησεις τωρα που θα καταταχτουμε θα σου που νομιζω
Χρήστος

Σχολεία Ειδικών Δυνάμεων για ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Χρήστος »

Ναι το γνωρίζω ότι πρέπει να βγάλω και τα αλεξίπτωτα, άλλωστε νομίζω ότι υποχρεωτικό είναι το Σχολείο Καταδρομών, τα Αλεξίπτωτα και το σχολείο για την ειδικότητα σωστά;
Εγώ αυτό που θα ήθελα να μου απαντήσεις άν γνωρίζεις Γιάννη είναι το άν μπορώ σαν πρώτη μετάθεση να πάω στην ΣΧΑΛ στον Ασπρόπυργο αφού καταταχθώ στις Ειδικές Δυνάμεις; Δηλαδή να υπηρετήσω σαν Στέλεχος στην Μοίρα των Αλεξιπτωτιστών... Επίσης πόσο είναι το επίδομα του Αλεξιπτωτιστού πλήν τον μηνιαίο μισθό;

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης