ΣΠΕΝ (Εκπαίδευση Νεοσυλλέκτων)

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Shooter
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 29, 2009 5:27 am
Επικοινωνία:

Εκπαίδευση στον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από Shooter »

Εγω σαν δοκιμος εκανα πολλες βολες και με διαφορα οπλα και με πολυβολα αφου ειμουν και πολυβολητης αλλα μιλαω για τους απλους στρατιωτες που η εκπαιδευση θα επρεπε να ειναι λιγο πιο καλη... Ουτε βολες πολλες κανουν ουτε αθλοπαιδιες... Τι φοβουνται οι ανωτεροι μην χτυπησουν και βρουν τον μπελα τους; χαχα! Και μια που ειναι και επικαιρο "Σιγα ρε παιδια τι ειναι λιγο αιματακι; Φοβουνται οι αντρες; Αιντεεεε!
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11243
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Εκπαίδευση στον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από yandr »

Και εγώ εκτέλεσα βολές με Μ-1,G-3A3, ΗΚ-11 και 45-άρι, αλλά πραγματικά δεν θεωρώ ότι επαρκούν.

Σε καμία περίπτωση και ιδιαίτερα με τα ξοφλημένα όπλα των Κέντρων Εκπαίδευσης.
Άβαταρ μέλους
kampf
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 823
Εγγραφή: Παρ Αύγ 07, 2009 4:01 pm
Επικοινωνία:

Εκπαίδευση στον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από kampf »

Ο στρατος ειναι μια κοροιδια σκετη. Οι καραβανεις ειναιδ δημοσιοι υπαλληλοι χωρις ιχνος πατριωτισμου. Το επιπεδο μορφωσης ειναι κατω του μετριου και η εκπαιδευση αστο καλυτερα. Μην κανουν κανα πεσιμο οι διπλα μονο.
"Αδελφοί, εν τη κρισίμω ταύτη περιστάσει μόνον ένδοξον θάνατον πρέπει να ευχόμεθα" Γ. Ολύμπιος
Άβαταρ μέλους
asimike
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 836
Εγγραφή: Τετ Σεπ 08, 2010 4:48 am
Επικοινωνία:

Εκπαίδευση στον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από asimike »

Εκπαιδευση; Στον ελληνικο στρατο; Τι ειναι αυτο; Λοιπον ο ορος εκπαιδευση ειναι το αντιθετο με τον ορο ελληνικος στρατος! Πως να το κανουμε δηλαδη; Δεν μπορουν να συνυπαρξουν! Απλο... Αλλα και αυτο, παλι εμεις το καναμε ετσι καλος η κακος... ...
ΕΛΛΑΣ
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Εκπαίδευση στον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από Greek_Army »

kampf έγραψε:Το επιπεδο μορφωσης ειναι κατω του μετριου και η εκπαιδευση αστο καλυτερα. Μην κανουν κανα πεσιμο οι διπλα μονο.


η ΣΣΕ ας πούμε είναι σχολή χαμηλού επιπέδου...

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11204
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Εκπαίδευση στον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Εκπαίδευση στον ποιόν; Αν εξαιρέσω κάποιες ειδικότητες, όλα τα άλλα είναι για τα μπάζα.

Περισσότερα μαθαίνεις παίζοντας airsoft και paintball. Και ας μην έχουν πραγματικά πυρά.
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Εκπαίδευση στον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από dn24 »

Greek_Army έγραψε:
kampf έγραψε:Το επιπεδο μορφωσης ειναι κατω του μετριου και η εκπαιδευση αστο καλυτερα. Μην κανουν κανα πεσιμο οι διπλα μονο.


η ΣΣΕ ας πούμε είναι σχολή χαμηλού επιπέδου...



Εικόνα Πεστα γιατι θα ξεχασουμε το ονομα μας.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11243
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Εκπαίδευση στον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από yandr »

kampf έγραψε:Ο στρατος ειναι μια κοροιδια σκετη. Οι καραβανεις ειναιδ δημοσιοι υπαλληλοι χωρις ιχνος πατριωτισμου. Το επιπεδο μορφωσης ειναι κατω του μετριου και η εκπαιδευση αστο καλυτερα. Μην κανουν κανα πεσιμο οι διπλα μονο.

Καλά, μη νομίζεις ότι στην Τουρκία έχουν βιομηχανία παραγωγής κομμάντο.

Τα ίδια και χειρότερα είναι...
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Εκπαίδευση στον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από dn24 »

yandr έγραψε:
Καλά, μη νομίζεις ότι στην Τουρκία έχουν βιομηχανία παραγωγής κομμάντο.

Τα ίδια και χειρότερα είναι...


Εικόνα Εικόνα Εικόνα Τα ιδια και χειροταιρα απο πλευρας προσωπικου μιλωντας παντα... την εξυπναδα και αρα και την εφευρετικοτητα και την πρωτοβουλια του ελληνα αξιωματικου και υπαξιωματικου, δεν θα την βρεις απεναντι που ειναι χειραγωγημενα οντα, προβατα, που εαν πεθανει στο "ντου" υποθετικα μιλωντας ο αξιωματικος τους, θα δεις τα καραβανια τους σαν χαμενα στο διαστημα. Ρομποτακια.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Giannis Ni
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 10, 2010 11:25 pm
Τοποθεσία: Αναλυτης Εν.Δυν
Επικοινωνία:

Εκπαίδευση στον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από Giannis Ni »

Εκπαίδευση; Δεν γνωρίζω αυτήν την λέξη...
Αντίθετα ξέρω την λέξη ανεκπαίδευτο στράτευμα που είναι συνώνημη με την λέξη ΕΣ στο λεξικό του Μπαμπινιώτη...
Πάντως, στις ειδικές δυνάμεις συνεχίζει να υπάρχει ένα υψηλό επίπεδο εκπαίδευσης. Πρόσφατα παρακολούθησα βολές του ΕΤΕΘ Λεσβου και είχαν ποσοστό επιυυχίας 90%. Το χαμηλότερο ήταν του λόχου υποστηρίξεως με ποσοστό 87%. Εκτελούν βολές μια φορά την εβδομάδα. Το ολο ζήτημα εστιάζεται κυρίως στο ΠΖ οπου υπηρετεί τεράστιος αριθμός οπλιτών οι οποίοι δεν γνωρίζουν ουτε καν τα βασικά του όπλου... Αν το θέμα το γενικεύσουμε δλδ μιλήσουμε για ΤΘ, ΠΒ κτλ το επίπεδο είναι αρκετό καλό στις βολές αρμάτων και πυροβόλων. Με το ατομικό επίπεδο οπλοτεχνικής δεν θεωρώ πως βρίσκονται και σε καλά επίπεδα... Αλλα δεν εινα και το σημαντικό. Και φυσικά ούτε λόγος εκπαίδευσης στα όπλα για τα σώματα του ΕΣ...

Για μένα εαν κάποιος θέλει να συνεχίσει να θεωρείτε μάχιμος και να έχει ένα καλό επίπεδο οπλοτεχικής, σκοπευτικής ικανότητας και λοιπών στρατιωτικών γνώσεων πρέπει να καταγεί εθελοντικά σε κάποια λέσχη, σύνδεσμο ή σωματείο εφέδρων πχ ΛΕΚ, ΠΣΕΕΔ, ΛΕΦΕΔ κτλ... Γινεται πολύ καλή δουλειά τουλάχιστον αν κρίνω από την ΛΕΦΕΔ Θεσ/νίκης.
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Εκπαίδευση στον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από dn24 »

Giannis Ni έγραψε:Εκπαίδευση; Δεν γνωρίζω αυτήν την λέξη...
Αντίθετα ξέρω την λέξη ανεκπαίδευτο στράτευμα που είναι συνώνημη με την λέξη ΕΣ στο λεξικό του Μπαμπινιώτη...
Πάντως, στις ειδικές δυνάμεις συνεχίζει να υπάρχει ένα υψηλό επίπεδο εκπαίδευσης. Πρόσφατα παρακολούθησα βολές του ΕΤΕΘ Λεσβου και είχαν ποσοστό επιυυχίας 90%. Το χαμηλότερο ήταν του λόχου υποστηρίξεως με ποσοστό 87%. Εκτελούν βολές μια φορά την εβδομάδα. Το ολο ζήτημα εστιάζεται κυρίως στο ΠΖ οπου υπηρετεί τεράστιος αριθμός οπλιτών οι οποίοι δεν γνωρίζουν ουτε καν τα βασικά του όπλου... Αν το θέμα το γενικεύσουμε δλδ μιλήσουμε για ΤΘ, ΠΒ κτλ το επίπεδο είναι αρκετό καλό στις βολές αρμάτων και πυροβόλων. Με το ατομικό επίπεδο οπλοτεχνικής δεν θεωρώ πως βρίσκονται και σε καλά επίπεδα... Αλλα δεν εινα και το σημαντικό. Και φυσικά ούτε λόγος εκπαίδευσης στα όπλα για τα σώματα του ΕΣ...



πολυ ορθη καταδειξη του προβληματος. Στοχευμενη, οντως το προβλημα εστιαζεται στο (ΠΖ) και στα σωματα του στρατου ξηρας, βεβαια να πουμε οτι κανεις χαμηλοβαθμος δεν ευθυνεται για αυτο που ειναι, το ψαρι παντα βρωμαει απο το κεφαλι. Επισης για να ειμαστε ακριβοδικαιοι, θα πρεπει να πουμε οτι υπαρχουν εποπ,(γιατι αυτοι ειναι ο κυριος ογκος των εκπαιδευομενων στις βολες ΒΟΠ), που ειτε οτι ειναι αυτοδιδακτοι στα οπλικα συστηματα, εχουν μελετησει, ειτε συνηδητοι επαγγελματιες, εχουν υψηλα ποσοστα ευστοχιας.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11204
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Εκπαίδευση στον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Στα Τεθωρακισμένα η εκπαίδευση των πληρωμάτων, έφεδροι και μόνιμοι, είναι μια χαρά.

Το πρόβλημα όπως σωστά είπε ο Giannis Ni, είναι η ατομική εκπαίδευση πάνω στα φορητά όπλά. Και εντάξει δεν ζητάω να διδαχθούμε αυτά που μαθαίνουν οι Ειδικές Δυνάμεις, αλλά έστω βρε παιδί μου, να εκπαιδεύσουν τους εφέδρους σε τακτικές μάχης Πεζικού, πρώτες βοήθειες κλπ που δεν χρειάζονται μήνες για να τελειοποιηθούν.

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Εκπαίδευση στον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από dn24 »

Nassos έγραψε:Στα Τεθωρακισμένα η εκπαίδευση των πληρωμάτων, έφεδροι και μόνιμοι, είναι μια χαρά.

Το πρόβλημα όπως σωστά είπε ο Giannis Ni, είναι η ατομική εκπαίδευση πάνω στα φορητά όπλά. Και εντάξει δεν ζητάω να διδαχθούμε αυτά που μαθαίνουν οι Ειδικές Δυνάμεις, αλλά έστω βρε παιδί μου, να εκπαιδεύσουν τους εφέδρους σε τακτικές μάχης Πεζικού, πρώτες βοήθειες κλπ που δεν χρειάζονται μήνες για να τελειοποιηθούν.

προσφατα συζητιοταν στην μοναδα μου σχολειο πρωτων βοηθειων για επαγγελματιες οπλιτες ομως, με εδρα του σχολειου στο μεγαλο πευκο. Μαλιστα πριν φυγω απο την μοναδα μου, ειχε εγκριθει κ η κινηση με φυλλο πορειας για εναν συναδερφο για να ερθει αθηνα. Τωρα, αν κ αργοπορημενα πηρε το ΓΕΣ αυτη τη πρωτοβουλια. Προσωπικα απο πρωτες βοηθειες δεν γνωριζω τιποτα. Κ οχι μονο εγω φυσικα. Οσον αφορα τις τακτικες μαχης πεζικου (Αεροπρογεφυρωματα με πυρ κ κινηση, καταληψη κατοικημενης οικιας, αεραμυνα) γινονται στο αρπα-κολα ψεκαστε, σκουπιστε, τελειωσατε. Βαριουνται οι αξιωματικοι, εχουν περασει την νοοτροπια του εγω θα αλλαξω το στρατο; Και μας ζοριζουν μονο οταν ειναι να επισκεφτει και να παρατηρησει την ασκηση καποιος συνταγματαρχης η ταξιαρχος.

...
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Giannis Ni
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 10, 2010 11:25 pm
Τοποθεσία: Αναλυτης Εν.Δυν
Επικοινωνία:

Εκπαίδευση στον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από Giannis Ni »

dn24 έγραψε:
Giannis Ni έγραψε:Εκπαίδευση; Δεν γνωρίζω αυτήν την λέξη...
Αντίθετα ξέρω την λέξη ανεκπαίδευτο στράτευμα που είναι συνώνημη με την λέξη ΕΣ στο λεξικό του Μπαμπινιώτη...
Πάντως, στις ειδικές δυνάμεις συνεχίζει να υπάρχει ένα υψηλό επίπεδο εκπαίδευσης. Πρόσφατα παρακολούθησα βολές του ΕΤΕΘ Λεσβου και είχαν ποσοστό επιυυχίας 90%. Το χαμηλότερο ήταν του λόχου υποστηρίξεως με ποσοστό 87%. Εκτελούν βολές μια φορά την εβδομάδα. Το ολο ζήτημα εστιάζεται κυρίως στο ΠΖ οπου υπηρετεί τεράστιος αριθμός οπλιτών οι οποίοι δεν γνωρίζουν ουτε καν τα βασικά του όπλου... Αν το θέμα το γενικεύσουμε δλδ μιλήσουμε για ΤΘ, ΠΒ κτλ το επίπεδο είναι αρκετό καλό στις βολές αρμάτων και πυροβόλων. Με το ατομικό επίπεδο οπλοτεχνικής δεν θεωρώ πως βρίσκονται και σε καλά επίπεδα... Αλλα δεν εινα και το σημαντικό. Και φυσικά ούτε λόγος εκπαίδευσης στα όπλα για τα σώματα του ΕΣ...

πολυ ορθη καταδειξη του προβληματος. Στοχευμενη, οντως το προβλημα εστιαζεται στο (ΠΖ) και στα σωματα του στρατου ξηρας, βεβαια να πουμε οτι κανεις χαμηλοβαθμος δεν ευθυνεται για αυτο που ειναι, το ψαρι παντα βρωμαει απο το κεφαλι. Επισης για να ειμαστε ακριβοδικαιοι, θα πρεπει να πουμε οτι υπαρχουν εποπ,(γιατι αυτοι ειναι ο κυριος ογκος των εκπαιδευομενων στις βολες ΒΟΠ), που ειτε οτι ειναι αυτοδιδακτοι στα οπλικα συστηματα, εχουν μελετησει, ειτε συνηδητοι επαγγελματιες, εχουν υψηλα ποσοστα ευστοχιας.



Σαφέστατα και οι χαμηλόβθμοι δεν φέρουν καμία ευθύνη. Σε αυτό δεν διαφωνεί κανένας. Ίσα ισα που οι ίδιοι καταβάλουν κάθε δυνατή προσπάθεια για την εκπαίδευση τους. Τις ξέρω τις τιτάνιες προσπάθεις που καταβάλετε γιατί είμαι επαγγελματίας του χώρου και ασχολούμαι με περιοδικά άμυνας και ασφάλειας. Αλλά εμένα με ενοχλεί που σας έχουν σάκους του μποξ είτε οι κληρωτοί είτε εξω στην κοινωνία. Γενικά, είστε ένα αδικημένος θεσμός που ενω προσφέρετε πολλά αναγνωρίζονται ελάχισταν μονον από οσους παρακολουθουμε απο κοντά το έργο σας. Πρόσφατα ήμουν στο Δ΄ΣΣ και είδα ποσο αξιόλογοι είστε και τα καταγράψαμε σε άρθρα μας.
Giannis Ni
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 10, 2010 11:25 pm
Τοποθεσία: Αναλυτης Εν.Δυν
Επικοινωνία:

Εκπαίδευση στον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από Giannis Ni »

dn24 έγραψε:
Nassos έγραψε:Στα Τεθωρακισμένα η εκπαίδευση των πληρωμάτων, έφεδροι και μόνιμοι, είναι μια χαρά.

Το πρόβλημα όπως σωστά είπε ο Giannis Ni, είναι η ατομική εκπαίδευση πάνω στα φορητά όπλά. Και εντάξει δεν ζητάω να διδαχθούμε αυτά που μαθαίνουν οι Ειδικές Δυνάμεις, αλλά έστω βρε παιδί μου, να εκπαιδεύσουν τους εφέδρους σε τακτικές μάχης Πεζικού, πρώτες βοήθειες κλπ που δεν χρειάζονται μήνες για να τελειοποιηθούν.

προσφατα συζητιοταν στην μοναδα μου σχολειο πρωτων βοηθειων για επαγγελματιες οπλιτες ομως, με εδρα του σχολειου στο μεγαλο πευκο. Μαλιστα πριν φυγω απο την μοναδα μου, ειχε εγκριθει κ η κινηση με φυλλο πορειας για εναν συναδερφο για να ερθει αθηνα. Τωρα, αν κ αργοπορημενα πηρε το ΓΕΣ αυτη τη πρωτοβουλια. Προσωπικα απο πρωτες βοηθειες δεν γνωριζω τιποτα. Κ οχι μονο εγω φυσικα. Οσον αφορα τις τακτικες μαχης πεζικου (Αεροπρογεφυρωματα με πυρ κ κινηση, καταληψη κατοικημενης οικιας, αεραμυνα) γινονται στο αρπα-κολα ψεκαστε, σκουπιστε, τελειωσατε. Βαριουνται οι αξιωματικοι, εχουν περασει την νοοτροπια του εγω θα αλλαξω το στρατο; Και μας ζοριζουν μονο οταν ειναι να επισκεφτει και να παρατηρησει την ασκηση καποιος συνταγματαρχης η ταξιαρχος.

...


Έστω και αργοπορημένη σωστή η κίνηση του ΓΕΣ αν και αποτελεί σταγόνα στον ωκεανό. Οσο για τους αξιωματικούς είναι αλήθεια τα οσα λες φιλε, τα ξερεις και τα βλεπω στις μονάδες, πως αδιαφορούν λόγω αφεννός της δημοσιουπαλλικής τους νοοτροπίας και κυρίως αφετέρου της έντονης αδιαφορίας των κληρωτών οπλιτών προς τον θεσμό του στρατού και γενικότερα της εκπαίδευσης. Και γι αυτό και τις ειδικές δυνάμεις υπάρχει ένα πολύ καλύτερο επίπεδο επειδή πάνε οσοι θέλουν και το γουστάρουν αυτό που θα κάνουν. Και να πούμε πως ούτε λόγος εκπαίδευσης στους εφέδρους- πολίτες που τους καλεί η διεύθυνση επιστρατεύσεως για εκπαιδεύσεις. Εδω η κατάσταση είναι κάπως καλύτερη στα τάγματα εθνοφυλακής. Πάντως, για να μην είμεθα και απαξιωτικοί πολλοί αξιωματικοί και υπαξιωματικοί προσπαθούν παρά την συνεχή και έμπρακτη απάξιωση τους από την πολιτεία και την παραπαίουσα ελληνική κοινωνία που έχει χάσει κάθε ίχνος πατριωτισμού και εθνικής αξιοπρέπειας θερώντας τις ένοπλες δυνάμεις ένα μεσο για να τους τρώει τα λεφτά τους. Το πρόβλημα όπως είπες φίλε ξεκινάει από το κεφάλι και κυρίως από την παιδεία του καθενός που παει να υπηρετήσει. Το θέμα είναι απλό: Αν θες να μάθεις πρέπει να το κάνεις μόνος σου.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης