Επιληψία και στρατός

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ΣΩΤΗΡΗΣ

Επιληψία και στρατός

Δημοσίευση από ΣΩΤΗΡΗΣ »

Πάσχω απο μυοκλονικη εφηβικη επιληψια περνω φαρμακο δεν εχω κρισεις ειμαι στο σταδιο να τα σταματησω αλλα λογω του οτι ειναι να παω στρατο δεν τα σταματησα θα βγω αοπλοσ
Stryg
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Παρ Ιαν 06, 2012 5:45 pm
Επικοινωνία:

Επιληψία και στρατός

Δημοσίευση από Stryg »

Στο ΦΕΚ σε αφορούν οι περιπτώσεις 141 και 142. Παίζει ρόλο το αν κάνεις κρίσεις, πόσο συχνά, αν είσαι πλήρως υπό έλεγχο με τη φαρμακευτική αγωγή. Αναλόγως, μπορεί να υπάρξει διετής αναβολή, Ι5, Ι4, Ι3 άοπλο.
Curunir2000

Επιληψία και στρατός

Δημοσίευση από Curunir2000 »

Γνωρίζω ότι πολλοί που πάσχουν από διάφορες μορφές επιληψίας, ίσως αναρωτιούνται και αγχώνονται πριν καταταγούν για το τι θα γίνει με αυτούς στον στρατό, δεδομένου ότι η επιληψία είναι μια ασθένεια, που απαιτεί οπωσδήποτε Επαρκή ποσότητα ύπνο, ενώ στον στρατό είναι γνωστό πως αν ένα πράγμα είναι σίγουρο, αυτό είναι ότι δε κοιμάσαι καλά (κι αυτό ισχύει και για τους βυσματίες στις περισσότερες περιπτώσεις). Γι' αυτόν τον λόγο θα καταθέσω εδώ την εμπειρία μου, που πιστεύω πως θα βοηθήσει αρκετά άτομα να πληροφορηθούν σωστά και να προετοιμαστούν για το τι θα αντιμετωπίσουν στον στρατό. Να ξεκινήσω λέγοντας, ότι εγώ ο ίδιος πάσχω από επιληψία γύρω στα δέκα χρόνια και ακολουθώ φαρμακευτική αγωγή τα περισσότερα από αυτά, ενώ ταυτόχρονα προσέχω ώστε να κοιμάμαι πάντα τουλάχιστον 8 ώρες, να μην πίνω αλκοόλ και να μην στρεσάρομαι έντονα στη ζωή μου, μια και όλα αυτά μπορούν να προκαλέσουν επιληπτική κρίση. Προσέχοντας αυτές τις παραμέτρους έχω να παρουσιάσω κρίση αρκετά χρόνια. Όπως θα γνωρίζουν όμως όλοι, στον στρατό δεν ελέγχεις και πολύ - έως καθόλου αυτές τις παραμέτρους.

Πριν καταταγώ είχα το ίδιο άγχος. Ευτυχώς, όσον αφορά το προσωπικό του στρατού,(και τους γιατρούς που σε εξετάζουν στο στρατιωτικό νοσοκομείο τις πρώτες μέρες που πας στο κέντρο εκπαίδευσης, όταν δηλώσεις το πρόβλημα σου, και τους λοχαγούς/ ταγματάρχηδες κτλ που συναντάς μετέπειτα) μπορώ να πω ότι όλοι καταλαβαίνουν το πρόβλημα και σου παραχωρούν όποιες και όσες απαλλαγές χρειάζεσαι από υπηρεσίες που θα μπορούσαν ενδεχομένως να προκαλέσουν επιπλοκές την επιληψία. Άλλοι το έκαναν γιατί πράγματι ήταν σωστοί άνθρωποι με κατανόηση και άλλοι γιατί απλώς φοβούνται τις ευθύνες. Το αποτέλεσμα όμως είναι το ίδιο. Στην τελική αυτό που πρέπει να ξέρει κάθε επιληπτικός είναι ότι δεν Εφόσον το δηλώσει στους ανωτέρους του, δεν έχει να φοβάται τίποτα Από άποψη κινδύνου μην πάθει κάτι στον στρατό.

Δυστυχώς, το πρόβλημα δεν έγκειται στην οργάνωση του στρατού, αλλά στην αντιμετώπιση του επιληπτικού από τους άλλους φαντάρους. Συγκεκριμένα, υπάρχουν 3 κατηγορίες στρατιωτών Που θα συναντήσεις όσον αφορά το πρόβλημα της επιληψίας (Αυτό ισχύει και τους ΕΠΟΠ στις περισσότερες περιπτώσεις, τουλάχιστον στον βαθμό που τους αφορά). Η πρώτη κατηγορία Που θα συναντήσεις είναι τα άτομα που θα πιστέψουν το πρόβλημα σου, θα το κατανοήσουν και θα το σεβαστούν. Αυτό είναι το ιδανικό σενάριο. Η δεύτερη κατηγορία είναι τα άτομα που θα το πιστέψουν μεν, αλλά όταν έρθει η ώρα να κάνουν παραπάνω υπηρεσίες, επειδή εσύ ως επιληπτικός δεν μπορείς, είτε θα σου την πουν και θα σε στοχοποιούν ως λουφαδόρο είτε θα υπάρχει συνέχεια στον θάλαμο ένα κλίμα έμμεσου θυμού προς το μέρος σου επειδή θα υποτίθεται ότι εσύ κάθεσαι και δεν κάνεις νυχτερινές υπηρεσίες ενώ οι άλλοι τα "κορόιδα" κάθονται και κάνουν. Και τέλος, υπάρχει η τρίτη κατηγορία, η οποία και είναι η χειρότερη αφού θα νομίζει ότι λες ψέματα για την κατάσταση της υγείας σου, και ως αποτέλεσμα θα σου κάνουν τον βίο αβίωτο, γιατί δε θα ανέχονται να είσαι εσύ αυτός που κάθεται και αράζει ενώ αυτοί δεν κοιμούνται ποτέ με τις υπηρεσίες που φορτώνονται για "χάρη σου". Αυτή η κατηγορία ανθρώπων είναι η χειρότερη, η οποία κατά τη γνώμη μου είναι και το δυσκολότερο θέμα που θα αντιμετωπίσεις κατά τη θητεία σου.

Σαν συμπέρασμα, έχοντας τελειώσει τη θητεία μου, είναι σε κάθε περίπτωση να εξηγήσεις εξαρχής το πρόβλημά σου αναλυτικά και στον λοχαγό σου (και στο κέντρο εκπαίδευσης, και αργότερα στη μονάδα που θα σε στείλουν), αλλά και στους υπόλοιπους φαντάρους του θαλάμου σου. Και τα λέει αυτά ένας που έκανε το λάθος να το κρύψει και να έχει μία άσχημη θητεία (λόγω του κλίματος που επικρατούσε απέναντι μου στον θάλαμο). Αν βοήθησα κάποιον με τις πληροφορίες μου ή έχει κάποιος κάποιες έξτρα απορίες ας το πει εδώ στο θέμα ως απάντηση για ανατροφοδότηση.

Giorg1988

Επιληψία και στρατός

Δημοσίευση από Giorg1988 »

Γιατί έβαλες τον εαυτό σου σε μια τέτοια ταλαιπωρία; Η επιληψια είναι σοβαρότατη πάθηση, θα μπορούσες να απαλλαγείς.
Άβαταρ μέλους
ilias_87
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 06, 2012 5:49 am
Επικοινωνία:

Επιληψία και στρατός

Δημοσίευση από ilias_87 »

Giorg1988 έγραψε:Γιατί έβαλες τον εαυτό σου σε μια τέτοια ταλαιπωρία; Η επιληψια είναι σοβαρότατη πάθηση, θα μπορούσες να απαλλαγείς.
Εγω ειχα τρεις με χαρτι επιληψιας στον στρατο. Εναν που ειχε και δυο που ειχαν απλα το χαρτι. Δεν το λεω γτ ετσι νομιζω, ηταν φιλοι μου και μου το ειχαν πει. Οποτε δεν νομιζω να ειναι τοσο ευκολο να απαλλαγεις. Απο την αλλη οι χειροτεροι για τα παιδια που εχουν οντως επιληψια, ειναι αυτοι που απλα το δηλωνουν και δημιουργουν αρνητικο κλιμα απεναντι και στους πραγματικους εχοντες.

giorg1988

Επιληψία και στρατός

Δημοσίευση από giorg1988 »

Τα νευρολογικά νοσήματα όπως και κάποια ψυχιατρικά (σαφώς όχι όλα) έχουν αυξημένη επικινδυνότητα και για τον παθόντα και για τους γύρω του. Είμαι 6 χρόνια με τακτική παρακολούθηση για διπολική διαταραχή με συχνά ψυχωτικά και παραληρηματικά επεισόδια είχα προσπαθήσει τρεις φορές να αυτοκτονήσω και μέχρι πρόσφατα σε καταστάσεις ήμουν τόσο ευέξαπτος που δημιουργούσα προβλήματα και σε εμένα και στην οικογένεια. Ευτυχώς άλλαξα γιατρό και προσάρμοσα την θεραπεία. Μέχρι στιγμής έχω διετή αναβολή.Προφανώς είσαι άνθρωπος που δείχνεις κατανόηση, δεν ξέρω αν είναι όλοι οι συνάδελφοί σου έτσι.

μ. βολανακης

Επιληψία και στρατός

Δημοσίευση από μ. βολανακης »

Έχω επιληψία από προς το τέλος της θητείας μου από το 1977. Τι γίνεται στην περίπτωση μου;
arteprek
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Σεπ 23, 2016 12:06 pm
Επικοινωνία:

Επιληψία και στρατός

Δημοσίευση από arteprek »

Γειά σας και από εμένα.Ειχα καταταγεί με την 340 σειρά πέρυσι

Εχω πάρει Ι3 άοπλο λόγο επιληψίας και Ι4 ορθοπεδικό. Εχω υπηρετήσει δύο μήνες από την θητεία μου και αυτό επειδή καθυστερούσαν η απαντήσεις από μια αξονική.

Η ερώτηση μου είναι τι κινήσεις οφείλω να κάνω για να απαλλαγώ διότι και τους δυο μήνες που υπηρέτησα απλά καθόμουν και όλοι οι ανώτεροι μου απέφευγαν λόγο ιστορικού να μου αναθέσουν κάποια υπηρεσία.

Ήθελα να υπηρετήσω άλλα πλέον βλέπω ότι μάλλον περισσότερο βάρος θα είμαι. Γνωρίζω ότι έχουν αρκετά στο κεφάλι τους δεν θέλω να είμαι άλλος ένας πονοκέφαλος.

Την ετήσια αναβολή μου την έδωσε ψυχολόγος λέγοντας μου ότι θα πρέπει να ξαναπερασω από Επιτροπή...

Μπορώ να το κάνω πρίν κληθώ ή θα πρέπει να περιμένω να ξαναπάω σε κέντρο...

ΕυχαριστΩ πολυ εκ των προτέρων...

libero21
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2016 2:39 am
Επικοινωνία:

Επιληψία και στρατός

Δημοσίευση από libero21 »

Καλησπέρα παιδιά,
Πάσχω απο επιληπτικές κρίσεις εδω και δέκα χρόνια. Σύνολο όλο αυτών των κρίσεων είναι 15 συσκεκριμένα (τα πρώτα χρόνια τις έπαθα τις περισσότερες κρίσεις,). Ξεκίνησα με τρία χάπια αλλα οσο δε πάθαινα μου τα μείωσε ο γιατρος στα δύο.

Οταν μου ήρθε χαρτί για το στρατό και πέρασα επιτροπή έπεσα σε κομπλεξικό γιατρό του τύπου σαν να του λέω ψέματα, παρόλλα αυτά μια διετη αναβολή μου την έδωσε. Γνωρίζω οτί με χαρτί με γιατρου σου δίνουν εύκολα αναβολη για δύο χρόνια.

Σε κανα εξάμηνο ξαπερνάω επιτροπή. Είμαι Ι3 ή Ι5 σύμφωνα με το ΦΕΚ; Γιατί δε το λέει ξεκάθαρα.

Τελευταία επιληπτική κρίση ήταν πριν 9 μήνες

Ο στρατιωτικός γιατρός μου έλεγε οτι εφόσον συνεχίζεις να παθαίνεις επιληπτικες κρίσεις και δε σε καλύπτει το φάρμακο τότε είσαι Ι5.

Απλά μια γνώμη από κάποιον που γνωρίζει έφόσον έχει περάσει αυτή τη διαδικασία

Ufo
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Οκτ 07, 2016 10:42 pm
Επικοινωνία:

Επιληψία και στρατός

Δημοσίευση από Ufo »

Παιδιά θέλω να ρωτήσω κάτι. Παλιά είχα επιληψία και θέλω πολύ να καταταγω ειδικές δυναμεις γινετε να μπω ι αν μπορεσω κάπως να το κρυψω να κάνω κάτι τέλος πάντων ευχαριστώ πολύ
AlexG7
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 21, 2013 10:43 pm
Επικοινωνία:

Επιληψία και στρατός

Δημοσίευση από AlexG7 »

Απλα μη το πεις, τοσο απλα
Ufo
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Οκτ 07, 2016 10:42 pm
Επικοινωνία:

Επιληψία και στρατός

Δημοσίευση από Ufo »

Και χάπια πως μπορώ να περνώ μεσα σε ψάχνει κανείς όταν μπαινεις
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11204
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Επιληψία και στρατός

Δημοσίευση από Nassos »

Αν το κρύψεις και φανεί αργότερα ότι έχεις πρόβλημα, θα τρέχεις σε Στρατοδικεία.
Άβαταρ μέλους
Sotiris1
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 30, 2018 2:26 pm
Επικοινωνία:

Επιληψία και στρατός

Δημοσίευση από Sotiris1 »

Καλησπέρα,

Ανήκω στο σώμα Ερευνα Πληροφορικης (ΕΠ) και έχω βγει ι3 αοπλο απο την Επιτροπή απαλλαγων και ι4 από τον γιατρο, επειδη παιρνω χαπια για επιληψια.

Τώρα που τελειωσα τα ΣΠΕΝ, γυρισα πίσω με κατ'εξαιρεση μεταθεση Αθηνα, ωστόσο η καινουρια μοναδα που με βαλανε ειναι μοναδα Ειδικων Δυναμεων και εχω φρικαρει εδω μεσα, κυρίως με τους ρυθμούς διαβιωσης εκει μεσα, ειχα συνηθίσει σε πολυ πιο χαλαρους τονους πανω στον Εβρο που εκανα βασικη και ΣΠΕΝ. Και γενικα, λογω του θεματος μου με την επιληψια εχω μαθει να ζω σε πιο αργους ρυθμους και μολις ειδα τι παιζει εκει μεσα νομιζω πως επαθα κριση πανικου.

Επιπλεον, ο γιατρος του λοχου μου ειπε πως δεν μπορει να με αφησει να κανω την υπηρεσια των ΕΠ, διοτι θα ειμαι απομονωμένος σε ενα δωματιο με καμποσες οθονες ανοιχτες ολη την ωρα και φοβαται μην παθω καμια επιλιπτικη κριση οσο θα ειμαι εκει.

Όταν τους ανεφερα πως "πιεζομαι" εδω μεσα με στειλανε να δω ψυχιατρο για αξιολογηση, μου δωσε μερικες μερες αναρρωτικη΄και μετα μου ειπε να ξαναερθω να την δω.

Μετα το ραντεβου με την γιατρο, ο διοικητης μου, ουσιαστικα μου ειπε πλαγιως πως αμα εχω βυσμα να φυγω να το βαλω και πως αμα οντως "δεν μπορω" να το "πουλησω" καλυτερα στην γιατρο την επομενη φορα.

Το θεμα ειναι οτι οντως επαθα κριση πανικου την πρωτη μερα εκει και ηταν πρωτογνωρο για εμενα γιατι δεν τ εχω ξαναπαθει ποτε, οποτε ανησυχω καπως μηπως με επηρεασει αρνητικα η διαμονη εκει μεσα.

Ο διοικητης κατι ανεφερε πως αμα με βγαλουν ι4 ξανα, θα μπορω να παω αλλου και μου ειπε να πω στον ψυχιατρο πως δεν αντεχω εκει μεσα.
Το προβλημα ειναι πως δεν ακουστηκε και πολυ σιγουρος και δεν ξερω αμα οντως ισχυουν αυτα που μου ειπε.

Επισης, κατι ανεφερε πως αμα δεν αλλαξει κατι θα "αναγκαστει" να μου δωσει υποχρεωτικα αδεια, απο τις μερες που δικαιουμαι και θα τις χασω μια και καλη. Δεν διευκρινισε ποτε τον λογο.

Η ερωτηση μου προς εσας ειναι η εξης:

Υπάρχει καποιος τροπος να ξεμπερδευω συντομα με το ολο θεμα;

-Αμα με γραψει ι4 ο γιατρος, μπορω να φυγω απο τις Ειδικες Δυναμεις και να με στειλουν σε αλλη μοναδα. Π. Χ. Με αποσπαση

- Μπορω να παρω απαλλαγη λογω αυτού του θεματος;

- ή στην χειροτερη αμα παραμεινω εκει, πως θα πεισω τον διοικητη μου πως η πιθανοτητα να παθω κατι ειναι μικρη και να κανω την θητεια μου σαν ΕΠ εκει κανονικα;

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11204
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Επιληψία και στρατός

Δημοσίευση από Nassos »

Επικοινώνησε άμεσα με την Ομάδα Ψυχολογικής Υποστήριξης του Στρατού στο 800-114-555-1,ακόμη καλύτερα μίλα με τον ψυχίατρο για να σε στείλει με παραπεμτικό στο 414 Νοσοκομείο Ειδικών Νοσημάτων στη Πεντέλη.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες