ΣΤΥΑ - Σχολή Τεχνικών Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Nikmaverik
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Ιαν 06, 2010 5:13 am
Επικοινωνία:

ΣΤΥΑ - Σχολή Τεχνικών Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από Nikmaverik »

Παρακολουθώ τη συζήτηση όλους αυτούς τους μήνες. Θέλω να δώσω τα συγχαρητήρια μου σε όλους σας για την προσπάθεια που κάνετε να ενημερώσετε τα παιδιά που ενδιαφέρονται για τις στρατιωτικές σχολές. Είμαι απόφοιτος ΣΥΔ με την ειδικότητα του Αμύνης Αεροδρομίων. Έχω υπηρετήσει στη ΣΤΥΑ σαν εκπαιδευτής. Επειδή βλέπω μεγάλο ενδιαφέρον από πολλά παιδιά είμαι στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε ερώτηση.
Spyrosb
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 31, 2010 4:50 am
Επικοινωνία:

ΣΤΥΑ - Σχολή Τεχνικών Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από Spyrosb »

Γεια σας παρακολουθισα αποψε ολες τις συζητισεις και εχω καποιες αποριες. Δινω πανελληνιες για δευτερη φορα και η ΣΤΥΑ μαλλον θα ειναι πρωτη επιλογη. Ειμαι θεωριτικη κατευθινση οποτε λεω για ειδικοτητα να παρω με το καλο οταν περασω υλικονομος που ειναι καπως ευκολοτερα. Αυτο που θελω να ρωτισω ειναι ποσο ειναι το οριο του υψους 1.70; Ειμαι 1,68 αλλα με τεντομα φτανω 1,69. Θα με κοψουνε; Στν αστυνομια περσυ με κοψανε το ξερω πως εκει ειναι αυστηροι σε αυτο το θεμα αλλα στην ΣΤΥΑ μου λεει ο υπευθυνος του φροντιστιριου που εχει τελειωσει ΣΤΥΑ οτι δν θα με κοψουνε για 2 ποντους. Υπαρχει τετοια πιθανοτητα; Ειδα οτι καποιοι ειναι μεσα στα πραγματα μπορειτε να μου απαντησετε; Α εχω επισης κανει τα χαρτια για εποπ αν με παρουνε εκει μετα μπορω να δωσω για ΣΤΥΑ; Ευχαριστω εκ των προτερων και συγγνωμη αν γινομαι κουραστικος
dreik
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 05, 2009 7:01 pm
Επικοινωνία:

ΣΤΥΑ - Σχολή Τεχνικών Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από dreik »

έγραψε: Δε σημαινει οτι η ΣΤΥΑ ειναι καλυτερη απο την ευελπιδων, ειναι θεμα ζητησης, πχ η σχολη αστυφυλακων ειχε μεγαλυτερη ζητηση απ το πολυτεχνειο κρητης αρα και περισσοτερα μορια, η σχολη αστυφυλακων δεν ειναι και τπτ σπουδαιο ενω το πολυτεχνειο κρητης ειναι 5ετους φοιτησης κ παραγει επιστημονες. Απλα ενδεικτικα το λεω.
και το τμημα δοιηκησης αγροτικων επιχειρησεων στο αγρινιο ειναι 5ετους φοιτησης αλλα κανεις δεν το προτιμαει. και αυτο επιστημονες παραγει.
Κωστας

ΣΤΥΑ - Σχολή Τεχνικών Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από Κωστας »

Εχω περασει σε μια σχολη ΑΕΙ και συγκεκριμενα στο φυσικο Αθηνας, με ενδιαφερουν τα μηχανολογικα αλλα πρεπει να τελειωσω να κανω μεταπτυχιακο κλπ και παλι δεν ειναι σιγουρα τα πραγματα. Στην 3η λυκειου σκεφτομουνα για ναυτικων δοκιμων αλλα τελικα δεν πηγα και τωρα εχω αρχισει να ξανασκεφτομαι τις στρατιωτικες. Θελω να ρωτησω καποια πραγματα
Ειναι τοσο κατωτερος ο υπαξιωματικος και ρωτανε ολοι πως θα γινουν αξιωματικοι; Ποιες ειναι οι μισθολογικες διαφορες; Βασικα εμενα αυτο με ενδιαφερει γιατι κατα τα αλλα πιστευω οτι μου αρεσει περισσοτερο να ασχολουμαι με τις μηχανες απτο να διευθυνω. Τελος, ποσο ειναι ο πρωτος μισθος; Υπαρχουν επιδοματα; Και πως εξελισσεται με τα χρονια;
Ευχαριστω
r

ΣΤΥΑ - Σχολή Τεχνικών Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από r »

Μην αφησεις το φυσικο με καμια δυναμη, ειναι απ τις καλυτερες σχολες. Μπορεις μετα να γινεις αξιωματικος μετεωρολογος στην αεροπορια, η ειδικων καθηκοντων αξιωματικος αστυνομιας. Στη ΣΤΥΑ πας για αποκατασταση, ουτε για να γινεις μηχανικος κ ουτε για να γινεις επιστημονας
lara_croft
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 06, 2010 1:09 am
Επικοινωνία:

ΣΤΥΑ - Σχολή Τεχνικών Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από lara_croft »

Κ οι δθο σχολες ειναι ιδιεσ... Η μονη διαφορα τους πως η μια σχολη (συδ) Βγαζει υπαξιωματικους π ασχολουνται μ τ διοικηση ενω η αλλη σχολη (στυα) Υπαξιωματικους π ασχολουνται μ τ τεχνικο μερος της γ την επιτευξη τ εργου κ της αποστολης της ΠΑ... Εσυ επιλεγεις τ θελεις να κανεις... Σ αρεσει να εισαι τεχνικος ή διοικητικοσ... ;
Κωστας

ΣΤΥΑ - Σχολή Τεχνικών Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από Κωστας »

r έγραψε:Μην αφησεις το φυσικο με καμια δυναμη, ειναι απ τις καλυτερες σχολες. Μπορεις μετα να γινεις αξιωματικος μετεωρολογος στην αεροπορια, η ειδικων καθηκοντων αξιωματικος αστυνομιας. Στη ΣΤΥΑ πας για αποκατασταση, ουτε για να γινεις μηχανικος κ ουτε για να γινεις επιστημονας

Ενταξει δεν θελω να γινω και επιστημονας ουτε τρελαινομαι για την φυσικη, απλα μπηκα γιατι εχει πολλες διεξοδους και ειναι και η βαση του πολυτεχνειου, πολυς κοπος ομως...
Κωστας

ΣΤΥΑ - Σχολή Τεχνικών Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από Κωστας »

Δηλαδη δεν αξιζει να παρατησω το φυσικο και να ερθω ΣΤΥΑ; Δεν τρελάινομαι να γινω επιστημονας και μπορω να πω οτι μου αρεσουν οι πρακτικες εργασιες, απλα ι μισθολογικη εξελιξη με προβληματιζει, οχι οτι απτο φυσικο εχω κατι καλυτερο αλλα απο ΣΤΥΑ τουλαχιστον ειναι σιγουρα τα πργματα
r

ΣΤΥΑ - Σχολή Τεχνικών Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από r »

Οι φυσικοι κανουν ιδιαιτερα σε παιδια και τα βγαζουν τα λεφτα τους, μαυρα βεβαια και οχι σιγουρα, εχω 2 συναδελφους υποπλοιαρχους μηχανικους που τελειωσαν φυσικο και κανουν αυτη τη δουλεια.

Κωστας

ΣΤΥΑ - Σχολή Τεχνικών Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από Κωστας »

Ενταξει δεν λεω κατι θα βρω να κανω, αλλα το θεμα ειναι οτι η σχολη ειναι απελπιστικα δυσκολη, και δεν τρελαινομαι και για την φυσικη, ενω αποτι διαβαζω για ΣΤΥΑ μου αρεσει. Αυτο που με απασχολει ειναι οι μεταθεσεις, αν ειναι συχνες δηλαδη και αν καποια στιγμη μπορεις να μεινεις σε ενα μερος, επισης και ο μισθος με ενδιαφερει, να ειναι ικανοποιητικος δηλαδη οχι τρελα πραγματα και τι διαφορες εχει απτο την μισθολογικη εξελιξη ενος αποφοιτου ΣΜΑ;
Ευχαριστω
XristosK
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 207
Εγγραφή: Τετ Ιαν 20, 2010 4:06 pm
Επικοινωνία:

ΣΤΥΑ - Σχολή Τεχνικών Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από XristosK »

r έγραψε:Οι φυσικοι κανουν ιδιαιτερα σε παιδια και τα βγαζουν τα λεφτα τους, μαυρα βεβαια και οχι σιγουρα, εχω 2 συναδελφους υποπλοιαρχους μηχανικους που τελειωσαν φυσικο και κανουν αυτη τη δουλεια.


Δηλαδή τον παροτρύνεις να παρανομήσει Στάθη;
Να κάνει μαύρη εργασία;

Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

ΣΤΥΑ - Σχολή Τεχνικών Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από roverr24 »

Αγαπητε μου εγω του προτεινα να παραμεινει στο φυσικο, ειναι απ τις καλυτερες σχολες στην Ελλαδα και εχει διεξοδους προς ολες τις επιστημες ακομα και σε καποια τμηματα στρατου κ ΕΛ. ΑΣ

XristosK
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 207
Εγγραφή: Τετ Ιαν 20, 2010 4:06 pm
Επικοινωνία:

ΣΤΥΑ - Σχολή Τεχνικών Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από XristosK »

roverr24 έγραψε:Αγαπητε μου εγω του προτεινα να παραμεινει στο φυσικο, ειναι απ τις καλυτερες σχολες στην Ελλαδα και εχει διεξοδους προς ολες τις επιστημες ακομα και σε καποια τμηματα στρατου κ ΕΛ. ΑΣ


Ξαναδιάβασε τι έγραψες.
Κωστας

ΣΤΥΑ - Σχολή Τεχνικών Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από Κωστας »

Χρηστο, ΕΛΕΟΣ. Αυτο ειναι το θεμα; Αμα θες να απαντησεις πες κατι περι του θεματος, αυτα π λες οτι με παροτρυνει να παρανομησω ειναι επιοικως βλακειες, στεκεσαι σε ανουσια πραγματα. Α και κατι αλλο, τα ιδιαιτερα δεν ειναι απαραιτητα παρανομα, η φιλολογος που κανει μαθημα στον αδερφο μου κοβει και αποδειξη και εχει ασφαλεια ΙΚΑ κανονικοτατα.
XristosK
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 207
Εγγραφή: Τετ Ιαν 20, 2010 4:06 pm
Επικοινωνία:

ΣΤΥΑ - Σχολή Τεχνικών Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από XristosK »

Μπράβο στον ξάδερφό σου. Είναι αξιέπαινος.
Στα περί ''βλακείες'' δεν θα σου απαντήσω γιατι σέβομαι το νεαρόν της ηλικίας σου και την αγωνια σου να βρεις μια δουλειά όπως τόσοι νέοι.

Όσο για το ερώτημα σου διάβασε στο τοπικ
Μεταθέσεις αποφοίτων στρατιωτικών σχολών
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης