Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από illy »

zzzzzz έγραψε:ο στρατος τραβαει τους υπολοιπους δημοσιους υπαλληλους, σε οποια υπηρεσια και αν ειναι ο αλλος ή οσα χρονια και αν ειναι ηδη εκει...
και στους δασκολους, και στους τραπεζικους, και στους αστυνομικους, και στους ειδ. φρουρους και σε ολα...
Σε περίπτωση που η ειδικότητα μου δεν είναι στον τόπο που βρίσκεται ο σύντροφός μου-αρχαιότερος-, τότε τί γίνεται; Θα τον τραβήξω εγώ;
zzzzzz
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 20, 2008 6:06 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από zzzzzz »

illy έγραψε:
zzzzzz έγραψε:ο στρατος τραβαει τους υπολοιπους δημοσιους υπαλληλους, σε οποια υπηρεσια και αν ειναι ο αλλος ή οσα χρονια και αν ειναι ηδη εκει... και στους δασκολους, και στους τραπεζικους, και στους αστυνομικους, και στους ειδ. φρουρους και σε ολα...
Σε περίπτωση που η ειδικότητα μου δεν είναι στον τόπο που βρίσκεται ο σύντροφός μου-αρχαιότερος-, τότε τί γίνεται; Θα τον τραβήξω εγώ;

θα φανει αυτο...
ειναι περιεργοι στ στρατο και οντως μπορει να σε πανε καπου χωρις απαραιτητα να ειναι η ειδικοτητα σου...
ο χρονος θα δειξει, αλλωστε κανεις δεν μπορει να σου το πει με 100% σιγουρια.
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από illy »


θα φανει αυτο...
ειναι περιεργοι στ στρατο και οντως μπορει να σε πανε καπου χωρις απαραιτητα να ειναι η ειδικοτητα σου...
ο χρονος θα δειξει, αλλωστε κανεις δεν μπορει να σου το πει με 100% σιγουρια.
Ναι, έχεις δίκιο σ'αυτό που πιστεύω ότι έτσι θα γίνειΕικόναΕικόνα... Όλα στον στρατό είναι τόσο απρόβλεπτα!!!
Dum spiro spero
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από kallitexnis »

ελισώ έγραψε:καλησπέρα παιδιά! Θα ήθελα να σας ρωτήσω, έχω κάνει τα χαρτιά μου για επ. Οπ. Για τις θέσεις των νηπιαγωγών... Έχω τελειώσει παιδαγωγική σχολή τμήμα νηπιαγωγών με βαθμό πτυχίου 8,65... Σε περίπτωση που με πάρουν, δικαιούμαι συνυπηρέτηση με τον άντρα μου;(ο άντρας μου είναι αστυνομικός και είναι 10χρόνια στην υπηρεσία του) αν γνωρίζει κάποιος ας με βοηθήσει με την απάντησή σου! Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Θα συνυπηρετήσετε όπου και αν σε στείλουν γιατί ο άντρας σου εκτός απ'το ότι ανήκει στο δημόσιο ανήκει και στα σώματα ασφαλείας. Το ανώτερο χιλιομετρικό όριο είναι 50χλμ. Απόσταση μεταξύ σας.
ΟΥΚ ΕΛΑΤΤΩ ΠΑΡΑΔΩΣΩ ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ
zzzzzz
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 20, 2008 6:06 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από zzzzzz »

illy έγραψε:
θα φανει αυτο... ειναι περιεργοι στ στρατο και οντως μπορει να σε πανε καπου χωρις απαραιτητα να ειναι η ειδικοτητα σου... ο χρονος θα δειξει, αλλωστε κανεις δεν μπορει να σου το πει με 100% σιγουρια.
Ναι, έχεις δίκιο σ'αυτό που πιστεύω ότι έτσι θα γίνειΕικόναΕικόνα... Όλα στον στρατό είναι τόσο απρόβλεπτα!!!

δεν ειναι απλα απροβλεπτα... ειναι εκνευριστηκα απροβλεπτα και απο τη στιγμη που αποφασιζει κανεις να καταταγει με δικη του θεληση θα πρεπει να ειναι προετοιμασμενος για ολα... και πανω απο ολα θελει γερα νευρα και να μην αφηνεις τιποτα και κανεναν να σου χαλασουν την ψυχολογια σου...
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από illy »


δεν ειναι απλα απροβλεπτα... ειναι εκνευριστηκα απροβλεπτα και απο τη στιγμη που αποφασιζει κανεις να καταταγει με δικη του θεληση θα πρεπει να ειναι προετοιμασμενος για ολα... και πανω απο ολα θελει γερα νευρα και να μην αφηνεις τιποτα και κανεναν να σου χαλασουν την ψυχολογια σου...
Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ...ΕικόναΣε βλέπω πολύ ενημερωμένο/η, έχεις κάποιον που είναι στρατιωτικός;
Dum spiro spero
zzzzzz
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 20, 2008 6:06 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από zzzzzz »

illy έγραψε:
δεν ειναι απλα απροβλεπτα... ειναι εκνευριστηκα απροβλεπτα και απο τη στιγμη που αποφασιζει κανεις να καταταγει με δικη του θεληση θα πρεπει να ειναι προετοιμασμενος για ολα... και πανω απο ολα θελει γερα νευρα και να μην αφηνεις τιποτα και κανεναν να σου χαλασουν την ψυχολογια σου...
Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ...ΕικόναΣε βλέπω πολύ ενημερωμένο/η, έχεις κάποιον που είναι στρατιωτικός;

ειναι ο φιλος μου μεσα απο την προηγουμενη προκηρυξη και θελοντας και μη επρεπε να ενημερωθω για να μπορω να του σταθω στα ευκολα και στα δυσκολα του στρατου... και ψαξε ψαξε παντα βρισκεις κατι καινουριο... ετσι αποφασισα και εγω να κανω τα χαρτια μου μηπως και με παρουν.
zzzzzz
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 20, 2008 6:06 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από zzzzzz »

Γ Ε Ν Ι Κ Η Δ Ι Α Τ Α Γ Η
ΓΕΝΙΚΟ ΕΠΙΤΕΛΕΙΟ ΣΤΡΑΤΟΥ
1ο ΕΠΙΤΕΛΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ/ΓΜΠ
Τηλέφ. (Εσωτ. ) 3235
Φ.400/51/23918 Σ.5079
Αθήνα,12 Οκτ 2001

ΘΕΜΑ: Προσωπικό-Διοικητικά (Νόμοι-Διατάγματα-Αποφάσεις)
ΣΧΕΤ: Νόμος 2946/2001

1. Σας κοινοποιούμε το άρθρο 21 του σχετικού, το οποίο δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ 224/8-10-2001 τεύχος Α':

Α. Τακτικοί υπάλληλοι και υπάλληλοι ιδιωτικού δικαίου αορίστου χρόνου δημοσίων υπηρεσιών και νομικών προσώπων δημοσίου δικαίου, που κατέχουν οργανικές θέσεις και είναι σύζυγοι στρατιωτικών των Ενόπλων Δυνάμεων, ένστολου προσωπικού της Ελληνικής Αστυνομίας, του Πυροσβεστικού και Λιμενικού Σώματος, επιτρέπεται να αποσπώνται, κατά παρέκκλιση των ισχυουσών διατάξεων, σε υπηρεσίες του στενού δημόσιου τομέα κατά προτεραιότητα και σε περίπτωση έλλειψης υπηρεσιακών αναγκών σε υπηρεσίες του ευρύτερου δημόσιου τομέα, στην περιοχή που υπηρετεί ο (η) σύζυγός τους.

Β. Η απόσπαση διενεργείται με κοινή απόφαση των συναρμόδιων Υπουργών, που εκδίδεται κατόπιν σχετικής αίτησης του υπαλλήλου και σύμφωνης γνώμης του αρμόδιου υπηρεσιακού συμβουλίου. Αρνητική γνωμοδότηση δικαιολογείται μόνο για σοβαρό υπηρεσιακό λόγο, που διαπιστώνεται και αιτιολογείται επαρκώς από το υπηρεσιακό συμβούλιο.2. Παρακαλούμε για την ενυπόγραφη ενημέρωση όλου του προσωπικού σας (στρατιωτικού-πολιτικού).
Anonymous

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από Anonymous »

Γεια σας παιδια και χρονια πολλα! Εχω την εξης απορια ο αρραβωνιαστικος μου ειναι εποπ και σε λιγους μηνες θα παντρευτουμε... Ισχυει οτι θα περνουμε μεταθεσεις μαζι στο ιδιο μερος;
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από illy »

ΜΑΡΙΑ έγραψε:Γεια σας παιδια και χρονια πολλα! Εχω την εξης απορια ο αρραβωνιαστικος μου ειναι εποπ και σε λιγους μηνες θα παντρευτουμε... Ισχυει οτι θα περνουμε μεταθεσεις μαζι στο ιδιο μερος;
Αν υπάρξει γάμος τότε υπάρχει συνυπηρέτηση εφόσον και οι δύο είστε δημόσιοι υπάλληλοι... Συνυπηρέτηση στην ίδια περιοχή αλλά όχι στην ίδια μονάδα

markella
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 01, 2009 11:57 pm
Επικοινωνία:

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από markella »

Και στην ίδια μονάδα είναι δυνατόν να υπηρετούν δύο στελέχη με την προυπόθεση ότι το ένα δεν υπάγεται διοικητικά στο άλλο. (π. Χ. δεν μπορεί ο άνδρας σου να είανι διμοιρίτης σου, λοχαγός σου ή διοικητής σου)
Anonymous

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από Anonymous »

Λοιπον:
Αν σε ενα ζευγαρι πχ, ο αντρας ειναι αστυνομικος (οπως εγω) και η γυναικα επ. Οπ ή οτιδηποτε αλλο στον δημοσιο τομεα και ειμαι εγω αρχαιοτερος εστω κατα μια μερα στην δουλεια, ειναι υποχρεωμενοι τον-την επ. Οπ πχ να την πανε στο μερος του αντρος της. ασχετα απο ειδικοτητα και οργανικες θεσεις. Εκτος οργανικων ειναι αυτες οι μεταθεσεις. και αν δεν υπαρχει στρατοπεδο στην περιοχη υπαρχει στρατολογικο γραφειοΕικόνα . το λεω επειδη η γυναικα μου περιμενει απο μερα σε μερα αποτελεσματα. οποτε το θεμα της μεταθεσης ειναι τελειωμενοΕικόνα Εικόνα Εικόνα
Anonymous

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από Anonymous »

Γεια πεδια ξερει κανεις αμα περασι γινεκα εποπ κ ο αντρας ινε κ αυτος εποπ ειναι παντρεμενι πιος ακολουθει πιον με τις μεταθεσης ο παλιοτερος ας μου απαντισει καπιος σε παρακαλω. ευχαριστω
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από kallitexnis »

epoppina έγραψε:Γεια πεδια ξερει κανεις αμα περασι γινεκα εποπ κ ο αντρας ινε κ αυτος εποπ ειναι παντρεμενι πιος ακολουθει πιον με τις μεταθεσης ο παλιοτερος ας μου απαντισει καπιος σε παρακαλω. ευχαριστω
Ο ένας τον άλλον. Αυτός που παίρνει μετάθεση "παρασύρει" και τον άλλον.
Anonymous

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από Anonymous »

Κοιτα να δεις συνυπηρετηση αστυνομικου με στρατιωτικο δεν υπαρχει. Η αστυνομια έχει τον Ν.100/2003 που αναφέρει ότι ο αρχαιοτερος τραβάει τον νεότερο. Και ο στρατος απο την άλλη έχει την γνωμοδότηση του Νομικου Συμβούλιου του Κρατους 528/2004 όπού αναφέρεται ότι η επίμαχη διαταξή κακώς περιλαμβανει τους στρατιωτικούς (οτι ο αρχαιοτερος τραβάει τον νεότερο, βρες την και μελετησε την) και κατα 2ον δεν είναι υποχρεωτικο στο στρατο ο αρχαιότερος να τραβά τον νεότερο σύμφωνα με τις γενικες διαταγες. Αλλά ο Ν.100/2003 ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΟΣ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΣΕ ΙΣΧΥ ΚΑΙ Η 528/2004 ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΜΟΔΟΤΗΣΗ. Αν βρεις ακρη φτ. Σε με. Αν ένας απο τους δυο πάει παραμεθόριο δοκιμασε με άρθρου 7 παράγρ.1 &4 του Ν.286/76 (Α' 78) που περιλαμβανει και τα δυο σώματα αλλά δεν το δεχεται η αστυνομία. Καλως ηρθες στο κλαμπ και να ξέρεις ότι ειμαστε αρκετοι με το δικό σου πρόβλημα.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης