Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από greko_27 »

makis έγραψε:Γκρεκο τα ποντοπορα τι ειναι;


Δεξαμενοπλοια, φορτηγα πλοια, κοντεϊνερ κτλ. Οριστε ενα δεξαμενοπλοιο:

Εικόνα
... ...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος greko_27 την Τρί Αύγ 03, 2010 6:04 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
makis

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από makis »

Στα καραβια των ελληνικων ναυτιλιακων εταιριων υπαρχουν και ξενοι πλοιαρχοι η μονο ελληνες;
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από greko_27 »

makis έγραψε:Στα καραβια των ελληνικων ναυτιλιακων εταιριων υπαρχουν και ξενοι πλοιαρχοι η μονο ελληνες;


Εξαρταται και απο την εταιρεια, αλλα ναι υπαρχουν και ξενοι ανθυποπλοιαρχοι και σιγα σιγα εμφανιζονται και ξενοι γ' μηχανικοι... Το προβλημα βρισκεται στο οτι ολο και λιγοτεροι νεοι συνεχιζουν το επαγγελμα του ναυτικου.
dokimos

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από dokimos »

Παιδες μολις γυρισα απο μπαρκο... Στο βαπορι ημασταν μονο 5 ελληνες
makis

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από makis »

Υπαρχει εταιρια που τα καραβια της ταξιδευουν μονο μεσα στην ελλαδα;

Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από greko_27 »

makis έγραψε:Υπαρχει εταιρια που τα καραβια της ταξιδευουν μονο μεσα στην ελλαδα;



Ναι οσες εχουν επιβατηγα=ποσταλια κυριως
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από greko_27 »

dokimos έγραψε:Παιδες μολις γυρισα απο μπαρκο... Στο βαπορι ημασταν μονο 5 ελληνες


Σε ποιον πειρατη=ναυτιλιακη εταιρεια μπαρκαρες;ΕικόναΕικόναΕικόνα5 ελληνες μονο; ... αφου την παλεψατε παλι καλα... ΕικόναΕικόναΕικόνα. Εαν ειναι του Μαριδακη...sorry του μαρινακη θελω να πω, ο λογος ειναι οτι τα εχει σκασει στον Ριερα και δεν υπαρχουν φραγκα για ελληνες ναυτικους... Ειμαστε και ακριβοι παναθεμα μαςΕικόνα... Αρε σιγαυροι τι εμελε να παθετε με την μαριδα για προεδροΕικόναΕικόναΕικόνα
Εικόνα
dokimos

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από dokimos »

Φιλε γκρεκο, οχι δεν ημουν σ'αυτον. Αλλα οι περισσοτερες ελληνικες εταιρεις πλεον (αν οχι ολες) ειναι ετσι. Αναγκαζονται και παιρνουν φιλιπινους τριτους (και ανθυποπλοιαρχους και μηχανικους) επειδη δεν υπαρχουν ελληνες.
makis

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από makis »

Γκρεκο ρωταω γιατι εγω ειμαι στο βολο και ερχονται καραβια στο τσιμενταδικο αλλα δεν ξερω που πανε.
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από greko_27 »

dokimos έγραψε:Φιλε γκρεκο, οχι δεν ημουν σ'αυτον. Αλλα οι περισσοτερες ελληνικες εταιρεις πλεον (αν οχι ολες) ειναι ετσι. Αναγκαζονται και παιρνουν φιλιπινους τριτους (και ανθυποπλοιαρχους και μηχανικους) επειδη δεν υπαρχουν ελληνες.


Ναι το εχω αναφερει και ποιο πανω οτι ηδη υπαρχουν ξενοι ανθυποπλοιαρχοι και γ' μηχανικοι... Και οπως θα δεις οταν θα πας στη σχολη σου με το καλο τον οκτωβρη θα ειστε πολυ λιγοτεροι απο οτι εισασταν το προυγουμενο ετος... Καλα για το τελευταιο ετος δεν μιλαω... Μετρημενοι στα δακτυλα θα ειστε... Να σε πληροφορησω οτι οταν και εγω πηρα το πτυχιο μου τον ιουλιο (χρονια δε λεω για ευνοητους λογους) ειμασταν 4 μηχανικοι και 27 πλοιαρχοι... Ακομη και εαν αποφοιτουσαμε ολοι μαζι το καλοκαιρι οι μηχανικοι δεν θα ξεπερνουσαν τους 100 και οι πλοιαρχοι τους 180. Τωρα ποιοι το συνεχισαν το επαγγελμα αυτο ειναι αλλου παπα ευαγγελιο.
...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος greko_27 την Κυρ Αύγ 08, 2010 6:16 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από greko_27 »

makis έγραψε:Γκρεκο ρωταω γιατι εγω ειμαι στο βολο και ερχονται καραβια στο τσιμενταδικο αλλα δεν ξερω που πανε.


Απο βολο εισαι; ... εχω πολλους γνωστους πρωην συναδελφους-ναυτικους απο τον βολο. Ο ενας μαλιστα ειναι υπαξιωματικος στο Λιμενικο εδω και 1 χρονο περιπου... Μακρια απο τα τσιμενταδικα φιλαρακι... Δε λεειΕικόνα
Γιαννης
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 08, 2010 6:20 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Γιαννης »

greko_27 έγραψε:
dokimos έγραψε:Φιλε γκρεκο, οχι δεν ημουν σ'αυτον. Αλλα οι περισσοτερες ελληνικες εταιρεις πλεον (αν οχι ολες) ειναι ετσι. Αναγκαζονται και παιρνουν φιλιπινους τριτους (και ανθυποπλοιαρχους και μηχανικους) επειδη δεν υπαρχουν ελληνες.


Ναι το εχω αναφερει και ποιο πανω οτι ηδη υπαρχουν ξενοι ανθυποπλοιαρχοι και γ' μηχανικοι... Και οπως θα δεις οταν θα πας στη σχολη σου με το καλο τον οκτωβρη θα ειστε πολυ λιγοτεροι απο οτι εισασταν το προυγουμενο ετος... Καλα για το τελευταιο ετος δεν μιλαω... Μετρημενοι στα δακτυλα θα ειστε... Να σε πληροφορησω οτι οταν και εγω πηρα το πτυχιο μου τον ιουλιο (χρονια δε λεω για ευνοητους λογους) ειμασταν 4 μηχανικοι και 27 πλοιαρχοι... Ακομη και εαν αποφοιτουσαμε ολοι μαζι το καλοκαιρι οι μηχανικοι δεν θα ξεπερνουσαν τους 100 και οι πλοιαρχοι τους 180. Τωρα ποιοι το συνεχισαν το επαγγελμα αυτο ειναι αλλου παπα ευαγγελιο.
...
Δεν εχω καταλαβει γιατι μπαινουν στη σχολη εφοσον δεν ειναι διατεθημενει να συνεχισουν το ναυτικο επαγγελμα...

sotirisd
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 06, 2010 7:02 am
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από sotirisd »

Τωρα απο μεσο εχω εναν αντιναυαρχο αλαλ εχω καιρο να τον δω λετε να μου χρισιμευσει στην πορια η ειναι πολυ χαμηλοβαθμος;
sotirisd
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 06, 2010 7:02 am
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από sotirisd »

Δεν μου ειπατε ειναι καλος βαθμος γιατι τωρα θα ασχολειθω με το ναυτικο και δεν πολυξερω τους βαθμους
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από greko_27 »

sotirisd έγραψε:Τωρα απο μεσο εχω εναν αντιναυαρχο αλαλ εχω καιρο να τον δω λετε να μου χρισιμευσει στην πορια η ειναι πολυ χαμηλοβαθμος;

Kαταρχην μιλαμε για ιδιωτικο τομεα και οχι για δημοσιο... Οι εξ εμποροπλοιαρχων και οι μηχανικοι=ναυτικοι δουλεουν εξ ολοκληρου σε ναυτιλιακες εταιρειες. Ο αντιναυαρχος θα σε χρησιμευσει εαν θελεις να δωσεις για εποπ στο πολεμικο ναυτικο με την ειδικοτητα του ασυρματιστη... Αλλα να φας 4 χρονια στις ΑΕΝ για να γινεις ΕΠΟΠ; ... ΞεφτιλαΕικόναΕικόνα
...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος greko_27 την Τετ Αύγ 18, 2010 9:00 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες