Πυρομαχικά για τα Leopard 2

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Πυρομαχικά για τα Leopard 2

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

UFO εμένα μου το είπε άνθρωπος που γνωρίζει πραγματικά καλά τα πράγματα.
Δεν μου το έγραψε κανείς και τον πιστεύω τον συγκεκριμένο. Όχι ότι με άλλα κι άλλα που έχουμε δει θα χρειαζόμουνε και πολύ για να πιστέψω κάτι τέτοιο.
Εσύ δηλαδή που το ακούς λες "ΟΧΙ!!! ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ!!! ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΤΟΝ Ε. Σ." ;
Anonymous

Πυρομαχικά για τα Leopard 2

Δημοσίευση από Anonymous »

Επισης Μαρκο οι (πυγες) σου, ξεχασαν να σε ενημερωσουν οτι τα βληματα στα 2Α4-2Α6 ειναι κοινα.Εικόνα ΕικόναΕικόνα Εχουμε οσα χρειαζομαστε. Kinder εκπληξη!

Και αν μυριστουν τα κυνηγοσκυλα οτι κατι τρεχει , φερνουμε αλλα τοσα μεσα σε 1 μερα.

Μην κατιγορουμε με τοση ευκολια τους επιτελης μας. Δεν είναι και τοσο ηλιθιοι ποια.

Δεν φτανει που οι ανθρωποι προσπαθουν να αναστησουν την βιομηχανια μας μεσα απο το προγραμα , τους βριζουμε και απο πανο.Εικόνα

Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Πυρομαχικά για τα Leopard 2

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Εγώ ξέρω αυτό που μου είπανε και το πιστεύω. Τώρα τι μου λες εσύ γνώμη σου είναι. Να μου επιτρέψεις όμως να έχω περισσότερη εμπιστοσύνη στον γνωστό μου από την άποψή σου.
Filippos
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2008 11:05 pm
Επικοινωνία:

Πυρομαχικά για τα Leopard 2

Δημοσίευση από Filippos »

α και καλητερα να βλεπουμε τι γραφουμε. Οκ κι εγω κανω ορθογραφικα(ειδικα οταν εχω αλλου το μυαλο μου) αλλα εσυ ρε UFO το σκοτωσες.

Τεσπα UFO τι να πω. Αμα ειναι οπως τα λες τοτε γιατι να αγορασουμε καινουργια; Αφου εχουμε αρκετα για τις εκπαιδευσεις, κι οπως ειπες, μπορουμε να φερουμε αλλα τοσα σε μια μερα(σε περιπτωση που...)

τοτε τι τα αγοραζουμε; ασ τα παρουμε οταν εχουμε προβλημα, αμα ηταν ετσι

Anonymous

Πυρομαχικά για τα Leopard 2

Δημοσίευση από Anonymous »

θελουμε καινουργια τα DM33 ειναι παλια

(Αμαν με τα ορθογραφικα! Αυτο μετραει η το περιεχομενο; Πρεπει να δινω εξετασεισ καθε φορα για να λεω την γνωμη μου; )Εικόνα

Στο κατο κατο μπωρει αυτη η γλωσα να μην ειναι η μητρικη μου!Εικόνα

Τι να κανω τωρα; Να ξαναπαω σχολιο στα γεραματα; ΕικόναΕικόνα

Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Πυρομαχικά για τα Leopard 2

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Βάλε έναν κειμενογράφο βρε συ UFO. Όπως και να το κάνουμε τα ορθογραφικά δεν είναι και το καλύτερο.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11240
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Πυρομαχικά για τα Leopard 2

Δημοσίευση από yandr »

ΟΜΑΔΙΚΑ πυρά για τα «άσφαιρα» καινουργή τανκς Leopard 2, που έχει παραλάβει και παρατάξει ο Ελληνικός Στρατός στον Έβρο, δέχθηκε χθες η ηγεσία του υπουργείου Άμυνας τόσο από την αξιωματική αντιπολίτευση στη Βουλή όσο και από τον τέως γενικό γραμματέα Εξοπλισμού κ. Γεώργιο Ζορμπά.

Μάλιστα ο (και) πρώην επικεφαλής της Αρχής για το ξέπλυμα του μαύρου χρήματος γενίκευσε την επίθεσή του με σκληρές καταγγελίες για καταστροφικές καθυστερήσεις στην υλοποίηση υπογεγραμμένων συμφωνιών για αντισταθμιστικά ύψους πολλών δισ. ευρώ, που χρωστούν ξένοι προμηθευτές όπλων, με αποτέλεσμα να ασφυκτιούν σήμερα οι μικρομεσαίες εγχώριες αμυντικές βιομηχανίες.

Το θέμα με την πολύχρονη καθυστέρηση εφοδιασμού των υπερσύγχρονων αρμάτων μάχης με πυρομαχικά πήρε νέες διαστάσεις μετά την τοποθέτηση του κ. Ε. Μεϊμαράκη στη Βουλή, όπως δημοσίευσαν «ΤΑ ΝΕΑ», ότι εγκαταλείπεται η απόφαση του ΚΥΣΕΑ για προμήθεια των 99.000 πυρομαχικών με διακρατικές συμφωνίες από Γερμανία και ΗΠΑ και πλέον προσανατολίζεται «στη διενέργεια ανοιχτού διαγωνισμού».

ΤΑ ΝΕΑ
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11240
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Πυρομαχικά για τα Leopard 2

Δημοσίευση από yandr »


Σε "τεντωμένο σχοινί" ισορροπούν οι ελληνοαμερικανικές σχέσεις, μετά το οξύ φραστικό επεισόδιο μεταξύ του Ελληνα υπουργού Εθνικής Άμυνας, Ε. Μεϊμαράκη και του Αμερικανού πρέσβη Ντάνιελ Σπέκχαρντ, όταν ο τελευταίος δεν δίστασε να θέσει θέμα συμπεριφοράς του Ε. Μεϊμαράκη και κατ'επέκταση της ελληνικής κυβέρνησης, με ιδιαίτερα υψηλή ένταση και ασυνήθιστη για τα διπλωματικά δεδομένα, με αφορμή τις παλινωδίες της πολιτικής ηγεσίας του υπουργείου Εθνικής Άμυνας στο θέμα των πυρομαχικών των 120 mm για τα άρματα μάχης Leopard-2HEL.

Συγκεκριμένα χθες το πρωί σε τηλεφωνική επικοινωνία με τον Ε. Μεϊμαράκη, ο πρέσβης των ΗΠΑ, χαρακτήρισε «εχθρική ενέργεια» την μεθόδευση του υπουργείου για ακύρωση του προγράμματος και κυρίως τα όσα αναφέρονται στην επιστολή Μεϊμαράκη προς το ΚΥΣΕΑ με την οποία ζητεί να αναθεωρήσει την απόφαση για «απευθείας ανάθεση στις δύο εταιρείες και να προκρίνει την λύση του διαγωνισμού».

...

Η μεθόδευση ακύρωσης του προγράμματος πυρομαχικών των αρμάτων μάχης, οικονομικού ύψους περί τα 380.000.000 ευρώ, από την ΓΔΑΕΕ, έχει ξεσηκώσει θύελλα διαμαρτυριών τόσο από τις ΗΠΑ, όσο και από την Γερμανία, οι εταιρείες των οποίων θα αναλάμβαναν την υλοποίησή του σε ποσοστό 40 και 60% αντίστοιχα.

Ανεξάρτητοι παρατηρητές «καυτηριάζουν» την τακτική της ΓΔΑΕΕ, η οποία απέρριψε την λύση του διαγωνισμού προ διετίας, πήγε σε απ'ευθείας διαπραγματεύσεις με τις εταιρείες, εξέδωσε ΑΕΠ (Αρχική Εντολή Προμηθείας) μόνο και μόνο για να έρθει οκτώ μήνες αργότερα, να... ανακαλύψει ότι «απέτυχε» στις διαπραγματεύσεις (τις οποίες ουδέποτε διεξήγαγε, τουλάχιστον με τους Αμερικανούς) με τις εταιρείες και άρα ότι θα έπρεπε να πάει σε διαγωνισμό το όλο πρόγραμμα! Που σημαίνει ότι για μία τριετία τουλάχιστον τα θεωρούμενα ως «κορυφαία άρματα του κόσμου» θα είναι κατάλληλα μόνο για παρελάσεις και επιδείξεις σε εκθέσεις!

DefenceNet.gr
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Πυρομαχικά για τα Leopard 2

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Καλά μου είχανε πει δηλαδή οι πηγές μου ότι είναι μόνο για να πατάνε τα Leo HEL... Τι να πεις... Μετά φταίμε όσοι λέμε ότι όλα είναι για τα μάτια του κόσμου και πεταμένα λεφτά...
Με τέτοια οργάνωση στον στρατό που είναι υποτίθεται το πιο πειθαρχημένο τμήμα της κοινωνίας, φαντάσου τι γίνεται σε όλα τα άλλα...
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11240
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Πυρομαχικά για τα Leopard 2

Δημοσίευση από yandr »

περίεργες μεθοδεύσεις, μη σύννομες, περί προμηθειών και αντίθετες με την απόφαση του κυσεα για την προμήθεια πυρομαχικών των νέων αρμάτων φαίνεται να γίνονται από το υπουργείο αμυνας. Τα παραπάνω προκύπτουν από έγγραφο - απάντηση της γερμανικής εταιρείας κατασκευής πυρομαχικών προς το ελληνικό υπουργείο αμυνας, στο οποίο αναγράφεται μεταξύ άλλων: «απαντώντας σε ερώτησή σας για το πόσο κοστίζει η εξαγωγή των συγκεκριμένων πυρομαχικών στην ελλάδα χωρίς συμπαραγωγή, σας ενημερώνουμε ότι με τιμές 2005 είναι για τα dm 63 το κομμάτι 5.200 ευρώ και για τα dm 48 το κομμάτι 2.265 ευρώ.

αξιωματούχοι του υπουργείου αμυνας σχολιάζοντας τα νέα δεδομένα υποστήριξαν ότι είναι σαφές το ενδιαφέρον του υπουργείου αμυνας να προχωρήσει σε προμήθεια πυρομαχικών χωρίς συμπαραγωγή με τα εασ. Και έτσι ανοίγει ο δρόμος για τους ιδιώτες να δημιουργήσουν εργοστάσιο πυρομαχικών στην ελλάδα που θα ανταγωνίζεται τα κρατικά εασ.

ελευθεροτυπία

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11240
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Πυρομαχικά για τα Leopard 2

Δημοσίευση από yandr »

«δεν πρόκειται να γίνει καμία προμήθεια πυρομαχικών από το υπουργείο αμυνας χωρίς συμπαραγωγή από τα ελληνικά αμυντικά συστήματα». Αυτό δηλώθηκε χθες από τους αρμόδιους του υπουργείου αμυνας, απαντώντας σε δημοσίευμα της «ε», που φέρει τη διεύθυνση εξοπλισμών να διαπραγματεύεται την αγορά από τη γερμανική εταιρεία «ραϊμένταλ» βλημάτων για τα νέα άρματα.

σύμφωνα με το υπουργείο, ο λόγος που η διεύθυνση εξοπλισμών ζήτησε τιμές από τη γερμανική εταιρεία χωρίς συμπαραγωγή είναι για να ξέρει πόσο πραγματικά αυξάνονται οι τιμές στο προϊόν όταν αυτό κατασκευάζεται στην Ελλάδα. Εγινε μάλιστα σαφές ότι «πλέον αυτή θα είναι η τακτική του υπουργείου ώστε να μπορεί να γνωρίζει ο φορολογούμενος πολίτης πόσο του κοστίζει η ελληνικοποίηση των προϊόντων».

ελευθεροτυπία
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11240
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Πυρομαχικά για τα Leopard 2

Δημοσίευση από yandr »

...

Ίσως δεν υπάρχει άλλο παράδειγμα σε όλο τον κόσμο όπου μία χώρα αφού πρώτα υλοποιήσει ένα τεράστιο επενδυτικό πρόγραμμα ύψους 2 δις ευρώ για την πλήρη αναβάθμιση του αρματικού της δυναμικού, και την απόκτηση καθοριστικού επιχειρησιακού πλεονεκτήματος, εν συνεχεία το ακυρώνει στην πράξη μεταθέτοντας το πρόγραμμα προμήθειας των πυρομαχικών τους στο μέλλον.
...

Υπενθυμίζουμε το 2005 και μετά, επί εποχής Ζορμπά στη Γενική Γραμματεία Οικονομικού Σχεδιασμού και Αμυντικών Επενδύσεων (ΓΓΟΣΑΕ) είχε εκδοθεί αίτημα για πληροφορίες (RFI:Request for Information) και είχε αποσταλεί στις ενδιαφερόμενες εταιρίες για το πρόγραμμα προμήθειας πυρομαχικών αρμάτων των 120 χιλ. , ύψους 130 εκατ. ευρώ, ως πρώτο βήμα για τη διεξαγωγή διεθνούς διαγωνισμού. Η διαδικασία δεν ολοκληρώθηκε...
...

Έτσι στις 15 Οκτωβρίου 2008 με την απόφαση αρ.13 το Κυβερνητικό Συμβούλιο Εξωτερικών και Άμυνας (ΚΥΣΕΑ) αποφάσισε την υλοποίηση του προγράμματος μέσω ανοικτού διεθνούς διαγωνισμού. Η απόφαση προκάλεσε σοκ στο ΓΕΕΘΑ και το ΓΕΣ καθώς ο εφοδιασμός των 250 περίπου αρμάτων μάχης Leopard 2HEL και Leopard 2A4 μετατίθεται έτσι στο μέλλον για άγνωστη μέχρι σήμερα ημερομηνία. Δηλαδή με άλλα λόγια τα άρματα δεν θα έχουν πυρομαχικά ή θα πρέπει να «μοιραστούν» για το ενδιάμεσο διάστημα τα λιγότερα από 3.500 DM33A2 που έχουν απομείνει από τα 5.000 συνολικά που αγοράστηκαν από τα αποθέματα του Γερμανικού στρατού.

DefenceNet
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Πυρομαχικά για τα Leopard 2

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Μετά εγώ φταίω όταν λέω ότι τζάμπα ξοδεύονται τόσα δις ευρώ για τα εξοπλιστικά προγράμματα.
Φοβερό "ελληνικό φιλότιμο" πρέπει να έχουνε όσοι παίρνουνε τόσο δαπανηρές αποφάσεις για την ελληνική οικονομία, οι οποίες ουσιαστικά δεν έχουνε αντίκρυσμα.
MIRAGE
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 01, 2008 5:52 pm
Επικοινωνία:

Πυρομαχικά για τα Leopard 2

Δημοσίευση από MIRAGE »

Καλά σε αυτό το θέμα είναι κυριολεκτικά για μπουνιές η ΓΔΑΕΕ και το ΓΕΕΘΑ. Ανεπίτρεπτο να μην έχουν πάρει τα πυρομαχικά
thrakiotis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 963
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 22, 2009 1:55 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Πυρομαχικά για τα Leopard 2

Δημοσίευση από thrakiotis »

Μετά από έγκριση του Ανωτάτου Στρατιωτικού Συμβουλίου (ΑΣΣ) αρχίζει η προμήθεια 20.000 βλημάτων κινητικής ενεργείας DM33A2 και DM53A1 για τα άρματα LEOPARD 2HEL/A4.

-Η υπερβολικά μεγάλη τιμή των 2.200 ευρώ ανά βλήμα, που ζητούσε η κατασκευάστρια εταιρίαKrauss Maffei Wegmann προκάλεσε εμπλοκή στο θέμα προμηθείας των βλημάτων αυτών.

-Η ποσότητα των βλημάτων αυτών είναι η απολύτως αναγκαία και θεωρείται ως λύση απελπισίας και ως ενδιάμεση προμήθεια πυρομαχικών, μέχρι να υπάρξει λύση του προβλήματος προμηθειών, η οποία θα πρέπει - και αυτή- να δοθεί από τη νέα κυβέρνηση...

EFENPRESS

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης