Νέο μαχητικό αεροσκάφος (2006-2021)

Κλειδωμένο

Τι θα θέλατε να προμηθευτεί η Πολεμική Αεροπορία;

Το δημοψήφισμα λήγει την Δευ Οκτ 19, 2020 10:34 pm

Αεροσκάφη Eurofighter
667
16%
Αεροσκάφη F-35
183
4%
Αεροσκάφη Rafale
594
14%
Αεροσκάφη F-16
2030
49%
Αεροσκάφη εναέριου ανεφοδιασμού
416
10%
Αεροσκάφος F-18 Super Hornet
237
6%
 
Σύνολο ψήφων: 4127

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Su-35
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3648
Εγγραφή: Σάβ Απρ 26, 2008 8:32 pm
Τοποθεσία: Alpha Centauri
Ενδιαφέροντα: Τα πάντα όλα!
Επάγγελμα: Κατάσκοπος των εξωγήινων!
Επικοινωνία:

Νέο μαχητικό αεροσκάφος (2006-2021)

Δημοσίευση από Su-35 »

Το στοκ πυραύλων γιατι θα απαξιωθεί; Τα φ16 θα μεινουν στην π. Α. Τα οπλα του μιραζε μπαινουν στο ραφαλε! Καιρος δεν ειναι να αλαξουμε επιτελους τα shelter του 50; Νομιζεις οτι το νατο δεν θα ειθελε καποιον με su-35 για να δει περι τινος αεροσκαφους προκειται;
Το ΗΠΑ = υπερδηναμη ξεχνατο, η οικονομια τους καταρεει, στρατιοτικα πανε απο φαπα σε φαπα (δεν μπορουν τοσα χρονια να νικησουν 6000 ξυπολιτους ανταρτεσ), απο δηπλοματια και επιροη μην μηλισω, η σφαλιαρα παει σινεφο ακομα και απο την Ελλαδα!

Ας πουμε οτι περνουμε 60 μαχητικα. Μπορει να μου δωσει στο περιπου καποιος την τιμη ανα μοναδα των eurofighter2,rafale3,su-35,(μαζι με οπλα-ανταλακτηκα) ;
Μηπως να παιρναμε 100 SU-35 αντι για 40+20 ευρωπαικα;
Για 5 δισ. Φανταζεστε τι αντισταθμιστηκα θα εδεινε ο κοντοσ;S-400,ISKAIDER...
Ακομα και συμπαραγωγη για κοσμοσφερεσ! Χαχαχα

ΔΟΜΗ 2015 πρωταση ΝΟ 2
100 SU-35
128 F-16 BLOCK 50-52A
32 F-16 BLOCK SARABALO
45 MIRAGE 2000-5 MK2
ΣΥΝΟΛΟ 305

Εστι τελειωνουμε με την οροφη, βλεπουμε και τι πατατα θα βγει το F-35 και προχωραμε εχοντας τα φραγκα απο το (80 μαχητικα μετα το 2015) !
Με αυτην την Π. Α. Το 2015 οι γειτονες θα χασουν το υπνο τους γιατι πιστευω οτι δεν θα εχουν παραλαβει ακομα το F-35.(ΟΜΠΑΜΑ = Περικοπεσ).(ΚΛΙΝΤΟΝ = F-ΤΙ;).(ΜΑΚΕΙΝ = Με τα τα F-22 ειμαστε OK) !

Υ. Γ.1 Και να τα παραλαβουν με το SU-35 παλι φαπες θα τρωνε!
Υ. Γ.2 Ασε που θα τους δωσουν την μαιμουstealth εκδοση και οχι την κανονικη

Anonymous

Νέο μαχητικό αεροσκάφος (2006-2021)

Δημοσίευση από Anonymous »

Ξέχασα να πω και το ποιο σημαντικό με την δομή που προτείνω. Δεν θα είμαστε υποχείριο κανενός και δεν θα μασάμε από εμπάργκο! Εκτός και αν μας την πέσουν ταυτόχρονα Ρωσία-ΗΠΑ-Γάλλια. Κομματάκι δύσκολο.

Ενώ οι γείτονες. Με την πρώτη στραβή ΝΟ πυρομαχικά ΝΟ ανταλλακτικά..

Και η στραβή δεν είναι κάτι σπάνιο όταν έχεις να κάνεις με της ΗΠΑ.

Όσο αναφορά τo μαχητικό τελευταία άρχισα να έχω μεγάλη εμπιστοσύνη στους πολιτικούς και στρατιωτικούς επιτελής μας και νομίζω ότι τελικά θα κάνουν κίνηση ΜΑΤ στα εξοπλίστηκα και θα μας εξασφαλίσουν την ειρήνη στην περιοχή για τα επόμενα 30 χρόνια έτσι απλά!

Καλό και το SU-35 Καλό και το RAFALEΚαλό και το EUROFIGHTER.

Δεν πρέπει να λυπηθούμε τα έξοδα. Τη να τα κάνω εγώ τα σχολεία όταν θα διδάσκουν τουρκικά; Τη να τα κάνω εγώ τα νοσοκομεία όταν θα γεμίσουν τραυματίες πολέμου ο όποιος έγινε γιατί ο γείτονας ένιωθε ποιο δυνατός;

Το παρά σοβάρευσα για τα δικά μου δεδομένα!

Γεια

ΥΣ1 Δεν έχω φοβίες ούτε έχω καμία ουδέτερη συμπάθια στα όπλα. Δεν είμαι ούτε γραφικός ούτε πολεμοχαρής. Ορθολογιστής είμαι..

ΥΣ2 Νομίζω ο πρωθυπουργός μας πάει Ρωσία σήμερα!! Ε μη γυρίσει και με αδια χέρια. ΧΑΧΑΧΑ

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11240
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Νέο μαχητικό αεροσκάφος (2006-2021)

Δημοσίευση από yandr »

Δεν θα το έλεγα ότι οι ΗΠΑ πάνε από φάπα σε φάπα στρατιωτικά.

Η αποτυχία έναντι αντάρτικου ήταν δεδομένη εξαρχής.

Το στοκ των πυραύλων ααπαξιώνεται γιατί θα πρέπει να διπλασιαστεί ώστε να εξοπλίσει με νέους πυραύλους το ρψσικό μαχητικό.

Τέλος, θα πρέπει να σημειώσω ότι η επιλογή μαχητικού αεροσκάφους είναι σήμερα θέμα επιλογής όπλων και ηλεκτρονικών. Η σύγκριση μεταξύ Eurofighter,F-35,Rafale,Su-35 κ. λπ δεν αφορά στις επιδόσεις τους (ταχύτητα, εμβέλεια, βαθμός ανόδου κ. λπ), αλλά στις επιδόσεις των όπλων και των ηλεκτρονικών που φέρουν.

Τα ρωσικά ηλεκτρονικά και πύραυλοι σε τι επίπεδο βρίσκονται; Προσωπικά δεν γνωρίζω και νομίζω το ίδιο συμβαίνει με την Πολεμική Αεροπορία. Όταν αγοράζεις αεροσκάφος αγοράζεις απλά την πλατφόρμα εκτόξευσης όπλων. Τίποτα παραπάνω. Τα G και τους ελιγμούς ξεχάστε τους (σχεδόν).

Filippos
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2008 11:05 pm
Επικοινωνία:

Νέο μαχητικό αεροσκάφος (2006-2021)

Δημοσίευση από Filippos »

Εγω νομιζω οτι οι πιθανοτητες ειναι με το EF, καθως ο yandr εχει ενα δικιο

Γυρισα και τωρα ειμαι γεματος γνωσεις. Αλλαξα αντιληψεις!

πιστευω οτι το Rafale θα ηταν μια ισως αποτυχημενη αγορα, εαν δεν θα εχουμε οικονιμικα προνομια...

Αν γυρουμε κι αλλο με την Ρωσσια τοτε θα τσαντισουμε πολυ ΗΠΑ και Βρετανια. Καλο θα ηταν να αγοραζουμε με ιδιαιτερο μετρο τα Ρωσσικα οπλα.BMP-3 και S-400 φτανουνε για τωρα. Μην τραβαμε κι εμεις το σχοινι

Su-35
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3648
Εγγραφή: Σάβ Απρ 26, 2008 8:32 pm
Τοποθεσία: Alpha Centauri
Ενδιαφέροντα: Τα πάντα όλα!
Επάγγελμα: Κατάσκοπος των εξωγήινων!
Επικοινωνία:

Νέο μαχητικό αεροσκάφος (2006-2021)

Δημοσίευση από Su-35 »

(Όταν αγοράζεις αεροσκάφος αγοράζεις απλά την πλατφόρμα εκτόξευσης όπλων. Τίποτα παραπάνω. Τα G και τους ελιγμούς ξεχάστε τους)

Μήπως να φορτώναμε και τίποτα IRIS-T στα boing της ολυμπιακής;

Φίλε yandr το περιβάλλον του αιγαίου απαιτεί ταχύτητα και ευελιξία. Ο εν δύναμη εχθρός είναι κοντά. και με ένα πολύ γρήγορο μαχητικό ακόμα και να σε δει δεν προλαβαίνει να αντιδράσει. Σε αυτές τοις επιχειρήσεις τα δευτερόλεπτα είναι χρυσάφι και το υπερηχητικός σημαίνει νικητής.

Το SU-35 θα είναι το πιο γρήγορο και πιο ευέλικτο μαχητικό στον κόσμο. Τουλάχιστον μέχρι να βγει το 5 γενιάς ρωσικό. Επίσης το ραντάρ το su-35 βλέπει στόχους ακόμα και στα 400 κμ.

Όσο αναφορά τον οπλισμό μπορούν ως αντισταθμιστικά να πιστοποιήσουν ότι θέλεις και να σου βάλουν και δυτικά ηλεκτρονικά αν το επιθυμείς.

Φίλε Filipos ας τους τσαντίσουμε και εμείς μια φορά όλο αυτοί θα μας τσαντίζουν;

Νομίζω ότι περίπου οι τιμές ανά μονάδα κομπλέ με ανταλλακτικά και λοιπά για 40 μονάδες έχουν ως έξεις:

EUROFIGHTER 125 EK.

RAFALE 80 EK.

GRIPEN 60 EK.

SU-35 50 EK.

F-16 BLOCK 60 40 EK.(Λόγο πτώσης δολαρίου)

Και διαθέτουμε 5 δις. Διορθώστε με παρακαλω!
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11240
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Νέο μαχητικό αεροσκάφος (2006-2021)

Δημοσίευση από yandr »

Επειδή έκανες διάφορες παρατηρήσεις, θα απαντήσω σε αρκετές από αυτές.

1. Το Grippen και το Su-35 δεν μπήκαν στην ψηφοφορία γιατί αντικειμενικά δεν έχουν πιθανότητες αγοράς.

2. Εάν μπορούσαμε να βάλουμε IRIS-T και JHMCS σε Boeing μια χαρά θα ήμασταν Εικόνα

3. Οι αερομαχίες με την σημερινή έννοια του όρου καταργούνται με γρήγορους ρυθμούς και σύντομα θα χρειάζονται μόνο για αναχαιτήσεις χωρίς χρήση όπλων. Οι δυνατότητες ανταλλαγής δεδομένων μεταξύ αεροσκαφών (AWACS, σταθμοί εδάφους και μαχητικά) αλλάζουν τα δεδομένα

4. Οι τιμές που αναφέρεις είναι (στην καλύτερη περίπτωση) fly-away αλλά το κόστος είναι εντελώς διαφορετικό αν βάλεις μέσα ανταλλακτικά, εκπαίδευση, υποδομή, όπλα, κινητήρες. Για παράδειγμα, αν παίρναμε ξανά F-16 το κόστος θα ήταν σχεδόν ίσο με αυτό που αναφέρεις, αφού διαθέτουμε στοκ από όλα τα υπόλοιπα. Αν παίρναμε Su-35 το κόστος θα ήταν πολλαπλάσιο κ. ο. κ.

5. Το F-35 αν και δεν πιστεύω ότι θα έχει τις ίδιες επιδόσεις στην εξαγωγική έκδοσή του είναι καθόλα αξιόλογο και μην ξαφνιαστείς αν το δεις και στο ελληνικό οπλοστάσιο μετά το 2015 - 2020.

6. Ο MIR έχει καταργηθεί και έχει αντικατασταθεί από διεθνή διαστημικό σταθμό. Στον τομέα της διαστημικής τεχνολογίας η Ρωσία είναι πολύ πίσω σε σχέση με τις ΗΠΑ. Ας μην επιχειρηματολογούμε για τα αυτονόητα και ας μην ακούμε τι λέει ο κάθε Λιακόπουλος.

Su-35
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3648
Εγγραφή: Σάβ Απρ 26, 2008 8:32 pm
Τοποθεσία: Alpha Centauri
Ενδιαφέροντα: Τα πάντα όλα!
Επάγγελμα: Κατάσκοπος των εξωγήινων!
Επικοινωνία:

Νέο μαχητικό αεροσκάφος (2006-2021)

Δημοσίευση από Su-35 »



Αν και διαφωνούμε περί διαστημικής τεχνολογίας και αερομαχίες πολλή επιτυχημένο το σχόλιο για τον Λιακοπουλο. χαχαχα. Είμαι σίγουρος ότι στο μέλλον θα πάρουμε το F-35, θα αντικαταστήσουμε όλα τα f-16 με αυτά σταδιακά. Εγώ προτείνω να χωρίζαμε τον στόλο στη μέση 150 ΡΟΣΙΑ 150 ΗΠΑ! Περί αντικειμενικότητας καλό δεν είναι οι μνηστήρες να είναι περισσότεροι έστω και στα χαρτιά; (+ SU-35 + GRIPEN = προσφορά-ζήτηση-τιμή)

Δεν νομίζω να σε ενοχλούν οι παρατηρήσεις; Καλές είναι και οι διαφωνίες να γίνεται και τζερζελες..

Το πατριωτάκι μας ποτέ έρχεται για επίσκεψη; Άμα είναι καλό παιδί ίσως φεύγοντας πάρει και 6-7 δις..(60 rafale,6 freda,209 vbl,18 caesar) ! (καλό παιδί = καλές τιμές ) Αν είναι κακό παιδί δεν θα πάρει μια.

Προσοχή Σαλονικιέ είναι και η 60αρα στην ουρά!!

Και είναι πολλή κουβαρντού τελευταία..

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11240
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Νέο μαχητικό αεροσκάφος (2006-2021)

Δημοσίευση από yandr »

UFO έγραψε:
Δεν νομίζω να σε ενοχλούν οι παρατηρήσεις; Καλές είναι και οι διαφωνίες να γίνεται και τζερζελες..



Εννοείται ότι δεν με ενοχλούν.

Αν με ενοχλούσαν ούτε site θα έφτιαχνα ούτε forum.

Filippos
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2008 11:05 pm
Επικοινωνία:

Νέο μαχητικό αεροσκάφος (2006-2021)

Δημοσίευση από Filippos »

φιλε UFO. Οπως ηδη ειπε ο yandr αλλα δεν το τονισε ιδιαιτερα, οι τιμες που γραφεις ειναι fly away.

Η πραγματικοτητα ειναι πολυ μακρια. Ωραια ειναι να σκεφτεσαι να παρουμε λιγα Sukhoi, λιγα EF και λιγα Rafale αλλα κατι τετοιο ειναι αδυνατον. Για καθε νεο τυπο μαχητικων που αγοραζουμε, χρειαζετε να πληρωσουμε ενα καρο λεφτα στην πλατφορμα. Επισης παιζει μεγαλη σημασια τα οικονομικα προνομια που μας δινει η πωλητρια-χωρα. Oσο για τα F-35, εχω αμφιβολιες. Σε περιπτωση που αγορασουμε εναν μεγαλο αριθμο F-35(καθως ακουστηκε οτι με αυτα θα αντικαταστησουμε τα F-16) θα βρεθουμε πισω σε σχεση με την ΤΟυρκια, καθως θα τα παρουμε αργοτερα και σε υψηλοτερη τιμη

Οσο για τις αερομαχιες στο αγαιο, σιγουρα η ταχητυτα παιζει ρολο, ομως δεν ειναι το μονο σημαντικο. Τα συστημαντα ΑWACS καθως και η αναπτυξη των ρανταρ μας ειναι εξισου σημαντικα

Su-35
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3648
Εγγραφή: Σάβ Απρ 26, 2008 8:32 pm
Τοποθεσία: Alpha Centauri
Ενδιαφέροντα: Τα πάντα όλα!
Επάγγελμα: Κατάσκοπος των εξωγήινων!
Επικοινωνία:

Νέο μαχητικό αεροσκάφος (2006-2021)

Δημοσίευση από Su-35 »

Δεν λέω να πάρουμε λίγο από όλα. Λέω η rafaleη su-35. Στη Μόσχα πάντως λέει ότι ότι συζήτησαν τα πάντα εκτός από sukhoi. (S-400,BUK,BERIEV)

ToF-35 δεν χρειάζεται να το φοβόμαστε και τόσο.

Το υπό ανάπτυξη μπαζομαχητικο όταν κάνει σβούρες 360 του κόβετε το ρεύμα. και όταν απορρίπτει καύσιμα τα λούζετε!!

Με το νέο μας μαχητικό (εφ-2000 η rafale) δεν θα έχουμε πρόβλημα. Και στο τέλος η πλακά είναι ότι το F-35 θα μας βγει φτηνότερα από τους συνεταίρους - κορόιδα που τα έσταξαν για το πρόγραμμα και τελικά θα πάρουν την μουφα έκδοση!!!

Την κανονική βλέπω να την παίρνουν μόνο οι Άγγλοι! (Συνέταιροι 1ου βαθμού)

Αν μπείτε στο rafale.gr--δελτία τύπου--To Rafale για την Ελληνική Πολεμική Αεροπορία. Στο τέλος αν δεν κάνω λάθος λέει ότι με 4.8 δις παίρνουμε 60 κομμάτια μαζί με το σύστημα λογιστικής υποστήριξής τους. Δηλαδή 80 το κομμάτι.

Ο Τσαβες πείρε 6 su-30 κομπλέ με περίπου 50 εκ ΔΟΛΑΡΙΑ το 1.

Και από ότι θυμάμαι καπια χώρα πείρε 12 gripen κομπλέ με 65 εκ το 1 και δώρο 2 αεροσκάφη ραντάρ σαν αυτά που θα πάρουμε εμείς.

Su-35
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3648
Εγγραφή: Σάβ Απρ 26, 2008 8:32 pm
Τοποθεσία: Alpha Centauri
Ενδιαφέροντα: Τα πάντα όλα!
Επάγγελμα: Κατάσκοπος των εξωγήινων!
Επικοινωνία:

Νέο μαχητικό αεροσκάφος (2006-2021)

Δημοσίευση από Su-35 »

Επίσης μην ξεχνάτε ότι πλέον 1 ευρώ = 1.65 δολάρια

Filippos
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2008 11:05 pm
Επικοινωνία:

Νέο μαχητικό αεροσκάφος (2006-2021)

Δημοσίευση από Filippos »

καλο θα ητανε να μην σχολιαζετε κανενα αεροσκαφοσ πριν το δειτε στην μαχη. Τα ιδια σχολειο κανανε και για το F-16 και ειδατε ποσο αδικο ειχανε. Περασε απο περισσοτερες απο 30 αεροποριες οπου στισ περισσοτερες υπαρχει ακομα σαν ενα σημαντικο χαρτι, ενω σε καποιες αλλες το σημαντικοτερο(Ελλαδα, Τουρκια κ. α)Και μην ξεχναμε το οικονομικο κερδος των ΑΜερικανων απο το F-16.

Η αληθεια ειναι οτι η πολιτικη της τουρκιας θελει τα αεροσκαφη πιο επιθετικα με πρωτευων ρολους τον βομβαρδισμο και την υποστηριξη χερσαιων δυναμεων ενω η ελληνικη πολιτικη προσπαθει να βασιστει σε ολα.

Αν διαφωνειτε μπορω να σας δωσω απειρα παραδειγματα

Su-35
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3648
Εγγραφή: Σάβ Απρ 26, 2008 8:32 pm
Τοποθεσία: Alpha Centauri
Ενδιαφέροντα: Τα πάντα όλα!
Επάγγελμα: Κατάσκοπος των εξωγήινων!
Επικοινωνία:

Νέο μαχητικό αεροσκάφος (2006-2021)

Δημοσίευση από Su-35 »

Σε ποια μαχη θα το δουμε; Σε αυτη με τους ξυπολιτουσ;

Γιατι τα ρωσικα δεν ειναι σε πολες αεροποριεσ;

Καλο το φ-16 δεν λεω. Στο κατω κατω εγω δεν ειπα να μην παρουμε και f-35.(αφου βεβαια παρουμε πρωτα su-pak fa)

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11240
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Νέο μαχητικό αεροσκάφος (2006-2021)

Δημοσίευση από yandr »

ufo έγραψε:(αφου βεβεα παρουμε προτα su-pak fa)



Αυτό το αεροσκάφος δεν υπάρχει ακόμη ούτε στα χαρτιά.

Anonymous

Νέο μαχητικό αεροσκάφος (2006-2021)

Δημοσίευση από Anonymous »

Περίπου 80 εκ. δολάρια θα έχει και για να μην τα πολυλογούμε πιστεύω έχουμε 3 επιλογές:

1) Παραδεχόμαστε ότι έχουμε PAXAMERIKANAκαι παραγκελνουμε σαν τα ζώα και άλλα F-16.

2) Περνούμε ένα ευρωπαϊκό ως μέση λύση.

3) Ξυπνάμε και παίρνουμε ένα αεροσκάφος που θα μας δώσει την υπεροχή (SUKHOI)

Όλα τα άλλα είναι να έχουμε να λέμε.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης