Ανυπότακτοι εξωτερικού (2016)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
br
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 13, 2016 6:41 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2016)

Δημοσίευση από br »

Στην τηλεφωνικη επικοινωνια με το στρατολογικο γραφειο πληροφορηθηκα οτι ο νομοθετης ετσι μου ειπαν χαρακτηριστικα, εντάσσει στο αρθρο 12 του παραπανω Νομου αυτους που ηταν ανυπότακτοι την 01/02/2016. Εγω θα κληθω το Μαρτιο 2016 και θα καταστω τοτε ανυπότακτος. Δεν Ειναι παράλογο; Μηπως καποιο άλλο γραφείο το μεταφράζει διαφορετικα;
Δηλαδη αν θελήσω Να καταταγω μεχρι 31/12/2017 και στρατός και πρόστιμο.
Μηπως μπορει καποιος να ερμηνευσει το νόμο καλυτερα;
Παντως σας ευχαριστω για την επικοινωνια και ειλικρινα συγχαρητηρια για το site σας.
papas12

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2016)

Δημοσίευση από papas12 »

"Όσοι διετέλεσαν οποτεδήποτε ή διατελούν σε ανυποταξία κατά την ημερομηνία έναρξης ισχύος του νόμου αυτού, εξαιρούνται από την πρόσκληση ή τις προσκλήσεις, για τις οποίες κηρύχθηκαν ανυπότακτοι, εφόσον έχουν ήδη καταταγεί στις Ένοπλες Δυνάμεις και εκπλήρωσαν τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις ή τις εκπληρώνουν ακόμη ή θα καταταγούν προς εκπλήρωσή τους μέχρι την 31η Δεκεμβρίου του επόμενου έτους από την έναρξη ισχύος του νόμου. "

Οποτεδήποτε= σε οποιοδήποτε χρόνο, Δηλαδλη και πριν απο την εφαρμογή του νόμου σε πιάνει ο νόμος. Στην συγκεκριμένη περίπτωση, για εσένα θα ισχύει το δεύτερο "διατελούν σε ανυποταξία κατά την ημερομηνία έναρξης ισχύος του νόμου αυτού" καθως για εσενα η ανυποταξια θα ξεκινησει την ημερα που δεν παρουσιαστεις στο κεντρο νεοσήλεκτων επειτα απο σχετικη προσκληση. Σε καθε περιπτωση, εφοσον καταταγείς μεχρι της 31/12/2017 στις ενοπλες δυναμεις, θα αρθει το ποινικο και διοικητικο Αξιότιμο Της ανυποταξιας.

br
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 13, 2016 6:41 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2016)

Δημοσίευση από br »

Ευχαριστω για την ανταποκριση. Αυτη την ερμηνεία εδωσα και εγω στον Νομο. Θα πρεπει ομως και το Στρατολογικο Γραφειο να κανει το ιδιο ώστε να μη μου επιβληθουν οι ποινικες και διοικητικες κυρωσεις αφου θα παρουσιαστω για καταταξη μεχρι την 31/12/2017. Καμμια ιδεα για το πως να το χειριστω;
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2016)

Δημοσίευση από dn24 »

br έγραψε:Ευχαριστω για την ανταποκριση. Αυτη την ερμηνεία εδωσα και εγω στον Νομο. Θα πρεπει ομως και το Στρατολογικο Γραφειο να κανει το ιδιο ώστε να μη μου επιβληθουν οι ποινικες και διοικητικες κυρωσεις αφου θα παρουσιαστω για καταταξη μεχρι την 31/12/2017. Καμμια ιδεα για το πως να το χειριστω;


Αυτά αυτεπάγγελτα παραγράφονται μέσω του στρατολογικού γραφείου εφόσον έως τις 31/12/2017 καταταχθείς στις ένοπλες δυνάμεις. Ωστόσο για να σου φύγει κάθε ψευγάδι απορίας, επικοινώνησε και με κάποιο άλλο στρατολογικό γραφείο μήπως και χρειαστείς όπως σου ξαναείπα να τους καταθέσεις κάποια χαρτιά.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
μετανάστης

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2016)

Δημοσίευση από μετανάστης »

Με ποιο τρόπο η στρατολογία βρίσκει το ΑΦΜ σου για να σου επιβάλλει το πρόστιμο;

Πάντως εγώ δεν το είχα δώσει όταν πέρασα περιοδεύων (δεν είχα καν τότε) ...

χμ! Μάλλον δεν μπορεί να μου βάλει τελικά το πρόστιμο. Ω τι κρίμα!Εικόνα
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11206
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2016)

Δημοσίευση από Nassos »

Ναι, μην ονειρεύεσαι. Από τη σελίδα 23

Monimos anypotaktos έγραψε:Απο την στιγμή που θα γίνει δίκη και δεν έχεις ΑΦΜ θα σου δημιουργησουν αυτοι ένα αυτεπαγγελτα σε συνεργασία με την εφορία. Αφού ανοιχτει, θα σου στείλει η εφορία το ραβασάκι για το πρόστιμο των 6 χιλιάδων, Συν τα δικαστικά έξοδα απ την στιγμή που θα καταδικαστεις ερήμην και δεν θα εισαι εκει να τα πληρωσεις.
μετανάστης

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2016)

Δημοσίευση από μετανάστης »

Nassos έγραψε:Ναι, μην ονειρεύεσαι. Από τη σελίδα 23

Monimos anypotaktos έγραψε:Απο την στιγμή που θα γίνει δίκη και δεν έχεις ΑΦΜ θα σου δημιουργησουν αυτοι ένα αυτεπαγγελτα σε συνεργασία με την εφορία. Αφού ανοιχτει, θα σου στείλει η εφορία το ραβασάκι για το πρόστιμο των 6 χιλιάδων, Συν τα δικαστικά έξοδα απ την στιγμή που θα καταδικαστεις ερήμην και δεν θα εισαι εκει να τα πληρωσεις.


Και τι θα με νοιάζει αν στο δεύτερο ΑΦΜ υπάρχει χρέος; Το original δεν θα έχει πρόβλημα χα χα Τι πατέντες είναι αυτές; Θα έχω 2 ΑΦΜ και θα χρησιμοποιώ ανάλογα όποιο θέλω; Χα χα ΕικόναΕικόνα

Άσε που με το καινούργιο νόμο αν παω για Ι5 θα διαγραφεί το χρέος, αλλά αν είναι σε άλλο ΑΦΜ σημασία δεν θα δώσω. Άσε το να υπάρχει, έτσι και αλλιώς στην Αγγλία βρίσκομαι, θα πάρω και Αγγλικό διαβατήριο τι με νοιάζει αν το ελλαδιστάν με έχει χρεώσει; Από την στιγμή που δεν έχω δουλειά στο ελλαδιστάν δεν περιμένω κάτι και ούτε φυσικά θα επιστρέψω ποτέ μόνιμα.

Και άκου και το πιο ωραίο. Όταν θα βγω σε σύνταξη θα έχω σύνταξη αγγλική και όχι ελληνική, και κάθε καλοκαίρι με τον μισθό που παίρνω είμαι στην Ψαρού!ΕικόναΕικόνα

Πολύ γέλιο έχει το ελαδιστάν και ο στρατός της, νομίζουν ότι μπορούν να μας εκβιάσουν!ΕικόναΕικόνα

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11206
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2016)

Δημοσίευση από Nassos »

Α, έχεις ήδη Ελληνικό ΑΦΜ; Μια χαρά, θα τη φάς τη καμπάνα. Δεν έχεις; Σου φτιάχνουν ένα, σε χρεώνουν, και που ξέρεις, μπορεί να ζητήσουν στοιχεία από το HM Revenue &Customs να σου βάλουν και εισφορά αλληλεγγύης λόγω "παγκοσμίου εισοδήματος".

Α, και κοίτα όταν έρθεις διακοπές μη σε πάνε σε καμιά Ψειρού.Εικόνα
Monimos Anypotaktos

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2016)

Δημοσίευση από Monimos Anypotaktos »

μετανάστης έγραψε:Και τι θα με νοιάζει αν στο δεύτερο ΑΦΜ υπάρχει χρέος; Το original δεν θα έχει πρόβλημα χα χα Τι πατέντες είναι αυτές; Θα έχω 2 ΑΦΜ και θα χρησιμοποιώ ανάλογα όποιο θέλω; Χα χα ΕικόναΕικόνα

Άσε που με το καινούργιο νόμο αν παω για Ι5 θα διαγραφεί το χρέος, αλλά αν είναι σε άλλο ΑΦΜ σημασία δεν θα δώσω. Άσε το να υπάρχει, έτσι και αλλιώς στην Αγγλία βρίσκομαι, θα πάρω και Αγγλικό διαβατήριο τι με νοιάζει αν το ελλαδιστάν με έχει χρεώσει; Από την στιγμή που δεν έχω δουλειά στο ελλαδιστάν δεν περιμένω κάτι και ούτε φυσικά θα επιστρέψω ποτέ μόνιμα.

Και άκου και το πιο ωραίο. Όταν θα βγω σε σύνταξη θα έχω σύνταξη αγγλική και όχι ελληνική, και κάθε καλοκαίρι με τον μισθό που παίρνω είμαι στην Ψαρού!ΕικόναΕικόνα

Πολύ γέλιο έχει το ελαδιστάν και ο στρατός της, νομίζουν ότι μπορούν να μας εκβιάσουν!ΕικόναΕικόνα



Ελεος, εννοειται οτι δεν θα σου ανοιξουν δευτερο ΑΦΜ αν εχεις ηδη, απλα θα σου κοτσαρουν το προστιμο στο πρωτο και καλο θα ειναι μεχρι να βγεις Ι5 (αν βγεις) να αποφευγεις την Ελλαδα, μιας και το προστιμο ειναι αρκετα υψηλο και η αστυνομια θα μπορει να σε συλλαβει για το συγκεκριμενο που περιμενει απληρωτο μαζι με τις προσαυξησεις του.

Οσο για το αγγλικο διαβατηριο, καλα θα κανεις να το βγαλεις πριν περασεις στρατοδικειο, γιατι ετσι και δεν απαλλαγεις σου λερωνουν το ποινικο μητρωο, κατι το οποιο δηλωνεις στις αγγλικες αρχες οταν κανεις αιτηση για υπηκοοτητα. Αν και το στρατοδικειο για αρχη θα σου ριξει ποινη με αναστολη, οι Αγγλοι δεν κανουν σε αυτη την περιπτωση διακρισεις μεταξυ εκτελεσιμης ποινης φυλακισης ή με αναστολη και σου απορριπτουν την αιτηση.

Μαλλον εισαι μικρος ακομα και το παιζεις τοσο ανετος, ετσι ημουν κι εγω περι στρατου και ανυποταξιας οταν ημουν 20αρης. Τωρα που 40ρησα και εχω οικογενεια, παιδια και ανημπορους γονεις στην Ελλαδα δεν ειμαι και τοσο χαλαρος...

TIMO

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2016)

Δημοσίευση από TIMO »

Πολύ χρήσιμο το forum, παρόλα αυτά έχω μία απορία που δεν μου έχει ακόμα λυθεί.

Φέτος κλείνω 6 χρόνια στο εξωτερικό (τον Νοέμβριο του 2016) μόνιμης συνεχής παρουσίας με εργασία από την οποία βιοπορίζομαι. Τον Νοέμβριο του 2017 κλείνω την απαιτούμενη 7ετία για να να θεωρηθω μόνιμος κάτοικος εξωτερικού. Η αναβολή μου λήγει τέλη Μαίου 2016 και όπως είναι φυσικό δεν θέλω να τα παρατήσω όλα, να χάσω την δουλειά μου και να γυρίσω πίσω. Η ερώτησή μου είναι, αν δεν παρουσιαστώ το καλοκαίρι όταν με καλέσουν όπως οφείλω και αργότερα οριστεί δικάσιμος και μου έρθει το πρόστιμο των 6000? στην εφορία, στην περίπτωση που δεν το πληρώσω, το πρόστιμο αυτό παραγράφεται όταν πλέον συμπληρώσω τις προυποθέσεις για την καταγραφή μου ως μόνιμου κατοίκου εξωτερικού (για εμένα τον Νοέμβριο του 2017) ; Ή μηπως θα συνεχίσει να υφίσταται ως πρόστιμο στην εφορία και να προσαυξάνεται ανεξάρτητα με το αν εγώ έχω εν τω μεταξύ καταγραφεί ως μόνιμος κάτοικος εξωτερικού;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

μετανάστης

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2016)

Δημοσίευση από μετανάστης »

Nassos έγραψε:Α, έχεις ήδη Ελληνικό ΑΦΜ; Μια χαρά, θα τη φάς τη καμπάνα. Δεν έχεις; Σου φτιάχνουν ένα, σε χρεώνουν, και που ξέρεις, μπορεί να ζητήσουν στοιχεία από το HM Revenue &Customs να σου βάλουν και εισφορά αλληλεγγύης λόγω "παγκοσμίου εισοδήματος".

Α, και κοίτα όταν έρθεις διακοπές μη σε πάνε σε καμιά Ψειρού.Εικόνα


Πω πω φαντασία! Μα που ζεις; Στις ΗΠΑ; Πως θα βρούν το ΑΦΜ αφού δεν το έχουν; Και γιατί δεν το έχουν κάνει ακόμα; Είμαι 10 χρόνια ανυπότακτος. Περιμένουν να γίνω 45 χρονών;

Καλά το άλλο το φανταστικό που γράφεις για την εφορία της Αγγλίας μου προκάλεσε πολύ γέλιο. Ήρεμα φίλε τα νεφρά μου!Εικόνα Εικόνα Εικόνα

Το θέμα είναι ότι με τα λεφτά που βγάζω (εσυ τα βγάζεις σε 3μηνο...4Μηνο αν είσαι αξιωματικός) δεν με πολυ νοιάζει το θέμα και το ελλαδιστάν με τόσους πρόσφυγες στα νησιά δεν θα είναι και πολύ ωραίο για διακοπές το καλοκαίρι, οπότε λέω να πάω Ibiza.

Bye bye darling!
μετανάστης

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2016)

Δημοσίευση από μετανάστης »

Monimos Anypotaktos έγραψε: Μαλλον εισαι μικρος ακομα και το παιζεις τοσο ανετος, ετσι ημουν κι εγω περι στρατου και ανυποταξιας οταν ημουν 20αρης. Τωρα που 40ρησα και εχω οικογενεια, παιδια και ανημπορους γονεις στην Ελλαδα δεν ειμαι και τοσο χαλαρος...


Δεν είμαι μικρός, απλά δεν περιμένω κάτι καλό από την Ελλάδα. Είμαι κυνικός και κοιτάω το συμφέρον μου, δεν είμαι κολλημένος στους γονείς μου. Στο κάτω-κάτω της γραφής, δεν είμαι ούτε νοσοκόμος, ούτε γηροκόμος, και την έλλειψη κοινωνικού κράτους δεν θα την καλύψω εγώ. Αν θέλουν ας έρθουν στην Αγγλία που υπάρχει κοικωνικό κράτος και ποιοτητα ζωής. Οι ευθύνες των προηγούμενων γενεών για το ελληνικό χάλι είναι μεγάλες!

Δεν έχω χωριό, δεν έχω "ιδιαίτερη" πατρίδα, δεν έχω συναισθηματικούς δεσμούς.

Η Ελλάδα δεν μου προσέφερε ποτέ τίποτα ποιοτικό, παρά μόνο προβλήματα και προσπαθούσε πάντα να με υποτιμήσει και να μου μεταθέσει ευθύνες. Ευθύνες της πολιτικής εξουσίας που δεν μπορεί να διαχειριστεί ούτε περίπτερο. Και δεν είμαι μόνο εγώ. Όλοι οι Έλληνες αν ζούσαν σε μια άλλη κοινωνία θα ζούσαν καλύτερα. Θα είχαν καλύτερες θέσεις, καλύτερους μισθούς, και ποιοτικότερη ζωή. Αυτοί οι κηφήνες πολιτικοί εκμεταλεύονται τον συναισθηματισμό σας. Πρέπει να το σκεφτείτε αυτό και να έχετε περισσότερες απαιτήσεις από παντού.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11206
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2016)

Δημοσίευση από Nassos »

Δεν είμαι στρατιωτικός εξυπνάκια και στα @@ ποσα λεφτά βγάζεις αν η συμπεριφορά σου είναι αντίστοιχη του βλαχομπαροκ Ελληναρά που πουλάει μαγκιά εξ αποστάσεως χρησιμοποιώντας τα γνωστά κλισέ σχόλια περί Ελλαδιστάν.

Αν για εσένα στα @@ σου περί ΑΦΜ, προστίμου και λοιπά "αστεία πράγματα", για αρκετούς άλλους που μπαίνουν στο παρόν νήμα για να πάρουν πληροφορίες δεν είναι.

Γιατί για αρκετούς 6000 Ευρώ δεν είναι αστείο ποσό, ούτε επίσης αστείο είναι να να αναγκάζονται να τρέχουν οι ίδοι ή πληρεξούσιοι τους σε εφορίες, στρατοδικεία, δικηγόρους.
brr
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 27, 2016 7:37 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2016)

Δημοσίευση από brr »

Και παλι ενα μεγαλο ευχαριστω. Επικοινωνησα με αλλα δυο στρατολογικα γραφεια και το επιβεβαιωσα. Ισως οταν ειχα επικοινωνησει με το δικο μου δεν ειχαν ενημερωθει ακομη.

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2016)

Δημοσίευση από dn24 »

brr έγραψε:Και παλι ενα μεγαλο ευχαριστω. Επικοινωνησα με αλλα δυο στρατολογικα γραφεια και το επιβεβαιωσα. Ισως οταν ειχα επικοινωνησει με το δικο μου δεν ειχαν ενημερωθει ακομη.



Χαίρομαι που τουλάχιστον οι πληροφορίες μας είναι υπεύθυνα μεταφερόμενες προς εσάς. Για οιαδήποτε άλλη απορία είμαστε στην διάθεση σου. Ευχαριστώ.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες