Ανυπότακτοι εξωτερικού (2019)

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Galathorn
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί Αύγ 13, 2019 11:12 am
Τοποθεσία: Χημικός
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2019)

Δημοσίευση από Galathorn »

Καλησπερα,

Ειναι οπως τα λες. Εαν δεν περασει η ημερομηνια καταταξης,εισαι οκ.

nikmarg
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 16, 2010 11:52 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2019)

Δημοσίευση από nikmarg »

Καλησπερα, και εμενα μοθ λιγει η αναβολη 31/12/19. Μενω Καναδα μονιμα 10 χρονια τωρα παντρεμενος, δεν προκεται να παω φανταρος τωρα, το 21 κλεινω 11 χρονια και θα βγω ΜΚΕ, επιδη θα βγω ανιποτακτος και παω καθε χρονο Ελλαδα διακοπες, αν μπενω Ελλαδα με το Καναδεζικο διαβατηριο μου θα υπαρχει θεμα να με βρουν αν κατσω παραπανω απο 1 μηνα; Ευχαριστω πολυ.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11204
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2019)

Δημοσίευση από Nassos »

Ναι υπάρχει περίπτωση να σου έρθει η αστυνομία στο σπίτι ή να σε σταματήσει στο αεροδρόμιο όταν πρόκειται να αναχωρήσεις για Καναδά.

Καλό θα ήταν, μέχρι να φτάσεις τα 33 για εξαγορά θητείας, να τηρείς το όριο των 30 ημερών.
Giannis Ser

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2019)

Δημοσίευση από Giannis Ser »

Καλήσπερα, συγνώμη εαν η ερώτηση έχει απαντηθεί σε άλλο ποστ αλλά είναι 66 σελίδες ποστ και δεν μπορώ να τις ψάξω όλες.
Μένω εξωτερικό τα τελευαταία 5 χρόνια και είμαι 29 χρονών ανυπότακτος εξωτερικού.
Μπορώ να βγάλω διαβατήριο στην Ελλάδα όταν θα είμαι εκεί για διακοπές προσκομίζοντας την βεβαίωση ότι είμαι ανυπότακτος εξωτερικού μαζί με τα υπόλοιπα έγγραφα.
ΜΑΝ

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2019)

Δημοσίευση από ΜΑΝ »

Καλησπερα σας,μια ερωτηση ειχα. απο που μπορω να μαθω ενα εχω καποιο στρατοδικειο στην Ελλάδα. ειμαι ανυποτακτος εξωτερικου εδω και 2 χρονια και οταν μου εβαλαν το προστιμο 6,000 ευρω δεν με ενημερωσε κανεις απο την στρατολογια η απο την πρεσβεια, μονος μου ενδιαφερθηκα. και τωρα απορω εαν με εχουν καλεσει η θα με καλεσουν στο μελλον πως μπορω να το μαθω;

Άβαταρ μέλους
Galathorn
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί Αύγ 13, 2019 11:12 am
Τοποθεσία: Χημικός
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2019)

Δημοσίευση από Galathorn »

Γεια σου Γιαννη,

Μπορεις, αλλα πρεπει να ΜΗΝ εχουν περασει 6 μηνες απο τοτε που την εβγαλες. Τοσο διαρκει η ισχυς της βεβαιωσης. Αν την εβγαλες >6 μηνες τοτε πρεπει να βγαλεις καινουρια για να μπορεσεις να ανανεωσεις διαβατηριο.

Κάτοικος Γερμανίας

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2019)

Δημοσίευση από Κάτοικος Γερμανίας »

Καλησπέρα,

Από ότι κατάλαβα από τα προηγούμενα μηνύματα δεν υπάρχει πρόβλημα αν δεν περάσει η ημερομηνία κατάταξης. Εγώ δεν έχω λάβει καν ακόμα χαρτί κατάταξης, αλλά δεν έχω εγγραφεί καν στο μητρώο αρρένων. Σκοπεύω να πάω τέλη Δεκεμβρίου Ελλάδα. Φυσικά μόλις πάρω το χαρτί και περάσει η ημερομηνία θα κάνω όλα τα απαραίτητα για να αναγνωριστώ ανυπότακτος εξωτερικού για να μπορώ να χρησιμοποιώ το 30ημερο χωρίς κίνδυνο. Όμως υπάρχει πρόβλημα με το ταξίδι τώρα; Μπορεί να συλληφθώ λόγω μη εγγραφής; Από όσο ξέρω αυτό έχει ως επίπτωση μόνο την αύξηση κατά 2 μήνες της στρατιωτικής θητείας, κατά τα άλλα τίποτα εφόσον δεν έχει έρθει το χαρτί και δεν έχει περάσει η ημερομηνία κατάταξης. Είναι έτσι ή όχι; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ισοβίτης

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2019)

Δημοσίευση από Ισοβίτης »

Είχα το ίδιο ερώτημα κ πήρα το στρατολογικό μου γραφείο. Ήταν πάρα πολύ εξυπηρετικοί κ μου απαντήσαν σε όλες μου τις ερωτήσεις. Μου έδωσαν κ το τηλέφωνο του αρμόδιου στρατοδικείου για να βεβαιωθώ τι εστί! Σε περίπτωση στρατοδικείου, απ ό, τι μου είπαν, κανονικά θα σε ενημερώσουν πρώτα. Το καλύτερο είναι να πάρεις και εσύ ένα τηλέφωνο.

ΜΑΝ έγραψε:Καλησπερα σας,μια ερωτηση ειχα. Απο που μπορω να μαθω ενα εχω καποιο στρατοδικειο στην Ελλάδα. Ειμαι ανυποτακτος εξωτερικου εδω και 2 χρονια και οταν μου εβαλαν το προστιμο 6,000 ευρω δεν με ενημερωσε κανεις απο την στρατολογια η απο την πρεσβεια, μονος μου ενδιαφερθηκα. Και τωρα απορω εαν με εχουν καλεσει η θα με καλεσουν στο μελλον πως μπορω να το μαθω;

ΜΑΝ

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2019)

Δημοσίευση από ΜΑΝ »

Σευχαριστω για την απαντηση σου. εσενα σε εχουν καλεσει στρατοδικειο;
Κωστής

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2019)

Δημοσίευση από Κωστής »

Γεια σου Chris

Μετά από πόσο καιρό έγινε το στρατοδικείο αφού βγήκες ανυπότακτος εξωτερικού;

Ευχαριστώ

Κωστής

bechamelidis

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2019)

Δημοσίευση από bechamelidis »

Impedance έγραψε:Το δεύτερο πρόστιμο δεν το πληρώνω. Η εφορία μου πάγωσε το τραπεζικό λογαριασμό και μου τράβηξε ότι χρήματα είχα στη κάρτα κατευθείαν για το πρόστιμο.


Καλησπέρα παιδιά! Μία ερώτηση, αν το δεις φίλε Impedance. Όταν λες ότι σου πάγωσαν την κάρτα, εννοείς τον ελληνικό ή τον αυστραλιανό λογαριασμό; Το 1ο το έχω ακούσει να γίνεται αλλά το 2ο όχι.

Ευχαριστώ

pouk

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2019)

Δημοσίευση από pouk »

Σχετικα με τα 11 συνεχομενα χρονια διαμονης στο εξωτερικο, ποια ειναι τα χαρτια που "μετρανε" ως "αποδηξη" για ΜΚΕ;

Λογο ανυποταξιας εχει σταλει το προστιμο στην Εφορια εδω και δυο χρονια. Φετος, η ιδια Εφορια, κατοποιν αιτηματος και προσκομισης των αποδεικτικων που ζητησε, εκανε δεκτο το αιτημα μεταφορας στη Δου Κατοικων Εξωτερικου με αναδρομικη μεταφορα κατοικιας απο ημερομηνια που υπερικαλυπτει 11 χρονια. Αυτο απο μονο του δεν ειναι αρκετο για ΜΚΕ; Αν οχι γιατι;

George

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2019)

Δημοσίευση από George »

Γεια σας αγαπητοί φίλοι. Βγήκα ανυπότακτος εξωτερικού. Θα ήθελα να ρωτήσω άμα το πρόστιμο των 6000 ευρώ σε 120 δόσεις. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Άβαταρ μέλους
Galathorn
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί Αύγ 13, 2019 11:12 am
Τοποθεσία: Χημικός
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2019)

Δημοσίευση από Galathorn »

Αγαπητε pouk,

Δεν γνωριζω επακριβως τη νομοθεσια, αλλα αυτο που ξερουμε ειναι οτι για να βγεις ΜΚΕ χρειαζεσαι χαρτι απο το προξενειο της πολης σου.

Απο οσο γνωριζω, το γεγονος οτι για την εφορια εισαι κατοικος εξωτερικου δεν εχει καμια σχεση με τη στρατολογια.

Για ριξε του ομως μια ματια, γιατι ποτε δεν ξερεις! Αν μαθεις κατι πες μας Εικόνα

Κωστας

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2019)

Δημοσίευση από Κωστας »

Εαν καποιου το εισητηριο ειναι με ημερομηνια ανα χωρησης 12/8 και ωρα 18 και 10 και αφιξη 24.10 στις 30 μερες υπολογιζεται η 13/8 η η 12/8;
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες