Βάσεις - μόρια για Εμπορικό Ναυτικό 2014

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Βάσεις - μόρια για Εμπορικό Ναυτικό 2014

Δημοσίευση από D.Y.K »

VALLGOX έγραψε:
Αλλιως εγω πχ βγαζω 20.300 μορια,18,3 απολυτηριο + 2.000 το lower, οποτε εστω και με τα περσινα δεδομενα μεσα ειμαι μιας και η βαση ηταν 18.100...



Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Φέτος ψιλό αλλάζουν τα δεδομένα λόγω της υποχρεωτικής κατάθεσης πτυχίου Αγγλικών στις βάσεις προς τα κάτω πιστεύω.

Έχεις πολύ καλά μόρια Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Panos011
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Φεβ 24, 2014 2:51 am
Επικοινωνία:

Βάσεις - μόρια για Εμπορικό Ναυτικό 2014

Δημοσίευση από Panos011 »

Η βάση δεν είναι το μικρότερο νούμερο και όχι το μεγαλύτερο,VALLGOX;
Άβαταρ μέλους
VALLGOX
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 07, 2010 11:03 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Βάσεις - μόρια για Εμπορικό Ναυτικό 2014

Δημοσίευση από VALLGOX »

D.Y.K έγραψε:
VALLGOX έγραψε:
Αλλιως εγω πχ βγαζω 20.300 μορια,18,3 απολυτηριο + 2.000 το lower, οποτε εστω και με τα περσινα δεδομενα μεσα ειμαι μιας και η βαση ηταν 18.100...



Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Φέτος ψιλό αλλάζουν τα δεδομένα λόγω της υποχρεωτικής κατάθεσης πτυχίου Αγγλικών στις βάσεις προς τα κάτω πιστεύω.

Έχεις πολύ καλά μόρια Εικόνα



Ετσι πιστευω κι εγω, μακαρι... Ποσοι ποια να εχουν 19+ απολυτηριο και αγγλικα; Ελεος... Το μονο που με ανυσηχει ειναι ποσες θεσεις θα βγαλουν τωρα... Τουλαχιστον να ειμαι μεσα ως επιλαχων... Εχω ακουσει οτι περνουν πολλους επιλαχοντες γιατι πολλοι περνανε και δεν πατανε καν στην σχολη μετα... Τι να πω... Σκεφτομαι μηπως βγαλω κανα ευκολο advance στα αγγλικα, με το πτυχιο ΕΠΑΛ (οχι το απολυτηριο) εχω βαθμο 18,8 (αν πουμε οτι το lower δεν δινει μορια) μαζι με το advance θα ξεπερασω τα 19.000...
Off topic (Εχω και για τους Ειδικους Φρουρους πολλα μορια, αν βγει τελικα η προκ θα παω εκει.) Off topic

Panos011 έγραψε:Η βάση δεν είναι το μικρότερο νούμερο και όχι το μεγαλύτερο,VALLGOX;


Η βαση βγαινει παντα απο τον τελευταιο επιτυχων, επιδη δεν βρηκα λιστα με τους επιτυχοντες (απολυτηριων) αλλα μονο με τους επιλαχοντες, κοιταξα ποσο εχει ο πρωτος επιλαχον.
Άβαταρ μέλους
Panos011
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Φεβ 24, 2014 2:51 am
Επικοινωνία:

Βάσεις - μόρια για Εμπορικό Ναυτικό 2014

Δημοσίευση από Panos011 »

D.Y.K, με απολυτήριο ΓΕΛ 12,6 και Αγγλικά Proficiency έχω ελπίδες για ΑΕΝ;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Βάσεις - μόρια για Εμπορικό Ναυτικό 2014

Δημοσίευση από D.Y.K »

Panos011 έγραψε:D.Y.K,με απολυτήριο ΓΕΛ 12,6 και Αγγλικά Proficiency έχω ελπίδες για ΑΕΝ;


Δεν μπορώ να γνωρίζω φίλε μου πως θα κυμανθούν οι βάσεις φέτος, ούτε να κάνω κάποια εκτίμηση.

Φέτος τα Αγγλικά κρίνονται υποχρεωτικά για να μπορείς να εισαχθείς στις ΑΕΝ οπότε υποθέτω ότι το lower δεν θα δίνει εξτρά μόρια.

Το απολυτήριο σου είναι χαμηλό αλλά το proficiency ίσως σου δώσει αρκετές ελπίδες γιατί λογικά θα μοριοδοτείται.

Άβαταρ μέλους
VALLGOX
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 07, 2010 11:03 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Βάσεις - μόρια για Εμπορικό Ναυτικό 2014

Δημοσίευση από VALLGOX »

Panos011 έγραψε:με απολυτήριο ΓΕΛ 12,6 και Αγγλικά Proficiency έχω ελπίδες για ΑΕΝ;


Με τα περσινα δεδομενα εχεις 15.100 μορια (12.600 απολυτηριο ΓΕΛ + 2.500 το προφισενσι) η βαση για τα απολυτηρια απο ΓΕΛ περισι ηταν στα 19.000 μορια, αρα και στα 17.000 μορια να πεσει η βαση φετος λογο της νεας παραμετρου του υποχρεωτικου λοουερ (που αν γινει αυτο δεν θα εχεις 2.500 μορια απο το προφισενσι αλλα λιγοτερα λογικα) παλι ουτε καν ως επιλαχων δεν βγαινεις δυστηχως...
Καταλαβαινω την απογητευση σου φιλε μου, αλλα δυστηχως οι βασεις λογω της μεγαλης φτωχειας στη χωρα μας πηγαν στον θεο...
Μην ξεχνας ομως οτι πλεον δεν σημαινει οτι επιδη τελειωσες τις αεν θα βρεις και να μπαρκαρεις... Τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα και στην ποντοπορο ναυτιλια πλεον... Ακομα και στους μηχανικους, ανεργια χαμηλοτεροι μισθοι σε σχεση με πριν και συνθηκες εργασιας πολυ δυσκολες οπως παντα σε αυτο το επαγγελμα... (6-9 μηνες θαλασσα τον χρονο κλεισμενος σε ενα πλοιο μεσοπελαγα με ατομα που μπορει να μην γουσταρεις, χωρις ωραρια, πολυ δουλεια κτλ κτλ) Οσο και να το θες πρεπει να εισαι παρα πολυ αποφασισμενος να ζησεις την δυσκολη ζωη του ναυτικου... Οι περισσοτεροι πανε για λιγο καιρο και μετα τα παρατανε, κανουν κομποδεμα και πανε στην στερια ρισκαροντας σε ανοιγμα καποιας επιχειρησης... Στα λεω αυτα μιας και σχεδον ολο το σοι μου ειναι ναυτικοι. Οποτε σκεψου και τι αλλες προοπτικες μπορει να εχεις...
Εννοειται οτι τα χαρτια σου θα τα κανεις κανονικα γιατι ποτε δεν ξερεις...
Καλο θα ηταν ομως να σκεφτεις να δωσεις πανελληνιες μιας και η βαση πολυ δυσκολα θα παει πανω απο 12 και μαζι με το προφισενσι που εχεις αυξανεις το βαθμο που θα γραψεις. Ενα 12αρι το γραφεις ανετα αν το θελεις πραγματικα, αλλα το θεμα ειναι αν εχεις χρονο για διαβασμα...
Εγω πχ λογω δουλειας και αλλων υποχρεωσεων δεν εχω χρονο φετος δυστηχως για διαβασμα και θα με φαει το αγχος ακομα και με 20.300 μορια που εχω με την βαση στα 18.100 για την κατηγορια με απολυτηρια/πτυχια ΕΠΑΛ/ΤΕΕ (περσινα δεδομενα)
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Βάσεις - μόρια για Εμπορικό Ναυτικό 2014

Δημοσίευση από D.Y.K »

VALLGOX έγραψε:
Εγω πχ λογω δουλειας και αλλων υποχρεωσεων δεν εχω χρονο φετος δυστηχως για διαβασμα και θα με φαει το αγχος ακομα και με 20.300 μορια που εχω με την βαση στα 18.100 για την κατηγορια με απολυτηρια/πτυχια ΕΠΑΛ/ΤΕΕ (περσινα δεδομενα)


Εντάξει φίλε, μεταξύ μας μιλάμε! Κόψε κάτι. Καταλαβαίνω ότι προσπαθείς να φανείς ευγενής, αλλά με 20.300 μόρια περνάς και μάλιστα χαλαρά στην Σχολή.

Το θέμα όμως είναι ακριβώς αυτό που αναφέρεις πιο πάνω στον φίλο, το ότι δηλαδή κατά πόσο ΚΑΙ ΕΣΥ είσαι αποφασισμένος να ακολουθήσεις το συγκεκριμένο επάγγελμα γνωρίζοντας πλέον ότι και εκεί η ανεργία βαράει κόκκινο. Συνεπώς, μόνο εύκολη λύση / διέξοδος δεν μπορεί να θεωρηθεί το ναυτικό επάγγελμα στις μέρες μας.

Όπως και να έχει σκεφτείτε το 5 και 10 φορές καλύτερα πριν το αποφασίσετε. Πλέον τα ηλικιακά όρια έχουν στενέψει. Δηλαδή το επέλεξες; Το έχεις ακολουθήσει για μία ζωή! Δύσκολα πισωγυρίζεις.

Πάντως καλή επιτυχία όπως και να χει εύχομαι σε ότι και αν αποφασίσετε και οι 2 Εικόνα

Άβαταρ μέλους
VALLGOX
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 07, 2010 11:03 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Βάσεις - μόρια για Εμπορικό Ναυτικό 2014

Δημοσίευση από VALLGOX »

D.Y.K έγραψε:
VALLGOX έγραψε:
Εγω πχ λογω δουλειας και αλλων υποχρεωσεων δεν εχω χρονο φετος δυστηχως για διαβασμα και θα με φαει το αγχος ακομα και με 20.300 μορια που εχω με την βαση στα 18.100 για την κατηγορια με απολυτηρια/πτυχια ΕΠΑΛ/ΤΕΕ (περσινα δεδομενα)


Εντάξει φίλε, μεταξύ μας μιλάμε! Κόψε κάτι. Καταλαβαίνω ότι προσπαθείς να φανείς ευγενής, αλλά με 20.300 μόρια περνάς και μάλιστα χαλαρά στην Σχολή.


20.300 με τα περσινα δεδομενα, φετος ομως θα εχω 18.300 επιδη το lower ειναι αναγκαστικο... Οποτε δεν ξερουμε τι θα παιχτει, ειδικα αν οι θεσεις ειναι λιγες φετος ισως να εχουμε αυξηση αντι για μειωση, πιστευω ομως οτι θα μεινει στα ιδια πλαισια γυρω στα 18.000 αντε 17.000 στην καλυτερη για αυτο και το αχγος που γραφω...

Αυτος που μπηκε στον κοπο να σβησει τα 3/4 του μηνυματος μου, ας δει και πιο πανω μην κανει μισες δυολειες!

alex1996
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2014 1:30 pm
Επικοινωνία:

Βάσεις - μόρια για Εμπορικό Ναυτικό 2014

Δημοσίευση από alex1996 »

Για σας παιδια ειμαι καινουργιος... Ειμαι μαθητης γ λυκειου και ενδιαφερομαι για αεν μηχανικων (πατερας σε ναυτιλιακη εταιρια) δεν θα δωσω πανελληνιες (θα μου χαλασει ο γενικος του απολυτηριου και το χρειαζομαι 20 για μεταπτυχιακο στο εξωτερικο) θα εχω απολυτηριο 20! Και εχω και lower ποσα μορια βγαζω; Εχω πιθανοτητες κατα τη γνωμη σας να περασω;
ευχαριστω εκ των προτερων
Αλεξανδρος
alex1996
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2014 1:30 pm
Επικοινωνία:

Βάσεις - μόρια για Εμπορικό Ναυτικό 2014

Δημοσίευση από alex1996 »

Ξεχασα να αναφερω ειμαι απο γενικο λυκειο
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Βάσεις - μόρια για Εμπορικό Ναυτικό 2014

Δημοσίευση από D.Y.K »

alex1996 έγραψε:Για σας παιδια ειμαι καινουργιος... Ειμαι μαθητης γ λυκειου και ενδιαφερομαι για αεν μηχανικων (πατερας σε ναυτιλιακη εταιρια) δεν θα δωσω πανελληνιες (θα μου χαλασει ο γενικος του απολυτηριου και το χρειαζομαι 20 για μεταπτυχιακο στο εξωτερικο) θα εχω απολυτηριο 20! Και εχω και lower ποσα μορια βγαζω; Εχω πιθανοτητες κατα τη γνωμη σας να περασω;
ευχαριστω εκ των προτερων
Αλεξανδρος


Κάτι δεν μας λες σωστά ή κάτι δεν έχεις καταλάβει εσύ καλά. Προφανώς για να μπεις στις ΑΕΝ μέσω απολυτηρίου θα πρέπει να δώσεις ενδοσχολικές εξετάσεις στο τέλος της χρονιάς ακόμη και αν δεν επιθυμείς να δώσεις πανελλήνιες για να περάσεις.

Άρα το 20 απολυτήριο που λες ότι έχεις δεν υφίσταται.

Το lower θα είναι υποχρεωτικό από φέτος συνεπώς μην περιμένεις έξτρα μοριοδότηση από αυτό.

alex1996
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2014 1:30 pm
Επικοινωνία:

Βάσεις - μόρια για Εμπορικό Ναυτικό 2014

Δημοσίευση από alex1996 »

D.Y.K έγραψε:
alex1996 έγραψε:Για σας παιδια ειμαι καινουργιος... Ειμαι μαθητης γ λυκειου και ενδιαφερομαι για αεν μηχανικων (πατερας σε ναυτιλιακη εταιρια) δεν θα δωσω πανελληνιες (θα μου χαλασει ο γενικος του απολυτηριου και το χρειαζομαι 20 για μεταπτυχιακο στο εξωτερικο) θα εχω απολυτηριο 20! Και εχω και lower ποσα μορια βγαζω; Εχω πιθανοτητες κατα τη γνωμη σας να περασω;
ευχαριστω εκ των προτερων
Αλεξανδρος


Κάτι δεν μας λες σωστά ή κάτι δεν έχεις καταλάβει εσύ καλά. Προφανώς για να μπεις στις ΑΕΝ μέσω απολυτηρίου θα πρέπει να δώσεις ενδοσχολικές εξετάσεις στο τέλος της χρονιάς ακόμη και αν δεν επιθυμείς να δώσεις πανελλήνιες για να περάσεις.

Άρα το 20 απολυτήριο που λες ότι έχεις δεν υφίσταται.

Το lower θα είναι υποχρεωτικό από φέτος συνεπώς μην περιμένεις έξτρα μοριοδότηση από αυτό.


καλησπερα, πρωτα ευχαριστω για το χρονο σου, θα δωσω ενδοσχολικες και ξερω οτι θα εχω 20 (ειμαι καλος) απλως ρωταω αν κατα τη γνωμη σας θα εχω πιθανοτητες να μπω με απολυτηριο διοτι δεν θελω να χαλασει ο γενικος μου με τις πανελληνιες...
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Βάσεις - μόρια για Εμπορικό Ναυτικό 2014

Δημοσίευση από D.Y.K »

alex1996 έγραψε:
καλησπερα, πρωτα ευχαριστω για το χρονο σου, θα δωσω ενδοσχολικες και ξερω οτι θα εχω 20 (ειμαι καλος) απλως ρωταω αν κατα τη γνωμη σας θα εχω πιθανοτητες να μπω με απολυτηριο διοτι δεν θελω να χαλασει ο γενικος μου με τις πανελληνιες...


Γνώμη μου είναι να δώσεις και πανελλήνιες εφόσον είσαι τόσο καλός όσο λες και ποτέ δεν ξέρεις.

Έτσι θα έχεις παραπάνω ελπίδες να περάσεις στην ΑΕΝ εφόσον θα έχεις δηλώσει συμμετοχή και με τους 2 τρόπους.

Στην τελική οι βάσεις για τις ΑΕΝ μέσω πανελληνίων δεν είναι καθόλου υψηλές ενώ τα απολυτήρια πέρυσι έφτασαν στο θεό.

Εννοείται φυσικά πως με ολοστρόγγυλο 20 κανένας δεν έμεινε απ'έξω πουθενά.

vspan
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2014 5:25 pm
Επικοινωνία:

Βάσεις - μόρια για Εμπορικό Ναυτικό 2014

Δημοσίευση από vspan »

Καλησπερα συγγνωμη αν γραφω εκει που δεν πρεπει πρωτη φορα γραφω σε φορουμ ειμαι 20 φοιτητης και θελω το καλοκαιρι να κανω τα χαρτια μου για αεν πλοιαρχων εχω απολυτηριο 17 και λοοουερ. εχω ελπιδες να μπω; Απο γελ ημουν ειμαι στο εκπα τωρα. απ τη σχολη που ειμαι τωρα πρεπει να διαγραφω μετα την εισαγωγη μου; Ευχαριστω πλ και παλι συγγνωμη αλλα δεν ηξερα πως να στειλω μηνυμα
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Βάσεις - μόρια για Εμπορικό Ναυτικό 2014

Δημοσίευση από Greek_Army »

Ούτε να ψάξεις ήξερες,4 σελίδες είναι η ενότητα του εμπορικού ναυτικού,10 λεπτά να έψαχνες θα έβρισκες το παρακάτω θέμα.

Φοίτηση σε ΑΕΝ και άλλη σχολή
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες