Εταιρείες παροχής υπηρεσιών ασφαλείας

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
GGOYROY

Εταιρείες παροχής υπηρεσιών ασφαλείας

Δημοσίευση από GGOYROY »

VALLGOX έγραψε:Με αφορμη αυτην την εκπομπη οποιος εχει περισσοτερες πληροφοριες επι του θεματος ας ενημερωσει


Στο τελος μιλαει λεγεωναριος οτι ποιο ευκολο και καλυτερο να παει κανεις για καραβια προτιμουν μπατσους στρατιωτικους κλπ θελει καλο βυσμα για να πας αν δεν εισαι κατι απο αυτα λεγεωνα και ξερω ψωμι
Άβαταρ μέλους
Kourtembeu
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 01, 2015 8:49 pm
Επικοινωνία:

Εταιρείες παροχής υπηρεσιών ασφαλείας

Δημοσίευση από Kourtembeu »

Παίδες υπάρχουν εταιρίες. Όπως η Τσέχικη Thor. Που κάνει τέτοιες εκπαιδεύσεις. Απλά πρέπει να ζητήσεις τι θες! Υπάρχουν σοβαρές εταιρίες αλλά στο ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ! Εδώ κακώς επιλέγουν απόστρατους γιατί όλοι αυτοί πάνε μόνο για τα φράγκα και όχι να προσφέρουν πραγματική υπηρεσία. Ναι έχουν εμπειρία. Αλλά τα παιδιά που έχουν εκπαιδευθεί από μισθοφορικές εταιρίες είναι κλάσεις ανώτερα!
Άβαταρ μέλους
tryphon
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2011 5:45 pm
Επικοινωνία:

Εταιρείες παροχής υπηρεσιών ασφαλείας

Δημοσίευση από tryphon »

Το 90% των ξενων εταιρειων εχεις ως προυποθεση την προυπηρεσια τουλαχιστον 5 ετων σε στρατο η καποιο σωμα ασφαλειας. Στην Ελλαδα υπαρχουν περιπου 70+ εταιρειες. Σιγουρα καποιο βυσμα θα βοηθουσε αλλα δεν ειναι τοσο δυσκολο οσο νομιζετε μερικοι. Οι αποστρατοι απο Δυκ, Ειδικες δυναμεις κλπ πηγαινουν σε συγκεκριμενες εταιρειες. Οι πιο πολλες εταιρειες ζητουν θητεια σε ειδικες δυναμεις και συνηθως αγγλικα για να μπορεις να συννενοηθεις. Τα χαρτια που χρειαζεται καποιος καποιος για να φυγει ειναι:
1. Ναυτικο φυλλαδιο (ειτε ελληνικο, ειτε κυπριακο, ειτε παναμεζικο που συνηθως πληρωνεις και το περνεις πολυ συντομα)
2. Καθαρο ποινικο μητρωο
3. Εμβολιο κιτρινου πυρετου
4. Ειδικες δυναμεις
Οποιοδηποτε αλλο χαρτι οπως πρωτες βοηθειες. Πολεμικες τεχνες, σκοποβολη κλπ σιγουρα βοηθαει.

Για τα λεφτα που ειδα λιγο πιο πανω να αναφερει καποιος φιλος νομιζω οτι ειναι πλασματικα τα ποσα αυτα. Καταρχην αλλες εταιρειες εχουν συμβολαια με προκαθορισμενα ποσα (μηνιαια η 2μηνα συνηθως) και αλλες πληρωνουν ανα μερα. Ανα μερα αλλα περνεις εν πλω, αλλα οσο ταξιδευεις με αεροπλανα κλπ και αλλα οσο εισαι σε καποιο ξενοδοχειο στην αναμονη. Πλεον ειναι μετρημενες στα δαχτυλα των χεριων οι εταιρειες που δινουν ποσα γυρω στα 100 ευρω. Τα μεροκαματα πλεον ειναι πιο κατω. Μιλαω παντα για απλα μελη καθως οι Team Leader περνουν κατι παραπανω. Τα λεφτα ειναι "μαυρα". Εγω δεν ξερω κανεναν που να τα δηλωσε στην εφορια. Ακουγοταν οτι αν ζηταγες χαρτι για την εφορια απο την εταιρεια θα σου εδιναν αλλα κανενας δεν το εκανε ποτε. Οι πρωην στατιωτικοι φυσικα δεν μπορουν λογο συνταξης.

Επισης για εκπαιδευσεις κλπ επειδη κ εγω ειχα κανει κατι αναλογο στο εξωτερικο για μενα πρωτα απο ολα και μετα για να εμπλουτισω το βιογραφικο μου εχω να πω οτι κανενα μα κανενα πολιτικο "σχολειο" δεν συγκρινεται με την εμπειρια που αποκτα καποιος που ηταν 20+ χρονια στις Ειδικες Δυναμεις η στο Π. Ν. Τα πρωτα 2 η 3 ταξιδια ειναι εκπαιδευτικα οπου εκει μαθαινεις τι ζηταει η εταιρεια σε θεωρητικο και πρακτικο επιπεδο. Μια εταιρεια σε κοβει αν εισαι τελειως ηλιθιος και συγγνωμη για την εκφραση! Να μην τηρεις τους κανονες ασφαλειας, να το παιζεις πονηρος στους αρχηγους και ξερολας η να αργεις συνεχως στην βαρδια σου η στις συναντησεις τις ομαδας. Αυτοι ειναι οι λογοι να κοπεις. Εγω οσους εφεδρους γνωρισα κανενας δεν ειχε παει σε κανενα σχολειο για να κανει την συγκεκριμενη δουλεια.

Τελος, επειδη πολλοι νομιζουν οτι θα πανε εκει κατω (μιλωντας για Ινδικο Ωκεανο και οχι για Δυτικη Αφρικη) και θα συναντησουν εμπολεμη ζωνη τα πραγματα δεν ειναι καθολου ετσι. Ολα τα πλοια πλεον εχουν φρουρους οταν περνανε απο την επικινδυνη ζωνη, οι επιδοξοι πειρατες το γνωριζουν πολυ καλα και τα πραγματα ειναι παρα πολυ ησυχα στην συγκεκριμενη περιοχη τα τελευταια χρονια.3ωρη η 4ωρη ειναι η βαρδια στην γεφυρα του πλοιου 2 φορες την μερα μαζι με καποια "γυμνασια" που κανει καθε εταιρεια κατα την διαρκεια της μερας.

Aυτα απο μενα! Ειμαι προθυμος να σας λυσω οποιαδηποτε αλλη απορια μπορω και να βοηθησω οσους ενδιαφερονται!Εικόνα
Άβαταρ μέλους
DaMon
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Δευ Φεβ 07, 2011 5:36 pm
Επικοινωνία:

Εταιρείες παροχής υπηρεσιών ασφαλείας

Δημοσίευση από DaMon »

Εγω συγκεκριμενα που ρωτησα σε μια εταιρια την Nautilus μου ειπαν σαν νεος αρχιζει καποιος με 50-60 ευρω τη μερα, υπαρχει και η δυνατοτητα συμβολαιου 6μηνου ταξιδιου 2.000 ευρω ανα μηνα. Και με αλλο γνωστο που ρωτησα που ηταν σε αλλη εταιρια γυρο στο 60αρι ανα μερα επαιζε το μεροκαματο.

Και καλο ειναι να μιλαμε με ονοματα εταιριων οσοι γνωριζουν για να ενημερωνονται και οσοι ειναι στο ψαξιμο επι του θεματος.

Άβαταρ μέλους
Kourtembeu
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 01, 2015 8:49 pm
Επικοινωνία:

Εταιρείες παροχής υπηρεσιών ασφαλείας

Δημοσίευση από Kourtembeu »

DaMon έγραψε:Εγω συγκεκριμενα που ρωτησα σε μια εταιρια την Nautilus


Tι εταιρία είναι αυτή; Ελληνική; Ξένη;

Άβαταρ μέλους
George77
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 01, 2015 9:51 pm
Τοποθεσία: Security
Επικοινωνία:

Εταιρείες παροχής υπηρεσιών ασφαλείας

Δημοσίευση από George77 »

Οι περισσότερες εταιρείες security πλέον εκπαιδεύουν και φρουρούς πλοίων. Θέλω να πω ότι όποιος ενδιαφέρεται μπορεί εύκολα να βρεί. Για την Ελλάδα μιλάω. Κάποιος φίλος που έγραψε για τις ξένες εταιρείες. Εκεί πάμε σε άλλο κομμάτι. Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης με αυτές τις εταιρείες. Καμία σχέση με τις ελληνικές. Οι ευρωπαϊκές και οι αμερικάνικες εταιρείες υπάρχουν πολλά χρόνια τώρα ενώ οι ελληνικές ξεπετάχτηκαν τώρα τελευταία. Δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης.
Άβαταρ μέλους
George77
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 01, 2015 9:51 pm
Τοποθεσία: Security
Επικοινωνία:

Εταιρείες παροχής υπηρεσιών ασφαλείας

Δημοσίευση από George77 »

Ότι βρήκα στο Internet που έχει να κάνει με ασφάλεια πλοίων.Target security.gr Mega Group Security.gr ekepkek.gr Security forces.gr ssu.gr Telesector.gr appds-maritime-security.com Blackeagle.gr Bodyguardsecurity.gr Επίσης υπάρχουν σεμινάρια ασφάλειας πλοίων από διάφορα ΙΕΚ, ΚΕΚ ΚΕΚ Αγάλαιω ΚΕΚ Eurotraining IEK korelko sguardian.com triaena-ms.com zeusmaritimesecurity.com defendory.com Το αν είναι απάτη δεν το ξέρω. Όσοι ενδιαφέρονται ας το ψάξουν και ας μας πουν.
Άβαταρ μέλους
Iron_Skinhead
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 18, 2015 5:59 am
Ενδιαφέροντα: Μουσική, Γυμναστική
Επικοινωνία:

Εταιρείες παροχής υπηρεσιών ασφαλείας

Δημοσίευση από Iron_Skinhead »

Παιδιά το θέμα το ψάχνω απο το 2010, βρήκα αρκετούς που κάνανε αυτή τη δουλειά και πριν μερικούς μήνες βρήκα ένα απο τα 5 άτομα που επάνδρωσαν για 1η φορά ελληνικο πλοιο το 2009 και μου είπε κι αυτός μερικά πραγματάκια. Καταρχήν, για να πας σε τέτοια εταιρία, θέλει να εχεις καλό βύσμα! Εγώ είχα άτομο που μου είπε να με χώσει αν ήθελα αλλα δεν πήγα και θα σας πω γιατί. Οι καλές εποχές που παίρνανε 500-600ε τη μέρα... ΤΕΛΟΣ! Αν πας τώρα, παίρνεις 80 με 100 το πολύ, και αυτο γιατί έχουν βγει πολλές εταιρίες απο κίνα, ιαπωνία, ινδία κλπ και για τον λόγο ότι οι φρουροί εκει είναι πάμφθηνοι, περνουν πλέον αυτές τις εταιρίες. Επίσης κάποιος πριν είπε οτι ''σε παρατάνε και για μήνες εκει'' ισχύει και αυτό. Γενικά το πράμα δεν αξίζει καθόλου. Ααα και κάτι τελευταίο... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ να έχεις πάει ειδικές δυνάμεις.
Η ΨΥΧΗ ΤΟΥ ΛΥΚΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΑΓΕΛΗ!!!
Άβαταρ μέλους
Kourtembeu
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 01, 2015 8:49 pm
Επικοινωνία:

Εταιρείες παροχής υπηρεσιών ασφαλείας

Δημοσίευση από Kourtembeu »

Iron_Skinhead έγραψε: Επίσης κάποιος πριν είπε οτι ''σε παρατάνε και για μήνες εκει'' ισχύει και αυτό. Γενικά το πράμα δεν αξίζει καθόλου. Ααα και κάτι τελευταίο...


Τι εννοείς;

Άβαταρ μέλους
tryphon
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2011 5:45 pm
Επικοινωνία:

Εταιρείες παροχής υπηρεσιών ασφαλείας

Δημοσίευση από tryphon »

Kourtembeu έγραψε:
Iron_Skinhead έγραψε: Επίσης κάποιος πριν είπε οτι ''σε παρατάνε και για μήνες εκει'' ισχύει και αυτό. Γενικά το πράμα δεν αξίζει καθόλου. Ααα και κάτι τελευταίο...


Τι εννοείς;



Εννοει οτι υπαρχουν εταιρειες που ενω εσυ μπορει να εχεις περασει 1-2 μηνες εκει κατω σου λενε οτι εχουν ενα ακομα "περασμα" και οτι ειναι το τελευταιο και μετα ανεβαινεις Ελλαδα. Αυτο συνεχιζει να γινεται μεχρι που φτανεις σε σημειο να εισαι 4 μηνες εκει. Οι καλες εταιρειες ομως, που οσοι ασχολουνται ξερουν ποιες ειναι, δεν κανουν τετοια γτ εχουν πολυ κοσμο απο πισω οποτε με το που πεις εσυ "οχι, θελω να γυρησω Ελλαδα" 90% γυρνας. Βεβαια αυτοι που λενε παντα "ναι" οπως καταλαβαινεις ειναι πιο υπολογισιμοι απο την εταιρεια.
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Εταιρείες παροχής υπηρεσιών ασφαλείας

Δημοσίευση από dn24 »

tryphon έγραψε:
Εννοει οτι υπαρχουν εταιρειες που ενω εσυ μπορει να εχεις περασει 1-2 μηνες εκει κατω σου λενε οτι εχουν ενα ακομα "περασμα" και οτι ειναι το τελευταιο και μετα ανεβαινεις Ελλαδα. Αυτο συνεχιζει να γινεται μεχρι που φτανεις σε σημειο να εισαι 4 μηνες εκει. Οι καλες εταιρειες ομως, που οσοι ασχολουνται ξερουν ποιες ειναι, δεν κανουν τετοια γτ εχουν πολυ κοσμο απο πισω οποτε με το που πεις εσυ "οχι, θελω να γυρησω Ελλαδα" 90% γυρνας. Βεβαια αυτοι που λενε παντα "ναι" οπως καταλαβαινεις ειναι πιο υπολογισιμοι απο την εταιρεια.


Επιβεβαιώνω, πως αυτά ισχύουν.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
DaMon
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Δευ Φεβ 07, 2011 5:36 pm
Επικοινωνία:

Εταιρείες παροχής υπηρεσιών ασφαλείας

Δημοσίευση από DaMon »

AΥτο που ξερω γω ειναι οτι επειδη τα τελευταια χρονια παιρνουν και ατομα χωρις στρατιωτικη προυπηρεσια (τη θητεια δε τη μετραω ειναι αυτονοητη) εχουν ριξει αρκετα τα στανταρ τους αρα και τα μεροκαματα. Λιγες εταιριες κρατανε ακομα τα παλια λεφτα αλλα αυτες δουλευουν ειτε με ατομα εμπειρα στο χωρο ειτε με αποστρατους των ενοπλων δυναμεων-σωματων ασφαλειας. Ενας πρωταρης νεος στο επαγγελμα με μονο μια θητεια στις ειδικες δυναμεις κτλ δε θα ξεκινησει σε καμια περιπτωση απο τις καλες εταιριες εκτος και αν εχει καμια γνωριμια οπως προανεφεραν και οι φιλοι πιο πανω.

Αλλα για τους ρεαλιστες, απο 40 εως 60 τα πρωτα μεροκαματα.

Άβαταρ μέλους
Kourtembeu
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 01, 2015 8:49 pm
Επικοινωνία:

Εταιρείες παροχής υπηρεσιών ασφαλείας

Δημοσίευση από Kourtembeu »

Έστειλα μερικά email και τους ρώτησα για τις εκπαιδεύσεις και πόσο κοστίζουν, έστειλα και σε ξένες και σε Ελληνικές, μόλις έχω νέα θα ενημερώσω.

δλδ πόσο κοστίζει να εκπαιδευτεί κάποιος που είναι άσχετος με αυτό το αντικείμενο, ένας απλός πολίτης δλδ (χωρίς Ειδικές Δυνάμεις) διάρκεια εκπαίδευσης. Τι χαρτί παίρνει κτλ.

leon

Εταιρείες παροχής υπηρεσιών ασφαλείας

Δημοσίευση από leon »

Ποσες μερες κρατανε τα ταξιδια ενπλω;Ρωταω για να υπολογισει κανεις τις αποδοχες του με βαση τι μισθο δινει η καθε εταιρια ανα ημερα.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες