Αθλήματα για ειδικές δυνάμεις (2010)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
ΛΟΚ soldier
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 183
Εγγραφή: Παρ Σεπ 11, 2009 7:54 pm
Επικοινωνία:

Αθλήματα για ειδικές δυνάμεις (2010)

Δημοσίευση από ΛΟΚ soldier »

Ναι έπεσες διάνα. Στην θήβα παρουσιάζομαι

Άβαταρ μέλους
ΛΟΚ soldier
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 183
Εγγραφή: Παρ Σεπ 11, 2009 7:54 pm
Επικοινωνία:

Αθλήματα για ειδικές δυνάμεις (2010)

Δημοσίευση από ΛΟΚ soldier »

Οπότε θα είναι έυκολο σχετικά. Ευχαριστώ ΓΜΑΚ για την πληροφορία. Σχετικά με αυτό που μου είπε ο φίλος μου, οτι δεν είναι τόσο αυστηροί, ισχύει τις περισσότερες φορές?
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αθλήματα για ειδικές δυνάμεις (2010)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Εξαρτάται σε τι αξιωματικό θα πέσεις. Πάντως γενικά μην έχεις άγχος. Και μερικοί σαν ενθαρρύνουνε κιόλας. Κοίταξε στο τρέξιμο είναι πιο αυστηροί.
Άβαταρ μέλους
ΛΟΚ soldier
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 183
Εγγραφή: Παρ Σεπ 11, 2009 7:54 pm
Επικοινωνία:

Αθλήματα για ειδικές δυνάμεις (2010)

Δημοσίευση από ΛΟΚ soldier »

Εκεί δυσκολεύομαι λίγο γιατί δέν είμαι γρήγορος. Γυμνάζομαι, έχω αντοχές αλλά εκεί κολλάω. Ευχαριστώ πολύ φίλε για την βοήθεια
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αθλήματα για ειδικές δυνάμεις (2010)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Δεν χρειάζεται να είσαι γρήγορος. Αρκεί να έχεις σταθερό ρυθμό. Και μην παρασυρθείς από τους άλλους. Που τρέχουνε σαν παλαβοί στον πρώτο γύρο και μετά τα φτύνουνε. Δεν είναι αγώνας για πρώτη θέση
fideas emk
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 446
Εγγραφή: Παρ Δεκ 04, 2009 5:51 pm
Επικοινωνία:

Αθλήματα για ειδικές δυνάμεις (2010)

Δημοσίευση από fideas emk »

Τα τεστ ειναι ευκολα είτε για δοκιμους ειτε για αλεξιπτωτιστες ειτε για μεταταξη προς ΕΔ, οχι αγχος και ολα καλα!Εικόνα αν μπορει να τα περασει παππους 29 χρονω μπορεις κι ΕΣΥ!

ο δρομος ειναι οντως 2,5 γυρους μη παρασυρεσε απ τους αλλους και κρατα ενα ρυθμο που φανερα αντεχεις και θα θελες να πας πιο γρηγορα... Μετα απο 1,5 γυρο (1 γυρος =400μ) Αυξανε για 200 μετρα και το τελευταιο 200αρι καντο σπριντ αν μπορεις... Θα κανεις καλο χρονο. Για δοκιμους αν και δεν ηθελα να παω και δεν πηγα βγηκα 3-4 στο 1000αρι με πρωτο τον 2ο πιο παππου μετα απο μενα (ενα 27αρι σαλονικιο ο οποιος και αυτος ΔΕΝ ηθελε να παει για δοκιμος!)

Απλα παιζαμε γιατι τη φανελα που λεει κι ο Πυρπιλιδης... Εικόνα). Και εκκινηση εκανα με την αγελη και πηγαινα πολυ χαλαρα μεχρι που ειδα τον 27αρι να βγαινει δεξια και να περναει ολη την αγελη και να φευγει μονος του μπροστα. Χρονος νομιζω 3'50'' εγω και καπου 3'40'' (χαλαρα δηλαδη) με οριο νομιζω για να μη σε κοψουν τα 4'30'' η 4'20''.

Άβαταρ μέλους
ΛΟΚ soldier
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 183
Εγγραφή: Παρ Σεπ 11, 2009 7:54 pm
Επικοινωνία:

Αθλήματα για ειδικές δυνάμεις (2010)

Δημοσίευση από ΛΟΚ soldier »

Τότε είναι λιγότερο απο 1 μιλι. Είναι 1 χλμ. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες για άλλη μια φορά, ΓΜΑΚ και fideas emk
Νίκος

Αθλήματα για ειδικές δυνάμεις (2010)

Δημοσίευση από Νίκος »

hetfield έγραψε:Α/Α

ΑΓΩΝΙΣΜΑ

ΑΘΛΗΤΙΚΗΣ ΔΟΚΙΜΑΣΙΑΣ

ΕΛΑΧΙΣΤΟ

ΟΡΙΟ ΕΠΙΔΟΣΗΣ

1.

Δρόμος 100 μ.

16΄΄

2.

Δρόμος 1 Μιλίου.

7΄ και 30 ΄΄

3.

Άλμα Σε ύψος με φόρα.

1,05 μ.

4.

Άλμα σε μήκος με φόρα.

3,60 μ.

5.

Ρίψη σφαίρας (7,275 χλγ.) Μέσος όρος Ρίψης Με το δεξί και το Αριστερό χέρι.

4,50 μ.

6.

Κάμψεις - τάσεις των Αγκώνων.

30 επαναλήψεις σε χρόνο έως 2΄.

7.

Αναδιπλώσεις του Κορμού, Με τα Χέρια στην ανάκαμψη Και τα Γόνατα Διπλωμένα.

30 επαναλήψεις σε χρόνο έως 2΄.

8.

Έλξεις Σε Μονόζυγο.

4 Συνεχείς Επαναλήψεις με οποιαδήποτε λαβή.

(4) Οι υποψήφιοι έχουν δικαίωμα μίας (1) προσπάθειας στα παραπάνω αγωνίσματα, πλην των αλμάτων και των ρίψεων που έχουν δικαίωμα τριών (3) προσπαθειών.

(5) Στο αγώνισμα της ρίψης σφαίρας, ως τελική επίδοση υποψηφίου ορίζεται το άθροισμα της καλύτερης επιμέρους επίδοσης με το αριστερό και με το δεξί χέρι με τους ίδιους όρους και προϋποθέσεις για όλους τους υποψήφιους.

(6) Οι υποψήφιοι που επιθυμούν να επιλεγούν στις ειδικότητες Ειδικών Αποστολών (ΑΚ 9056), Τυφεκιοφόρου (ΑΚ 9058) και Νοσοκόμου Καταδρομών (9059), πρέπει απαραίτητα να γνωρίζουν σε καλό βαθμό κολύμβηση. Όσοι από αυτούς επιλεγούν στις προαναφερόμενες ειδικότητες θα δοκιμαστούν, μετά την κατάταξή τους, στην ελεύθερη κολύμβηση (50 μέτρα, χωρίς χρονικό περιορισμό).

(7) Οι υποψήφιοι οι οποίοι έχουν δηλώσει ειδικότητα των Ειδικών Δυνάμεων σε περίπτωση που δεν επιτύχουν τα ελάχιστα όρια επίδοσης των επιπλέον αγωνισμάτων που προβλέπονται γι' αυτούς (δρόμος 1 μιλίου, κάμψεις - τάσεις των αγκώνων, αναδιπλώσεις του κορμού, έλξεις σε μονόζυγο), μπορούν να συνεχίσουν την επιλογική διαδικασία για τυχόν επιλογή τους σε άλλη ειδικότητα των Όπλων - Σωμάτων πλην Ειδικών Δυνάμεων, εφόσον επιτύχουν στα υπόλοιπα αγωνίσματα. Όσοι από τους παραπάνω επιτύχουν στο αγώνισμα δρόμου ενός (1) μιλίου δεν απαιτείται να δοκιμαστούν στο αγώνισμα δρόμου 1000 μ.

(8) Οι υποψήφιοι για να επιτύχουν τα όρια επίδοσης των αγωνισμάτων, συνιστάται να έχουν εκ των προτέρων κατάλληλα προετοιμασθεί.


Εν τέλει αυτά είναι τα αγωνίσματα που περνάνε στα Π. Ε. Ν. Για την απονομή του μπερέ;

GreekSoldier
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 11, 2010 1:38 am
Επικοινωνία:

Αθλήματα για ειδικές δυνάμεις (2010)

Δημοσίευση από GreekSoldier »

Μπορει καποιος να μου πει τα αθληματα για να περασεις στα ΛΟΚ;
ευχαριστω

ventouza29
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 17, 2009 8:22 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αθλήματα για ειδικές δυνάμεις (2010)

Δημοσίευση από ventouza29 »

Καλησπερα Greek_Army να σε ρωτησω κατι;

τα αθληματα στο κεντρο ειναι ιδια για ολους; Εννοοω για τις μοναδες μετα πχ λοκ, αλεξηπτωτα, μακ...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος yandr την Τετ Μάιος 05, 2010 1:05 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ακις

Αθλήματα για ειδικές δυνάμεις (2010)

Δημοσίευση από ακις »

Παιδια μια ερωτηση... Εχς δηλωσει ειδικες δυναμεις... Μπαινς λογικα αυγουστο... Απλα θελω να ξερω ποιες ειναι οι δοκιμασιες για να επιλεχτεις στις ειδικες δυναμεις; Ευχαριστω...
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αθλήματα για ειδικές δυνάμεις (2010)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Αν δεν σου έρθει το χαρτί για ειδικές δυνάμεις. Σε όποιο κέντρο του στρατού ξηράς και να παρουσιαστείς θα δηλώσεις ότι θέλεις να πας ειδικές δυνάμεις και θα περάσεις μερικά αθλήματα.1000 μέτρα σε 5 λεπτά,20 κάμψεις και 5 έλξεις
ΑΚΙΣ

Αθλήματα για ειδικές δυνάμεις (2010)

Δημοσίευση από ΑΚΙΣ »

GreekSoldier έγραψε:Μπορει καποιος να μου πει τα αθληματα για να περασεις στα ΛΟΚ;
ευχαριστω



ΕΧΩ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΠΟΡΙΑ
AKIS

Αθλήματα για ειδικές δυνάμεις (2010)

Δημοσίευση από AKIS »

Greek_Army έγραψε:Αν δεν σου έρθει το χαρτί για ειδικές δυνάμεις. Σε όποιο κέντρο του στρατού ξηράς και να παρουσιαστείς θα δηλώσεις ότι θέλεις να πας ειδικές δυνάμεις και θα περάσεις μερικά αθλήματα.1000 μέτρα σε 5 λεπτά,20 κάμψεις και 5 έλξεις


ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΝΤΟΜΕΣ ΑΠΑΝΤΙΣΕΙΣ ΣΟΥ...
lykos86
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Μάιος 26, 2010 4:50 pm
Επικοινωνία:

Αθλήματα για ειδικές δυνάμεις (2010)

Δημοσίευση από lykos86 »

Γεια σας παιδιά. Λοιπόν. Διάβασα όλο το thread και εχω μπερδευτεί. Βρήκα πολλές και διαφορετικές πληροφορίες όσων αφορά τους χρόνους για τα αγωνίσματα, τα ίδια τα αγωνίσματα κλπ. Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει συγκεντρωμένα τι αθλήματα θα περάσω; Έχω δηλώσει και τα 3 όπλα των ειδικών δυνάμεων (πεζονάυτες, καταδρομείς και αλεξιπτωτιστές) και θέλω να μπω στους δόκιμους καταδρομείς. Ποια θα είναι τελικά τα αθλήματα που θα περάσω σαν δόκιμος καταδρομέας και πότε; Εννοώ πως θα περάσω αθλήματα για δόκιμος και αργότερα για δόκιμος καταδρομέας; Μπάινω τον Άυγουστο (312). Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες