ΛΟΚ: Δόκιμοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Legion
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 938
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 24, 2008 3:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: XARAKIRI
Επικοινωνία:

ΛΟΚ: Δόκιμοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Legion »

Ορεινος αγωνας ειναι το ανταρτικο και εκπαιδευση σε βουνα , χαραδρες διαφορα κωλυμματα με αναριχηση κ. τ. λ και οι ειδικοι αγωνες αγωνες μεταξυ στρατευσιμων... η εκπαιδευση σου θα ειναι η ιδια με τους υπολοιπους αντρες και δεν οργανωνονται αλλα τετοια τμηματα για στρατευσιμους... μονο για μονιμους. ελπιζω να σε κατατοπισα...
Όποιος ξεχνάει την ιστορία του είναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει. (Σανταγίανα Ισπανός Φιλόσοφος)₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪
konstantinos.
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 04, 2008 4:01 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΛΟΚ: Δόκιμοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από konstantinos. »

Καλημέρα και καλώς σας βρήκα, αν και έχει αρκετά χρόνια που τελείωσα το στρατιωτικό θα ήθελα μέσα από αυτό το φόρουμ να βοηθήσω με όσες γνώσεις έχω όλα τα νέα παλικάρια που θα ήθελαν να υπηρετήσουν την θητεία τους στις ΕΙΔΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ.
Τώρα στο δια ταύτα, κάθε Μοίρα Καταδρομών κάθε έξι μήνες ( αν θυμάμαι καλά ) ορίζει και το πρόγραμμα εκπαίδευσης, άλλλες ασκήσεις αφορούν όλους τους καταδρομείς και άλλες μόνο αυτούς που έχουν συγκεκριμένη ειδικότητα που τους έδωσαν από το κέντρο ΚΕΕΔ.
Πορεία Βολή είναι υποχρεωμένοι να κάνουν όλοι οι καταδρομείς, είναι μια πορεία που ξεκινάει από την Μοίρα στις 9.00μ. μ. και τελειώνει πάλι στη Μοίρα το πρωί, το τι ώρα θα φτάσεται εξαρτάται ανάλογα με τα χιλιόμετρα και τον ρυθμό που έχει κάθε Λόχος στη πορεία.
Με το που φτάσεται στη Μοίρα πηγάινεται στο πεδίο βολής και εκεί πραγματοποιείται βολή με όλα τα όπλα του Λόχου,45άρια,FN ,FN para, πολυβόλα.
Κατά την διάρκεια της πορείας εκτός από τον ατομικό σας οπλισμό κουβαλάτε και το μπέρκιν με όλα τα προβλεπόμενα μέσα.

Καταστροφές και Ναρκοπόλεμο πραγματοποιούν μόνο οι καταδρομείς που η ειδικότητά τους είνα Καταστροφέας.
Μαθαίνεται τα πάντα για τα εκρηκτικά και την τοποθέτησή τους καθώς και το πως να δημιουργήται ένα ναρκοπέδιο.

Συνεργασία με Τ/Θ και ελικόπτερα, επειδή είναι διακλαδική η άσκηση μπορεί να μην κάνεται.

Ορεινός Αγώνας, είναι η άσκηση που θα πραγματοποιήσεται αναρρηχήσεις και καταρρηχήσεις από συγκεκριμένους βράχους που έχουν διάφορους βαθμούς δυσκολείας.

Ανορθόδοξο πόλεμο , Χειμερινή διαβίωση , και 10ήμερο πεζικού επειδή πραγματεύονται αρκετά θέματα μέσα δεν θα ήθελα να σας κουράσω άλλο αν κάποιος θέλει να μάθει ας γράψει στο φόρουμ και ευχαρίστως θα τον ενημερώσω.
Καλημέρα ν΄άστε καλά

Anonymous

ΛΟΚ: Δόκιμοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Anonymous »

ο ΔΕΑ ειναι κατυτερα εκπαιδευμενος στρατιωτης σε βαθμο που θεωρητικα θα μπορουσε να αναλαβεινα ηγηγθει ενος μικρου κλιμακιου μαχης (ομαδα μαχης 8 ανδρες). εχει μεγαλυτερη θεωρητικη κατανοηση του αγωνα και ευρυτερη οπτικη που ξεπερνα τις ατομικες του υποχρεωσεις ως στρατιωτη και αντιλαμβανεται τα πραγματα σε επιπεδο ομαδας ισως και διμοιριας (35 ατομα). ο καταδρομεας ειναι ο καλυτερος εν ενεργεια στρατιωτης του στρατου.. υπερεχει ειδικοτερα στις ιδιαιτερες ικανοτητες του στρ. δηλ: σωματικη αντοχη, σημαδι και τεχνικη καταρτιση επι της ειδηκοτητος του. αξιζει να εισαι κατι απο τα δυο..

Lazaros
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Παρ Σεπ 05, 2008 12:30 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΛΟΚ: Δόκιμοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Lazaros »

Ενδιαφέρουσες πληροφορίες, διασαφηνίζονται πολλά πράγματα, κάπως έτσι φανταζόμουν τη διαφορά στη λειτουργία του καθενός baklot, θα το πω στον αδερφό μου που ετοιμάζεται για ΔΕΑ να τονωθεί γιατί όλο βλακείες του λένε.

Κωνσταντίνε, πιστεύω κανείς μας εδώ μεσα δε ΓΙΝΕΤΑΙ να βαρεθεί ό, τι λέγεται για τις ΕΔ, ό, τι γνώσεις ή/και πληροφορίες έχεις είναι φυσικά ευπρόσδεκτες!

Anonymous

ΛΟΚ: Δόκιμοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι για ΥΕΑ στους ΛΟΚ. Καπιος απο πρόσφατη εμπειρια σχετικά με μεταθέσεις, ασκήσεις΄; Το 8-3 ισχύει; Εαλλοι μου λενε καλά λόγια άλλοι ότι είναι παλούκι. Ευχριστώ
tolios
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 10:21 pm
Επικοινωνία:

ΛΟΚ: Δόκιμοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από tolios »

Γεια σας παιδες... Να ρωτησω κατι και εγω... Μπαινω τον Μαιο και θα ηθελα να μπω στις ε. Δ (λοκ) σαν δοκιμος... Θα ηθελα να ξερω. Ειναι πολυ δυσκολα μεσα; Απο αποψη ασκησεων κτλπ... Ισχυουν τα 'τρελα' καψονια που καποιοι λενε η' ειναι απλως φημες; Και κατι τελευταιο... Αυτην την στιγμη ειμαι αρκετα αγυμναστος και εχω και καποια περριτα κιλα... Ειναι πολυ επιβαρυντικο για μενα αυτο;
tolios
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 10:21 pm
Επικοινωνία:

ΛΟΚ: Δόκιμοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από tolios »

Για ΔΕΑ στις Ε. Δ φιλε μου... Και πιθανοτατα για ορεινος! Περναω οπωσδηποτε τον πυργο; Θα παθω καρδια αν κανω πως ανεβαινω εκει... Ετσι νομιζω τουλαχιστον! Εικόνα
tolios
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 10:21 pm
Επικοινωνία:

ΛΟΚ: Δόκιμοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από tolios »

Παιδια αν γινετε ας μου απαντησει καποιος σχετικα με το προηγουμενο post σχετικα με την ασκηση στον πυργο... Και κατι ακομη... Εγω γενικοτερα δεν ειμαι παρα πολυ γυμνασμενος... Δηλαδη δεν τα εχω και πολυ καλα με τις καμψεις και τις ελξεις... Να προετοιμαζομαι σιγα σιγα για το ρεζιλικι μεσα; Εικόνα
tolios
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 10:21 pm
Επικοινωνία:

ΛΟΚ: Δόκιμοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από tolios »

Παιδια για ΔΕΑ στα λοκ; Καμια πληροφορια... Συμβουλη; !
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11243
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΛΟΚ: Δόκιμοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από yandr »

Πέρα από τις 10 σελίδες που προηγήθηκαν;

Εάν υπάρχει κάτι άλλο που θες να μάθεις, θέσε την συγκεκριμένη ερώτησή σου.
tolios
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 10:21 pm
Επικοινωνία:

ΛΟΚ: Δόκιμοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από tolios »

Α μαλιστα! Εγω παρουσιαζομαι Πευκο και θα παω για υεα... Οι πιο πολλοι πηγαινουν σεαπ στην κρητη νομιζω... Για εκπαιδευση δοκιμου εννοω...
tolios
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 10:21 pm
Επικοινωνία:

ΛΟΚ: Δόκιμοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από tolios »

Μαλιστα... Δ. Υ. Κ... Π. Χ μπαινω Πευκο. Ορκιζομαι μετα απο 2 βδομαδες. Αδεια ορκωμοσιας 3 μερες... Μετα ξαναμπαινω Πευκο... Για ποσο καιρο; ! Εννοειτε οτι θα εχω δηλωσει και Υεα... Μετα 4 μηνες ηρακλειο και μετα 5 βδομαδες ρεντινα και τελος...
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΛΟΚ: Δόκιμοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από D.Y.K »

Οχι για πολυ.

Ενας φιλος εκατσε 3 ή 4 μερες αν θυμαμαι καλα και μετα εφυγε.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11204
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΛΟΚ: Δόκιμοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Nassos »

Να κάνω μια ερώτηση; Μετά δηλαδή το πέρας στη ΣΕΑΠ πάνε Ρεντίνα;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες