Συμβασιούχοι στην Πυροσβεστική

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
ILIAS KRITI
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 487
Εγγραφή: Παρ Οκτ 08, 2010 3:59 am
Τοποθεσία: ΚΡΗΤΗ
Ενδιαφέροντα: ΤΑΧΥΤΗΤΑ
Επάγγελμα: ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΕΙΔ.ΦΡΟΥΡΟΣ
Επικοινωνία:

Συμβασιούχοι στην Πυροσβεστική

Δημοσίευση από ILIAS KRITI »

Kerveros έγραψε:Το αν αξίζουν δεν το αμφισβητώ εγώ. Το αμφισβητεί το ίδιο το υπουργείο που τους προσλαμβάνει για 5 χρόνια και κοινώς τους λέει 'για τόσο σας θέλω, και τέλος'. Είμαι κατά των συμβασιούχων γενικά. Τί θα πει συμβασιούχος; Σε χρησιμοποιώ και μετά πέταμα; Σα να με παίρνουν ας πούμε εμένα κάπου εν γνώση μου με σύμβαση και ξέρω ότι με αναγνωρίζουν για λίγο και μετά να απαιτώ να με κάνουν μόνιμη. Δεν είναι θέμα αν αξίζουν ή όχι. Από νομικής πλευράς μιλάω...

Ακριβώς γκρικ άρμυ και ο επ. Οπ το ξέρει οπότε ξέρει ότι το υπουργείο τον αναγνωρίζει για τόσο και μετά τον πετάει αν δεν τον κρατήσει... Άρα με ποια λογική να απαιτήσει μετά όταν ξέρει ότι προσλαμβάνεται για τόσο; Η διαφορά ότι στους επ. Οπ δίνεται η δυνατότητα μονιμοποίησης με εξετάσεις... Στο π. Σ τους πετάνε κι απλά τους μοριοδοτεί σε επόμενο διαγωνισμό.

...
εισαι κατα των συμβασιουχων αλλα ολο αυτα κυνηγασ... ΕικόναΕικόνα
Η ΘΑ ΜΕ ΣΕΒΕΣΑΙ.. Η ΘΑ ΜΕ ΦΟΒΑΣΑΙ...
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Συμβασιούχοι στην Πυροσβεστική

Δημοσίευση από Greek_Army »

Εσύ κέρβερος αν ήσουνα 5 χρόνια στην πυροσβεστική και είχες περάσει όλα αυτά. Θυμήσου τι φωτιές είχαμε την τελευταία 5ετια και σου λέγανε ότι ούτε προκήρυξη θα βγάλουνε ούτε θα σε μονιμοποιήσουνε τι θα έκανες; Δεν θα αντιδρούσες?
Kerveros

Συμβασιούχοι στην Πυροσβεστική

Δημοσίευση από Kerveros »

Δεν ξέρω. Αν θα'μπαινα συμβασιούχος για 5 χρόνια με τί λογική ν'απαιτήσω μετά; Αν με αναγνωρίσουν καλώς... Αν όχι θα πω ο. Κ μη μιλάς, σ'αυτή τη δουλειά το ήξερες ότι θα κινδυνεύει η ζωή σου και θα είσαι για 5 χρόνια κι απλά θα πάρεις κάποια μόρια... Δεν θα διεκδικούσα τίποτα. Εκτός αν μ'έκαναν οι άλλοι να μπω κι εγώ Στο τρυπάκι που συνήθως έτσι γίνεται... Κι εγώ Ηλία δεν κυνηγάω θέσεις με σύμβαση. Αν είναι μόνο στον κλάδο σπουδών μου με σκοπό τη μοριοδότηση σε διαγωνισμό για μόνιμους... Ή αν μ'επαιρναν κάπου άσχετα μετά δεν θα μπορούσα ν'απαιτήσω μονιμοποίηση. Αν έχουν ανάγκες να παίρνουν μόνο μόνιμους. Οι συμβάσεις είναι εκμετάλλευση των ανέργων.

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Συμβασιούχοι στην Πυροσβεστική

Δημοσίευση από Greek_Army »

Kerveros έγραψε:Δεν ξέρω. Αν θα'μπαινα συμβασιούχος για 5 χρόνια με τί λογική ν'απαιτήσω μετά; Αν με αναγνωρίσουν καλώς... Αν όχι θα πω ο. Κ μη μιλάς, σ'αυτή τη δουλειά το ήξερες ότι θα κινδυνεύει η ζωή σου και θα είσαι για 5 χρόνια κι απλά θα πάρεις κάποια μόρια... Δεν θα διεκδικούσα τίποτα. Εκτός αν μ'έκαναν οι άλλοι να μπω κι εγώ Στο τρυπάκι που συνήθως έτσι γίνεται... Κι εγώ Ηλία δεν κυνηγάω θέσεις με σύμβαση. Αν είναι μόνο στον κλάδο σπουδών μου με σκοπό τη μοριοδότηση σε διαγωνισμό για μόνιμους... Ή αν μ'επαιρναν κάπου άσχετα μετά δεν θα μπορούσα ν'απαιτήσω μονιμοποίηση. Αν έχουν ανάγκες να παίρνουν μόνο μόνιμους. Οι συμβάσεις είναι εκμετάλλευση των ανέργων.



οι ειδικοί φρουροί "επί θητεία" είναι δεν είναι σίγουρο ότι θα τους μονιμοποιήσουνε

...
Άβαταρ μέλους
ILIAS KRITI
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 487
Εγγραφή: Παρ Οκτ 08, 2010 3:59 am
Τοποθεσία: ΚΡΗΤΗ
Ενδιαφέροντα: ΤΑΧΥΤΗΤΑ
Επάγγελμα: ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΕΙΔ.ΦΡΟΥΡΟΣ
Επικοινωνία:

Συμβασιούχοι στην Πυροσβεστική

Δημοσίευση από ILIAS KRITI »

Kerveros έγραψε:Δεν ξέρω. Αν θα'μπαινα συμβασιούχος για 5 χρόνια με τί λογική ν'απαιτήσω μετά; Αν με αναγνωρίσουν καλώς... Αν όχι θα πω ο. Κ μη μιλάς, σ'αυτή τη δουλειά το ήξερες ότι θα κινδυνεύει η ζωή σου και θα είσαι για 5 χρόνια κι απλά θα πάρεις κάποια μόρια... Δεν θα διεκδικούσα τίποτα. Εκτός αν μ'έκαναν οι άλλοι να μπω κι εγώ Στο τρυπάκι που συνήθως έτσι γίνεται... Κι εγώ Ηλία δεν κυνηγάω θέσεις με σύμβαση. Αν είναι μόνο στον κλάδο σπουδών μου με σκοπό τη μοριοδότηση σε διαγωνισμό για μόνιμους... Ή αν μ'επαιρναν κάπου άσχετα μετά δεν θα μπορούσα ν'απαιτήσω μονιμοποίηση. Αν έχουν ανάγκες να παίρνουν μόνο μόνιμους. Οι συμβάσεις είναι εκμετάλλευση των ανέργων.

ας ειναι οτι θελει. Καλο κανει. Αυτο για τους συμβασιουχουσ.23χρονων ειμαι. Μονο εσενα εχω ακουσει να το λες και να το κρινεις αρνητικα. Ενα τετοιο θεσμο που απασχολει χιλιαδες ανθρωπους σε ολους τους κλαδους και στο τελος τους μονιμοποιει.
Η ΘΑ ΜΕ ΣΕΒΕΣΑΙ.. Η ΘΑ ΜΕ ΦΟΒΑΣΑΙ...
Kerveros

Συμβασιούχοι στην Πυροσβεστική

Δημοσίευση από Kerveros »

Δεν δίνουν εξετάσεις για να κριθεί αν θα μονιμοποιηθούν; Τουλάχιστόν και να μη γίνει αυτό θα'χουν κάνει την κ... Λα τους για κάποια χρόνια και μπορεί και κάπου να μετρήσει, δεν ξέρεις...
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Συμβασιούχοι στην Πυροσβεστική

Δημοσίευση από Greek_Army »

Η ιστιοσελίδα των συμβασιούχων έχει μέσα πολλές χρήσιμες πληροφορίες
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Συμβασιούχοι στην Πυροσβεστική

Δημοσίευση από Greek_Army »

Kerveros έγραψε:Δεν δίνουν εξετάσεις για να κριθεί αν θα μονιμοποιηθούν;Τουλάχιστόν και να μη γίνει αυτό θα'χουν κάνει την κ... Λα τους για κάποια χρόνια και μπορεί και κάπου να μετρήσει, δεν ξέρεις...


εντάξει αυτό που διαβάζω είναι απίστευτο. Αλλά είναι η γνώμη σου και θα προσπαθήσω να την δεκτώ (που δεν πρόκειται)
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Συμβασιούχοι στην Πυροσβεστική

Δημοσίευση από illy »

Μονιμοποιουνται με τη λογικη οτι καλυπτουν παγιες θεσεις, οτι κανουν ο, τι ακριβως κ οι μονιμοι κ πολλες φορες οι συμβασιουχοι εκτιμουν περισσοτερο τη δουλεια που κανουν διοτι ξερουν πως ανα πασα στιγμη μπορουν να φυγουν... Οι μονιμοι αραλικι κ οι συμβασιουχοι βγαζουν ολη τη δουλεια... Ναι συμφωνω οτι ειναι εκμεταλλευση ανεργων ομως γιατι να μην γινει κ μονιμοποιηση?
Dum spiro spero
Kerveros

Συμβασιούχοι στην Πυροσβεστική

Δημοσίευση από Kerveros »

Αν στο τέλος τους μονιμοποιεί τότε με ποιο σκεπτικό τους παίρνει με σύμβαση; Γιατί δεν τους παίρνει απ'την αρχή μόνιμους όπως με τους υπόλοιπους; Και αυτό δεν το λέω εγώ αλλά πολλοί. ΄Πολύς είναι ο κόσμος που δεν καταλαβαίνει το σκεπτικό του μπαίνω με σύμβαση και μετά απαιτώ μονιμοποίηση. Μπαίνουν όλοι με το σκεπτικό ότι 'έλα μωρέ, μετά θ'αναγκαστούν ή θα τους αναγκάσω να με μονιμοποιήσουν'. Σα να μ'εχεις προσλάβει π. Χ σπίτι σου για συγκρεκριμένο χρόνο και μετά να σε πιέζω να με κρατήσεις μόνιμα. Δε νομίζω ότι τότε θα συμφωνούσες... Τέλος πάντων, αφού τους εμπαίζει τόσο καιρό γιατί στους συγκεκριμένους έχει τάξει, όσα κενά έχει ας τα καλύψει απ'αυτούς αφού Δουλεύουν τόσα χρόνια. Την εμπειρία την έχουν.
Άβαταρ μέλους
ILIAS KRITI
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 487
Εγγραφή: Παρ Οκτ 08, 2010 3:59 am
Τοποθεσία: ΚΡΗΤΗ
Ενδιαφέροντα: ΤΑΧΥΤΗΤΑ
Επάγγελμα: ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΕΙΔ.ΦΡΟΥΡΟΣ
Επικοινωνία:

Συμβασιούχοι στην Πυροσβεστική

Δημοσίευση από ILIAS KRITI »

Οπως τα λεσ... ΕικόναΕικόνα
Η ΘΑ ΜΕ ΣΕΒΕΣΑΙ.. Η ΘΑ ΜΕ ΦΟΒΑΣΑΙ...
Kerveros

Συμβασιούχοι στην Πυροσβεστική

Δημοσίευση από Kerveros »

Δεν σου είπα να τη δεχτείς. Αλλά που βρίσκεις το παράλογο σ'αυτό που είπα; Κι εγώ πήγα στο στρατό για να μείνω για πάντα και άσχετα που τελικά δεν έμεινα τουλάχιστον έβγαλα τ'απωθημένο μου και έκανα κάτι που κυνηγούσα χρόνια και αν δεν το'κανα θα έσκαγα. Κάτι που σ'αρέσει το κάνεις κι ας κρατήσει για λίγο... Σου μένει σαν εμπειρία! Αν το κάνεις όμως καθαρά για βιοποριστικό Λόγο εκεί αλλάζει. Αλλά εγώ λέω γι'αυτούς που πάνε επειδή τους αρέσει κάτι τέτοιο. Όπως πάνε και εθελοντές.

illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Συμβασιούχοι στην Πυροσβεστική

Δημοσίευση από illy »

Εχουν την απαιτηση διοτι ετσι εμαθα με τον νομο του Παυλοπουλου κ ολοι απαιτουν με αυτον τον νομο... Καταλαβες; Αλλα αφου εχουν ψηθει κ εχουν μαθει τη δουλεια, γιατι να μην τους κανουν μονιμους?
Dum spiro spero
Kerveros

Συμβασιούχοι στην Πυροσβεστική

Δημοσίευση από Kerveros »

Να τους παίρνουν απ'την αρχή μόνιμους κι όχι με σύμβαση. Το ξέρουν στο υπουργείο Ότι στα 5 χρόνια θα είναι έμπειροι και θα ξέρουν τη δουλειά. Οπότε θα έχουν και κάποια δικαιώματα όχι νομικά αλλά ανθρώπινα... Σε επαγγέλματα με επικινδυνότητα δεν είναι δυνατόν να παίρνουν συμβασιούχους. Γνώμη μου...

Άβαταρ μέλους
ILIAS KRITI
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 487
Εγγραφή: Παρ Οκτ 08, 2010 3:59 am
Τοποθεσία: ΚΡΗΤΗ
Ενδιαφέροντα: ΤΑΧΥΤΗΤΑ
Επάγγελμα: ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΕΙΔ.ΦΡΟΥΡΟΣ
Επικοινωνία:

Συμβασιούχοι στην Πυροσβεστική

Δημοσίευση από ILIAS KRITI »

Kerveros έγραψε:Να τους παίρνουν απ'την αρχή μόνιμους κι όχι με σύμβαση. Το ξέρουν στο υπουργείο Ότι στα 5 χρόνια θα είναι έμπειροι και θα ξέρουν τη δουλειά. Οπότε θα έχουν και κάποια δικαιώματα όχι νομικά αλλά ανθρώπινα... Σε επαγγέλματα με επικινδυνότητα δεν είναι δυνατόν να παίρνουν συμβασιούχους. Γνώμη μου...

εμενα η γνωμη μου ειναι οτι σε εχουμε αδικησει ολοι. Εσυ επρεπε να ησουνα προ'ι'σταμενη σε υπουργειο. Ψαξε το.Εικόνα
Η ΘΑ ΜΕ ΣΕΒΕΣΑΙ.. Η ΘΑ ΜΕ ΦΟΒΑΣΑΙ...
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες