Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
12θεϊστής

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από 12θεϊστής »

Εγώ θυμήκα κάτι γραφικά που έλεγε η εκκλησία στις αρχές του 20ου αιώνα... Μην μπαίνεται στον ηλεκτρικό είναι του διαβόλου ουουουουουου σιξ σιξ σιξ.

Σοβαρά τώρα, πιστεύεις ότι το ορθόδοξο (και όχι μόνο) δόγμα δεν καταπιέζει τους πιστούς; Γιατί εγώ ξέρω περίπτωση φίλης μου που της έκαναν οι δικοί της συνοικέσιο με ένα φανατικό ορθόδοξο και η συνέχεια ήταν πραγματικά πέρα από κάθε φαντασία. Αφού του είπε ότι έχει κάνει σεξ, τότε αυτός της επέβαλλε:

νηστεία, αποχή από το σεξ για 1 ολόκληρο χρόνο μέχρι να εξαγνιστεί (!) μετάννοια κάθε 7 μέρες (αργότερα κάθε 15 μέρες) και άλλα κουλά που δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή. Και το χειρότερο: Εξομολούνταν ο... Άντρας κάθε 2-3 μέρες στον πνευματικό του με αποτέλεσμα αυτός να μαθαίνει τα πάντα για το τί γίνεται στο σπίτι και βέβαια να τον ελέγχει και να τον χειραγωγεί.

Λοιπόν, δεν πείθετε κανέναν, οι περισσότεροι από τους χριστιανούς είναι σαλταρισμένοι. Όταν όμως λέω χριστιανους δεν εννοώ αυτούς που πάνε κάποια Κυριακή εκκλησία, εννοώ τα αρρωστημένα μυαλά που κάνουν το λάθος να εισάγουν τον εβραϊκό τρόπο ζωής στην καθημερινότητά τους. Έλεος σε λίγο θα μας πείτε ότι και τα μεμέτια κάνουν πνευματική αναζήτηση με το να μην πίνουν αλκοόλ.

12θεϊστής

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από 12θεϊστής »

Ξέχασα. Όταν έβγαιναν έξω ούτε χέρι χέρι δεν πιάνονταν. Οπότε κάποια στιγμή η φίλη μου άρχισε να τον πιέζει για νατην φιλήσει (επιτέλους). Αυτός πήγαινε και ρώταγε τον πνευματικό του αν πρέπει... Τώρα περιμένει κανείς αυτό το παληκάρι να έχει κριτική σκέψη για πιο σοβαρά θέματα;

ΤΟΝΙΚ
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 19, 2010 7:12 am
Επικοινωνία:

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από ΤΟΝΙΚ »

Αγαπητε φιλε 12θεϊστη αυτο που μου ανεφερες για ατομο που επεβαλλε στην συζυγο του ολα οσα λες δεν ειναι θρησκευομενος αλλα θρησκοληπτος και αναμεσα σ' αυτα τα δυο υπαρχει μεγαλη διαφορα. Αν τωρα εσυ μου βρεις πουθενα γραμμενο ολα αυτα που εκανε αυτος ο τυπος τοτε θα το παραδεχτω. Αλλα το να μην εχει καποιος επιχειρηματα και να αποκαλει τους χριστιανους σαλταρισμενους τοτε μαλλον εχει στριμωχτει και δεν ξερει τι να πει γιατι ουτε εγω προσωπικα σε εβρισα αλλα ουτε και ο βασιλης. Τωρα κατι αλλο η δικη σου θρησκεια δεν εχει καποιους κανονες τους οποιους τηρειτε και οι οποιοι κατα ενα τροπο σε ελεγχουν; θελω να μου απαντησεις με ειλικρινεια σε παρακαλω.
Βασίλης

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από Βασίλης »

ΤΟΝΙΚ,
δεν έχει νόημα να συγκρίνουμε τώρα θρησκείες για να δούμε ποιος ακολουθάει την καλύτερη, πόσο μάλλον μέσα από ένα forum. Ο καθένας ακολουθεί την δική του θρησκεία (και γενικά κάνει τις επιλογές του στη ζωή του) για τους δικούς του λόγους και είναι γενικά ελεύθερος να το πράξει αυτό.
Εγώ απλώς δεν ήθελα να δημιουργηθούν λανθασμένες εντυπώσεις, γι' αυτό και έγραψα κάποιες σκέψεις.
Θεωρώ λοιπόν ότι απέτυχα, οπότε για να μην δημιουργηθούν περισσότερες σταματάω εδώ.

Φιλικά, Βασίλης.
12θεϊστής

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από 12θεϊστής »

Φίλτατε Νίκο Δεν έχω διάθεση να λογομαχήσω. Πάντως δεν θα` θελα να μου πείς ότι πέφτεις από τα σύννεφα με το περιστατικό που είπα. Είναι πολύ συνηθισμένα και όλοι ξέρουμε έστω και από μια ανάλογη περίπτωση. Εκτός κι αν έχεις στριμωχτεί εσύ και κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις. Πάντως επειδή ζήτησες να δεις γραμμένο το περιστατικό που ανέφερα για να το πιστέψεις δηλώνει ότι αυτά που είπα για την εκκλησία περί ξεπλύματος, πρακτοριλίκι, παραδικαστικό, ΜΚΟ, διαπλοκή με πολιτικούς κλπ τα πιστεύεις αφού σίγουρα τα έχεις δει γραμμένα και τα έχεις βιώσει επίσης στο πετσί σου.

Οπότε να που συμφωνούμε σε αρκετά. Ας μείνουμε λοιπόν σε αυτά.

Κάποιοι είπαν να ξεκαθαρίσω τι εννοώ λέγοντας Ελληνοκεκτρική Θρησκεία. Ιδού!

Τελετή ονοματοδοσίας (βάφτιση).

http://www.olympier.eu/

Προσέξτε τα λόγια του Ιεροφάντη και το φιλοσοφικό υπόβαθρο της προσευχής και της βάφτισης. Επίσης θα δείτε πόσες φορές αναφέρονται στο τελετουργικό οι λέξεις Ελλάς, Ελλάδα, για το καλό της Ελλάδας/των Ελλήνων Κλπ! Είδατε τo ίδιο στην βάφτιση των χριστιανών; Μάρτυς μου ο Απόλλων...

ΤΟΝΙΚ
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 19, 2010 7:12 am
Επικοινωνία:

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από ΤΟΝΙΚ »

Βασιλη δεν προσπαθω να διδαξω θρησκεια και συμφωνω μαζι σου οπως και δεν εβρισα κανεναν.
Επισης ξεκαθαρισα οτι αλλο ο θρησκευομενος και αλλο ο θρησκοληπτος.
Επισης ξεκαθαρισα οτι σε ολες τις θρησκειες υπαρχουν οι πονηροι που εκμεταλευονται τους αφελεις δεν ειναι ομως εργα θεου ή θεων αλλα ανθρωπων. Κατι αλλο μαλλον δεν καταλαβες εννοω που ειδες γραμμενο να ειναι αυτη η συμπεριφορα του ζευγαριου που λες σε χριστιανικο κειμενο.
Βασίλης

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από Βασίλης »

ΤΟΝΙΚ δεν στράφηκα εναντίον σου, σαν συμβουλή στο είπα με αφορμή την ερώτηση που έκανες στον 12θεϊστή για κανόνες της θρησκείας του που τον ελέγχουν. Ήμουν λίγο απότομος φαίνεται.
Οι δύο τελευταίες γραμμές δεν αναφέρονταν σε σένα. Το διευκρινίζω προς αποφυγή παρεξηγήσεων γιατί δεν φαίνεται ξεκάθαρα.Εικόνα
Θα σου έστελνα το παρόν με PM αλλά δεν είμαι εγγεγραμμένος.

Φιλικά πάντα, Βασίλης.
12θεϊστής

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από 12θεϊστής »

Νίκο, ούτε εγώ έβρισα. Απλώς είπα αυτό που σκεφτόμουνα χωρίς περιστροφές και υποκρισίες. Δέχομαι ότι μπορεί να είναι σκληρό, αλλά δεν θα υποκριθώ επειδή κάποιος μπορεί να ενοχληθεί. Στην τελική ας μας αποδείξει κάποιος ότι ο χριστιανισμός δεν είναι καταπιεστικός και ότι όποιος ακολουθεί κατά γράμμα το δόγμα του, πλέει σε πελάγη ελευθερίας.

Αλλά ακόμα και συ διαχωρίζεις την θρησκεία από την θρησκοληψία. Μα αν κάποιος κάνει ακριβώς ότι λένε τα ευαγγέλια θα πρέπει να τρώει κρέας 3 φορές το χρόνο. Και επίσης θα πρέπει να μην κάνει σεξ πριν το γάμο. Και επίσης μετά το γάμο θα πρέπει να κάνει σεξ μόνο για τεκνοποίηση και όχι για απόλαυση. Μα δεν είναι εντελώς καταπιεστικό και θρησκόληπτο; Δεν είναι εντελώς αρρωστημένο όλο αυτό;

12θεϊστής

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από 12θεϊστής »

Έχει έρθει η στιγμή να αναγνωριστει ως θρησκεία του Ελληνικου Κράτους η θρησκεία των προγόνων μας. Είμαστε Έλληνες και πιστεύουμε στις αξίες των προγόνων μας.

yersinia pestis

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από yersinia pestis »

νομιζω οτι εχει αναγνωριστει εδω και κανα 3χρονια η κανω λαθος?

johnytoli

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από johnytoli »

να πιστευετε + να μην ερευνατε...

Ειναι τοσο απλο... μερικοι μονοι σας αυτοκτονειται !!!

Τα παντα με μετρο... Ζυγισου +τραβα μπρος !

Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από Signaller »

12θεϊστής έγραψε: Έχει έρθει η στιγμή να αναγνωριστει ως θρησκεία του Ελληνικου Κράτους η θρησκεία των προγόνων μας. Είμαστε Έλληνες και πιστεύουμε στις αξίες των προγόνων μας.

Τί θρησκεία είχαν οι πρόγονοί μας ;
Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από Signaller »

Φοβερό Greek_Army.
Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
ΤΟΝΙΚ
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 19, 2010 7:12 am
Επικοινωνία:

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από ΤΟΝΙΚ »

Είσαι πολύ ωραίος Greek Army. Πολύ καλό το άρθρο.
...
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης