Ασκήσεις Ειδικών Δυνάμεων

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ΣΤΡ

Ασκήσεις Ειδικών Δυνάμεων

Δημοσίευση από ΣΤΡ »

Καλησπερα, Μηπως γνωριζει κανεις, αν καποιος οπλιτης μπορει να εκπαιδευτει ή να συμμετεχει σε καποια ασκηση που να περιλαμβανει πτηση με ελικοπτερο;

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11204
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ασκήσεις Ειδικών Δυνάμεων

Δημοσίευση από Nassos »

ΣΤΡ έγραψε:Καλησπερα, Μηπως γνωριζει κανεις, αν καποιος οπλιτης μπορει να εκπαιδευτει ή να συμμετεχει σε καποια ασκηση που να περιλαμβανει πτηση με ελικοπτερο;



Όταν λές πτήση εννοείς μεταφορά και καταρρίχηση από ελικόπτερο;
Θωμάς

Ασκήσεις Ειδικών Δυνάμεων

Δημοσίευση από Θωμάς »

Καλησπέρα! Μία ερώτηση θα ήθελα να κάνω σε όποιον γνωρίζει. Έχω ακούσει ότι τα ΟΥΚ και τα ΛΟΚ κάνουν ασκήσεις στις οποίες καταλαμβάνουν στρατόπεδα ή ναυτικές βάσεις πιάνοντας αιχμαλώτους τους φαντάρους. Ισχύει κάτι τέτοιο?
297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

Ασκήσεις Ειδικών Δυνάμεων

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

Θωμάς έγραψε:Καλησπέρα! Μία ερώτηση θα ήθελα να κάνω σε όποιον γνωρίζει. Έχω ακούσει ότι τα ΟΥΚ και τα ΛΟΚ κάνουν ασκήσεις στις οποίες καταλαμβάνουν στρατόπεδα ή ναυτικές βάσεις πιάνοντας αιχμαλώτους τους φαντάρους. Ισχύει κάτι τέτοιο?
Η ασκηση λεγετε Κερβερος.
Άβαταρ μέλους
rudxai
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Τετ Αύγ 04, 2010 8:01 pm
Ενδιαφέροντα: Sports,Computers,Movies
Επάγγελμα: Programmer
Επικοινωνία:

Ασκήσεις Ειδικών Δυνάμεων

Δημοσίευση από rudxai »

Είχανε πάει λέει οι ΟΥΚαδες στην αεροπορικη βάση της καρπάθου και τους δέσανε όλους εκει που κοιμόντουσαν αχαχαχα!

Μπορειτε να εξηγήσετε τι είναι οι Κερβερος και Πελεκυς ;
...
GeorgeG

Ασκήσεις Ειδικών Δυνάμεων

Δημοσίευση από GeorgeG »

Καλησπερα,
εγω θα ηθελα να ρωτησω συγκεκριμενα πραγματα και να παρω συγκεκριμενες απαντισεις (αν γινεται) για να μπορω να βγαλω μονος μου συμπερασμα για το αν ειναι δυσκολα η οχι στις ΕΔ.
1) τι ασκησεις γινονται στα ΠΕΝ και ποσο καιρο κραταει
2) μετά τα ΠΕΝ τι εκπαιδευση ακολουθήται;
3) αμα βαλεις συνεχιζεται η εκπαιδευση η καθεσαι και κανεις αγγαρειες?
297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

Ασκήσεις Ειδικών Δυνάμεων

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

GeorgeG έγραψε:Καλησπερα,
εγω θα ηθελα να ρωτησω συγκεκριμενα πραγματα και να παρω συγκεκριμενες απαντισεις (αν γινεται) για να μπορω να βγαλω μονος μου συμπερασμα για το αν ειναι δυσκολα η οχι στις ΕΔ.
1) τι ασκησεις γινονται στα ΠΕΝ και ποσο καιρο κραταει
2) μετά τα ΠΕΝ τι εκπαιδευση ακολουθήται;
3) αμα βαλεις συνεχιζεται η εκπαιδευση η καθεσαι και κανεις αγγαρειες?
Η εκπαιδευση δεν τελειωνει ποτε! ουτε και οι αγγαριεςΕικόνα
fideas emk
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 446
Εγγραφή: Παρ Δεκ 04, 2009 5:51 pm
Επικοινωνία:

Ασκήσεις Ειδικών Δυνάμεων

Δημοσίευση από fideas emk »

Καθολου περιεργα δεν ακουγονται αυτα που λες για πευκο. Καπως ετσι και πριν μερικα χρονια (οταν ειμουν ΛΥΒ εκει περα). Ρεντινα καμια σχεση με πευκο ομως. Αντι να κλεισουν το πευκο και να ανεβαινουν ολοι ρεντινα εγινε το... ΕυκολοτεροΕικόνα
Hyper
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1063
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 15, 2010 6:01 am
Επικοινωνία:

Ασκήσεις Ειδικών Δυνάμεων

Δημοσίευση από Hyper »

lokazis έγραψε: Πριν απο κατι μερες εκανα την ορκομοσια στο κεεδ για τον πρασηνο μπερε και θελω να ρωτησω καποιον ποιο παλιο να μου πει αυτο.1) εμεις ειχαμε βησματα που ειχα ΔΝ καθε μερα 2) βησματα που ενω ηταν ΕΥ περναν υπηρεσιακο κτλ 3) ασκησεις μονο οταν δεν εχεις σκοποια εκτος απο μια φορα που καναμε δοκιμη τα οπλα και μια ακομα βραδυνη 4) απο τον πηργο δεν πηδηξαν ολοι κκαι 5) στα αθληματα εβλεπα ατομα που δεν ειχαν 5 πουσαπς και 1 ελξη μονοζυγο. Τοσο χαλια ηταν στο κεεδ και στη σειρα σας η σε εμας ειναι ετσι; Ηληκρινα εχω αρχησει και χανω πασα ιδεα με αυτα που εχω δει μεχρι τωρα.Εικόνα

ΑΑΑ τα πεν στην 313 πρεπει να λεγοντε σκοπεν χωρις να θελω να θηξω τις προησουμενες σειρες παντα για την δικια μου μηλαω...
Απο τον πυργο πηδηξαν ολοι θελοντας και μη εκτος απο αυτους που Λουφαραν και πηραν μπερε με την φωνη τους χαρη Στην χωροδια-παρωδια δηλαδη 20-25 ατομα που ετσι κι αλλιως ηταν αφαντοι σε ολη την διαρκεια των Τ/Π. Ε. Ν
@xristos@
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Τετ Ιουν 23, 2010 4:45 am
Επικοινωνία:

Ασκήσεις Ειδικών Δυνάμεων

Δημοσίευση από @xristos@ »

Hyper έγραψε: Απο τον πυργο πηδηξαν ολοι θελοντας και μη εκτος απο αυτους που Λουφαραν και πηραν μπερε με την φωνη τους χαρη Στην χωροδια-παρωδια δηλαδη 20-25 ατομα που ετσι κι αλλιως ηταν αφαντοι σε ολη την διαρκεια των Τ/Π. Ε. Ν


Μεγα λαθος! Δεν εκαναν καταρυχηση πολλα ατομα οι οποιοι δεν λουφαραν! Εγω και καμια 20αρια αλλοι μας τσιμπισαν για κανδηλη την ωρα που περιμεναμε και ξενερωσαμε τη ζωη μαςΕικόνα Και αλλα παιδια που εμειναν πισω στο πευκο δεν εκαναν τελικα...
Hyper
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1063
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 15, 2010 6:01 am
Επικοινωνία:

Ασκήσεις Ειδικών Δυνάμεων

Δημοσίευση από Hyper »

Δικιο εχεις και τα ατομα του κανδυλιου, για αλλους δεν νομιζω διοτι ο λοχαγος Επεμενε να μην μεινει κανεις που να μην κανει απτους παρευρισκομενους, Κριμα χασατε το καλυτερο κομματι των Τ/Π. Ε. Ν
@xristos@
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Τετ Ιουν 23, 2010 4:45 am
Επικοινωνία:

Ασκήσεις Ειδικών Δυνάμεων

Δημοσίευση από @xristos@ »

Η πιο ενδιαφερουσα μερα για μενα και την εχασα... Αλλα δεν πειραζει απο αυριο θα υπαρχουν πολλες ενδιαφερουσες μερες στη σχαλΕικόνα και παντα το κεφαλι στο c!Εικόνα
fideas emk
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 446
Εγγραφή: Παρ Δεκ 04, 2009 5:51 pm
Επικοινωνία:

Ασκήσεις Ειδικών Δυνάμεων

Δημοσίευση από fideas emk »

Μη ξενερωνετε. Μπορει να το κανετε αργοτερα στη μοιρα αυτα που λετε. Για ΜΑΚ δε ξερω. Αλλα στην Ε' σε πανε πισω Ρεντινα για κατι που λεγεται ορεινος και ανεβοκατεβαινεις κατσαβραχα και πυργο ολη μερα...
Βαγγελάκης
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Δευ Δεκ 27, 2010 3:28 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Ασκήσεις Ειδικών Δυνάμεων

Δημοσίευση από Βαγγελάκης »

Επειδη λενε πολλα για τις ασκησεις των αμφιβιων θα σας γραψω ολες της ασκησεις εδω απο την Α'Μ. Α. Κ 2001 269 Εσσο του αδερφου μου. Ξεκιναμε

1 ΤΑΜΣ Πεζικου
2 Ασκηση ετοιμοτητας (πελεκυς)
3 Ασκηση Αχιλλευς (ανταρτοπολεμος)
4 Νυχτερινη πορεια βολη με φορτιο 28κιλων
5 Ανακαταληψη βραχονησιδας σε συνεργασια με Π. Ν
6 Αναγνωρισεις αντων με σκαφοι (Magna)
7 Ασκηση ΤΑΜΣ Παρμενιωνος
8 Ασκηση ΤΑΜΣ Πεζικου

Και οι βολες

1 M16/M4 βολη 200m
2 M16/M4 βολη εν κιννηση πανω απο σταιερ με ζευγαρι
3 Μ16/Μ4 300m
4 Μ16/Μ4 με καταδικτη Laser (A) =100m
5 M16/M4 300m
6 M16/M4 με δυοπτρα ταχειας σκοπευσεως
7 Ριψη με αμυντικη χειροβομβιδα
8 Glock 17 ριπες
9 Μ16/Μ4 με σιγαστηρα 100μ
10 Βολη με low αντιαρματικο

μπορω εαν θελετε να σας πω και τις ασκησεις της Ζ'Μ. Α. Κ και τις ασκησεις του στο κοσοβο αλλα ειναι απορρητες.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες