Ιεραρχική θέση των ΕΠΟΠ στο στράτευμα

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Su-35
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3648
Εγγραφή: Σάβ Απρ 26, 2008 8:32 pm
Τοποθεσία: Alpha Centauri
Ενδιαφέροντα: Τα πάντα όλα!
Επάγγελμα: Κατάσκοπος των εξωγήινων!
Επικοινωνία:

Ιεραρχική θέση των ΕΠΟΠ στο στράτευμα

Δημοσίευση από Su-35 »

Αλλο οι ανδρες των ταξιαρχιων ειδικων ορεινων αποστολων της Τουρκιας και αλλο οι ανδρες και γυναικες χαζοβοδοεπόπ της Ελλαδας.
Αυτοι οι ανδρες προοριζονται για το ορος Καντιλ.

Ειμαι κατα του θεσμου των εποπ. Πρεπει να καταργηθει και να εισερχονται περισσοτερα ατομα στις σχολες υπαξιωματικων υστερα απο πανελληνιες εξετασεις και αυστηρες αξιοκρατικες αθλητικες δοκιμασιες.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Su-35 την Τετ Μαρ 03, 2010 3:34 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Ιεραρχική θέση των ΕΠΟΠ στο στράτευμα

Δημοσίευση από Rafale »

Περαν των κενων που εχει ο θεσμος εχουμε χρεος να υποστηριζουμε αλλα και να στηριζουμε το θεσμο γιατι ολοι θα ειμαστε πρωτη γραμμη οταν η πατρδια το απαιτησει. Οπου εκει δεν θα ρωτησει κανεις για στρατιωτικες βαθμιδες και θεσμους. Και ειμαι ΣΙΓΟΥΡΗ οτι ανδρες και γυναικες θα δειξουν τι παει να πει ελλαδα και ελληνες.
Su-35
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3648
Εγγραφή: Σάβ Απρ 26, 2008 8:32 pm
Τοποθεσία: Alpha Centauri
Ενδιαφέροντα: Τα πάντα όλα!
Επάγγελμα: Κατάσκοπος των εξωγήινων!
Επικοινωνία:

Ιεραρχική θέση των ΕΠΟΠ στο στράτευμα

Δημοσίευση από Su-35 »

cristi έγραψε:Περαν των κενων που εχει ο θεσμος εχουμε χρεος να υποστηριζουμε αλλα και να στηριζουμε το θεσμο γιατι ολοι θα ειμαστε πρωτη γραμμη οταν η πατρδια το απαιτησει.Λογω των κενων που εχει ο θεσμος εχουμε χρεος να θελουμε να απαλλαγουμε αλλα και να κατακρινουμε το θεσμο γιατι ολοι θα ειμαστε στην πρωτη γραμμη οταν η πατρδια το απαιτησει.

Οπου εκει δεν θα ρωτησει κανεις για στρατιωτικες βαθμιδες και θεσμους.Και βεβαια θα ρωτησει. Τι το περασες; Παιδικη χαρα; Στην πρωτη γραμη θα φανουν ολα. Η κακη επιλογη και η κακη εκπαιδευση δεν θα μπορουν να κρυφτουν.

Και ειμαι ΣΙΓΟΥΡΗ οτι ανδρες και γυναικες θα δειξουν τι παει να πει ελλαδα και ελληνες. Θα το δειξουν καλυτερα οταν θα εχουν επιλεγει αξιοκρατικα και θα εχουν αποφοιτησει-εκπαιδευτει απο στρατιωτικες σχολες.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Su-35 την Τετ Μαρ 03, 2010 3:32 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Ιεραρχική θέση των ΕΠΟΠ στο στράτευμα

Δημοσίευση από Rafale »

Su-35 έγραψε:
cristi έγραψε:Περαν των κενων που εχει ο θεσμος εχουμε χρεος να υποστηριζουμε αλλα και να στηριζουμε το θεσμο γιατι ολοι θα ειμαστε πρωτη γραμμη οταν η πατρδια το απαιτησει.Λογω των κενων που εχει ο θεσμος εχουμε χρεος να θελουμε να απαλλαγουμε αλλα και να κατακρινουμε το θεσμο γιατι ολοι θα ειμαστε στην πρωτη γραμμη οταν η πατρδια το απαιτησει.

Οπου εκει δεν θα ρωτησει κανεις για στρατιωτικες βαθμιδες και θεσμους.Και βεβαια θα ρωτησει. Τι το περασες; Παιδικη χαρα; Στην πρωτη γραμη θα φανουν ολα. Η κακη επιλογη και η κακη εκπαιδευση δεν θα μπορουν να κρυφτουν.

Και ειμαι ΣΙΓΟΥΡΗ οτι ανδρες και γυναικες θα δειξουν τι παει να πει ελλαδα και ελληνες. Θα το δειξουν καλυτερα οταν θα εχουν επιλεγει αξιοκρατικα και θα εχουν αποφοιτησει-εκπαιδευτει απο στρατιωτικες σχολες.
διαφωνω σε ολα ομως. Δεν θα ειναι ολοι πρωτη γραμμη γι αυτο να εισαι σιγουρος. Σε παραπεμπω στο επιμερους Θεμα "αν θα ειμαστε ενωμενοι σε καιρο πολεμου" και κει θα δεις Τι αποψεις υπερισχυουν. Δηλ σε καιρο πολεμου θα πουν "τι εισαι εσυ; Εποπ; Χμμ δεν μα κανεις πισω. Εσυ; Σμυ; Και συ πισω. Δεν βρισκω λογικη εδω. Στρατος ειναι οχι σωματα ασφαλειας οπου χρειαζεται ενα αλλο ειδος εκπαιδευσης εκει. Ουτε κακη επιλογη υπαρχει γιατι εκ των πραγματων ολοι προσαρμοζονται στις εδ. Η ψυχη του ελληνα ειναι ψυχη του ελληνα και δεν θα το δειξει εκεινη τη δεδομενη στιγμη αν ηταν περασε αξιοκρατικα η οχι. Αν ποτε οι περιστασεις το απαιτησουν ο ελληνας Και η ελληνιδα θα δειξει το μεγαλειο της. Ανεξαρτητου αν προερχεται απο εποπ σμυ κλπ

Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Ιεραρχική θέση των ΕΠΟΠ στο στράτευμα

Δημοσίευση από Rafale »

Με τη λογικη αυτη τοτε τι της θελουμε τις αλλες σχολες; Ας βαλουμε λουκετο. Μα το θεμα μας ομως ειναι το συγκεκριμενο δημοσιευμα και οχι η προσωπικη μας αποψη για τους εποπ καθως ηδη υπαρχει επιμερους θεμα γι αυτο και ηδη εχουμε κανει απειρες παραθεσεις
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cristi την Τετ Μαρ 03, 2010 3:44 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Su-35
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3648
Εγγραφή: Σάβ Απρ 26, 2008 8:32 pm
Τοποθεσία: Alpha Centauri
Ενδιαφέροντα: Τα πάντα όλα!
Επάγγελμα: Κατάσκοπος των εξωγήινων!
Επικοινωνία:

Ιεραρχική θέση των ΕΠΟΠ στο στράτευμα

Δημοσίευση από Su-35 »

cristi έγραψε: διαφωνω σε ολα ομως. Δεν θα ειναι ολοι πρωτη γραμμη γι αυτο να εισαι σιγουρος.Ευχαριστω για την πληροφορια!
Σε παραπεμπω στο επιμερους Θεμα "αν θα ειμαστε ενωμενοι σε καιρο πολεμου" και κει θα δεις Τι αποψεις υπερισχυουν.Σε παραπεμπω στο επιμερους θεμα "διαταγες εν καιρο καιρο πολεμου" και κει θα δεις τι αποψεις υπερισχυουν.
Δηλ σε καιρο πολεμου θα πουν "τι εισαι εσυ; Εποπ; Χμμ δεν μα κανεις πισω. Εσυ; Σμυ; Και συ πισω. Δεν βρισκω λογικη εδω.Ουτε εγω. Απορω απο που εβγαλες αυτο το συμπερασμα.

Στρατος ειναι οχι σωματα ασφαλειας οπου χρειαζεται ενα αλλο ειδος εκπαιδευσης εκει. Ουτε κακη επιλογη υπαρχει γιατι εκ των πραγματων ολοι προσαρμοζονται στις εδ.Καταρχας η διαδικασια της σωστης επιλογης δεν εχει καμια σχεση με την προσαρμοστικοτητα. Δευτερον, μαλλον δεν γνωριζεις το ποσοστο των εποπ που δεν προσαρμοστηκαν και παραιτηθηκαν. Ενημερωτικα λοιπον, πανω απο 50% για στρατο ξηρας και πανω απο 80% για ναυτικο... Ωραια προσαρμογη!
Η ψυχη του ελληνα ειναι ψυχη του ελληνα και δεν θα το δειξει εκεινη τη δεδομενη στιγμη αν ηταν περασε αξιοκρατικα η οχι. Αν ποτε οι περιστασεις το απαιτησουν ο ελληνας Και η ελληνιδα θα δειξει το μεγαλειο της. Ανεξαρτητου αν προερχεται απο εποπ σμυ κλπ.Αυτα ολα ειναι δεδομενα και ανεξαρτητα απο τη διαδικασια επιλογης και εκπαιδευσης. Δηλαδη μονο οι ανεκπαιδευτοι εποπ εχουν ψυχη;Eφοσον ολοι οι ελληνες εχουν ψυχη θα πρεπει να επικεντρωθουμε στη καλυτερη επιλογη και εκπαιδευση. Στο συγχρονο πεδιο πολεμου χρειαζεται και κατι παραπανω απο ρομαντισμους και ψυχες.


Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Su-35 την Τετ Μαρ 03, 2010 5:05 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Ιεραρχική θέση των ΕΠΟΠ στο στράτευμα

Δημοσίευση από Rafale »

Θελω να μου πεις ποση ωρα εψαχνες να βρεις αυτες τις απαντησεις ; Πρεπει πολυ. Και πρεπει να σε παιδεψα Εικόνα

Su-35
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3648
Εγγραφή: Σάβ Απρ 26, 2008 8:32 pm
Τοποθεσία: Alpha Centauri
Ενδιαφέροντα: Τα πάντα όλα!
Επάγγελμα: Κατάσκοπος των εξωγήινων!
Επικοινωνία:

Ιεραρχική θέση των ΕΠΟΠ στο στράτευμα

Δημοσίευση από Su-35 »

cristi μου συμμετεχω και σε αλλα θεματα. Δεν ειμαι πανω απο το πληκτρολογιο για να σου απαντω αμεσα. Για να μην μας βγαλεις εκτος θεματος (παλι) παμε αλλου για τσατ και χαχαχούχα!Εικόνα
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Ιεραρχική θέση των ΕΠΟΠ στο στράτευμα

Δημοσίευση από Rafale »

Αστειευτηκα βρε. Αλλωστε αγαπαμε σου35. Αντε παμε

vaggelis

Ιεραρχική θέση των ΕΠΟΠ στο στράτευμα

Δημοσίευση από vaggelis »

Καλησπέρα σε Ολους.

Ηθελα απο καιρό να γράψω ενα θέμα όσο αφορα τον θεσμο ΕΠ. ΟΠ και βρηκα την ευκαιρια. Τελικα τι ειναι ο ΕΠ. ΟΠ; Τον αντιμετωπιζουν σαν στελεχος; Υπαξιωματικο; Φαντάρο; Η κατωτερο απο φαντάρο;

Εγω μάλλον ψηφιζω το τελευταίο. Δεν ξέρω γιατι εχουμε φτασει σε αυτο το επιπεδο, ολοι οι ανώτεροι δεν εχουν καταλάβει οτι δεν ειμαστε παιδακια 18 χρονων που κανουμε την θητεια μας, εχουμε αρκετα χρονια στον Στρατο και το κυριοτερο εχουμε οικογένειες και εχουμε πατησει τα 30+.

Ζητάνε πολλά και δίνουν ελάχιστα και απο μεταθέσεις τι να πω εχουμε γινει μονιμοι κατικοι τις παραμεθοριου χωρις προοπτικη μετακινησης. Δεν τον περιμενα ετσι η μάλλον εγινε ετσι τα τελευταια χρονια. Κανεις δεν σε βλέπει σαν ανθρωπο μονο σαν υπηρεσια, αγγαρια, αγηματα και οτι αλλο υπαρχει που μπορει να ξεβολέψει καποιους. Υπάρχει μεγάλος διαχωρισμος και ειναι αδικο, ετσι δεν μας βοηθουν αλλα μας κανουν χειροτερους.

Περιμενω και τις δικες σας παρατηρήσεις για να δω αν ειμαι ο μονος που τα σκεφτομαι αυτα η οχι.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Πέμ Απρ 01, 2010 4:37 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
epop 8h seira

Ιεραρχική θέση των ΕΠΟΠ στο στράτευμα

Δημοσίευση από epop 8h seira »

Αυτα εχουν τα εποπ, το γνωριζεις πριν μπεις και αν θες μπαινεις αν δε θες δε μπαινεις, δε μας λες κατι καινουριο στο θεμα σου

ΓΙΑΝΝΗ_Σ
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 28, 2010 9:33 pm
Επικοινωνία:

Ιεραρχική θέση των ΕΠΟΠ στο στράτευμα

Δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗ_Σ »

Ε ενταξει... Συζητηση να κανουμε... Παντως το πως θα σου συμπεριφερονται σαν εποπ ειναι θεμα διοικητη μοναδας. Ειναι και διοικητες που τους υπολογιζουν γιατι τους θεωρουν βασικα συστατικα του στρατου και ειναι διοικητες που ουτε καν θελουν να τους βλεπουν
vaggelis

Ιεραρχική θέση των ΕΠΟΠ στο στράτευμα

Δημοσίευση από vaggelis »

epop 8h seira έγραψε:Αυτα εχουν τα εποπ, το γνωριζεις πριν μπεις και αν θες μπαινεις αν δε θες δε μπαινεις, δε μας λες κατι καινουριο στο θεμα σου


Νομίζω ότι είσαι λάθος, Αλλα έλεγε η προκήρυξη και αλλά έχουν βγει στην πορεία. Και όσο αναφορά είναι ΟΙ ΕΠΟΠ και όχι ΤΑ. Ακόμη και εδώ το ίδιο πράγμα βλέπω ευχαριστώ φίλε μου που με επιβεβαίωσες και γραπτός.

Άβαταρ μέλους
dimitris mak
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1562
Εγγραφή: Παρ Αύγ 21, 2009 3:39 pm
Επικοινωνία:

Ιεραρχική θέση των ΕΠΟΠ στο στράτευμα

Δημοσίευση από dimitris mak »

Σε οποια ειδικοτιτα θα εισαι θα σου φερονται και αναλογα...
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Ιεραρχική θέση των ΕΠΟΠ στο στράτευμα

Δημοσίευση από Rafale »

vaggelis έγραψε:Καλησπέρα σε Ολους.

Ηθελα απο καιρό να γράψω ενα θέμα όσο αφορα τον θεσμο ΕΠ. ΟΠ και βρηκα την ευκαιρια. Τελικα τι ειναι ο ΕΠ. ΟΠ; Τον αντιμετωπιζουν σαν στελεχος; Υπαξιωματικο; Φαντάρο; Η κατωτερο απο φαντάρο;

Εγω μάλλον ψηφιζω το τελευταίο. Δεν ξέρω γιατι εχουμε φτασει σε αυτο το επιπεδο, ολοι οι ανώτεροι δεν εχουν καταλάβει οτι δεν ειμαστε παιδακια 18 χρονων που κανουμε την θητεια μας, εχουμε αρκετα χρονια στον Στρατο και το κυριοτερο εχουμε οικογένειες και εχουμε πατησει τα 30+.

Ζητάνε πολλά και δίνουν ελάχιστα και απο μεταθέσεις τι να πω εχουμε γινει μονιμοι κατικοι τις παραμεθοριου χωρις προοπτικη μετακινησης. Δεν τον περιμενα ετσι η μάλλον εγινε ετσι τα τελευταια χρονια. Κανεις δεν σε βλέπει σαν ανθρωπο μονο σαν υπηρεσια, αγγαρια, αγηματα και οτι αλλο υπαρχει που μπορει να ξεβολέψει καποιους. Υπάρχει μεγάλος διαχωρισμος και ειναι αδικο, ετσι δεν μας βοηθουν αλλα μας κανουν χειροτερους.

Περιμενω και τις δικες σας παρατηρήσεις για να δω αν ειμαι ο μονος που τα σκεφτομαι αυτα η οχι.
υπαρχουν βεβαια παραπλησια θεματα Ητοι "γιατι θελουμε να γινουμε εποπ", "αξιζει να παω εποπ", "ειναι ευκολο να γινεις εποπ", "μορφωτικο επιπεδο εποπ"καθως και θεμα "παραπονα εποπ" που θα σε βοηθησουν να δεις τι ειναι εποπ. Παραταυτα νομιζω οτι Εκ τη γενεσι του σαν θεσμος ηταν παρεξηγημενος και συνεχιζει να ειναι ως σημερα. Αλλωστε εποπ σημαινει επαγγελματιας οπλιτης. Ε αυτο τα λεει ολα.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες