Πεζοναύτες: Ανήκουν στις Ειδικές Δυνάμεις;

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
europa
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τετ Ιαν 20, 2010 4:32 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Ανήκουν στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από europa »

Ρε παιδια τι εχω χασει; Εγω πηγα πεζοναυτης, παρουσιαστικα Μεγαλο Πευκο, μοναδα χαλκιδα και ολοι σε ολη την θητεια μου φοροθσαμε πρασινους μπερεδες. ΠΕΝ στο Βολο περασαμε. Και το απολυτηριο μου ειναι ΕΔ δηλαδη μοριοδοτητε για προκυρηξεις Λιμενικου, Πυροσβεστικης κτλ...
Άβαταρ μέλους
paris1810
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 18, 2009 7:43 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Ανήκουν στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από paris1810 »

europa έγραψε: Ρε παιδια τι εχω χασει; Εγω πηγα πεζοναυτης, παρουσιαστικα Μεγαλο Πευκο, μοναδα χαλκιδα και ολοι σε ολη την θητεια μου φοροθσαμε πρασινους μπερεδες. ΠΕΝ στο Βολο περασαμε. Και το απολυτηριο μου ειναι ΕΔ δηλαδη μοριοδοτητε για προκυρηξεις Λιμενικου, Πυροσβεστικης κτλ...
Τωρα Κεντρο εγινε το 575 στην Αυλωνα, οι μοναδες ειναι το 505 κ 521 στο Βολο και συνεχιζουν να χουν πρασινο μπερε. Για ενα διαστημα (κανα χρονο) ειχαν τους Πεζοναυτες κ καλα υπο τη Διευθυνση Πεζικου, αλλα ειδαν τη μπαρουφα που καναν και τους επανεφεραν στη Διευθυνση Ειδικων Δυναμεων... Ελλαδισταν λεμε...
nick

Πεζοναύτες: Ανήκουν στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από nick »

Δηλαδη οι πεζοναυτες ειναι και παλι στις ειδικες δυναμεις! (πρασινος μπερες, μορια κτλ) ; απο πευκο μπορω να το δηλωσω;
Άβαταρ μέλους
paris1810
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 18, 2009 7:43 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Ανήκουν στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από paris1810 »

nick έγραψε: Δηλαδη οι πεζοναυτες ειναι και παλι στις ειδικες δυναμεις!(πρασινος μπερες, μορια κτλ) ; Απο πευκο μπορω να το δηλωσω;
Ναι, τα παιρνουν ολα κανονικα. Γιατι να πας Πευκο; Οταν κοψεις την αναβολη, δηλωσε Πεζοναυτης να πας κατευθειαν Αυλωνα... Εκτος αν σου ρθε ηδη το χαρτι για Πευκο, οποτε ναι, μπορεις να το δηλωσεις κ εκει...
ΘΡΥΛΟΣ
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 385
Εγγραφή: Τρί Ιαν 19, 2010 10:06 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Ανήκουν στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από ΘΡΥΛΟΣ »

Αφου ειχαν βγει απο ε. Δ αφου δεν καλυπταν το προγραμμα τον ε. Δ τωρα ξαναμπηκαν νομιζω. Δεν εχω παει αλα εχω ακουσει. ΜΠΙΑΧΕικόνα
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Ανήκουν στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Greek_Army »

Δεν κάλυπταν το πρόγραμμα ε; Έτσι σου είπανε; Μάλλον κάποιοι άλλοι δεν τους καλύπτανε οικονομικά τις ασκήσεις... Όταν δεν ξέρεις κάτι είναι προτιμότερο να κρατάς το στοματάκι σου κλειστό.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11204
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Ανήκουν στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Nassos »

ΓΜΑΚ έγραψε:Δεν κάλυπταν το πρόγραμμα ε; Έτσι σου είπανε;Μάλλον κάποιοι άλλοι δεν τους καλύπτανε οικονομικά τις ασκήσεις.. Όταν δεν ξέρεις κάτι είναι προτιμότερο να κρατάς το στοματάκι σου κλειστό.


Αυτό ακριβώς. Το ρώτησα όταν ήρθαν οι Πεζοναύτες στον Αυλώνα και τρελάθηκα.

Όσο για το πρόγραμμα, εγώ που τους έβλεπα (σχεδόν κάθε μέρα) να τρέχουν και να έρχονται Φρουρά με βήμα σημειωτόν, μάλλον το κάλυπταν και με το παραπάνω.

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Ανήκουν στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Greek_Army »

Έτσι είναι και γι'αυτό και όταν είχα παρουσιαστεί βόλο... Πολλά παιδιά όπως και εγώ πήγαμε στο πεύκο. Ήτανε άδικο για τους πεζοναύτες αυτό. Ευτηχώς που ξαναμπήκανε... Εικόνα
giannisiker
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 8:05 pm
Τοποθεσία: da
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Ανήκουν στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από giannisiker »

Γεια σας παιδες...8ελω να ρωτισω... Σημερα εκοψα την αναβολη μου και διλωσα πεζοναυτης. Και το μετανιωσα... Τι διαφορα εχει απο τις ιδικες δυναμεις; Και οταν μπω και αν μπω εκει μπορω μετα να φυγω και να υπιρετισω σε στρατο 3ηρας κανονικα; Εχει καμια σχεση με το ναυτικο η απλα λεγεται πεζοναυτης?
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Ανήκουν στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Greek_Army »

Οι πεζοναύτες ανήκουνε στις ειδικές δυνάμεις δεν υπάρχει καμία διαφορά αναμεσά τους. Όταν μπεις. Θα δηλώσεις οτι δεν επιθυμείς να υπηρετήσεις στους πεζοναύτες και θα σε στείλουνε στον στρατό ξηράς. Δεν έχουνε καμία σχέση με το ναυτικό
giannisiker
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 8:05 pm
Τοποθεσία: da
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Ανήκουν στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από giannisiker »

Καλησπερα παιδες. Χ8ες μιλουσα με ενα παλικαρι το οποιο ηταν ΛΟκ πριν 3-4 χρονια... Και μου λεει πως οι πεζοναυτες βγηκαν απο τς ειδικες δυναμεις και επεμενε ενω εγω του ελεγα πως ειναι και φορανε και πρασινο μπερε... Τι υσχιει τλκ; Ειναι η δν ειναι ειδικες ;
Πεζοναυτης !

Πεζοναύτες: Ανήκουν στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Πεζοναυτης ! »

Οι Πεζοναύτες είναι Ειδικές Δυνάμεις και φοράνε Πράσινο Μπερέ...
fideas emk
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 446
Εγγραφή: Παρ Δεκ 04, 2009 5:51 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Ανήκουν στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από fideas emk »

Οταν ηταν αυτος εκει ειχαν βγει απο ειδ δυναμεις... Και γω τοτε ημουνα. Τωρα ξαναμπηκανε ομως... Εικόνα Ο ασυρματιστης... Τι αγχωνεσε ρε; Ψυχη θελει... Τον ενα ασυρματιστη που θυμαμαι στις πορειες του φυγε το δερμα απο την πατουσα και την εβγαλε κουτσαινοντας... Αλλα ηταν και λιγνος τυπος... Οι περισσοτεροι δεν εχουν προβλημα... Ουσιαστικα κανενα... Και αυτα στις χειροτερες δυνατες συνθηκες. Καλοκαιρι με 40+ βαθμους, ...

GRB

Πεζοναύτες: Ανήκουν στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από GRB »

Στη σημερινη παρελαση 25/03/2010 οι πςζοναυτες παρελασαν με πρασινο μπερε και μπλε πουλαδαλογικα επανενταχθηκαν στις ειδικες δυναμεις με οτι αυτο συνεπαγεται για για μορια και διαγωνισμους.

Πεζοναυτης !

Πεζοναύτες: Ανήκουν στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Πεζοναυτης ! »

Οι Πεζοναύτες είναι Ειδικές Δυνάμεις! Απο πλευράς ασκήσεων απο πλευράς συμπεριφοράς των στελεχών αλλα περισσότερο και απο πλευράς πειθαρχίας. Τέλος με αυτό το θέμα!

Χρόνια Πολλά!

Θαρσείν Χρή Παντού και Πάντα!
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες