Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Mike
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τρί Σεπ 14, 2010 8:14 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Mike »

Το λινκ θα ηταν ολα τα παραπανω. Αναβολη μπορεις να παρεις για διδακτορικο μονο. Το να ερχεσαι 30 μερες το χρονο, ισχυει μονο οταν κηρυχτεις 'ανυποτακτος εξωτερικου'. Για να βγαλει τετοιο χαρτι η πρεσβεια εδω, χρειαζεσαι τουλαχιστον 3 χρονια συνεχους εργασιας. Δεν στο βγαζουν επειδη δουλευεις για μερικους μηνες.

Οπως και να εχει, αν το αποφυγεις να σε πιασουν για 2 χρονια, θα πρεπει να κανεις τη θητεια σου κανονικα και να πληρωσεις και το αντιστοιχο προστιμο που σημερα ειναι 6 χιλιαδες.

Ελπιζω να σε καλυψα. Μαλλον δεν σε ικανοποιησα φοβαμαι

Psilos

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Psilos »

Γεια σας, θα θελα να ρωτήσω και γω κάτι.
Είμαι 27 χρόνων και εδώ και 3 χρόνια δουλεύω Στην ολλανδία. Το δεκεμβρο λήγει η αναβολή μου.
Από ότι κατάλαβα από προηγούμενες απαντήσεις αν δεν παρουσιαστώ θα θεωρούμε ανυπότακτος εξωτερικού. Σωστά;
Αυτό που με ενδιαφέρει εναι αν το πρόστιμο των 6000 ισχύει Και για τους ανυπότακτους εξωτερικού;

Mike
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τρί Σεπ 14, 2010 8:14 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Mike »

Οχι, δε θα θεωρεισαι 'ανυποτακτος εξωτερικου' επειδη απλα δουλευεις εξω. Πρεπει να τους πας τα αντιστοιχα χαρτια. Βεβαιωση απο την πρεσβεια στην Ολλανδια οτι μενεις και δουλευεις μονιμα στην Ολλανδια. Το πας στην στρατολογια και σου δινουν ενα χαρτι οτι 'μετεπεσες στους ανυποτακτους εξωτερικου'.

Το προστιμο ισχυει για ολους τους ανυποτακτους, εσωτερικου και εξωτερικου. Το πληρωνεις οταν καταγεις για θητεια. Εκτος αν μεχρι τοτε εχεις γινει 'μονιμος κατοικος εξωτερικου' (7ετια εργασιας, κλπ), το οποιο αφαιρει τις ποινες της ανυποταξιας (! !)
νικολαςκερκυρα1984
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 31, 2011 4:52 am
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από νικολαςκερκυρα1984 »

Κ ποςους μηνες παει ενας μονιμος κατοικος εξωτερικου; πρεπει να πληρωςει καποιοα κυρωςη η ολα οκ?
Mike
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τρί Σεπ 14, 2010 8:14 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Mike »

Ο 'μονιμος κατοικος εξωτερικου' (συμφωνα με τα κριτιρια της στρατολογιας, δηλαδη 7 χρονια εργασιας ή 11 χρονια συνολο) δεν εχει κυρωσεις. Δεν εχει υποχρεωση καταταξης και εχει δικαιωμα μειωμενης θητειας αν αποφασισει να υπηρετησει (6 μηνες σημερα, το οποιο μπορει να γινει και τμηματικα σε 2 τριμηνα). Ολα αυτα ισχυουν οσο ειναι ακομα μονιμος κατοικος εξωτερικου. Αν επιστρεψεις στην Ελλαδα, χανεις την ιδιοτητα του μονιμου κατοικου
Ανδρέας

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Ανδρέας »

Καλησπερα, ειμαι 24 χρονών, μόλις τελείωσα τη σχολή μου στην Ελλάδα και τον Σεπτέμβρη θα κάνω μεταπτυχιακό στην Ολλανδία. Η αναβολή μου είναι μέχρι τον Δεκέμβριο του 2014.
Δε με ενδιαφέρει να γυρίσω στην Ελλάδα, λόγω της οικονομικής κατάστασης, αλλά να μείνω και να εργαστώ στην Ολλανδία. Η ερωτηση μου είναι η εξής:
1. Τι πρέπει να κάνω για να επεκτείνω την αναβολή μου; Μήπως να πάω τωρα για δουλεια και το '14 να κανω τα χαρτια για το μεταπτυχιακό;
2. Το '14 θα έχω κλείσει 2 χρόνια στην Ολλανδία, θα μπορώ να πάρω βεβαιωτικά από την πρεσβεία για να θεωρηθώ ανυπότακτος εξωτερικού;
3. Πως απαλλάσσομαι της ελληνικής υπηκοότητας και αποκτώ ολλανδική για παράδειγμα και τι συνέπειες θα έχει;
4. Τέλος μέχρι να κλείσω την 7ετία στην Ολλανδία, θα μπορώ να επιστρέφω για διακοπές Ελλάδα;

Εχω αρκετές απορίες. Το ξέρω! Ελπίζω κάποιος να μπορεί να βοηθήσει.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11206
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Nassos »

Οι περισσότερες εκ των ερωτήσεων σου έχουν απαντηθεί σε προηγούμενα μηνύματα. Όσο για το (3) δές εδώ

Αποποίηση υπηκοότητας
Mike
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τρί Σεπ 14, 2010 8:14 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Mike »

1. Αν το μεταπτυχιακο σου ειναι μαστερς, τοτε δεν μπορεις να παρεις αλλη αναβολη, η αναβολη ειναι μεχρι τα 28 που ηδη εχεις. Το ποτε θα Κανεις τα χαρτια, δεν εχει πλεον καμμια επιδραση στη διαρκεια της αναβολης, η οποια εχει σχεση μονο με Την ηλικια σου.

2. Οχι. Οι σπουδες δεν μετρανε, χρειαζονται 3 χρονια εργασιας στο εξωτερικο.

3. Για να αποποιηθεις την ελληνικη υπηκοοτητα, πρεπει φανταζομαι να εχεις αλλη. Και σε 2 χρονια παραμονης για σπουδες, καμμια χωρα δεν σου δινει υπηκοοτητα. Κοιτας για 6-7 χρονια και εργασιας. Συνεπειες δεν εχεις, εκτος απο την προφανη. Δεν εισαι πλεον ελληνας πολιτης και δεν εχεις κανενα σχετικο δικαιωμα (ή υποχρεωση). Δεν εχεις διαβατηριο, δεν ψηφιζεις, κλπ κλπ

4. Οσο θα εισαι ανυποτακτος εσωτερικου, θα εκρεμει ενταλμα συλληψης σου. Αν τυχεις ποτε σε ελεγχο, θα σε μαζεψουν. Επισης, δε θα δικαιουσαι διαβατηριο. Αυτα μεχρι να κηρυχτεις Ανυποτακτος εξωτερικου, το οποιο θα συμβει 3 χρονια αφου αρχισεις να δουλευεις μονιμα στο εξωτερικο. Ως ανυποτακτος εξωτερικου, θα δικαιουσαι 30 μερες το χρονο. Στα 7 χρονια μονιμης εργασιας στο εξωτερικο, θα εισαι μονιμος κατοικος εξωτερικου και δε θα εισαι πλεον ανυποτακτος. Ολα τα χρονια για αναγνωριση χρονου στο εξωτερικο, μετρανε απο οταν αρχισεις να εχεις μονιμη εργασια. Οι σπουδες δεν μετρανε, εκτος αν εχεις και πληρη εργασια ενω σπουδαζεις.

Ανδρέας

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Ανδρέας »

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και το χρόνο που διαθέσατε!

Οταν λες μόνιμη εργασία ενώ σπουδάζω μετράει και η part time απασχόληση, κοινώς το 4ωρο;
έστω ότι καταφέρνω να γίνω ΜΚΕ, μετά την 7ετία δηλαδή, έαν επιστρέψω μόνιμα πλέον Ελλάδα, θα πρέπει να κάνω κανονικά 9 μήνες θητεία και να πληρώσω 6000ε στην εφορία όπως διάβασα σε προηγούμενα σχόλια;
Mike
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τρί Σεπ 14, 2010 8:14 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Mike »

Απ'οσο γνωριζω δεν μετραει η μερικη απασχοληση, αλλα μονο η πρεσβεια μπορει να στο απαντηση υπευθυνα.

Αν εισαι μονιμος κατοικος εξωτερικου, σου αφαιρειται η ανυποταξια, οποτε δεν εχεις καμμια κυρωση. Αν επιστρεψεις Ελλαδα, θα εχεις να κανεις μονο τη θητεια σου, χωρις κυρωσεις. Ως μονιμος κατοικος εξωτερικου εχεις υποχρεωση 6μηνης θητειας και δικαιωμα τμηματικης (σε 2 τριμηνα) αν το επιθυμεις. Αυτα βεβαια ισχυουν σημερα. Αν μιλαμε για 10 χρονια, δε μπορει κανεις να σου πει τι θα ισχυει. Μπορει να ειναι η θητεια 2 χρονια, μπορει και καθολου. Ειναι λιγο μακρια για να κανεις πλανα

Ανδρέας

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Ανδρέας »

Ευχαριστώ πολύ και πάλι.

Μία τελευταία ερώτηση μόνο, τώρα που έχω αναβολή μέχρι το '14, εάν ολοκληρώσω το μεταπτυχιακό το '12 ή το '13, η αναβολή θα ισχύει μέχρι το '14 ή θα διακοπεί αυτόματα;

Πρέπει να πώ ότι είναι πολύ χρήσιμο το forum. Συγχαρητήρια για την καλή δουλειά.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Ανδρέας έγραψε:Ευχαριστώ πολύ και πάλι.

Μία τελευταία ερώτηση μόνο, τώρα που έχω αναβολή μέχρι το '14, εάν ολοκληρώσω το μεταπτυχιακό το '12 ή το '13, η αναβολή θα ισχύει μέχρι το '14 ή θα διακοπεί αυτόματα;

Πρέπει να πώ ότι είναι πολύ χρήσιμο το forum. Συγχαρητήρια για την καλή δουλειά.


Η αναβολή δεν θα διακοπεί αυτόματα, αν τελειώσεις με τις σπουδές σου νωρίτερα και θέλεις να μπεις στο στρατό θα πας και θα την κόψεις αλλιώς μπορείς να την εξαντλήσεις

guest

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από guest »

Γεια σου φίλε Ανδρέα... Γενικά είναι όπως στα λέει ο Mike ωστόσο για στην ερώτηση 2 που έχει να κάνει με την ανυποταξία εξωτερικού δεν ισχύει η απάντησή του ίσως επειδή δεν το γνωρίζει... Δηλαδή δεν χρειάζεται 2-3 χρόνια για να αποκτήσεις μια απλή μόνιμη κατοικία που παίρνεις από την υπηρεσία της πόλης που νοικιάζεις σπίτι και δεν μπλέκεις σε καμία περίπτωση με ελληνικά προξενεία...

Για να κυρηχθείς λοιπόν ανυπότακτος εξωτερικού πρέπει να διαθέτεις βεβαίωση μόνιμης κατοικίας... Βέβαια θέλει λίγο τρέξιμο αυτό αλλά γίνεται και εντός 6μήνου ίσως και άμεσα αλλά μέχρι να συγκεντρώσεις τα χαρτιά θες περίπου μισό μήνα... Εγώ έκανα τα ακόλουθα στην Ιταλία:

1) Θα χρειαστεί να έχεις νοικιάσει σπίτι και να έχεις το συμβόλαιο (ίσως δεν είναι απαραίτητο αλλά οπωσδήποτε θέλει μια σταθερή διεύθυνση)
2) Να έχεις ασφάλεια (το πιο σημαντικό έγγραφο!) είτε ελληνική μέσω ασφαλιστικού ταμείου
(εγώ δεν τα κατάφερα και είναι μπλέξιμο τελικά και έχασα και ένα μήνα μέχρι να βγάλω άκρη),
είτε θα κάνεις μια φτηνή ιδιωτική στη χώρα που θα είσαι (200-300 ευρώ το χρόνο)
3) Βεβαίωση σπουδών
4) Συμπληρώνεις μια αντίστοιχη δήλωση με όλα τα στοιχεία σου και τους λόγους που θέλεις να είσαι μόνιμος κάτοικος (τυπικό)
5) Codice fiscale: Αυτό δεν ξέρω πως να το μεταφράσω αλλά είναι κάτι αντίστοιχο του ΑΦΜ και το βγάζεις εξίσου εύκολα.
Μετά είχα καταχωρηθεί στο ηλεκτρονικό σύστημα και απλά πήγα σε μια άλλη υπηρεσία και τύπωσα το χαρτί μόνιμης κατοικίας το οποίο πληρώνεις κανά 15άρι ευρώ.

Στο στρατό κατέθεσα
1. Βεβαίωση μόνιμης κατοικίας επικυρωμένη και μεταφρασμένη από την πόλη που διαμένω από υπηρεσία που ασχολείται με αυτά τα θέματα
2. Υπεύθυνη δήλωση ότι δεν μπορώ να παρουσιαστώ λόγω συνέχισης σπουδών
3. Βεβαίωση σπουδών του πανεπιστημίου πρόσφατη από τη γραμματεία επικυρωμένη και μεταφρασμένη
4. Εξουσιοδότηση οικογενειακού προσώπου καθώς βρισκόμουν στο εξωτερικό

Οι μεταφράσεις επίσης είναι επικυρωμένες... Εμένα τα είχαν πάει στο μεταφραστικό στο μοναστηράκι.
Δεν χρειάστηκα πουθενά σφραγίδες Χάγης...

Βέβαια το πρόστιμο των 6000 ευρώ για μη παρουσίαση ήρθε κανονικά μετά από 2 μήνες για να καταλάβεις σε τι απαράδεχτη χώρα ζούμε όταν σου κόβουν τις σπουδές στη μέση (λες και είναι εύκολο να διαβάσεις μετά από 1 χρόνο αποχή και σε μεγαλύτερη ηλικία) αλλά τεσπα...

Mike
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τρί Σεπ 14, 2010 8:14 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Mike »

Μα ο ανυποκατος εξωτερικου ειναι κανονικα ανυποτακτος, δεν γλιτωνεις το προστιμο.

Εγω γνωριζω για αυτα που εχω εμπειρια ο ιδιος. Στο στρατολογικο μου γραφειο στο Ρουφ για να μου βγαλουν πιστοποιητικο οτι ειμαι ανυποτακτος εξωτερικου, ωστε να βγαλω διαβατηριο, μου ζητησαν απαραιτητα χαρτι απο την αρμοδια προξενικη αρχη οτι μενω στο εξωτερικο και μαλιστα ειδικα για στρατολογικη χρηση.

Στην Αγγλια που μενω εδω και 8 χρονια, η πρεσβεια δεν υπαρχει καμμια περιπτωση να σου βγαλει τετοιο πιστοποιητικο χωρις να εχεις τα απαραιτητα εγγραφα για 3 χρονια κατ'ελαχιστο. Τα οποια ειναι συμβολαια εργασιας, συμβολαια σπιτιου, τραπεζικα, εκκαθαριστικο, αποδεικτικα μισθοδοσιας, κλπ. Τα εχουν και αναλυστικα στο σαιτ. Αν δεν εχεις ολα τα χαρτια δεν το συζητανε καν. Και το ξερω απο πρωτο χερι. Δεν μπορω να σου πω τι συμβαινει σε αλλες χωρες. Ουτε φυσικα αν μπορεις να πας στο στρατολογικο σου γραφειο και να τους πιασεις στο μπουρου μπουρου. Ελλαδα ειναι, ολα παιζουν.

Εσυ με αυτα που λες, εισαι σιγουρος οτι εισαι ανυποτακτος εξωτερικου; Εχεις παρει την αντιστοιχη βεβαιωση απο τη στρατολογια; Γιατι με βεβαιωση σπουδων, δεν μπορω να φανταστω πως σε κηρυξαν ανυποτακτο εξωτερικου. Το ΦΕΚ λεει ξεκαθαρα για βιοποριστικη διαμονη στο εξωτερικο. Και αν με σπουδες και ενα ΑΦΜ σε εβγαζαν ανυποτακτο εξωτερικου, τοτε ολοι οι ελληνες φοιτητες, θα ηταν τετοιοι.

Οπως και να εχει για την Αγγλια, βαζω το χερι μου στη φωτια. Για την ιταλια και την Ολλανδια, φυσικα δεν μπορω να ξερω

guest

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από guest »

Όχι τα πράγματα είναι πιο απλά τουλάχιστον στην Ιταλία... Και φυσικά και εγώ την εμπειρία μου περιγράφω που είναι πιο πρόσφατη...
Ναι είμαι σίγουρα εξωτερικού αφού το είπε ξεκάθαρα ο υπεύθυνος στο ρουφ και μάλιστα το ανακοίνωσε με το που διάβασε τη μεταφρασμένη πιστοποίηση μόνιμης κατοικίας. Επίσης δεν έχει έρθει ποτέ αστυνομικός να με αναζητήσει στην Ελλάδα εδώ και 1,5 χρόνο που είμαι ανυπότακτος και όταν είχε έρθει το πρόστιμο ανέγραφε ότι πρέπει να πληρώσω 6000 και έγραφε τη διεύθυνση μου στην Ιταλία...

Το είπα ξεκάθαρα ότι με προξενείο δεν ασχολήθηκα... Είχα πάρει στην αρχή τηλέφωνο και όχι μόνο δεν με βοήθησαν αλλά ήταν και αγενείς... Τους εξηγούσα ότι θέλω απλά μόνιμη κατοικία και όχι υπηκοότητα και μου λένε τελικά να ψάξω στο ιντερνετ και με μπέρδεψαν κιόλας... Τελικά από φίλους που ρώτησα και πληροφορίες του ιταλικού διαδικτύου έμαθα πως βγάζεις βεβαίωση μόνιμης κατοικίας της τάδε πόλης και είναι τα έγγραφα που ανέφερα παραπάνω...
Μου είχαν πει και εμένα ότι χρειάζεται λογαριασμό τραπέζης της χώρας που κάνεις την αίτηση αλλά τους έκανε τελικά και η ελληνική πιστωτική κάρτα που δήλωσα...

ίσως τα πράγματα είναι πιο απλά για να μην αγχώνεται και ο φίλος... Δεν καταλαβαίνω γιατί να μη μπορείς να γίνεις μόνιμος κάτοικος... Αφού νοικιάζεις σπίτι, πληρώνεις τους φόρους, σπουδάζεις... Έχεις μόνιμη κατοικία... Γιατί να μη μου έδιναν ένα έγγραφο που να το πιστοποιεί λοιπόν... ; η υπηκοότητα συμφωνώ είναι άλλο θέμα...

όπως και να έχει εγώ ταλαιπωρήθηκα λιγάκι περισσότερο και ειδικά με το ελληνικό ασφαλιστικό ταμείο θα έλεγα αλλά τελικά πήρα και τη μόνιμη κατοικία και την ανυποταξία εξωτερικού...
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες