Εκλογικό δημοψήφισμα 2009

Κλειδωμένο

Ποιο κόμμα θα ψηφίσετε στις εκλογές;

Το δημοψήφισμα λήγει την Τρί Νοέμ 03, 2009 9:34 pm

Ν.Δ
31
28%
ΠΑ.ΣΟ.Κ
34
30%
ΛΑ.Ο.Σ
31
28%
ΣΥΡΙΖΑ
2
2%
ΚΚΕ
6
5%
Άλλο ...
8
7%
 
Σύνολο ψήφων: 112

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
GenerX
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1497
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 5:29 pm
Τοποθεσία: Guinea-Bissau
Επικοινωνία:

Εκλογικό δημοψήφισμα 2009

Δημοσίευση από GenerX »

"Παράλληλα, εφόσον δεν ψηφίζεις δεν 'δικαιούσαι', κατά τη γνώμη μου πάντα, να δηλώνεις δυσαρεστημένος από την κατάσταση της χώρας. Αυτό μου θυμίζει το ΚΚΕ, που ενώ λέει να βγούμε από την ΕΕ κατεβαίνει στις ευρωεκλογές. Γιατί; "

Πως δεν δικαιούμαι να εκφράζω διαμαρτυρία;

Πολιτικοποιημένο ον είμαι, φυσικά και έχω κάθε δικαίωμα να λέω τη γνώμη μου. Δεν είμαι Εβραίος στη ναζιστική Γερμανία αν δεν κάνω λάθος.

Να στο θέσω αλλιώς; Μήπως αν ψηφίσω ΝΔ ενώ ξέρω τι σκατά είναι, τότε είναι που δεν μπορώ να διαμαρτυρηθώ;

Η ψήφος είναι αναγκαστική; Πρέπει να είναι αναγκαστική; Τότε μιλάμε για ένα φασιστικό πολίτευμα και όχι δημοκρατικό. Εγώ π. Χ. Δε γουστάρω να ψηφίσω κανένα απολύτως κόμμα από όλα τα διαθέσιμα. Για ποιο λόγο να ψηφίσω με το ζόρι κάποιο; Για να "αποκτήσω" έτσι και το δικαίωμα να κρίνω την πραγματικότητα γύρω μου;

Αν και πάλι, δεν είμαστε σε δημοκρατική χώρα, γιατί αν ήμασταν, κάποιοι άνθρωποι θα δούλευαν ως όφειλαν και αν δεν το έκαναν αυτό, πολύ απλά θα πλήρωναν τις συνέπειες όπως πρέπει να κάνει ο κάθε άνθρωπος.

Δε θα έκλειναν την Βουλή πριν τις ευρωεκλογές και μετά θα ζητούσαν και την ψήφο μου. Όλα δικά τους δηλαδή.

Πραξικοπηματικό κλείσιμο της Βουλής, τα σκάνδαλα στο αρχείο και θα τολμήσουν να μου πουν: "Δεν έχεις δικαίωμα να διαμαρτυρηθείς αν δεν μας ψηφίσεις" ;

Όχι, δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11245
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Εκλογικό δημοψήφισμα 2009

Δημοσίευση από yandr »

GenerX έγραψε:Πως δεν δικαιούμαι να εκφράζω διαμαρτυρία;

Καλά, δεν εννοώ ότι θα σου απαγορέυσει ο οποιοσδήποτε να εκφράζεσαι. Απλά, θεωρώ ότι άλλη βαρύτητα μπορεί να έχει η άποψη κάποιου που συμμετέχει αλλά είναι απογοητευμένος και άλλη κάποιος που αποστασιοποιημένα εκτοξεύει αφορισμούς.

GenerX έγραψε:Πολιτικοποιημένο ον είμαι...

Αν δεν συμμετέχεις στην εκλογική διαδικασία δεν είναι πολιτικοποιημένο ον. Σχολιαστής της πολιτικής επικαιρότητας είσαι και δεν είναι το ίδιο

GenerX έγραψε:
Η ψήφος είναι αναγκαστική; Πρέπει να είναι αναγκαστική; Τότε μιλάμε για ένα φασιστικό πολίτευμα και όχι δημοκρατικό.

Ρητορική είναι η ερώτηση; Φυσικά και είναι υποχρεωτική η ψήφος.

GenerX έγραψε:Εγώ π. Χ. Δε γουστάρω να ψηφίσω κανένα απολύτως κόμμα από όλα τα διαθέσιμα. Για ποιο λόγο να ψηφίσω με το ζόρι κάποιο;

Υπάρχει επίσης το λευκό και υπάρχουν και τα κόμματα που δεν έχουν μπει καν στη βουλή μέχρι σήμερα. Τα δοκίμασες όλα και δεν σου κάνει κανένα ή περιμένεις να βγουν στην τηλεόραση και μετά να τους κατηγορήσεις ότι ξεπουλήθηκαν στα ΜΜΕ;

Σαν απλή συζήτηση να τα πάρεις τα παραπάνω, δεν έχω στόχο να σου επιτεθώ.

Απλά δεν πιστεύω καθόλου στο ψευτοσύνθημα "όχι στις εκλογικές αυταπάτες". Μοναδική εναλλακτική οδός είναι η χούντα. Αν αυτό θεωρείς ως λύση το συζητάμε.
Όχι, δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.
aias
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 356
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 4:34 am
Ενδιαφέροντα: μονο καλα
Επάγγελμα: υπαλληλακος
Επικοινωνία:

Εκλογικό δημοψήφισμα 2009

Δημοσίευση από aias »

ΓΙΩΡΓΟΣ έγραψε:
αιας έγραψε:Το λαος παει να κερδισει πολλους και στο τελος θα τους χασει ολους.Εικόνα
δεν προκειται να γινει κατι τετοιο... Θα δεις πως θα παει στις εκλογες... Καθε φορα και θα ανεβαινει... Εικόνα
Και εγω πιστευω οτι θα ανεβει γιατι :1) εκφραζει μια μεριδα ελληνων συγκεκριμενης ιδεολογιας που ειχε βρει στεγη στην Ν. Δ.2) προσφερει στεγη σε μια μεριδα ελληνων που ιδεολογικα τους αποποιουνται ολοι οι πολιτικοι φορεις.3) η εκλογικες Συνθηκες το ευνοουν ( Ελευθερη πτωση της Ν. Δ.) 3) ο καρατζαφερης καταλαβε το αυτονοητο, οι καθημερινοτητα αλλαζει και ο ελληνας μαζι.4) ο καρατζαφερης ειναι εφυεστατος... Επιμενω ομως στο προηγουμενο ποστ μου, η πολιτικαντικη συμπεριφορα (βοριδης και σια με ψινακη;) θα υπερτερει μεχρι να βρεθει πραγματικος πολιτικος λογος/πραξη στην ελλαδα, μεχρι να μαζευτουν εντελως διαφορετικα προσωπα/αποψεις και να ξεχειλωσει το λαος (κατι τετοιο παθαινει ο συριζα) ... Καθε φορα θα ανεβαινει γιατι η αδρανεια των αλλων κοματων οδηγει στο λαος... Ψηφισε το αλλα μην πορωνεσαι... Εικόνα
aias
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 356
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 4:34 am
Ενδιαφέροντα: μονο καλα
Επάγγελμα: υπαλληλακος
Επικοινωνία:

Εκλογικό δημοψήφισμα 2009

Δημοσίευση από aias »

Εικόνανα κανω και το καλαμπουρι μου, ειδα την συνεντευξη του προεδρου στην εκθεση, στο σημειο που απαντουσε αν ειναι των ακρων ειπε οτι ειναι χορτοφαγος και φιλοζωος (χρησιμοποιησε και παραδειγμα με ενα σκυλακι) αρα δεν ειναι ακραιος ανθρωπος... Συμπτωση Αλλα και ο χιτλερ ηταν χορτοφαγος και φιλοζωος (με ιδιαιτερη αδυναμια στα σκυλια) Εικόνα

ΓΙΩΡΓΟΣ
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 27, 2009 7:41 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Εκλογικό δημοψήφισμα 2009

Δημοσίευση από ΓΙΩΡΓΟΣ »

Θα παει πολυ καλα το ΛΑΟΣ και του αξιζει μην λεμε αερολογιες τωρα... Θα το δειτε...
Su-35
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3648
Εγγραφή: Σάβ Απρ 26, 2008 8:32 pm
Τοποθεσία: Alpha Centauri
Ενδιαφέροντα: Τα πάντα όλα!
Επάγγελμα: Κατάσκοπος των εξωγήινων!
Επικοινωνία:

Εκλογικό δημοψήφισμα 2009

Δημοσίευση από Su-35 »

Ε ρε γλέντια!
Το υπό διάλυση Τσιπροκόμμα πάει για φούντο!
Αχ τι ωραία που θα είναι αν δεν μπουν στην βουλή!ΕικόναΕικόνα

Τρεις και κούκος είναι!
Είναι διασπασμένοι και σε πτέρυγες κιόλας (αυτo-ονομαζόμενες ανανεωτικές) !ΕικόναΕικόναΕικόνα

Άντε, καλό φούντο!Εικόνα

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11206
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Εκλογικό δημοψήφισμα 2009

Δημοσίευση από Nassos »

ΓΙΩΡΓΟΣ έγραψε:Θα παει πολυ καλα το ΛΑΟΣ και του αξιζει μην λεμε αερολογιες τωρα... Θα το δειτε...


Το ότι θα ανέβει είναι το μόνο σίγουρο. Το αν το αξίζει, διαφωνώ. Θα πάρει τους απογοητευμένου πατριώτες-βασιλικούς-χουντικούς από τα 2 μεγάλα κόμματα.

Τι, δεν υπάρχουν βασιλικοί-χουντικοί σε ΠΑΣΟΚ-ΝΔ; Αμ που υπάρχουν...
tati
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 612
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 06, 2009 8:52 pm
Επικοινωνία:

Εκλογικό δημοψήφισμα 2009

Δημοσίευση από tati »

Μα αυτο αντιπροσωπευει κ ο καρατζαφερης κ δε το κρυβει...

Su-35
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3648
Εγγραφή: Σάβ Απρ 26, 2008 8:32 pm
Τοποθεσία: Alpha Centauri
Ενδιαφέροντα: Τα πάντα όλα!
Επάγγελμα: Κατάσκοπος των εξωγήινων!
Επικοινωνία:

Εκλογικό δημοψήφισμα 2009

Δημοσίευση από Su-35 »

Ψήφισαν 14.782 χρήστες του διαδικτύου. Η ψηφοφορία διήρκεσε από τα μεσάνυχτα της 3ης Σεπτεμβρίου έως τα μεσάνυχτα της 8ης Σεπτεμβρίου.Τα αποτελέσματα σταθμίστηκαν στη βάση των απαντήσεων των ψηφοφόρων για το τι ψήφισαν στις εκλογές του 2007.

Εικόνα

http://www.zougla.gr/

Lion
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2009 7:05 pm
Επικοινωνία:

Εκλογικό δημοψήφισμα 2009

Δημοσίευση από Lion »

Βλακειες ειναι αυτα τα δημοψηφισματα... Δεν τα πιστευω καθολου! Ειναι καθαρα για πλυση εγκεφαλου. Διαφθορα υπαρχει και κατω απο τις πετρες στην Ελλαδα Εικόνα Εγω παλι δεν πιστευω οτι ο Ελληνας ειναι τοσο βλακας να ψηφιζει συνεχεια κομματα που εχουν το ιδιο συστημα κυβερνησης (ΠΑΣΟΚ-ΝΔ). Κατι μοχθηρο και υπουλο παιζεται πισω απο τις πλατες μας και αυτο δεν αφηνει την επιθυμια του λαου να βγει προς τα εξω. Δεν γινεται να ειναι τοσο βλακας ο Ελληνας ωστε να παει η Ελλαδα μπροστα και να ειναι ολοι ευνοημενοι, να ψηφιζει συνεχεια ΠΑΣΟΚ-ΝΔ. Ολοι το ξερουν οτι αυτοι οι δυο ειναι καρμπον...copy-paste... Πως το λενε. Γι αυτο πιστευω οτι αυτα τα "προγνωστικα" ειναι μουφα!
ΓΙΩΡΓΟΣ
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 27, 2009 7:41 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Εκλογικό δημοψήφισμα 2009

Δημοσίευση από ΓΙΩΡΓΟΣ »

Εχουμε 3 κουμουνια εδω μεσα ρε φιλε σε στρατιωτικο φορουμ τι να πω πια;
Athan
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: Τρί Δεκ 18, 2007 12:32 am
Επικοινωνία:

Εκλογικό δημοψήφισμα 2009

Δημοσίευση από Athan »

Τα gallop του ταρζαν ειναι ΓΤΠ...
για ριχτε μια ματια σε αυτα που ειχε βγαλει στις ευροεκλογες, να δειτε ποσο αναξιοπιστο ειναι...
aias
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 356
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 4:34 am
Ενδιαφέροντα: μονο καλα
Επάγγελμα: υπαλληλακος
Επικοινωνία:

Εκλογικό δημοψήφισμα 2009

Δημοσίευση από aias »

Su-35 έγραψε: Ε ρε γλέντια!
Το υπό διάλυση Τσιπροκόμμα πάει για φούντο!
Αχ τι ωραία που θα είναι αν δεν μπουν στην βουλή!ΕικόναΕικόνα

Τρεις και κούκος είναι!
Είναι διασπασμένοι και σε πτέρυγες κιόλας (αυτo-ονομαζόμενες ανανεωτικές) !ΕικόναΕικόναΕικόνα

Άντε, καλό φούντο!Εικόνα

+ 1 / αν Και ο Κουβελης πιστευω πως εχει συγκροτημενο πολιτικο λογο και μου ειναι συμπαθης.
Su-35
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3648
Εγγραφή: Σάβ Απρ 26, 2008 8:32 pm
Τοποθεσία: Alpha Centauri
Ενδιαφέροντα: Τα πάντα όλα!
Επάγγελμα: Κατάσκοπος των εξωγήινων!
Επικοινωνία:

Εκλογικό δημοψήφισμα 2009

Δημοσίευση από Su-35 »

Athan έγραψε:Τα gallop του ταρζαν ειναι ΓΤΠ...
για ριχτε μια ματια σε αυτα που ειχε βγαλει στις ευροεκλογες, να δειτε ποσο αναξιοπιστο ειναι...

Ναι, συμφωνώ, μόνο τους χρήστες του internet περιλαμβάνει.

αιας έγραψε:+ 1 / αν Και ο Κουβελης πιστευω πως εχει συγκροτημενο πολιτικο λογο και μου ειναι συμπαθης.

Ο μόνος που χωνεύεται (κάπως) από αυτούς!

ΓΙΩΡΓΟΣ
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 27, 2009 7:41 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Εκλογικό δημοψήφισμα 2009

Δημοσίευση από ΓΙΩΡΓΟΣ »

Και να βγει το πασοκ ρε παιδια χειροτερα θα τα κανει τα πραγματα... Τους ειχαμε τοσα χρονια στη μαπα αυτους η νεα δημοκρατια 4 χρονια κυβερνησε και ποτε να προλαβει να διορθωσει τα αδιορθωτα που δημιουργησε το πασοκ που ηταν τοσα χρονια στην κυβερνηση; Και επεσε η δυσκολη χρονια (οικονομικη κριση) στην νεα δημοκρατια... Αναμεσα στα δυο μεγαλα κομματα εννοειται νεα δημοκρατια ψηφιζω... Ο καραμανλης ειναι και καθαρος δεν εχει ανακατευει με ζιμενς και οτι αλλο σκανδαλο ενω ο Γιωργακης τα τσεπωσε καλα με τους συνεργατες του και τωρα ψηφηστε με ψηφηστε με να παρω και αλλα...
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες